Προς το περιεχόμενο

Το iOS 14.5 προσθέτει επιλογή για να ξεκλειδώσετε το iPhone μέσω Apple Watch αν φοράτε μάσκα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Για εμένα στα νέα update δε βλέπω κάτι ουσιαστικό που να με ενδιαφέρει εκτός το ότι έχει γίνει το κινητό πιο smooth και γρήγορο. Τα υπόλοιπα για αλλά λόγια να αγαπιόμαστε . Βάλε ένα split screen ήμαρτον .

επισης το Safari καμία φορά δεν ανοίγει συγκεκριμένες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 ώρες πριν, koutsis είπε

Επειδή το σκέφτομαι κι εγώ για το watch μπορείς να μου πεις σε τι σου χρησιμεύει μέσα στη μέρα; 

Δραστηριότητες. Υπενθυμίσεις. Αθόρυβο τηλέφωνο ειδοποιήσεις. Απάντηση από το ρολόι. Ξεκλείδωμα MacBook. Κάνω πολλά απευθείας δλδ από το ρολόι. Και τώρα και αυτό μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, whoever81 είπε

Θα το επαναφέρει και η Apple άλλωστε όπως ακούγεται.

κράτα πολύ μικρό καλάθι για αυτό. Αντε σε μια ένα cheap μοντέλο όπως βγάζει. Αλλα όχι καθολικά.

και για οσους ρωτανε που βολευει το watch, και εγω δεν ειμουν υπερ, αλλα αυτο οντως τα αξιζει.

μονο και μονο που πληρωνεις με ρολοι, απαντας στα μυνήματα με ενα "hey siri" και στα ελληνικα το text στο replly των μηνυμάτων, apps!!! 1password, check in σε πτήσεις (όταν κάποτε κάναμε) , θες να κανεις μια πραξη ουτε καν βγαζεις το κινητο, hey siri how much is 20 divided by 50. TaxiBeat, Uber, GoogleMaps, δονειτε οταν πρεπει να στριψεις οταν περπατάς. Φυσικα παλμους καρδιάς! 

Και να το πω απλα, απαντας στο τηλέφωνο !!!! 

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Φυσικα και αλλαζει πραγματα στην εμπειρια χρησης το feature αυτο, γιατι χωρις αυτο με τη μασκα εισαι υποχρεωμενος η να βαλεις pin η να ακολουθησεις την οδο που περιεγραψα στο πρωτο μου ποστ που υγειονομικα ειναι ακαταλληλη...

Οποτε η αγοραζεις watch η πρεπει να βαζεις pin οπως στα Sony-ericsson προ αμνημονευτων χρονων.

Αν αυτο εσυ το θεωρεις εμπειρια χρησης το 2021 τι να πω...

Συνεχίζω και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Όταν η Apple έβγαλε το FaceID δεν φορούσαμε μάσκα για να βγούμε από το σπίτι. Το FaceID δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει και για να σε βοηθήσει η εταιρία σου λέει (όπως κάνει και στα mac καιρό τώρα) ότι με το ρολόι θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συμπληρωματικό authentication μαζί με το άνω μέρος του προσώπου σου. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να βγουν οι χρήστες mac υπολογιστών να παραπονεθούν γιατί αν κάποιος έχει iPhone με Apple Watch μπορεί να ξεκλειδώνει τον υπολογιστή χωρίς να βάζει κωδικό.

Πριν κάτι μήνες έβγαλε το update για να μην αργεί να σου βγάλει το passcode όταν δει ότι φοράς μάσκα. Πέρα από αυτό δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε να σε κάνει authenticate σε συσκευές iPhone X, Xs, Xr, 11, 12 χωρίς το ρολόι που βγάζοντας το κλειδώνει και για να το ξεκλειδώσεις πρέπει να το φορέσεις και να βάλεις κωδικό. Αν εσύ έχεις καλύτερη ιδέα μπορείς να την προτείνεις στην Apple.

Μέχρι τότε, αυτό που δίνει τώρα είναι πολύ ωραίο για τους χρήστες apple watch και μπράβο τους. Αν δεν έχεις το ρολόι απλά συνεχίζεις την καθημερινότητά σου χωρίς καμία αλλαγή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Συνεχίζω και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Όταν η Apple έβγαλε το FaceID δεν φορούσαμε μάσκα για να βγούμε από το σπίτι. Το FaceID δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει και για να σε βοηθήσει η εταιρία σου λέει (όπως κάνει και στα mac καιρό τώρα) ότι με το ρολόι θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συμπληρωματικό authentication μαζί με το άνω μέρος του προσώπου σου. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να βγουν οι χρήστες mac υπολογιστών να παραπονεθούν γιατί αν κάποιος έχει iPhone με Apple Watch μπορεί να ξεκλειδώνει τον υπολογιστή χωρίς να βάζει κωδικό.

Πριν κάτι μήνες έβγαλε το update για να μην αργεί να σου βγάλει το passcode όταν δει ότι φοράς μάσκα. Πέρα από αυτό δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα μπορούσε να σε κάνει authenticate σε συσκευές iPhone X, Xs, Xr, 11, 12 χωρίς το ρολόι που βγάζοντας το κλειδώνει και για να το ξεκλειδώσεις πρέπει να το φορέσεις και να βάλεις κωδικό. Αν εσύ έχεις καλύτερη ιδέα μπορείς να την προτείνεις στην Apple.

Μέχρι τότε, αυτό που δίνει τώρα είναι πολύ ωραίο για τους χρήστες apple watch και μπράβο τους. Αν δεν έχεις το ρολόι απλά συνεχίζεις την καθημερινότητά σου χωρίς καμία αλλαγή.

Οχι δεν συνεχιζεις την καθημερινοτητα σου χωρις καμια αλλαγη πλεον, διοτι πριν τον ιο και τις υποχρεωτικες μασκες ειχες το Face id ενω τωρα αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιεις το παρωχημενο pin που στα κινητα ειναι τελειως αβολο λογω των παμπολλων φορων που τα ανοιγοκλεινουμε καθημερινα.

Μα ειναι απλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Οχι δεν συνεχιζεις την καθημερινοτητα σου χωρις καμια αλλαγη πλεον, διοτι πριν τον ιο και τις υποχρεωτικες μασκες ειχες το Face id ενω τωρα αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιεις το παρωχημενο pin που στα κινητα ειναι τελειως αβολο λογω των παμπολλων φορων που τα ανοιγοκλεινουμε καθημερινα.

Μα ειναι απλο...

Το θέμα σου είναι γενικά το FaceID; Αν ναι, προφανώς η εταιρία δεν μπορούσε να υπολογίσει μια πανδημία όπως ούτε και εσύ για να πήγαινες σε κάποια άλλη συσκευή. Οπότε εδώ δεν μπορείς να πεις ότι φταίει κάποιος.

Αν το θέμα σου είναι γιατί δίνει αυτή την δυνατότητα στους χρήστες Apple Watch, πάλι δεν σε επηρεάζει κάπως και το να παραπονιέται κανένας γι αυτό μου θυμίζει παιδάκια που γκρινιάζουν γιατί ο φίλος τους έχει αυτό το παιχνίδι ενώ αυτά όχι. Προφανώς όσο περισσότερα "παιχνίδια" έχει κανείς, τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Το θέμα σου είναι γενικά το FaceID; Αν ναι, προφανώς η εταιρία δεν μπορούσε να υπολογίσει μια πανδημία όπως ούτε και εσύ για να πήγαινες σε κάποια άλλη συσκευή. Οπότε εδώ δεν μπορείς να πεις ότι φταίει κάποιος.

Αν το θέμα σου είναι γιατί δίνει αυτή την δυνατότητα στους χρήστες Apple Watch, πάλι δεν σε επηρεάζει κάπως και το να παραπονιέται κανένας γι αυτό μου θυμίζει παιδάκια που γκρινιάζουν γιατί ο φίλος τους έχει αυτό το παιχνίδι ενώ αυτά όχι. Προφανώς όσο περισσότερα "παιχνίδια" έχει κανείς, τόσο το καλύτερο.

Κανενα θεμα δεν εχω με το Face id και απεδειχθει οτι ειναι εξαιρετικο, απλα τοση ωρα δοκιμαζω να σου εξηγησω οτι η εμπερια χρησης πλεον αυτου που εχει το "παιχνιδακι" και του αλλου ειναι τελειως διαφορετικη, και οχι χωρις καμμια αλλαγη οπως ισχυριστηκες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη το να γουσταρω να βγαλω το κινητο 800σιες φορες  την μερα και να χτυπησω το πιν δεν μπορει να γινει ας πουμε ενας τυπος διασκεδασης?

εκει που καθεσαι βαρα δυο τρια ανοιγματα το κινητο και στανιαρεις.

εχετε κατι προβληματα μερικοι αστα να πανε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Κανενα θεμα δεν εχω με το Face id και απεδειχθει οτι ειναι εξαιρετικο, απλα τοση ωρα δοκιμαζω να σου εξηγησω οτι η εμπερια χρησης πλεον αυτου που εχει το "παιχνιδακι" και του αλλου ειναι τελειως διαφορετικη, και οχι χωρις καμμια αλλαγη οπως ισχυριστηκες.
 

Ναι αλλά μπορείς να κατηγορήσεις την εταιρία που προσφέρει μια ευκολία στους χρήστες Apple Watch; Θα ήταν τραγικό αν σου έδιναν κάτι που μπορούσες να χρησιμοποιήσεις είτε είχες, είτε δεν είχες το ρολόι αλλά σου έλεγαν "μόνο αν έχεις ρολόι". Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ένα ακόμα feature του Apple Watch σαν όλα τα άλλα.

Αυτό που προσπαθώ κι εγώ να σου εξηγήσω είναι ότι κι εγώ που έχω ρολόι έχει διαφορετική και καλύτερη εμπειρία χρήσης από σένα που δεν έχεις έτσι κι αλλιώς. Έχω ειδοποιήσεις με το κινητό στο αθόρυβο χωρίς να βγάλω καν το κινητό από την τσέπη και χίλια δυο πράγματα. Από κει και πέρα, το βλέπεις σαν πακέτο από features. Αν τώρα με αυτή την προσθήκη θεωρείς ότι αξίζει η αγορά Apple Watch, το αγοράζεις. Αλλιώς συνεχίζεις όπως έκανες τόσο καιρό που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι βολικό να βάλεις passcode κάθε φορά αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...