Προς το περιεχόμενο

Το Amazon δεν έδινε τα tips στους οδηγούς


vins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φόρουμ, διάβασα σήμερα πως το Amazon καλείται να πληρώσει σχεδόν 62 εκατομμύρια δολάρια ως συμβιβασμο στους οδηγούς του για tips που ενω ειχε υποσχεθεί ότι θα τους τα έδινε, τα κρατούσε εντελει η ιδια η εταιρία. 

Έχω εμφανιστεί αρκετές φορές ως υπέρμαχος της Amazon εδώ μέσα, κυρίως για το υποδειγματικό customer service της (ειδικά σε σύγκριση με τα ελληνικά -ο Θεός να τα κανει- καταστήματα).

Κατι το οποίο φυσικά δεν άλλαξε, ωστόσο όπως εμφανιζομουν ως υπέρμαχος για αυτο, θεώρησα ευθύνη μου να εμφανιστώ και ως επικριτής για την απαράδεκτη αυτή τακτική.

Αποφάσισα λοιπόν προσωπικά να αλλάξω (όποιος δεν αλλάζει και εμμένει, ή τα παίρνει ή δεν του κόβει) και να παροτρυνω όλους μας να ειμαστε αρκετά προσεκτικοί στο πού δίνουμε τα χρήματά μας, ειδικά δε εν μέσω αυτής της περιόδου που διανύουμε.

Καλή συνέχεια!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tips  ---- ΠΟΤΕ --- των ποτών ηλεκτρονικά στο ταμείο της επιχείρησης.

Πάντα στο χέρι του παιδιού που θα μας κτυπήσει τη πόρτα για να φέρει το αγαθό.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Tips  ---- ΠΟΤΕ --- των ποτών ηλεκτρονικά στο ταμείο της επιχείρησης.

Πάντα στο χέρι του παιδιού που θα μας κτυπήσει τη πόρτα για να φέρει το αγαθό.

Σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα έχω γράψει κι εδώ.

Και η περίληψη αυτών είναι:

Εδώ πολλοί εργοδότες δε δίνουν τα νόμιμα, περιμένετε να δώσουν τα εξτρά; Πρέπει να είναι ηλίθιος όποιος το πιστεύει.

Όποιος θέλει να δώσει tip, μόνο στο χέρι. 

Επεξ/σία από Bitbit
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τοπικ είναι ότι άλλαξες γνώμη για amazon κ ότι ο jeff θακλαίει με μαύρο δάκρυ επειδή έχασε fan? :) στείλε Παρολ αυτά λινκ π λες ότι εμφανίζεσαι fan .

Συμβιβασμό ακούω...αν κέρδισε 100m και τελικά γύρισε 60 χαράσει νέο δρόμο στους υπόλοιπους..μήπως τελικά  ο κυρ Γιάννης με το ψητοπωλείο Ρούμελη  ήταν πιο μπροστά από ton jeff bezo απλά δεν έχει τον τζίρο του?

τα tips με ποιον τρόπο τα έπαιρναν οι οδηγοί?έχει επιλογή για tip το site?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kage είπε

Το τοπικ είναι ότι άλλαξες γνώμη για amazon κ ότι ο jeff θακλαίει με μαύρο δάκρυ επειδή έχασε fan? :) στείλε Παρολ αυτά λινκ π λες ότι εμφανίζεσαι fan .

Συμβιβασμό ακούω...αν κέρδισε 100m και τελικά γύρισε 60 χαράσει νέο δρόμο στους υπόλοιπους..μήπως τελικά  ο κυρ Γιάννης με το ψητοπωλείο Ρούμελη  ήταν πιο μπροστά από ton jeff bezo απλά δεν έχει τον τζίρο του?

τα tips με ποιον τρόπο τα έπαιρναν οι οδηγοί?έχει επιλογή για tip το site?

Το τοπικ είναι ότι εδώ μέσα (και γενικά) υπερασπίζομαι το Αμαζον έναντι ελληνικών αλυσίδων λογω σαφέστατα ανώτερου cs και επικοινωνίας αλλά μόλις εντόπισα αυτή την είδηση θεώρησα ότι αντίστοιχα πρέπει να το αναφέρω. Καθώς δεν είδα να ανέβηκε ως είδηση στο φόρουμ, άνοιξα εγω το θεμα.

Τώρα, στο υφακι σου, θα απαντήσω κι εγω με υφακι: Δε σε έχω τπτ και δε με έχεις τπτ, οπότε κατσε και φαε τη δική σου ώρα και ψάξε το φόρουμ και θα τα βρεις.

On your bike now

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καπιταλισμός δουλεύει σωστά όταν υπάρχει ανταγωνισμός. Όταν έρθει η αμαζον στην Ελλάδα θα φύγουν όλοι οι κακοί επαγγελματίες από την μέση.

Πριν 10 χρόνια αγορασα πουκάμισο από Ζάρα, το έβαλα το βράδυ στο κλαμπ , και την επόμενη επειδή ήταν λίγο μεγάλο το επέστρεψα στο Ζάρα. Και πήρα κάτι άλλο τελικά.

Αυτό το customer service δεν πρόκειται να το δούμε από ένα μικρομάγαζο ΠΟΤΕ.

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Το τοπικ είναι ότι εδώ μέσα (και γενικά) υπερασπίζομαι το Αμαζον έναντι ελληνικών αλυσίδων λογω σαφέστατα ανώτερου cs και επικοινωνίας αλλά μόλις εντόπισα αυτή την είδηση θεώρησα ότι αντίστοιχα πρέπει να το αναφέρω. Καθώς δεν είδα να ανέβηκε ως είδηση στο φόρουμ, άνοιξα εγω το θεμα.

Τώρα, στο υφακι σου, θα απαντήσω κι εγω με υφακι: Δε σε έχω τπτ και δε με έχεις τπτ, οπότε κατσε και φαε τη δική σου ώρα και ψάξε το φόρουμ και θα τα βρεις.

On your bike now

 

Καλά εντάξει ένα φόρουμ είναι το insomnia μη το παίρνεις και τόσο κατάκαρδα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vins είπε

Τώρα, στο υφακι σου, θα απαντήσω κι εγω με υφακι: Δε σε έχω τπτ και δε με έχεις τπτ, οπότε κατσε και φαε τη δική σου ώρα και ψάξε το φόρουμ και θα τα βρεις.

On your bike now

Εισαι λαθος.Εισαι υποχρεωμένος εφοσον ξεκινας ενα θεμα να εμφανισεισ και το λινκ τής ειδησης.Το διαβασα καπου και ψαχτο να  βρεις εσυ που , ειναι κοροιδια.Οταν ανοίγεις ενα θεμα καντο τουλαχιστον σωστα.Εινα υποχρεωση σου.............

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ζαρα δέχτηκαν πίσω το ιδρωμένο και γεμάτο τσιγαρίλα πουκάμισό σου και αυτό θεωρείται παράδειγμα προς μίμηση. Ότι δηλαδή οι υπόλοιποι αν δεν το δεχτούν είναι κακοί επαγγελματίες.

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος

Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα έλεγες αν όταν γύρισες σπίτι με το καινούριο πουκάμισο ανακάλυπτες ότι ένας μαντράχαλος το είχε φορέσει ενώ πέρναγε πλακάκια σε μια οικοδομή και ήταν προϊόν επιστροφής 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Τα Ζαρα δέχτηκαν πίσω το ιδρωμένο και γεμάτο τσιγαρίλα πουκάμισό σου και αυτό θεωρείται παράδειγμα προς μίμηση. Ότι δηλαδή οι υπόλοιποι αν δεν το δεχτούν είναι κακοί επαγγελματίες.

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος

Είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα έλεγες αν όταν γύρισες σπίτι με το καινούριο πουκάμισο ανακάλυπτες ότι ένας μαντράχαλος το είχε φορέσει ενώ πέρναγε πλακάκια σε μια οικοδομή και ήταν προϊόν επιστροφής 

Καλώς ή κακώς συμβαίνει. Και αυτό λέγεται άριστο customer experience, το παίρνουν πίσω χωρίς μα και μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

Εισαι λαθος.Εισαι υποχρεωμένος εφοσον ξεκινας ενα θεμα να εμφανισεισ και το λινκ τής ειδησης.Το διαβασα καπου και ψαχτο να  βρεις εσυ που , ειναι κοροιδια.Οταν ανοίγεις ενα θεμα καντο τουλαχιστον σωστα.Εινα υποχρεωση σου.............

Εσύ είσαι λάθος φίλε μου, διάβασε καλύτερα τι έγραψε: "στείλε Παρολ αυτά λινκ π λες ότι εμφανίζεσαι fan ."

1 ώρα πριν, efo355 είπε

Καλά εντάξει ένα φόρουμ είναι το insomnia μη το παίρνεις και τόσο κατάκαρδα....

 

Καθόλου κατάκαρδα φίλε μου, απλά όταν κάποιος δεν έχει στοιχειώδη ευγένεια, πλέον δε χάνω χρόνο να του μάθω τρόπους, απαντώ αντιστοίχως και στο καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα αυτο που γραφει η ειναι ακαταλαβίστικο η εγω δεν μπορώ να το καταλάβω και δεν με νοιαζει κιολα μιας και αυτο που εγραψα αφορα εσενα και οχι αυτον.Εσενα εκανα παραθεση.Αυτο που λεω εγω ειναι οτι απο  την στιγμη που ξεκινας ενα θεμα εισαι υποχρεωμενως να βαλεις  λινκ της ειδησης και οχι γενικα και αοριστα καπου διαβασα....................

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Βασικα αυτο που γραφει η ειναι ακαταλαβίστικο η εγω δεν μπορώ να το καταλάβω και δεν με νοιαζει κιολα μιας και αυτο που εγραψα αφορα εσενα και οχι αυτον.Εσενα εκανα παραθεση.Απο την στιγμη που ξεκινα ενα θεμα εισαι υποχρεωμενως να βαλεις  λινκ της ειδησης.

Δεν είναι ακαταλαβίστικο, απλά μου ζήτησε να του αποδείξω ότι γενικά είμαι υπέρμαχος της αμαζον στο φόρουμ. 

Τώρα σε ότι έχει να κάνει με την είδηση, δε γνωρίζω αν επιτρέπεται να βάζουμε λινκ, οπότε αν δεν επιτρέπεται, ας το αφαιρέσει κάποιος mod:

https://www.ftc.gov/news-events/press-releases/2021/02/amazon-pay-617-million-settle-ftc-charges-it-withheld-some 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...