Προς το περιεχόμενο

10κιλο πλυντηριο εως 500€


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Υπαρχουν και Samsung πλυντηρια με D.D,δεν ειναι αποκλειστικοτητα της LG.Παντως το συγκεκριμενο συστημα δεν νομιζω οτι ειναι μειονεκτημα οσον αφορα το αν χαλασει κατι στον καδο,παει για πεταμα διοτι ειναι ακριβα τα ανταλακτικα λογω D.D.Μια χαρα πετας πλυντηριο με ιμαντα.Συναδελφος στην δουλεια ειχε ενα Samsung 8κιλο 5ετιας και εβαλε η γυναικα του να πλυνει κουβερτα.Προσπαθουσε το πλυντηριο να την γυρισει και λογω του οτι γυρναγε τελειως εκτος ζυγισματος,στραβωσε μια μαντεμενια βαση στην οποια βιδωνει ο καδος και πιανει και ο ιμαντας του μοτερ.Το ανταλακτικο ειχε 200€ συν εργασια.Δεν συμφερε να το φτιαξει.Δεν χαλασε με την πρωτη φορα,το εκανε πολλες φορες αυτο η γυναικα του απ οτι μου ειπε.

LG και Samsung πιστευω ειναι καλυτερες επιλογες απο τα Γερμανοτουρκικοπολωνικα.2 Whirlpool φιλων χαλασαν οι πλακετες στα 3-4 χρονια.Ενα Samsung το εχω ηδη 6 χρονια και δεν εχει κανει κιχ.

Ναι, δεν ήθελα να φανεί έτσι η απάντησή μου, διευκρινίζω: Όταν χαλάσει το DD, είναι 100% ζημιά- ανακύκλωση για το πλυντήριο. Όταν χαλάσει ένας παραδοσιακός ιμάντας, υπάρχουν πιθανότητες να συμφέρει η επιδιόρθωση.

Από εκεί και μετά είναι προσωπική προτίμηση του καθενός. Εγώ θα προτιμούσα πχ το DD, γιατί τα 10 χρόνια εγγύησης είναι μεγάλο κίνητρο, υπάρχει σαφής εξοικονόμηση ενέργειας και συνολικά μικρότερες πιθανότητες να χαλάσει σε καθημερινή χρήση. Δεν είναι όμως πανάκεια, τύπου βλέπω DD - το παίρνω.

Όσον αφορά το ποιες συσκευές είναι πιο αξιόπιστες, η δική μου εμπειρία από 8-10 σπίτια των οποίων τις συσκευές έχω επιμεληθεί τα τελ. 5-8 χρόνια, λέει ότι καλό είναι να αποφεύγονται:

Α) Οθόνες αφής, κουμπάκια αφής, γενικά ευαίσθητα ηλεκτρονικά,

Β) Εγκέφαλοι υπερφορτωμένοι με προγράμματα εν πολλοίς άχρηστα,

Γ) Συσκευές με καγκουριλίκια - χαζο features. Όσο πιο Δωρική μία συσκευή, τόσο ανθεκτικότερη.

 

Κι επειδή οι κορεάτες έχουν ένα ζήτημα- εθισμό με αυτά, έχω μέτριες εμπειρίες από συσκευές τους. Δεν είναι ότι χαλάνε πανεύκολα, χαλάνε όμως πιο εύκολα από mid-range Γερμανικές και Πολωνικές κατασκευές, τις οποίες διαχωρίζω από τις υπόλοιπες. Στις υπόλοιπες κατασκευές, ανεξαρτήτως προέλευσης, η μικρή εμπειρία μου λέει ότι όσο απλούστερη, ανεξαρτήτως προέλευσης, τόσο πιο αξιόπιστη.

Γενικά, αυτό που λείπει από την παγκόσμια αγορά, είναι μία miele/bosch του 90'. Αναλογικές, απλές, ανθεκτικές κατασκευές. Πριν λίγες ώρες πέταξα miele πλυντήριο πιάτων κατασκευής 1989-1994, αγορασμένο το 1993, σε μόνιμη λειτουργία από το 1998, καθημερινά 2 φορές. Ήταν σα να το έχει φτιάξει κάποιος μερακλής στο υπόγειό του: Χοντρά καλώδια, μηχανική πλακέτα προγραμμάτων με μοτεράκια, πάναπλη κατασκευή. Άντεξε 23 χρόνια αδυσώπητης χρήσης και επισκευές χρειάστηκε μόνο την τελευταία 5ετία. Αποφασίσαμε να φύγει γιατί φτάσαμε στο σημείο που ελπίζουμε να φτάσουμε ολοι με τα σώματά μας: 95 ετών με πολυοργανική ανεπάρκεια λόγω ηλικίας, όχι προβλημάτων υγείας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Ναι, δεν ήθελα να φανεί έτσι η απάντησή μου, διευκρινίζω: Όταν χαλάσει το DD, είναι 100% ζημιά- ανακύκλωση για το πλυντήριο. Όταν χαλάσει ένας παραδοσιακός ιμάντας, υπάρχουν πιθανότητες να συμφέρει η επιδιόρθωση.

Από εκεί και μετά είναι προσωπική προτίμηση του καθενός. Εγώ θα προτιμούσα πχ το DD, γιατί τα 10 χρόνια εγγύησης είναι μεγάλο κίνητρο, υπάρχει σαφής εξοικονόμηση ενέργειας και συνολικά μικρότερες πιθανότητες να χαλάσει σε καθημερινή χρήση. Δεν είναι όμως πανάκεια, τύπου βλέπω DD - το παίρνω.

Όσον αφορά το ποιες συσκευές είναι πιο αξιόπιστες, η δική μου εμπειρία από 8-10 σπίτια των οποίων τις συσκευές έχω επιμεληθεί τα τελ. 5-8 χρόνια, λέει ότι καλό είναι να αποφεύγονται:

Α) Οθόνες αφής, κουμπάκια αφής, γενικά ευαίσθητα ηλεκτρονικά,

Β) Εγκέφαλοι υπερφορτωμένοι με προγράμματα εν πολλοίς άχρηστα,

Γ) Συσκευές με καγκουριλίκια - χαζο features. Όσο πιο Δωρική μία συσκευή, τόσο ανθεκτικότερη.

 

Κι επειδή οι κορεάτες έχουν ένα ζήτημα- εθισμό με αυτά, έχω μέτριες εμπειρίες από συσκευές τους. Δεν είναι ότι χαλάνε πανεύκολα, χαλάνε όμως πιο εύκολα από mid-range Γερμανικές και Πολωνικές κατασκευές, τις οποίες διαχωρίζω από τις υπόλοιπες. Στις υπόλοιπες κατασκευές, ανεξαρτήτως προέλευσης, η μικρή εμπειρία μου λέει ότι όσο απλούστερη, ανεξαρτήτως προέλευσης, τόσο πιο αξιόπιστη.

Γενικά, αυτό που λείπει από την παγκόσμια αγορά, είναι μία miele/bosch του 90'. Αναλογικές, απλές, ανθεκτικές κατασκευές. Πριν λίγες ώρες πέταξα miele πλυντήριο πιάτων κατασκευής 1989-1994, αγορασμένο το 1993, σε μόνιμη λειτουργία από το 1998, καθημερινά 2 φορές. Ήταν σα να το έχει φτιάξει κάποιος μερακλής στο υπόγειό του: Χοντρά καλώδια, μηχανική πλακέτα προγραμμάτων με μοτεράκια, πάναπλη κατασκευή. Άντεξε 23 χρόνια αδυσώπητης χρήσης και επισκευές χρειάστηκε μόνο την τελευταία 5ετία. Αποφασίσαμε να φύγει γιατί φτάσαμε στο σημείο που ελπίζουμε να φτάσουμε ολοι με τα σώματά μας: 95 ετών με πολυοργανική ανεπάρκεια λόγω ηλικίας, όχι προβλημάτων υγείας.

 

Μεγαλο ρολο να ξερεις παιζει και η χρηση.Κουβερτα πχ να την γυρισει το πλυντηριο ειναι λιγο βαρβαρο.Εννοειτε οτι οσο πιο απλη ειναι μια συσκευη,τοσο περισσοτερο θα κρατησει.Αλλη φιλοσοφια ειχαν οι κατασκευαστες το 90,αλλη εχουν σημερα.Τοτε εφτιαχναν για να κρατησουν,σημερα ειναι ολα αναλωσιμα,απο αυτοκινητα μεχρι οτι θες.Ειχε η μανα μου νομιζω πλυντηριο απο το 82' (δεν ειναι και σιγουρη) νομιζω μαρκα Korting.Δυο-τρεις φορες αλλαγη το λαστιχο πορτας,μια φορα επισκευη εγκεφαλο και το εβγαλε πριν 6 χρονια που της πηρα ενα Samsung επειδη ειχαν ψιλοαδυνατισει τα αμορτισερ και κοπαναγε λιγο περισσοτερο απο οτι στην αρχη.Δουλευε ρολοι.Θα βρεις σημερα συσκευη να κρατησει οχι 35 αλλα 15 χρονια?Αδυνατο.

Επεξ/σία από LouCi4er
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Το πιο ευαίσθητο και ακριβό μέρος του πλυντηρίου είναι η πλακέτα (εγκέφαλος) Αν πάθει εκεί ζημιά δυστυχώς το κόστος είναι τόσο μεγάλο που πάει για ανακύκλωση. Τα υπόλοιπα μέρη άσε που είναι πιο ανθεκτικά αλλά και να χαλάσει κάτι είναι πιο φτηνή και εύκολη η αντικατάστασή τους.

εχουμε να προτεινουμε πλυντηρια των οποιων η πλακετα τα παει καλυτερα; δλδη ειναι πιο ανθεκτικη στον χρονο ή ειναι θεμα τυχης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα pitsos το 9ρι παίζει συνήθως στα 400. Είναι και το δημοφιλεστερο ανεξαρτήτου εταιρείας σε όλο το σκρουτζ. Σκύλι του πολέμου δουλεύει κάθε μέρα πρωί βράδυ. Έχει απλό μενού λακωνικό χωρίς WiFi και φώτα neon όπως τα Samsung k LG. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προς συμπλήρωση της πιο πάνω ανάρτησης μου,της μητέρας μου αντικαταστήθηκε το πλυντήριο επειδή λόγω κοβιντ ήταν αδύνατο να βρεθεί μάστορας για αλλαγή ρουλεμάν.Μετα από 13 χρόνια βασανισμού. Την ίδια περίοδο καταστράφηκε και το δικό μου bosch  κι αυτό με μπόλικα χρόνια στην πλάτη αλλά ο κάδος δεν επέτρεπε λόγω κατασκευής καμία παρέμβαση και το πήρε η ανακύκλωση.αντικατασταθηκε με lg πλυντήριο στεγνωτηριο. Γι αυτό και προτείνω lg, θετικό πρόσημο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG direct drive, 13 χρόνια και αντέχει. Προφανώς καλά πλυντήρια βγάζουν και άλλοι, εγώ μιλάω μόνο για την εμπειρία μου.

Αν η διαφορά 9 με 10 kg δεν είναι τόσο σημαντική, παίζει αυτό σε καλή τιμή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NiaUu είπε

εχουμε να προτεινουμε πλυντηρια των οποιων η πλακετα τα παει καλυτερα; δλδη ειναι πιο ανθεκτικη στον χρονο ή ειναι θεμα τυχης

Όπως έγραψα παραπάνω:

Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά το ποιες συσκευές είναι πιο αξιόπιστες, η δική μου εμπειρία από 8-10 σπίτια των οποίων τις συσκευές έχω επιμεληθεί τα τελ. 5-8 χρόνια, λέει ότι καλό είναι να αποφεύγονται:

Α) Οθόνες αφής, κουμπάκια αφής, γενικά ευαίσθητα ηλεκτρονικά,

Β) Εγκέφαλοι υπερφορτωμένοι με προγράμματα εν πολλοίς άχρηστα,

Γ) Συσκευές με καγκουριλίκια - χαζο features. Όσο πιο Δωρική μία συσκευή, τόσο ανθεκτικότερη.

Για να δεις ποιες συσκευές πληρούν αυτά τα χαρ/κά, πας σε κατάστημα με έκθεση (πχ Κώτσο) και σημειώνεις σε ένα χαρτάκι (μη φωτογραφίζεις γιατί χτυπάει άσχημα) μοντέλα και εντύπωση που σου αφήνει η ποιότητα κατασκευής - η απλότητα/δωρικότητα των μενού.

Μετά ψάχνεις στο ίντερνετ τα ίδια, ή παραπλήσια μοντέλα, ώστε να βρεις και τη σωστή τιμή.

Τώρα με το clickaway, βλέπε manuals και φωτογραφίες, αν επείγει τόσο η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NiaUu είπε

εχουμε να προτεινουμε πλυντηρια των οποιων η πλακετα τα παει καλυτερα; δλδη ειναι πιο ανθεκτικη στον χρονο ή ειναι θεμα τυχης;

Δεν μπορώ να προτείνω γιατί δεν είμαι γνώστης  θα σου πω όμως για το δικό μου πανάκριβο bosch που τα έπαιξε η πλακέτα και το έστειλα για ανακύκλωση.

Όπως διαπίστωσα η πλακέτα ήταν στο κάτω μέρος του πλυντηρίου πράγμα το οποίο θεωρώ λάθος και δεν ξέρω πως το σκέφτηκαν γιατί είναι κοντά σε νερά τόσο από πλύσιμο δαπέδου όπως και από κάποια διαρροή. Θα πρότεινα χωρίς όμως να πω ότι είναι και σωστό να κοιτάξεις να έχει την πλακέτα στην πάνω μεριά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δεν μπορώ να προτείνω γιατί δεν είμαι γνώστης  θα σου πω όμως για το δικό μου πανάκριβο bosch που τα έπαιξε η πλακέτα και το έστειλα για ανακύκλωση.

Όπως διαπίστωσα η πλακέτα ήταν στο κάτω μέρος του πλυντηρίου πράγμα το οποίο θεωρώ λάθος και δεν ξέρω πως το σκέφτηκαν γιατί είναι κοντά σε νερά τόσο από πλύσιμο δαπέδου όπως και από κάποια διαρροή. Θα πρότεινα χωρίς όμως να πω ότι είναι και σωστό να κοιτάξεις να έχει την πλακέτα στην πάνω μεριά.

Η Bosch θεωρούταν κάποτε πρωτοκλασάτη εταιρεία, ίσως και λόγω marketing. Πλέον δεν ισχύει τόσο, δεν την λες κακή εταιρεία ή σαβούρα, αλλά υπάρχουν και καλύτερες ή εφάμιλες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν μπορώ να προτείνω γιατί δεν είμαι γνώστης  θα σου πω όμως για το δικό μου πανάκριβο bosch που τα έπαιξε η πλακέτα και το έστειλα για ανακύκλωση.

Όπως διαπίστωσα η πλακέτα ήταν στο κάτω μέρος του πλυντηρίου πράγμα το οποίο θεωρώ λάθος και δεν ξέρω πως το σκέφτηκαν γιατί είναι κοντά σε νερά τόσο από πλύσιμο δαπέδου όπως και από κάποια διαρροή. Θα πρότεινα χωρίς όμως να πω ότι είναι και σωστό να κοιτάξεις να έχει την πλακέτα στην πάνω μεριά.

Γενικά για τα νέα πλυντήρια είναι ό,τι χειρότερο η τοποθέτηση στο μπάνιο.  Ηλεκτρονικά κ υγρασία - υδρατμοί δεν πάνε μαζί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Γενικά για τα νέα πλυντήρια είναι ό,τι χειρότερο η τοποθέτηση στο μπάνιο.  Ηλεκτρονικά κ υγρασία - υδρατμοί δεν πάνε μαζί. 

δηλαδη αν δεν υπαρχει ξεχωριστος χωρος/δωματιο για το πλυντηριο και οι επιλογες ειναι μπανιο η κουζινα, προτεινεις κουζινα; κι αν ναι , εχει διαφορα αν ειναι ελευθερο η μεσα σε ντουλαπι που κλεινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...