Προς το περιεχόμενο

Το Spotify ξεπέρασε τους 150 εκατομμύρια συνδρομητές


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την υπηρεσία να έχει συνολικά 345 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες

Σύμφωνα με τα τελευταία οικονομικά αποτελέσματα του Spotify, η εταιρεία ανακοίνωσε πως έφτασε τους 155 εκατομμύρια συνδρομητές στην υπηρεσία της, με 345 εκατομμύρια μηνιαίους ενεργούς χρήστες, που αντιστοιχούν σε 24% και 27% αύξηση ανά έτος. Η μεγαλύτερη αύξηση χρηστών ήταν αυτή των δωρεάν χρηστών με διαφημίσεις, που αυξήθηκαν κατά 30%, φτάνοντας έτσι τους 199 εκ. χρήστες. Το περασμένο τρίμηνο, η υπηρεσία είχε φτάσει τους 144 εκ. συνδρομητές και 320 εκ. μηνιαίους χρήστες.

Παρά την αύξηση όμως, η Wall Street Journal αναφέρει πως ο μέσος όρος εσόδων ανά χρήστη έπεσαν κατά 8% (περίπου 4,26€) σε σύγκριση με το περασμένο έτος. Ο λόγος γι' αυτό, οφείλεται σε εκπτώσεις συνδρομών για να ελκύσει νέους συνδρομητές και στις χαμηλότερες τιμές σε αγορές όπως Ρωσία και Ινδία. Τα έσοδα από διαφημίσεις αυξήθηκαν και αναλογούν στο 13% των συνολικών εσόδων, ενώ στο παρελθόν δεν ξεπερνούσαν το 10%.

Συνολικά, η εταιρεία έχασε 125 εκ. ευρώ, που αν και ακούγεται μεγάλο ποσό, είναι αρκετά μικρότερο ποσό σε σχέση με τα 209 εκ. ευρώ που έχασε το περασμένο έτος. Όσο η εταιρεία επενδύει για να αναπτυχθεί η υπηρεσία της, είναι απίθανο να δει κέρδη σύμφωνα με τη WSJ.

spotify-stats.gif

Τα οικονομικά αποτελέσματα έρχονται λίγο μετά τις ανακοινώσεις του Spotify, που σκοπεύει να επενδύσει σε άλλους τομείς πέρα της μουσικής. Πρόσφατα έκανε κινήσεις για προσθήκη audiobooks, καθώς πειραματίστηκε να παρέχει αναγνώσεις γνωστών βιβλίων (Frankenstein, Narrative of the Life of Frederick Douglass) από celebrities.

Επίσης κάνει μεγάλες επενδύσεις σε podcasts, με το περασμένο τρίμηνο να έχει κλείσει μεγάλα ονόματα όπως Prince Harry και Meghan Markle, αλλά και την Ava Duvernay. Πλέον, προσφέρει πάνω από 2,2 εκ. podcasts μέσω της υπηρεσίας, με τους χρήστες να σημειώνουν σχεδόν 100% αύξηση σε σύγκριση με πέρυσι.

Το Spotify υποστήριξε ότι η επένδυσή της σε podcasts αυξάνει τη χρήση, αφοσίωση και συμβάλει στη διατήρηση των πελατών του, ενώ αποτελεί ευκαιρία για να μειώσει την εξάρτησή της από την αδειοδότηση μουσικής από μεγάλες εταιρείες. Κάτι που επανέλαβε και σήμερα με τα οικονομικά του αποτελέσματα.

Το CNBC από την άλλη, αναφέρει πως αναλυτές του χώρου δεν έχουν δει ιδιαίτερα θετικό αποτέλεσμα από την επένδυση αυτή, τουλάχιστον για την ώρα. Πιο συγκεκριμένα, αναλυτές της Citi είπαν πως μέχρι τώρα, δεν έχουμε δει θετική αύξηση στις λήψεις της εφαρμογής ή στις Premium συνδρομές. Το περασμένο έτος, υπήρχαν αναφορές για σχέδια μιας συνδρομητικής podcast υπηρεσίας, για επιπλέον έσοδα.

Τέλος, θα υπάρξουν κι άλλες ανακοινώσεις μέσα στον μήνα, με την εταιρεία να μας προϊδεάζει για το επερχόμενο Stream On event στις 22 Φεβρουαρίου, όπου θα μοιραστούν μαζί μας πληροφορίες για τους στόχους που έχουν θέσει.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, babality είπε

και οι μουσικοι στην πεινα

https://www.forbes.com/sites/zackomalleygreenburg/2020/04/24/kanye-west-is-now-officially-a-billionaireand-he-really-wants-the-world-to-know/
(ουδέν σχόλιον για το αν είναι μουσικός ή όχι ο Kanye)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ktiniatros είπε

https://www.forbes.com/sites/zackomalleygreenburg/2020/04/24/kanye-west-is-now-officially-a-billionaireand-he-really-wants-the-world-to-know/
(ουδέν σχόλιον για το αν είναι μουσικός ή όχι ο Kanye)

ναι για τον kanye και το καθε ποπ σκουπιδι ειπα για πεινα. οχι για ποσους χιλιαδες κοσμο που τα κανουν ολα μονοι τους (recording, mixing, mastering, physical copies, advertising) και δεν μπορουν να πληρωσουν ουτε τους λογαριασμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, babality είπε

ναι για τον kanye και το καθε ποπ σκουπιδι ειπα για πεινα. οχι για ποσους χιλιαδες κοσμο που τα κανουν ολα μονοι τους (recording, mixing, mastering, physical copies, advertising) και δεν μπορουν να πληρωσουν ουτε τους λογαριασμους.

δεκτον, αλλα γιατι να νιωθω για εσενα ασχημα οταν εγω πληρωνω την συνδρομη μου?

αν δεν εισαι ενταξει με το επαγγελμα σου δυο επιλογες εχεις> ή το αλλαζεις ή διορθωνεις τις συνθηκες για εσενα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

δεκτον, αλλα γιατι να νιωθω για εσενα ασχημα οταν εγω πληρωνω την συνδρομη μου?

αν δεν εισαι ενταξει με το επαγγελμα σου δυο επιλογες εχεις> ή το αλλαζεις ή διορθωνεις τις συνθηκες για εσενα.

Συγχαρητηρια που πληρωνεις τη συνδρομη σου και δεν εισαι πειρατης. Ο spotify ειναι ο κακος της υποθεσης που δινει ψιχουλα απο τις συνδρομες. Το "αν δεν εισαι ενταξει με το επαγγελμα σου αλλαξε το" απλα ασχολιαστο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, babality είπε

Συγχαρητηρια που πληρωνεις τη συνδρομη σου και δεν εισαι πειρατης. Ο spotify ειναι ο κακος της υποθεσης που δινει ψιχουλα απο τις συνδρομες. Το "αν δεν εισαι ενταξει με το επαγγελμα σου αλλαξε το" απλα ασχολιαστο. 

γιατι δεν το σχολιαζεις?

εκανες δηλαδη την κινηση και μιλησες  <<κλαιγοντας>>  προσεξε σε εισαγωγικα το κλαιγοντας για να σε λυπηθει ποιος αραγε...

και μετα οταν βλεπεις οτι μαλλον πατησες μπανανοφλουδα τοτε πετα ενα ασχολιαστο, ετσι ξερω και εγω να γραφω...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babality είπε

Πηγαινε να διαβασεις λιγο για τη μπιζνα και μετα πες μου για μπανανοφλουδες. Ελα γεια.

εγω δεν εχω κανενα λογο να διαβασω το οτιδηποτε αφορα εσενα.

τωρα γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Makatsoras είπε

εγω δεν εχω κανενα λογο να διαβασω το οτιδηποτε αφορα εσενα.

τωρα γεια.

Απαντησες ομως για να πεις την εξυπναδα σου. Κλασικος που μιλαει πριν σκεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία υπηρεσία ,την είχα ως φοιτητής παλιά και τώρα ως επαγγελματίας .Επίσης τη χρησιμοποιώ στο ποδήλατο και είναι κυριολεκτικά ευλογία να κατεβάζεις ότι άλμπουμ θες σε πολύ καλή ποιότητα και να το ακούς όταν είσαι σε δάση,χωράφια κλπ με το mountain bike.Σου λύνει τα χέρια κυριολεκτικά ίσως από τα λίγα πράγματα που είναι must buy για συνδρομή .Ειδικά σε όσους   αρέσει η μουσική.Επισης το ότι όλα τα τραγούδια ρυθμίζονται με την ένταση του περιβάλλοντος είναι επίσης πολύ καλό.Ειχσ ακούσει παλιότερα κάποιοι σπρωγνανε το πειρατικό αλλά δεν είναι το ίδιο και όσοι έχουν δοκιμάσει μια φορά και τα δύο θα με καταλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις λίγες συνδρομητικές υπηρεσίες που αξίζει το κάθε € της συνδρομής. Έχω εδώ και χρόνια το οικογενειακό και τα σπάει. Δεν έχω σκεφτεί στιγμή να το διακόψω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...