Προς το περιεχόμενο

Τα Overwatch 2 και Diablo IV δεν θα κυκλοφορήσουν μέχρι το 2022


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την αρνητική αποδοχή του Warcraft III: Reforged, φαίνεται πως η Blizzard δε θέλει να βιώσει μια παρόμοια κατάσταση

Στα πρόσφατα οικονομικά της αποτελέσματα, η Activision Blizzard τόνισε στους επενδυτές της πως τα Overwatch 2 και Diablo IV δε θα κυκλοφορήσουν τουλάχιστον μέχρι το 2022, σημειώνοντας πως δεν περιμένει τα δύο πολυαναμενόμενα παιχνίδια να είναι μέρος των οικονομικών αποτελεσμάτων του 2021. Βέβαια η Activision πρόσθεσε πως περιμένουν νέα project από την Blizzard μέσα στο 2022, χωρίς να μοιράζεται κάτι παραπάνω.

Όσον αφορά το Overwatch 2, δεν ανακοινώθηκε ποτέ κάποια ημερομηνία κυκλοφορίας κι έτσι, δεν πρόκειται για κάποια καθυστέρηση. Το ίδιο ισχύει και για το Diablo IV, για το οποίο αρκετοί fans είχαν ελπίδες να κυκλοφορήσει μέσα στο 2021.

Η αρχική ανακοίνωση του Overwatch 2 έγινε στη BlizzCon τον Νοέμβριο του 2019. Από τότε, δεν είχαμε κάποιο νέο σχετικά με τον τίτλο και την ανάπτυξή του. Αλλά βασιζόμενοι στο υλικό που παρουσιάστηκε τότε, που έμοιαζε για αναβάθμιση του υπάρχοντος τίτλου, δόθηκε η εντύπωση πως δεν απέχει πολύ η κυκλοφορία του. Κάτι που όπως μάθαμε σήμερα, δυστυχώς δεν ισχύει.

Κι αυτό δεν ξέρουμε τι επίπτωση μπορεί να έχει στο Overwatch, καθώς αν και εμπλουτίζεται σταθερά με επιπλέον υλικό όπως χαρακτήρες, modes και χάρτες, με την πάροδο των χρόνων από την αρχική κυκλοφορία το 2016, οι προσθήκες έγιναν αισθητά πιο αραιές, με το studio να επικεντρώνεται στην ανάπτυξη του Overwatch 2.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως Activision και Blizzard θέλουν το Overwatch 2 να πετύχει και να είναι κερδοφόρο, ειδικά μετά την κατάσταση γύρω από το Warcraft III: Reforged, που σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτό που υποσχέθηκαν ή περίμενε το κοινό. Αυτό επιβαρύνει κι άλλο την Blizzard με το Overwatch 2, καθώς με στόχο να είναι ένας καλοδουλεμένος τίτλος, οι fans θα πρέπει να κάνουν περισσότερη υπομονή.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πιστεύω θα είναι μια βαρετή blizzcon αφού δεν θα έχουν να παρουσιάσουν πολλά πράγματα. Σίγουρα θα βγάλουν νεα mobile games αφού έχουν πει ότι θέλουν να δώσουν έμφαση σε αυτά.

Εγώ το μόνο που περιμένω είναι να ανοίξουν οι παραγγελίες για το κράνος του Lich King απο το gear store. Το θέλω για σετ με το Frostmourne.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silverage είπε

Γενικά πιστεύω θα είναι μια βαρετή blizzcon αφού δεν θα έχουν να παρουσιάσουν πολλά πράγματα. Σίγουρα θα βγάλουν νεα mobile games αφού έχουν πει ότι θέλουν να δώσουν έμφαση σε αυτά.

Εγώ το μόνο που περιμένω είναι να ανοίξουν οι παραγγελίες για το κράνος του Lich King απο το gear store. Το θέλω για σετ με το Frostmourne.

Θα έχουν να παρουσιάσουν αρκετά πράγματα. Αρχικά, το Shadowlands έχει ξεκινήσει πάρα πολύ καλά με πολύ μεγάλη αποδοχή απο την player base οπότε θα μιλήσουν για το που θα παει το παιχνίδι στο patch 9.1 και γενικότερα για την συνέχεια του.

Υπάρχουν σχεδόν βέβαιες φήμες πως θα ανακοινώσουν Diablo II - Remastered. Θα δώσουν ακόμη περισσότερες πληροφορίες και για Diablo IV.

Και σίγουρα θα πάνε να ανακοινώσουν πράγματα και Overwatch 2.

 

Σχετικά πάντως με το Diablo IV, κανένας δεν πέφτει απο τα σύννεφα με το 2022. Όταν το '19 το ανακοίνωσαν στην Blizzcon είπαν την φράση ΄΄We are not coming anytime soon, not even Blizzard soon''

Αυτό απο μόνο του έλεγε πολλά. Βάλε και μια πανδημία στην μέση και όλα καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε στο λαο diablo overwatch δεν παλεύεται εκτός και εαν εχεις αντανακλαστικα ninja. Εαν ημουν ακόμα 13ων 14ων θα τους εκανα ολους κομματια τώρα στα 25 μου αστα να πανε.Και σου ανοιγει μετα ο μικρος το mic "hueheheuheuehueu take that" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα να περιμένουμε και να βγει κάτι ποιοτικό (θα είναι ποιοτικό;; θα το δούμε!) παρά αυτά που μας έχουν συνηθίσει οι περισσότερες εταιριάρες τελευταία.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι μέχρι να βγεί το OW2 το OW1 θα έχει πεθάνει αν συνεχίσουν έτσι. Έναν χρόνο τώρα το μόνο που έχουν προσθέσει είναι ένα map για deathmatch. Έχω έχω σταματήσει να παίζω εδώ και 2 χρόνια περίπου γιατί βαρέθηκα αφού δεν προσθέταν τίποτα καινούριο ή αργούσαν υπερβολικά.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Silverage είπε

Το θέμα είναι ότι μέχρι να βγεί το OW2 το έχει θα έχει πεθάνει αν συνεχίσουν έτσι. Έναν χρόνο τώρα το μόνο που έχουν πρπσθέσει είναι ένα map για deathmatch. Έχω έχω σταματήσει να παίζω εδώ και 2 χρόνια περίπου γιατί βαρέθηκα αφού δεν προσθέταν τίποτα καινούριο ή αργούσαν υπερβολικά.

εγω δεν θέλω νέους ήρωες. νέους χάρτες ναι, θα ήθελα αλλα εχουμε 2 που ειναι εκτός και ακομα τους μοντάρουν. θέλω τουρνουα, κάποιο λόγο να παιζω και οχι στα χαμένα για το sr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrXavier είπε

Υπάρχουν σχεδόν βέβαιες φήμες πως θα ανακοινώσουν Diablo II - Remastered. 

Δύσκολα, ακούγεται εδώ και αρκετά χρονια αυτό, αλλα μετά από αυτά που είχε πει ο Brevik, είναι σχεδόν απίθανο να κάνουν replicate το game ακριβώς όπως ήταν τότε.

Ακόμα όμως και να το ανακοινώσουν τώρα, ποτε θα το βγάλουν? μαζί με το 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν το poster boy της Blizzard, Jeff Kaplan, εκανε την ανακοινωση του OW2 στην ΒLZCON του 2019, ο τυπος μασαγε τα λογια του και δεν εδινε ξεκαθαρες απαντησεις στο QA που ακολουθησε για το τι θα συμβει με το περιεχομενο του OW1. Και ειχα πει τοτε οτι δεν σκοπευουν να κυκλοφορησουν σχεδον τιποτα απο νεο περιεχομενο για το πρωτο παιχνιδι,  ισως κανα χαρτη και κανα 1-2 ηρωες μεχρι να βγει το καινουργιο παιχνιδι. αυτα ηταν τα ακριβη μου λογια, το οποια βγηκαν αληθινα.

Και ο λογος ειναι απλος. Το OW2 το μονο που προσφερει ως καινουργιο προιον, ειναι το  (περιορισμενο) single player content, ενω το multiplayer θα ειναι δωρεαν για οσους εχουν ηδη αποκτησει το πρωτο παιχνιδι. Πρακτικα ειναι ενα expansion, το οποιο θελει η Blizzard να πουλησει με premium τιμη, αλλα επειδη ειχε δηλωσει απο την αρχη οτι το OW1 δεν θα εχει μελλοντικα DLC επι πληρωμη, κρατανε το free content που επρεπε να ειχε ηδη βγει για το OW1, ωστε να βγει μαζι με το OW2 σαν πακετο και το ολο προιον να φαινεται σαν full-fledged game, το οποιο θα δικαιολογει την premium τιμη του. Δεν ειναι τυχαιο που ο Jeffακος στην παρουσιαση του νεο τιτλου, το χαρακτηρισε ως "redefined sequel".

Το προβλημα ειναι οτι το OW1 ειναι μια AAA live service που εχει μεινει χωρις ουσιαστικο περιεχομενο εδω και δυο χρονια,  με αποτελεσμα το replay value του παιχνιδιου να εχει μειωθει, η κοινοτητα του να λιγοστευει και το e-sports κομματι του να χαντακωνεται.  Και ολα αυτα για να εχουν τα τομαρια οι shareholders ενα κερδοφορο τριμηνο οταν κυκλοφορησει το νεο παιχνιδι.

Το χειροτερο σε ολα αυτα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το ολο live service να αποκτησει πιο επιθετικο χρηματικο συστημα με την ελευση του σηκουελ, αφου το τωρινο με τα loot boxes ειναι επιεικεστατο σε σχεση με αλλα live services. Hδη κακτι τετοιο συνεβει προσφατα στο Hearthstone. Και θα συμβει και με το Diablo 4. Που πιστευω ειναι ενας σημαντικος λογος που καθυστερει το παιχνιδι, δεν ξερουν πως να ενσωματωσουν σε αυτο ενα live service monetary system, χωρις να εξαγριωσει τους παλιους φανς οπως εγινε το real money auction house στο Diablo 3.

Eπομενως μην αγχωνεστε και τοσο πολυ που θα αργησουν να βγουν αυτα τα σηκουελς. Ισως ειναι και για το καλυτερο στο τελος τηης ημερας.

κατι τελευταιο. Τον εκτιμουσα τον Jeff, αλλα δυο φορες εχει αποδειξει (η πρωτη ηταν με την ανακοινωση των Loot Boxes)  οτι ειναι ενα ξεδιαντροπο φερεφωνο της corporation του. Θα μου πειτε ειναι υπαλληλος τους, κανει οτι του πουν. Συμφωνοι. Αλλα ο κοσμος τον αγαπαει, εχει γινει meme, τον ακουει. Και πανω σε αυτη την αγαπη, ειναι που παταει η Blizzard και περναει μεσω αυτου με  "τροπο" τα οποια επιχειρηματικα πλανα ετοιμαζει για τα προιοντα της. Και ο ιδιος δεν φαινεται να εχει κανενα απολυτως προβλημα να παραμυθιαζει τους φανς του για να πετυχει τον σκοπο  των αφεντικων του. Ειναι ασχημο αυτο που κανει. Και ισως του γυρισει μπουμερανγκ στο μελλον, αν περασει τα ορια. Ιδωμεν.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KilliK είπε

οταν το poster boy της Blizzard, Jeff Kaplan, εκανε την ανακοινωση του OW2 στην ΒLZCON του 2019, ο τυπος μασαγε τα λογια του και δεν εδινε ξεκαθαρες απαντησεις στο QA που ακολουθησε για το τι θα συμβει με το περιεχομενο του OW1. Και ειχα πει τοτε οτι δεν σκοπευουν να κυκλοφορησουν σχεδον τιποτα απο νεο περιεχομενο για το πρωτο παιχνιδι,  ισως κανα χαρτη και κανα 1-2 ηρωες μεχρι να βγει το καινουργιο παιχνιδι.  αυτα ηταν τα ακριβη μου λογια.

Και ο λογος ειναι απλος. Το OW2 το μονο που προσφερει ως καινουργιο προιον, ειναι το  (περιορισμενο) single player content, ενω το multiplayer θα ειναι δωρεαν για οσους εχουν ηδη αποκτησει το πρωτο παιχνιδι. Πρακτικα ειναι ενα expansion, το οποιο θελει η Blizzard να πουλησει με premium τιμη, αλλα επειδη ειχε δηλωσει απο την αρχη οτι το OW1 δεν θα εχει μελλοντικα DLC επι πληρωμη, κρατανε το free content που επρεπε να ειχε ηδη βγει για το OW1, ωστε να βγει μαζι με το OW2 σαν πακετο και το ολο προιον να φαινεται σαν full-fledged game, το οποιο θα δικαιολογει την premium τιμη του. Δεν ειναι τυχαιο που ο Jeffακος στην παρουσιαση του νεο τιτλου, το χαρακτηρισε ως "redefined sequel".

Το προβλημα ειναι οτι το OW1 ειναι μια AAA live service που εχει μεινει χωρις ουσιαστικο περιεχομενο εδω και δυο χρονια,  με αποτελεσμα το replay value του παιχνιδιου να εχει μειωθει, η κοινοτητα του να λιγοστευει και το e-sports κομματι του να χαντακωνεται.  Και ολα αυτα για να εχουν τα τομαρια οι shareholders ενα κερδοφορο τριμηνο οταν κυκλοφορησει το νεο παιχνιδι.

Το χειροτερο σε ολα αυτα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το ολο live service να αποκτησει πιο επιθετικο χρηματικο συστημα με την ελευση του σηκουελ, αφου το τωρινο με τα loot boxes ειναι επιεικεστατο σε σχεση με αλλα live services. Hδη κακτι τετοιο συνεβει προσφατα στο Hearthstone. Και θα συμβει και με το Diablo 4. Που πιστευω ειναι ενας σημαντικος λογος που καθυστερει το παιχνιδι, δεν ξερουν πως να ενσωματωσουν σε αυτο ενα live service monetary system, χωρις να εξαγριωσει τους παλιους φανς οπως εγινε το real money auction house στο Diablo 3.

Eπομενως μην αγχωνεστε και τοσο πολυ που θα αργησουν να βγουν αυτα τα σηκουελς. Ισως ειναι και για το καλυτερο στο τελος τηης ημερας.

κατι τελευταιο. Τον εκτιμουσα τον Jeff, αλλα δυο φορες εχει αποδειξει (η πρωτη ηταν με την ανακοινωση των Loot Boxes)  οτι ειναι ενα ξεδιαντροπο φερεφωνο της corporation του. Θα μου πειτε ειναι υπαλληλος τους, κανει οτι του πουν. Συμφωνοι. Αλλα ο κοσμος τον αγαπαει, εχει γινει meme, τον ακουει. Και πανω σε αυτη την αγαπη, ειναι που παταει η Blizzard και περναει μεσω αυτου με  "τροπο" τα οποια επιχειρηματικα πλανα ετοιμαζει για τα προιοντα της. Και ο ιδιος δεν φαινεται να εχει κανενα απολυτως προβλημα να παραμυθιαζει τους φανς του για να πετυχει τον σκοπο  των αφεντικων του. Ειναι ασχημο αυτο που κανει. Και ισως του γυρισει μπουμερανγκ στο μελλον, αν περασει τα ορια. Ιδωμεν.

Απο που έμαθες οτι ειναι περιορισμένο το single player? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

Απο που έμαθες οτι ειναι περιορισμένο το single player? 

Mε βαση αυτα που εχουν δειξει μεχρι τωρα, φαινεται οτι θα ναι μια συλλογη απο επαναλαμβανομενες αποστολες στο στυλ των mission events που δινανε δωρεαν στο πρωτο παιχνιδι. Δεν θαναι δηλαδη μια πληρης campaign, οπως πχ στο Doom η το COD η κατι τετοιο. Θαναι σιγουρα πιο δουλεμενες και πιο μεγαλες σε scale, και θα απαρτιζονται απο story lines για τους ηρωες, αλλα μολις τις τελειωσεις, θα πρεπει να τις ξαναπαιζεις για να ανεβαζεις level τον ηρωα, για να ξεκλειδωνεις abilities για να παιξεις στο μεγαλυτερο dififculty κοκ. Οτι δηλαδη γινεται στο end-game content στο Diablo 3.  Που σημαινει οτι μαλλον θα χωσουν και κανα monetary system και στο single player.

Aυτη ειναι η δικια μου εντυπωση μεχρι τωρα, μπορει να κανω και λαθος.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, KilliK είπε

Mε βαση αυτα που εχουν δειξει μεχρι τωρα, φαινεται οτι θα ναι μια συλλογη απο επαναλαμβανομενες αποστολες στο στυλ των mission events που δινανε δωρεαν στο πρωτο παιχνιδι. Δεν θαναι δηλαδη μια πληρης campaign, οπως πχ στο Doom η το COD η κατι τετοιο. Θαναι σιγουρα πιο δουλεμενες και πιο μεγαλες σε scale, και θα απαρτιζονται απο story lines για τους ηρωες, αλλα μολις τις τελειωσεις, θα πρεπει να τις ξαναπαιζεις για να ανεβαζεις level τον ηρωα, για να ξεκλειδωνεις abilities για να παιξεις στο μεγαλυτερο dififculty κοκ. Οτι δηλαδη γινεται στο end-game content στο Diablo 3.  Που σημαινει οτι μαλλον θα ριξουν και κανα monetary system και στο single player.

Aυτη ειναι η δικια μου εντυπωση μεχρι τωρα, μπορει να κανω και λαθος.

Αμα τα mission events και τα storyline videos ειναι καμια 10ρια+ ωρες διαφορετικού νέου περιεχομένου για μενα ειναι σουπερ. Αν ειναι 20ωρες είναι σουπερ ντουπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...