Προς το περιεχόμενο

pixel 4a 5G ή το OnePlus Noth ;


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Xristaras12 είπε

Το Νορδ και γενικότερα τα 1+ δεν έχουν επισκευαστικό στην ελλάδα, πάνε εξωτερικό. Κάνεις service request απο την ιστοσελίδα της 1+ αφού πάρεις το κινητό και δηλώσεις τα στοιχεία του.

Επίσης το bug του nord δεν υπάρχει πλέον διορθώθηκε με ενημέρωση. 5G ναι μεν υποστηρίζει ΑΛΛΑ δεν ειναι στις επισημες συσκευές κάπου παρόχου με συνέπεια να μην πιάνει 5G όπως και πολλές ακόμα συσκευές (αναφέρομαι για δίκτυα κοσμοτέ, δεν ξέρω τι γίνεται με τη βόνταφον)

 

CytaMobile Vodafone εχω στην Κυπρο που ειμαι ομως δεν εχει παρει πιστοση αυτη της συσκευης παιζει να δουλευει με αλλο τροπο ;
Επισης τα Google Pixel 4a 5g εχουν nfc ; Θα πρεπει να το δουλευω με το google pay ή θα παιζει η εφαρμογη της τραπεζας μου για πληρωμες στα μηχανακια ; Να μην περνω την καρτα μαζι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Google Pay στην Ελλάδα ακόμα δεν παίζει, για κύπρο δεν ξέρω.

απο τις εφαρμογές των τραπεζών νομίζω μόνο της άλφα έχει επιλογή για ανέπαφη πληρωμή.

NFC έχει κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 4:04 ΜΜ, thelos257 είπε

Ακουσα καποιες φημες πως το Google Pixel 4a (5G) δεν υποστηριζει 5g volte vowifi τι ειναι αυτα τα δυο τελευταια και τι κανουν ;

volte: ποιοτικοτερες κλησεις μεσω LTE

vowifi: κλησεις μεσω wifi

Το pixel 4a 5g δεν υποστηριζει τιποτα απο αυτα στην Ελλαδα. Ουτε 5g

Το nord τα υποστηριζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chtsarts είπε

volte: ποιοτικοτερες κλησεις μεσω LTE

vowifi: κλησεις μεσω wifi

Το pixel 4a 5g δεν υποστηριζει τιποτα απο αυτα στην Ελλαδα. Ουτε 5g

Το nord τα υποστηριζει

Μαλιστα εγω φιλε μου μενω στην Κυπρο οποτε δεν εχω καμια σχεση με την αγαπημενη Ελλαδα. Εδω εχουμε cytamobile vodafone.
Παλι δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες ποιοτικοτερες κλησεις μεσω LTE για εξηγησε μου το πιο καλα δηλαδη αυτο υποστηριζει κλησεις μεσω του 4G ; Το εχω ανοικτο και οταν μιλω στο τηλεφωνο και μπαινω και φακεβοοκ και youtube και παντου.
Το αλλο vowifi τι ειναι αυτο κλησεις μεσω wifi δηλαδη ; Μπερδεστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 4:12 ΜΜ, Xristaras12 είπε

το Google Pay στην Ελλάδα ακόμα δεν παίζει, για κύπρο δεν ξέρω.

απο τις εφαρμογές των τραπεζών νομίζω μόνο της άλφα έχει επιλογή για ανέπαφη πληρωμή.

NFC έχει κανονικά.

 

Στην Ελλάδα το google pay παίζει αλλά όχι με ελληνικές τράπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thelos257 είπε

Το αλλο vowifi τι ειναι αυτο κλησεις μεσω wifi δηλαδη ; Μπερδεστικα.

Αν δεν εχεις καλο σημα σε καποιο σημειο και εισαι συνδεδεμενος σε wifi , τοτε "υποβοηθαται" το σημα απο το wifi. Για παραδειγμα , στο σπιτι μου εχω σημα 1-2 παυλες. Κλησεις δεν γινονται , με την εννοια οτι δεν με ακουνε , δεν τους ακουω , σπαει η φωνη μας κλπ. Αν ανοιξω data , στην καλυτερη πιανω edge που δεν ειναι καν λειτουργησιμο.
Αν ομως ειμαι συνδεδεμενος στο wifi του σπιτιου μου , οι κλησεις γινονται σαν να ειχα φουλ σημα...κανενα απολυτως προβλημα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, thelos257 είπε

Μαλιστα εγω φιλε μου μενω στην Κυπρο οποτε δεν εχω καμια σχεση με την αγαπημενη Ελλαδα. Εδω εχουμε cytamobile vodafone.
Παλι δεν καταλαβα τι εννοεις οταν λες ποιοτικοτερες κλησεις μεσω LTE για εξηγησε μου το πιο καλα δηλαδη αυτο υποστηριζει κλησεις μεσω του 4G ; Το εχω ανοικτο και οταν μιλω στο τηλεφωνο και μπαινω και φακεβοοκ και youtube και παντου.
Το αλλο vowifi τι ειναι αυτο κλησεις μεσω wifi δηλαδη ; Μπερδεστικα.

Αυτο που λες ειναι το ενα πλεονεκτημα του volte (voice over lte). Οταν λεω ποιοτικοτερες εννοω πιο καθαρη φωνη, πολυ γρηγορη συνδεση στις κλησεις

Με το vowifi (voice over wifi) κανεις κανονικες κλησεις μεσω wifi (οχι voip οπως στο viber, messenger ktl). Αυτο χρησιμευει οταν δεν εχεις καλο τηλεφωνικο σημα αλλα εχεις wifi οποτε μιλας κανονικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω για το Pixel θα ελεγα, αν και το αλλο ειναι καλυτερο σε πολλα σημεια (στα περισσοτερα μαλλον)

αλλα το θεμα υποστηριξης της Google σιγουρα ειναι το χαρακτηριστικο που γερνει προς το Pixel.

αλλα αν χαλασει και δεν εχεις που να στο φτιαξουνε ειναι και αυτο ενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

και εγω για το Pixel θα ελεγα, αν και το αλλο ειναι καλυτερο σε πολλα σημεια (στα περισσοτερα μαλλον)

αλλα το θεμα υποστηριξης της Google σιγουρα ειναι το χαρακτηριστικο που γερνει προς το Pixel.

αλλα αν χαλασει και δεν εχεις που να στο φτιαξουνε ειναι και αυτο ενα θεμα.

Καλησπερα και καλο μεσημερι εννοεις αν χαλασει το υλικο του φανταζομαι σωστα ; Γιατι να χαλασει οταν θα το προσεχω σαν τα ματια μου και θα το εχω στην θηκη του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

ήμουν και εγώ ανάμεσα σε αυτά 2 κινητά και κατέληξα στο Pixel. Το θέμα μου είναι ότι έχω dual sim τώρα και δεν θέλω να χάσω την 

δεύτερη κάρτα μου (καρτοκινητό COSMOTE). Το Pixel 4a (όχι το 5G) αναφέρει ότι μπορεί ότι δέχεται μία φυσική SIM και μία E-Sim. Πήραν πριν λίγο τηλ στον Γερμανό και μου είπαν ότι δεν δίνουν esim για το συγκεκριμένο κινητό. Άρα φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική αφού έφαγα πόρτα... Σωστά?

Επεξ/σία από Visehrad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...