Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Αγγλία και τελωνείο


zikls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα…Θέλω ν παραγγείλω φίλτρο για κάμερα από μια εταιρεία (Gobe) η οποία είναι από Αυστραλία αλλά για αγορές στην Ευρώπη έχει κατάστημα τ οποίο βρίσκεται όμως στην Αγγλία.Το θέμα μου φυσικά είναι το τελωνείο…Οσο τ έχω ψάξει αλλού λένε υπάρχει ευρωπαϊκή συμφωνία δν πληρώνεις, αλλού λένε πληρώνεις μόνο ΦΠΑ αλλού λένε κ τελωνείο …Αν έχει παραγγείλει κάποιος ή αν ξέρει το οτιδήποτε ας με βοηθήσει παρακαλώ…ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν ολίγοις για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων, οτι θα πληρώσεις αν έρθει απο Αυστραλία τα ιδια θα πληρώσεις και από την αγγλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zikls είπε

Πωω αλήθεια? Κατάλαβα. Θα πάρω κ ένα τηλ να ρωτήσω…ευχαριστώ πολύ…

Ότι να ναι σου λέει ο φίλος παραπάνω... 

Δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο... 

Η συμφωνία ΗΒ-ΕΕ είναι ξεκάθαρη... 

Απο 1/1/21 το ΗΒ είναι τρίτη χώρα για την ΕΕ...

Οποτε ότι είναι πάνω από 22€ μπαίνει στο τελωνείο... 

Τέλος. 

 

1152911076_.png.2d198ce31c5892ac6577aacd8191d655 (1).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ότι να ναι σου λέει ο φίλος παραπάνω... 

Δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο... 

Η συμφωνία ΗΒ-ΕΕ είναι ξεκάθαρη... 

Απο 1/1/21 το ΗΒ είναι τρίτη χώρα για την ΕΕ...

Οποτε ότι είναι πάνω από 22€ μπαίνει στο τελωνείο... 

Τέλος. 

Εχεις δίκιο. Πήρα τελικά τηλέφωνο στο τελωνειακό αερολιμένα Αθηνών κ Μίλησα εκεί με έναν τύπο κ μου είπε αυτό ακριβώς.Από Αγγλία πλέον από 22€ κ πάνω πληρώνεις ότι κ να είναι τ δέμα…☹️Λέτε αν πω μια φίλη μου που βρίσκεται Αγγλία ν τ πάρει κ ν μου τ στείλει αυτή πάλι να πληρώνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, zikls είπε

Λέτε αν πω μια φίλη μου που βρίσκεται Αγγλία ν τ πάρει κ ν μου τ στείλει αυτή πάλι να πληρώνω? 

Τότε θα εκτελωνιστεί αν η αξία του είναι πάνω από τα 45€ μαζί με τα έξοδα αποστολής... 

Και από 1/7/21 θα εκτελωνιζονται όλα από το πρώτο ευρώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Τότε θα εκτελωνιστεί αν η αξία του είναι πάνω από τα 45€ μαζί με τα έξοδα αποστολής... 

Και από 1/7/21 θα εκτελωνιζονται όλα από το πρώτο ευρώ... 

Όταν λες όλα από το πρώτο ευρώ φαντάζομαι εννοείς πως δεν θα υπάρχει το όριο των 22??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George19921992 είπε

Όταν λες όλα από το πρώτο ευρώ φαντάζομαι εννοείς πως δεν θα υπάρχει το όριο των 22??

Σωστά. Καταργείται σε όλη την ΕΕ για οτιδήποτε έρχεται από τρίτες χώρες (ΗΠΑ, ΗΒ, ΚΙΝΑ...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Τότε θα εκτελωνιστεί αν η αξία του είναι πάνω από τα 45€ μαζί με τα έξοδα αποστολής... 

Και από 1/7/21 θα εκτελωνιζονται όλα από το πρώτο ευρώ... 

Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά δν μπορώ ν καταλάβω. Πες ότι μου το στέλνει πχ μαζί με άλλα αντικείμενα δικά της πχ ρούχα ή οτιδήποτε κ τ φίλτρο είναι χωρίς τη συσκευασία του πάλι θεωρείται ως αντικείμενο που θα πρέπει ν περάσει τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, zikls είπε

Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά δν μπορώ ν καταλάβω. Πες ότι μου το στέλνει πχ μαζί με άλλα αντικείμενα δικά της πχ ρούχα ή οτιδήποτε κ τ φίλτρο είναι χωρίς τη συσκευασία του πάλι θεωρείται ως αντικείμενο που θα πρέπει ν περάσει τελωνείο? 

Λογικά αν δεν στο στείλει στην εμπορική συσκευασία , θα μοιάζει μεταχειρισμένο και θα περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zikls είπε

Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά δν μπορώ ν καταλάβω. Πες ότι μου το στέλνει πχ μαζί με άλλα αντικείμενα δικά της πχ ρούχα ή οτιδήποτε κ τ φίλτρο είναι χωρίς τη συσκευασία του πάλι θεωρείται ως αντικείμενο που θα πρέπει ν περάσει τελωνείο? 

Οι τελωνειακες διατάξεις σε όλη την ΕΕ λένε ότι όταν ένας ιδιώτης που ζει σε τρίτη χώρα, στέλνει ένα δέμα σε έναν ιδιώτη που ζει σε χώρα της ΕΕ, τότε αν η αξία του δέματος μαζί με τα μεταφορικά ξεπερνά τα 45€, τότε αυτό υπόκειται σε εκτελωνισμό και ΦΠΑ. 

Δεν έχει να κάνει με καινούριο ή μεταχειρισμένο... 

Στην δική σου ερώτηση, τα ρούχα θα αυξήσουν την αξία του δέματος... 

Αυτό λέει ο Νόμος... 

Τώρα το αν θέλεις να το ρισκάρεις μπας και περάσει, είναι επιλογή σου. 

Ο μόνος ασφαλής τρόπος είναι να το φέρει μέσα στις αποσκευές του ο συγγενής σου, όταν έρθει στην Ελλάδα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αν τα αντικείμενα που βρίσκονται στο δέμα έχουν αγοραστεί πχ πριν 5 χρόνια κ δν υπάρχουν αποδείξεις τότε πως κοστολόγουνται?θέλω ν πω πες έχω πάει εγώ κ έχω ξεχάσει κάτι εκεί που τ έχω αγοράσει πχ εδώ Ελλάδα πριν χρόνια. Τι γίνεται απλά δν μπορεί ν μου τ στείλει? Θα περάσει τελωνείο? Ποιος θα το κοστολόγησει ώστε ν κρίνει την αξία του αν είναι άνω των 45€…Συγνώμη αν σας ζαλίσα κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις…

Επεξ/σία από zikls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, zikls είπε

Και αν τα αντικείμενα που βρίσκονται στο δέμα έχουν αγοραστεί πχ πριν 5 χρόνια κ δν υπάρχουν αποδείξεις τότε πως κοστολόγουνται?θέλω ν πω πες έχω πάει εγώ κ έχω ξεχάσει κάτι εκεί που τ έχω αγοράσει πχ εδώ Ελλάδα πριν χρόνια. Τι γίνεται απλά δν μπορεί ν μου τ στείλει? Θα περάσει τελωνείο? Ποιος θα το κοστολόγησει ώστε ν κρίνει την αξία του αν είναι άνω των 45€…Συγνώμη αν σας ζαλίσα κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις…

Την τελική αξία των πραγμάτων και το αν εκτελωνιστούν ή όχι το αποφασίζει ο τελωνειακός που θα διαχειριστή το δέμα.

Μπορεί να την γλυτώσεις, μπορεί και να μην την γλιτώσεις…

Το θέμα είναι ότι τώρα γνωρίζεις τι και πως και αποφασίζεις αν το ρισκάρεις ή όχι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...