Προς το περιεχόμενο

Απορία - Συζήτηση περί του VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν, έγινα και εγώ προνομιούχος του πακέτου VDSL 100 της Vodafone (προηγούμενος είχα VDSL 50).  Γενικά τα πράγματα κυλάνε ομαλά δεν έχω κανένα πρόβλημα, παρ' όλα αυτά το μάτι μου δεν ήρεμη. Προτού κάνω αναβάθμιση σε 100 ήμουν σίγουρος ότι θα έχω τα 100 καμπάνα και αυτή η σιγουριά ήταν από τα εξής νούμερα (look at the picture below).
Χθες έγινε η αναβάθμιση, και όταν έγινε το Current Rate κλείδωσε στα 91, σήμερα όπως και φαίνεται ανέβηκε στα 94, καθαρά στο download έχω 83Mbps.
Ένας φίλος μου που έχει ακριβός τα ίδια νούμερα με την γραμμή μου κλειδώνει στο Current Rate 102 (Cosmote βεβαία) συν διάβασα κάποια παλικάρια εδώ έχουν Vodafone και κλειδώνουν κάλο Rate. Όπως είπα δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την ταχύτητα ούτε με οτιδήποτε άλλο απλός αν τα "νούμερα επιτρέπουν" γιατί να μην ξεζουμίσω αυτό τα λίγο?
Αξίζει να πάρω την Vodafone να μιλήσω η δεν αξίζει καν τον κόπο? 

Σας Ευχαριστώ

 

PS - Καταλαβαίνω πως δεν θα έχω 100 σε download λόγο του πρωτοκόλλου και την διαχείριση του δικτύου.

xDSL Status.png

download speed.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

      Οι μετρήσεις ταχύτητας (συντονισμού) για το router γίνονται μόνο με ethernet όχι με wifi. Γενικά αν κάνεις μέτρηση στο speedtest με wifi (ειδικά αν είσαι συνδεδεμένος στα 2,4 Ghz) είναι απόλυτα φυσιολογικό να παίζεις πιο χαμηλά.

      Tο speedtest πολλές φορές δεν είναι ακριβές. Δες την αληθινή σου ταχύτητα μόνο μέσα από το router σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου, η γραμμή σου φαίνεται ότι κλειδώνειστα 94.9 Mbps.

Το Router το έχεις στην κεντρική πρίζα χωρίς Splitter?

Επίσης όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω το Speedtest δεν δίνει πάντα ασφαλή αποτελέσματα για την γραμμή.

Μπορείς να δοκιμάσεις ένα αρχείο από την σελίδα speedtest.ftp.otenet.gr και να ελέγξεις με τι ταχύτητα πραγματοποιείται η λήψη του αρχείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nikos_k1 είπε

Καλησπέρα φίλε μου, η γραμμή σου φαίνεται ότι κλειδώνειστα 94.9 Mbps.

Το Router το έχεις στην κεντρική πρίζα χωρίς Splitter?

Επίσης όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω το Speedtest δεν δίνει πάντα ασφαλή αποτελέσματα για την γραμμή.

Μπορείς να δοκιμάσεις ένα αρχείο από την σελίδα speedtest.ftp.otenet.gr και να ελέγξεις με τι ταχύτητα πραγματοποιείται η λήψη του αρχείου.

Καλησπέρα,

Το Router είναι στην κεντρική πρίζα και χωρίς Splitter

Όσο για το speedtest δεν διαφωνώ καθόλου (έχετε και η δυο δίκαιο), όντως δεν είναι accurate.

Τσέκαρα και από το link που έδωσες, με Firefox κατεβάζω 7MB/s max (57Mbps), σε torrenting (δοκίμασα δηλαδή να κατεβάσω Ubuntu via Torrent) έχω max 10MB/s (80Mbps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεσμολογια-καλωδιωση εντος διαμερισματος και εως τον κατανεμητη, σε τι κατασταση βρισκονται; Πιθανοτατα να μπορουσες να τσιμπησεις κατι παραπανω στα στατιστικα αν υπαρχει καποιο θεμα εκει. Ξερεις πως να συνδεσεις το μοντεμ απευθειας πανω στο κατανεμητη που βρισκεται στο υπογειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε είμαι σε σπίτι με τρία διαμερίσματα (είμαι στον πρώτο όροφο) τα καλώδια έρχονται από την εξώπορτα κάτω. Δυο καλώδια είναι που έρχονται στο διαμέρισμα κόκκινο και μπλε. Η κατάσταση τον καλώδιον είναι κομπλέ από ότι κοίταξα μέσα στην κεντρική πρίζα, κάτω στην εξώπορτα δεν είναι και τόσο τακτοποιημένα (δηλαδή φαίνεται λίγο χύμα).

Όχι δεν ξέρω πως να συνδέσω το μόντεμ απευθείας πάνω στο κατανεμητή. 

 

Επεξ/σία από LoopedCarrot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρούτερ όταν έχουμε VoIP πρέπει να μπαίνει στην πρώτη (κύρια) πρίζα του σπιτιού, όπου εκεί έρχεται το ζεύγος από τον κατανεμητή

Θα σου έλεγα να εντοπίσεις ποιο ζεύγος έρχεται από κάτω και να συνδέσεις μόνο αυτό στη πρίζα απομονώνοντας τις υπόλοιπες πρίζες

Αν μπορείς ενδεικτικά να ανεβάσεις φωτό από τη πρίζα και τα καλώδια στο κουτί της θα ήταν βοηθητικό

Γενικότερα θέλουμε το σήμα να φτάνει σε μια πρίζα και να μη συνεχίζει αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Kozanitis1 said:

Το ρούτερ όταν έχουμε VoIP πρέπει να μπαίνει στην πρώτη (κύρια) πρίζα του σπιτιού, όπου εκεί έρχεται το ζεύγος από τον κατανεμητή

Θα σου έλεγα να εντοπίσεις ποιο ζεύγος έρχεται από κάτω και να συνδέσεις μόνο αυτό στη πρίζα απομονώνοντας τις υπόλοιπες πρίζες

Αν μπορείς ενδεικτικά να ανεβάσεις φωτό από τη πρίζα και τα καλώδια στο κουτί της θα ήταν βοηθητικό

Γενικότερα θέλουμε το σήμα να φτάνει σε μια πρίζα και να μη συνεχίζει αλλού

Η συνδεση στη πρωτη πριζα ισχυει για καθε τεχνολογια (ADSL/ADSL2/VDSL/VDSL2) απλα υπαρχει εμφαση στη VDSL λογω του οτι ειναι πιο ευαισθητη τεχνολογια λογω υψηλοτερων συχνοτητων. 

Οσο αναφορα τις πριζες, θελουμε να μην εχουμε παραλληλες συνδεσεις (bridge taps) κυριως. 

13 hours ago, LoopedCarrot said:

Κοίταξε είμαι σε σπίτι με τρία διαμερίσματα (είμαι στον πρώτο όροφο) τα καλώδια έρχονται από την εξώπορτα κάτω. Δυο καλώδια είναι που έρχονται στο διαμέρισμα κόκκινο και μπλε. Η κατάσταση τον καλώδιον είναι κομπλέ από ότι κοίταξα μέσα στην κεντρική πρίζα, κάτω στην εξώπορτα δεν είναι και τόσο τακτοποιημένα (δηλαδή φαίνεται λίγο χύμα).

Όχι δεν ξέρω πως να συνδέσω το μόντεμ απευθείας πάνω στο κατανεμητή. 

 

Αν εχεις χρονο-χρηματα, το καλυτερο θα ηταν να στα ελεγξει ενας ηλεκτρολογος στα γρηγορα και να κανει τις απαραιτητες ενεργειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DanielRGr ακριβώς, απλά το επισημαίνω, διότι σε φίλους που έπιαναν 32mbps περίπου, ενώ είχαν το ρούτερ στη κεντρική πρίζα, την άνοιξα, αποσύνδεσα το καλώδιο που συνεχίζει για τις επόμενες και άφησα πάνω μόνο αυτό που έρχεται από έξω

Ως δια μαγείας από τα 32mbps πήγαν στα 55/5 .., ίσως να ήταν η περίπτωση δε ξέρω, αλλά έκανε διαφορά

Αν μπορεί ας μας ανεβάσει καμία φωτό από την κεντρική πρίζα μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε.., ίσως χρειάζεται να κάνει κάτι αντίστοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή είναι η κεντρική;

Μία πρίζα έχει το σπίτι;

Τα μαύρα καλώδια που κάνουν σα γέφυρα, για ποιο λόγο τα έβαλαν; δε βρίσκω λόγο να υπάρχουν, αφαίρεσε τα

Ξεβίδωσε τα καλώδια όλα και βάλε μόνο το μπλε κόκκινο ζεύγος στις θέσεις 2-3 όπου είναι τώρα, αφαιρώντας τα μαύρα, μετά δες στατιστικά

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτή είναι η κεντρική;

Μία πρίζα έχει το σπίτι;

Τα μαύρα καλώδια που κάνουν σα γέφυρα, για ποιο λόγο τα έβαλαν; δε βρίσκω λόγο να υπάρχουν, αφαίρεσε τα

Ξεβίδωσε τα καλώδια όλα και βάλε μόνο το μπλε κόκκινο ζεύγος στις θέσεις 2-3 όπου είναι τώρα, αφαιρώντας τα μαύρα, μετά δες στατιστικά

μηπως ειναι διπλη πριζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, ας μας ανεβάσει μια φωτό και από το εμπρός μέρος να δούμε..

Λογικά στη μια μεριά είναι "εισαγωγή" στην άλλη "εξαγωγή" για να πάει στις υπόλοιπες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά για να μήν ανοίξω θέμα καινούργιο λέω να ρωτήσω εδώ σε αυτό που μοιάζει. 

Πρόσφατα έβαλα vdsl Vodafone 50 

Επειδή πολλά πράγματα δεν ξέρω, θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας για την γραμμή.

Σας έβαλα μια φωτογραφία. 

Την ταχύτητα την βλέπω και είναι οκ. 

Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω καλά. Γι'αυτό ρωτάω. Όλα καλά? Πώς τα βλέπετε? 

(Αν οι διαχειριστές θέλουν να ανοίξω θέμα καινούργιο ας μου πουν να το σβήσω)

Screenshot_2021-02-06-23-05-45-129_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...