Προς το περιεχόμενο

Πικρή γεύση σε μπέργκερ;


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα πριν λίγο φάγαμε Golden από τα Goodys (τρώμε συχνά) και παρατηρήσαμε μια έντονη πικρή γεύση.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο ή γίνεται να συμβεί αν π.χ. ψηθεί παραπάνω το μπιφτέκι; 

Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το κατάστημα το πήραμε δε μας το έφερε κάποιος. Επειδή υπάρχει και ένας ιδεοψυχαναγκασμόε στη μέση για αυτό και ρωτάω.

 

Σχετικά με το παραψημένο μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση αν καρβουνιάσει πχ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To golden είναι ένα αρκετά αλμυρό burger λόγω της παρμεζάνας που βάζουν. Ίσα ίσα καταλαβαίνεις την γεύση του μπιφτεκιου.

Μπορεί η παρμεζάνα να ήταν παλιό κομμάτι ή το μαρούλι να ήταν άπλυτο οπότε έφαγες λίγο πικρό χώμα.

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

πικρο ειναι συνηθως το μαρουλι αν το μαζεψουν αργα κι εχει βγαλει σπορους

Ή αν δεν πλυθεί σωστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα εγώ θα αναρωτηθώ πάλι το εξής: φάγατε κάτι, σας φάνηκε πικρή η γεύση και θεωρήσατε λογικό να ρωτήσετε στο φόρουμ για το τι μπορεί να ήταν? 😛 

Και η επόμενη ερώτηση είναι: αφού λοιπόν είχε έντονη πικρή γεύση, τελικά το φάγατε όλο και μετά είπατε να ρωτήσετε? 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήραμε τηλέφωνο και στην αλυσίδα και δεν μας δώσανε κάποια απάντηση.

Ρώτησα στο φορουμ μήπως είναι κάτι σύνηθες, για να μην πάρει έκταση στο μυαλό του φίλου (ανέφερα και παραπάνω για τον ιδεοψυχαναγκασμό) ο οποίος δυστυχώς είναι πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τώρα εγώ θα αναρωτηθώ πάλι το εξής: φάγατε κάτι, σας φάνηκε πικρή η γεύση και θεωρήσατε λογικό να ρωτήσετε στο φόρουμ για το τι μπορεί να ήταν? 😛 

Με τοσα που εχουμε δει εδω περα μεσα μου φαινεται απολυτα λογικο.

Εδω κοντευουμε ν'ανοιξουμε ιατρικη ενοτητα.😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Kenny McCormick said:

Πήραμε τηλέφωνο και στην αλυσίδα και δεν μας δώσανε κάποια απάντηση.

Ρώτησα στο φορουμ μήπως είναι κάτι σύνηθες, για να μην πάρει έκταση στο μυαλό του φίλου (ανέφερα και παραπάνω για τον ιδεοψυχαναγκασμό) ο οποίος δυστυχώς είναι πρόβλημα.

Θα ήταν λίγο παράλογο αν το συνηθες ήταν η έντονη πίκρα! :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Θα ήταν λίγο παράλογο αν το συνηθες ήταν η έντονη πίκρα! :) 

 

Ναι , εννοούσα αν ήταν φυσιολογικό όπως πχ να πετύχεις παραψημένο μπιφτέκι ή άπλυτο μαρούλι .

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων πραγματικά. Είμαι χρόνια στο φορουμ (12 συγκεκριμένα) και άνοιξα αυτό το θέμα γιατί είναι σοβαρό για μας καταλαβαίνω ότι για κάποιους είναι χαζό (εύχομαι να μη βρεθούν ποτέ με ψυχολογικά προβλήματα) αλλά με μια απάντηση γλυτώνουμε μεγάλη ταλαιπωρία και άγχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Ναι , εννοούσα αν ήταν φυσιολογικό όπως πχ να πετύχεις παραψημένο μπιφτέκι ή άπλυτο μαρούλι .

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων πραγματικά. Είμαι χρόνια στο φορουμ (12 συγκεκριμένα) και άνοιξα αυτό το θέμα γιατί είναι σοβαρό για μας καταλαβαίνω ότι για κάποιους είναι χαζό (εύχομαι να μη βρεθούν ποτέ με ψυχολογικά προβλήματα) αλλά με μια απάντηση γλυτώνουμε μεγάλη ταλαιπωρία και άγχος.

 

Υποπτο είναι το μαρούλι.Το μπιφτέκι ψήνεται απο μηχανή και δεν μπορεί να παραψηθεί,που και να παραψηθεί δεν θα είναι πικρό.Ισως και η τομάτα να ήταν μπαγιάτικη;Αλλά δεν νομίζω ότι πικρίζει.

Το μαρούλι μερικές φορές είναι πικρό όσο πιο κοντά είναι στην ρίζα-καρδιά? Οχι το φύλλο αλλά το σκληρό.Αλλά και πάλι με τόση σάλτσα και τυρί που έχει φαντάζομαι ότι θα καλυπτόταν η γεύση.

Δαγκώσατε μια,δαγκώσατε δύο φορές ,δεν το ανοίξατε να δειτε τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτήσαμε τελικά στο κατάστημα που μας το ετοίμασαν και μας είπαν ότι λόγο ψησίματος ήταν η αυτή η γεύση. Όπως είπαν συνήθως ψήνονται 14 λεπτά αλλά κάποιες φορές πάνε στα 16 (γιατί δεν ρώτησα) εκεί υπάρχει περίπτωση να αλλοιωθεί η γεύση.

Επίσης ρώτησε αν το μαρούλι ήταν από την πάνω μεριά του μπέργκερ όπου και ήταν και μας είπε 
πως δεν τίθεται θέμα κάτι να ήταν χαλασμένο. Όλα αυτά με πολύ φυσικότητα οπότε πιστεύω ότι λογικά ισχύει αυτό που είπε και συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...