Προς το περιεχόμενο

10κιλο πλυντηριο εως 500€


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα, αλλα πηρα περισυ μεγαλο ψυγειο για το χωριο, κυριλατο και ομορφο Πιτσος. Ανοιγεις μεσα και εχει ευδιακριτο αυτοκολλητο made in Turkey. Με χαλασε παρα πολυ παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

15 ώρες πριν, vasilis1 είπε

Ούτε δεύτερη σκέψη,το πήρα πέρυσι για την μάνα μου και ίδη έχει βγάλει πλύσεις για τρία χρόνια .και μιλάμε για κουβέρτες τουλάχιστον μία φορά στις 10 μέρες συν όλα τα υπόλοιπα 

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/215902-lg-f4wv510s0e

 

Και στην τιμή ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΊΑ, πέρυσι τέτοια εποχή περίπου 539

Αυτό έχω πάρει κι εγώ. Άψογο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AEG L7FEC41S 1400 Στροφές 10kg Ενεργειακή κλάσηA+++

   

Το έχουμε 18 μήνες. Αθόρυβο, οικονομικό, με ατμό. 2 χρόνια γενική εγγύηση και 10 στον κάδο. Ευρωπαϊκής κατασκευής (μάλλον προς Πολωνία τα πήγαν τα εργοστάσια).

Χωράει τα πάντα. Ξεφεύγει λίγο από το αρχικό σας μπάτζετ. Σήμερα στα 549+μεταφορικά. Εμείς το πήραμε 599.

Επεξ/σία από Krasomak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, papoys1 said:

Εγώ πριν 1,5 χρόνο περίπου ρισκάρισα και πήρα αυτό . Ναι φτηνιάρικο αλλά μια χαρά πλένει.

Μέχρι σήμερα κανένα παράπονο και μιλάμε για πάνω από 20 πλύσεις το μήνα. Ναι σίγουρα ένα bosch είναι πιο αξιόπιστο σαν μάρκα αλλά έτσι που έχουν γίνει οι ηλεκτρικές συσκευές όλες λίγο πολύ στο ίδια μέρη κατασκευάζονται ενδεχομένως λίγο προσεγμένα οι πιο ακριβές αλλά όλα είναι και θέμα τύχης. Πριν είχα bosch άντεξε 12 χρόνια με πολύ λιγότερες πλύσεις τα πρώτα χρόνια αλλά τώρα ήθελαν πάνω από 700 ευρώ.

Για να πει κάποιος ότι πάει σε ένα καλό ακριβό αξιόπιστο πλυντήριο 10 κιλών πρέπει να διαθέσει από 600 - 700 και πάνω. Μέχρι 400-450 ευρώ θεωρώ ότι όλα πάνω κάτω στο ίδιο γήπεδο παίζουν και ίδιες πιθανότητες αντοχής έχουν όλα και η τιμή τους παίζει ανάλογα τη μάρκα. Από κει και πέρα ο καθένας ανάλογα με το τι ποσό θέλει να διαθέσει αποφασίζει.

Επειδή έχω ψάξει κι εγώ αρκετά το θέμα (σιχαίνομαι την ταλαιπωρία με αποτυχημένες λευκές συσκευές), το πλυντήριο ρούχων είναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικό να έχει καλή κατασκευή από το πιάτων, γιατί έχει πολύ περισσότερα κινούμενα μέρη και τα κινούμενα μέρη του είναι πολύ πιο καταπονούμενα εν λειτουργία.

Αν ο ts είχε μπατζετ παραπάνω, θα του έλεγα να κοιτάξει και μίλε, που αν δε βγάλουν πρόβλημα στην πλακέτα, κρατάνε 10ετία μιν. Και λίιγο λιγότερο πρίμιουμ κατασκευές, όπως ένα Πολωνικό ζίμενς που έχω εγώ από το 2012, έβγαλε ευτυχώς εντός εγγύησης βλάβη εγκεφάλου, τον άλλαξαν δωρεάν, και από το 2014 κάνει κατά μ.ο. 1 πλύση τη μέρα και 0,1 στέγνωμα τη μέρα, χωρίς κιχ.

 

13 hours ago, paylidis said:

Bosch  2018 που εχω ειναι Γερμανία... Οτιδήποτε άλλο επισης εχω αγοράσει σε Bosch - Siemens ειναι κατασκευη Γερμανία

Επισης άλλο ειναι να τα δίνεις 100% στο τουρκικό κράτος κ άλλο σε ευρωπαικη εταιρεία που απλα εχει εργοστάσιο εκει....

 

 

Και να είναι "Γερμανία", υπάρχει ένα τεράστιο εσωτερικό εύρος εξαρτημάτων που παράγεται ως επί το πλείστον στην Κίνα, το Μεξικό, την Τουρκία και την Ανατολική Ευρώπη. Λέγεται παγκοσμιοποιημένος καταμερισμός εργασίας, και έχει ως αποτέλεσμα ΤΑ ΠΑΝΤΑ να είναι πολυκατασκευές. Εξαιρούνται μόνο πολύ premium προϊόντα, των οποίων τα "ξένα" εξαρτήματα είναι ελάχιστα και όχι ζωτικά για τη λειτουργία τους. Επίσης, μάντεψε σε ποιο σημείο βρίσκεται η χώρα σου, με αποκλειστικά δική της ευθύνη, σε αυτόν τον καταμερισμό: Πολύ, τραγικά, γελοία κάτω, ακόμα κι από τη Βουλγαρία ή τη Σερβία (για τη Ρουμανία ούτε λόγος, με το κυάλι δεν τη βλέπει).

Και η ίδια η beko, με τη σειρά της, κάνει το assembly στην Τουρκία και χρησιμοποιεί parts από όλο τον πλανήτη. Είναι ιδιωτική εταιρεία που υπάγεται στον όμιλο koc. Άμα δεν θέλεις να δίνεις τίποτα σε ανελεύθερα ή καταπιεστικά κράτη, ξέχνα όλα τα προϊόντα πλην Καναδικών, Ελβετικών και Σουηδικών.

 

12 hours ago, Fotis_Greece said:

Ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα, αλλα πηρα περισυ μεγαλο ψυγειο για το χωριο, κυριλατο και ομορφο Πιτσος. Ανοιγεις μεσα και εχει ευδιακριτο αυτοκολλητο made in Turkey. Με χαλασε παρα πολυ παιδια.

Όπως είπα και παραπάνω, αυτή είναι η παγκόσμια αγορά. Την πίτσος καταφέραμε να την κάνουμε Τούρκικη, αλλά κι αυτό δε λέει πολλά. Και "Ελληνική" να την είχαμε κρατήσει, τα parts θα ήταν από αλλού. Θα μου πεις, θα κερδίζαμε μερικές θέσεις εργασίας στο assembly, όπως οι Τούρκοι. Και κάποια προστιθέμενη αξία από τη διαφορά εισαγωγών παρτς - εξαγωγών συσκευών στο εθνικό ισοζύγιο. Οκ. Κατά τα άλλα, σιγά τα λάχανα. Καταναλωτής είσαι, όχι το ΥΠ.ΕΞ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να συμπληρώσω για LG, πέρα από direct drive που είναι important feature, το δικό μου το 8κιλο το πήρα και γιατί ήταν Made in Poland, ενώ όλα τα υπόλοιπα σε αυτή την κατηγορία τιμής ήταν τούρκικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NiaUu είπε

μπορεις να αιτιολογησεις παρακαλω? εχεις καλη εμπειρία? 

 

εχεις εσυ να προτεινεις?

εχω το 9κιλο νομιζω, ή 8κιλο δε θυμαμαι ακριβως. αθόρυβο (inverter) οικονομικο και με φθηνα ανταλλακτικά.

πριν απο αυτο ειχα 2 της AEG παραπανω απο 3-4 χρονια δεν αντεξαν. και στα 2 χαλασαν οι αξονες, ασυμφορη η επισκευη (ο αξονας παει κομπλε με ολο το συστημα κινησης) τους, γυρω στα 230€ με τα εργατικα. στο BEKO το ιδιο ανταλλακτικο κοστιζει 20€

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτασεις παιδια, ειδα οτι παιζει πολυ LG μετα Μπος και πιτσος (απ οτι ειδα και αποτις λιγες κριτικες/βαθμολογιες στο σκρουτζ). Μαλλον προς LG παω.. Θέλω να ρωτησω κατι ακομα αν καποιος ξερει, ο κυριος που εφτιαξε την πλακετα μου προτεινε 3 εταιριες, ο λογος που μου τις προτεινε ειναι επειδη αυτες ειχαν καποιο καλο εξαρτημα που συνηθως παει ενα δεκαρι χρονια ή και εχουν δεκα χρονια εγγυηση σ αυτο. Δε μπορω να θυμηθω αν ηταν η πλακέτα, το μοτερ ή κατι αλλο. Παντως μου ειπε οτι αυτο ειναι το πιο ακριβο αν παθει βλαβη και συμφερει (οικονομικα) να παρεις καινουριο πλυντηριο απ το να αγορασεις ανταλλακτικο. Ξερει κανεις σε τι αναφεροταν? Εχω χασει το τηλεφωνο του. 😓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiaUu είπε

Ευχαριστώ για τις προτασεις παιδια, ειδα οτι παιζει πολυ LG μετα Μπος και πιτσος (απ οτι ειδα και αποτις λιγες κριτικες/βαθμολογιες στο σκρουτζ). Μαλλον προς LG παω.. Θέλω να ρωτησω κατι ακομα αν καποιος ξερει, ο κυριος που εφτιαξε την πλακετα μου προτεινε 3 εταιριες, ο λογος που μου τις προτεινε ειναι επειδη αυτες ειχαν καποιο καλο εξαρτημα που συνηθως παει ενα δεκαρι χρονια ή και εχουν δεκα χρονια εγγυηση σ αυτο. Δε μπορω να θυμηθω αν ηταν η πλακέτα, το μοτερ ή κατι αλλο. Παντως μου ειπε οτι αυτο ειναι το πιο ακριβο αν παθει βλαβη και συμφερει (οικονομικα) να παρεις καινουριο πλυντηριο απ το να αγορασεις ανταλλακτικο. Ξερει κανεις σε τι αναφεροταν? Εχω χασει το τηλεφωνο του. 😓

Στον κάδο αναφερόταν, και συγκεκριμένα στο direct drive της LG. Υποτίθεται ότι έχουν κάνει μία πατέντα ώστε να γυρίσει απευθείας ο κάδος με το μοτέρ, όχι με ιμάντα κίνησης. Αυτό ουσιαστικά εξαφανίζει σχεδόν τις βλάβες, γιατί μιλάμε για ινβερτερ μοτέρ κιόλας, αλλά ΑΑΝ (συνήθως από ελάττωμα) πάθει βλάβη αυτό το σημείο, θέλει αλλαγή μοτέρ και κάδου, ουσιαστικά πετάς το πλυντήριο. Εκεί έχει την πολυετή εγγύηση η LG, για να σε δελεάσει. Σε φάση, πάρτο και θα το κρατήσεις εγγυημένα 10 χρόνια. Μετά άμα χαλάσει εκεί, πέτα το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Στον κάδο αναφερόταν, και συγκεκριμένα στο direct drive της LG. Υποτίθεται ότι έχουν κάνει μία πατέντα ώστε να γυρίσει απευθείας ο κάδος με το μοτέρ, όχι με ιμάντα κίνησης. Αυτό ουσιαστικά εξαφανίζει σχεδόν τις βλάβες, γιατί μιλάμε για ινβερτερ μοτέρ κιόλας, αλλά ΑΑΝ (συνήθως από ελάττωμα) πάθει βλάβη αυτό το σημείο, θέλει αλλαγή μοτέρ και κάδου, ουσιαστικά πετάς το πλυντήριο. Εκεί έχει την πολυετή εγγύηση η LG, για να σε δελεάσει. Σε φάση, πάρτο και θα το κρατήσεις εγγυημένα 10 χρόνια. Μετά άμα χαλάσει εκεί, πέτα το.

Σ' ευχαριστω. Νομιζω οτι εχεις δικαιο γιατι απο την εξηγηση σου μου ρθε φλασια οτι ειχε πει κατι παρομοιο. 

Η εγγυηση 10ετιας ισχυει και γι αυτο το μοντελο της LG? (δε βλέπω να το λεει καπου γι αυτο σε ρωταω). 

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/215902-lg-f4wv510s0e 

Γνωριζουμε ποιες αλλες εταιριες προσφερουν το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, NiaUu είπε

Σ' ευχαριστω. Νομιζω οτι εχεις δικαιο γιατι απο την εξηγηση σου μου ρθε φλασια οτι ειχε πει κατι παρομοιο. 

Η εγγυηση 10ετιας ισχυει και γι αυτο το μοντελο της LG? (δε βλέπω να το λεει καπου γι αυτο σε ρωταω). 

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/215902-lg-f4wv510s0e 

Γνωριζουμε ποιες αλλες εταιριες προσφερουν το ιδιο?

Αν έκανες ένα κλικ και λίγο σκρολ θα έβλεπες 2 έτη εγγύηση στη συσκευή και 10 στο μοτέρ. Επομένως είναι εντός κάλυψης.

Δε γνωρίζω για άλλες εταιρείες, θαρρώ το D.D. είναι ευρεσιτεχνία της LG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την αποστροφή όταν βλέπει κάποιος "Τουρκική Κατασκευή". Σας πληροφορώ ότι το WQP1200G9 με την "ταπεινή" τουρκική κατασκευή του είναι τόσο στιβαρό όσο και το WOH1000 που είχαμε στα 90's έως το 2012 (γερμανική κατασκευή). Ειλικρινά το σκουπίδι ήταν το AWO/6605 της Whirlpool που ήταν Πολωνική Κατασκευή. Η ποιότητα του Pitsos είναι έξοχη σε κάθε άποψη.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NiaUu είπε

Ευχαριστώ για τις προτασεις παιδια, ειδα οτι παιζει πολυ LG μετα Μπος και πιτσος (απ οτι ειδα και αποτις λιγες κριτικες/βαθμολογιες στο σκρουτζ). Μαλλον προς LG παω.. Θέλω να ρωτησω κατι ακομα αν καποιος ξερει, ο κυριος που εφτιαξε την πλακετα μου προτεινε 3 εταιριες, ο λογος που μου τις προτεινε ειναι επειδη αυτες ειχαν καποιο καλο εξαρτημα που συνηθως παει ενα δεκαρι χρονια ή και εχουν δεκα χρονια εγγυηση σ αυτο. Δε μπορω να θυμηθω αν ηταν η πλακέτα, το μοτερ ή κατι αλλο. Παντως μου ειπε οτι αυτο ειναι το πιο ακριβο αν παθει βλαβη και συμφερει (οικονομικα) να παρεις καινουριο πλυντηριο απ το να αγορασεις ανταλλακτικο. Ξερει κανεις σε τι αναφεροταν? Εχω χασει το τηλεφωνο του. 😓

Το πιο ευαίσθητο και ακριβό μέρος του πλυντηρίου είναι η πλακέτα (εγκέφαλος) Αν πάθει εκεί ζημιά δυστυχώς το κόστος είναι τόσο μεγάλο που πάει για ανακύκλωση. Τα υπόλοιπα μέρη άσε που είναι πιο ανθεκτικά αλλά και να χαλάσει κάτι είναι πιο φτηνή και εύκολη η αντικατάστασή τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Αν έκανες ένα κλικ και λίγο σκρολ θα έβλεπες 2 έτη εγγύηση στη συσκευή και 10 στο μοτέρ. Επομένως είναι εντός κάλυψης.

Δε γνωρίζω για άλλες εταιρείες, θαρρώ το D.D. είναι ευρεσιτεχνία της LG.

Υπαρχουν και Samsung πλυντηρια με D.D,δεν ειναι αποκλειστικοτητα της LG.Παντως το συγκεκριμενο συστημα δεν νομιζω οτι ειναι μειονεκτημα οσον αφορα το αν χαλασει κατι στον καδο,παει για πεταμα διοτι ειναι ακριβα τα ανταλακτικα λογω D.D.Μια χαρα πετας πλυντηριο με ιμαντα.Συναδελφος στην δουλεια ειχε ενα Samsung 8κιλο 5ετιας και εβαλε η γυναικα του να πλυνει κουβερτα.Προσπαθουσε το πλυντηριο να την γυρισει και λογω του οτι γυρναγε τελειως εκτος ζυγισματος,στραβωσε μια μαντεμενια βαση στην οποια βιδωνει ο καδος και πιανει και ο ιμαντας του μοτερ.Το ανταλακτικο ειχε 200€ συν εργασια.Δεν συμφερε να το φτιαξει.Δεν χαλασε με την πρωτη φορα,το εκανε πολλες φορες αυτο η γυναικα του απ οτι μου ειπε.

LG και Samsung πιστευω ειναι καλυτερες επιλογες απο τα Γερμανοτουρκικοπολωνικα.2 Whirlpool φιλων χαλασαν οι πλακετες στα 3-4 χρονια.Ενα Samsung το εχω ηδη 6 χρονια και δεν εχει κανει κιχ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NiaUu είπε

Σ' ευχαριστω. Νομιζω οτι εχεις δικαιο γιατι απο την εξηγηση σου μου ρθε φλασια οτι ειχε πει κατι παρομοιο. 

Η εγγυηση 10ετιας ισχυει και γι αυτο το μοντελο της LG? (δε βλέπω να το λεει καπου γι αυτο σε ρωταω). 

https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/washing-machines/washing-machines/215902-lg-f4wv510s0e 

Γνωριζουμε ποιες αλλες εταιριες προσφερουν το ιδιο?

Mε γεια  :) :) :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...