Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση υπολογιστή για gaming 1080p


Smeagolknows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να αγοράζω parts για να φτιάξω το δικό μου gaming desktop.

Είμαι τελείως άσχετος με pc building αλλα θα το ψάξω όσο μπορώ μέσω youtube.Απ'οτι διαβάζω μπορώ απλά να αγοράσω εναν ryzen 3600g η 4650g που θα κάνει την δουλειά και της κάρτας γραφικών.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω ειναι τι parts θα προτείνατε εσείς αυτην την περίοδο για να το καταφέρω αυτό.

Σκοπό έχω να φτιάξω ενα σύστημα αξιόπιστο με το οποίο να μπορώ να παίζω τους πιο πολλούς αν όχι όλους τους AAA τίτλους στα medium-high για την ώρα και όταν με το καλό πέσουν οι τιμές στις κάρτες γραφικών να αγοράσω και μια και να την τοποθετήσω επάνω στο σύστημα μου χωρίς να έχει κάποιο θέμα με το τροφοδοτικό,την μητρική και τον επεξεργαστή.(Σκέφτομαι να αγοράσω την rx 5700 όταν πέσει με το καλό)

Εδώ εχω το σύστημα που έχω τώρα.Untitled.png.f6a3aadf26ff9714c50664c0ff075155.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2021 στις 12:34 ΜΜ, Smeagolknows είπε

Σκοπό έχω να φτιάξω ενα σύστημα αξιόπιστο με το οποίο να μπορώ να παίζω τους πιο πολλούς αν όχι όλους τους AAA τίτλους στα medium-high για την ώρα

Αυτο κ ενσωματωμενα cpυ γραφικα απλα δεν γινεται(υποθετω 1080p). Εκτος κι αν εννοεις μετα που θα βαλεις gpu.. Αλλα και τοτε, οπως πολλa thread που εχω δει εδω, θα μετανιωνεις την επιλογη του 3400g/4650g εξαρχης..Για μενα αυτοι ειναι cpu για htpc πχ, που δεν προκειται ποτε να μπει καρτα γραφικων.Σε gaming pc δεν πολυεχουν νοημα. Οποτε οπως σου λενε οι πιο πολλοι εδω, υπομονη, δεν ειναι η καταλληλη στιγμη, εκτος κι αν ειναι απολυτη αναγκη

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 4:32 ΜΜ, niko13 είπε

Αυτο κ ενσωματωμενα cpυ γραφικα απλα δεν γινεται(υποθετω 1080p). Εκτος κι αν εννοεις μετα που θα βαλεις gpu.. Αλλα και τοτε, οπως πολλa thread που εχω δει εδω, θα μετανιωνεις την επιλογη του 3400g/4650g εξαρχης..Για μενα αυτοι ειναι cpu για htpc πχ, που δεν προκειται ποτε να μπει καρτα γραφικων.Σε gaming pc δεν πολυεχουν νοημα. Οποτε οπως σου λενε οι πιο πολλοι εδω, υπομονη, δεν ειναι η καταλληλη στιγμη, εκτος κι αν ειναι απολυτη αναγκη

Come again ??? 

Λες να είναι χειρότερος από τον 920 ?? 🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Come again ??? 

Λες να είναι χειρότερος από τον 920 ?? 🙄

 

Εγω ειπα πως ενσωματωμενα γραφικα και 120 fps, δεν γινεται.. Διαβασε το αρχικο post αν θες.. θα βαλει gpu μετα. Λεει πως θελει να παιζει 120 fps για την ωρα, με ενσωματωμενα. Τωρα τι δουλεια εχει η 3080 δεν ξερω... Να παρει για gaming pc δηλαδη 3400g αντι για 3600 ειναι λογικο? Υπαρχουν αρκετοι εδω που το πηγαν ετσι (σκοπευοντας να βαλουν gpu στο μελλον) κ στο τελος καταλαβαν τη μακακια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, niko13 είπε

Εγω ειπα πως ενσωματωμενα γραφικα και 120 fps, δεν γινεται.. Διαβασε το αρχικο post αν θες.. θα βαλει gpu μετα. Λεει πως θελει να παιζει 120 fps για την ωρα, με ενσωματωμενα. Τωρα τι δουλεια εχει η 3080 δεν ξερω... Να παρει για gaming pc δηλαδη 3400g αντι για 3600 ειναι λογικο? Υπαρχουν αρκετοι εδω που το πηγαν ετσι (σκοπευοντας να βαλουν gpu στο μελλον) κ στο τελος καταλαβαν τη μακακια. 

Πρώτον, δεν βλέπω να μίλησε για ενσωματωμένα γραφικά και 120fps

Δεύτερον, μια χαρά μπορεί να παίξει σχεδόν όλα τα παιχνίδια με τα ενσωματωμένα γραφικά σε 900p-1080p αν βάλει σωστές μνήμες.

Τρίτον, μετά μπορεί να βάλει όποια κάρτα θέλει και να παίζει όλα τα παιχνίδια με καλυτέρα γραφικά από τα ενσωματωμένα.  Από ότι λέει σκέπτεται να βάλει μετά μια 5700XT, λες να έχει πρόβλημα ο 3400g με την 5700XT στα 1080p όταν ακόμα και ο i7 920 παίζει μια χαρά με την 3080 ??

Βέβαια από την στιγμή που έχει ήδη κάρτα (R7 360) τότε καλύτερα να πάρει τον Ryzen 3600 η τον Intel 10400 και να χρησιμοποιήσει για αρχή την 360 και μετά απλά βάζει όποια κάρτα επιθυμεί. Αλλά όχι να γράφουμε ότι ο 3400g δεν κάνει για Gaming είτε με ενσωματωμένα είτε με dedicated κάρτα.

Ps. Αν προσέξεις το monitor που έχει είναι 768p, ακόμα και CB77 θα μπορεί να τρέξει με τον 3400g με τα ενσωματωμένα σε αυτήν την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτον, δεν βλέπω να μίλησε για ενσωματωμένα γραφικά και 120fps

Δεύτερον, μια χαρά μπορεί να παίξει σχεδόν όλα τα παιχνίδια με τα ενσωματωμένα γραφικά σε 900p-1080p αν βάλει σωστές μνήμες.

Τρίτον, μετά μπορεί να βάλει όποια κάρτα θέλει και να παίζει όλα τα παιχνίδια με καλυτέρα γραφικά από τα ενσωματωμένα.  Από ότι λέει σκέπτεται να βάλει μετά μια 5700XT, λες να έχει πρόβλημα ο 3400g με την 5700XT στα 1080p όταν ακόμα και ο i7 920 παίζει μια χαρά με την 3080 ??

Βέβαια από την στιγμή που έχει ήδη κάρτα (R7 360) τότε καλύτερα να πάρει τον Ryzen 3600 η τον Intel 10400 και να χρησιμοποιήσει για αρχή την 360 και μετά απλά βάζει όποια κάρτα επιθυμεί. Αλλά όχι να γράφουμε ότι ο 3400g δεν κάνει για Gaming είτε με ενσωματωμένα είτε με dedicated κάρτα.

Ps. Αν προσέξεις το monitor που έχει είναι 768p, ακόμα και CB77 θα μπορεί να τρέξει με τον 3400g με τα ενσωματωμένα σε αυτήν την ανάλυση.

Αδερφε μαλλον ψαχνεσαι.. για gaming pc λεω ξεκαθαρα, οχι για gaming γενικα.Μαλλον οτι θες ειδες.. Το ιδιο ακριβως λες κ εσυ. Σε ενα φιλο σου που εχει η θα βαλει gpu, θα προτεινες  3600, οχι 3400g.. Ο ανθρωπος λεει ΑΑΑ τιτλους, το μονο που του ειπα ειναι πως αυτο δεν μπορει να το κανει με ενσωματωμενα σε 1080p,μεχρι να βαλει gpu. Δεν εννοω πως ο 3400g δεν σηκωνει 5700χτ, αλλα πως με τα ιδια λεφτα θα εβαζε καλυτερο k αποδοτικοτερο. Μαλλον εχω ξεχασει να μιλαω οποτε καλο βραδυ να εχουμε

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Πρώτον, δεν βλέπω να μίλησε για ενσωματωμένα γραφικά και 120fps

Δεύτερον, μια χαρά μπορεί να παίξει σχεδόν όλα τα παιχνίδια με τα ενσωματωμένα γραφικά σε 900p-1080p αν βάλει σωστές μνήμες.

Τρίτον, μετά μπορεί να βάλει όποια κάρτα θέλει και να παίζει όλα τα παιχνίδια με καλυτέρα γραφικά από τα ενσωματωμένα.  Από ότι λέει σκέπτεται να βάλει μετά μια 5700XT, λες να έχει πρόβλημα ο 3400g με την 5700XT στα 1080p όταν ακόμα και ο i7 920 παίζει μια χαρά με την 3080 ??

Βέβαια από την στιγμή που έχει ήδη κάρτα (R7 360) τότε καλύτερα να πάρει τον Ryzen 3600 η τον Intel 10400 και να χρησιμοποιήσει για αρχή την 360 και μετά απλά βάζει όποια κάρτα επιθυμεί. Αλλά όχι να γράφουμε ότι ο 3400g δεν κάνει για Gaming είτε με ενσωματωμένα είτε με dedicated κάρτα.

Ps. Αν προσέξεις το monitor που έχει είναι 768p, ακόμα και CB77 θα μπορεί να τρέξει με τον 3400g με τα ενσωματωμένα σε αυτήν την ανάλυση.

Στα average FPS έχει ΜΙΚΡΗ επίδραση το cpu.  Αντιθέτως έχει ΜΕΓΑΛΗ επίδραση στο 1% ΜΙΝ και στα drops. O φίλος που έκανε το τεστ με την 3080 "ξέχασε" να μας πει αν με τα drops σε αδύναμες cpu τα παιχνίδια γίνονται unplayable. O 3400G για τα σημερινά δεδομένα έχει ΜΕΤΡΙΑ προς κακή gpu και ΜΕΤΡΙΑ προς κακή cpu αφού τον ξεπερνά ακόμη και ο Ι3 10100f που στοιχίζει τα μισά λεφτά. Οπότε ακόμη και σε μελλοντική αναβάθμιση gpu (αρα πεταμένα τα μισά λεφτά) πάλι θα "πονάει" το σύστημα με την μέτρια cpu και θα πρέπει να αλλαχθεί και αυτή. Γενικά όσοι ελπίζουν σε ΑΑΑ gaming ΠΑΝΤΑ μετανιώνουν με τις APU και αναγκάζονται και τα αλλάζουν όλα πληρώνοντας τα 2η φορά. Οι APU κάνουν για light-casual gaming και όχι για απαιτητικό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Στα average FPS έχει ΜΙΚΡΗ επίδραση το cpu.  Αντιθέτως έχει ΜΕΓΑΛΗ επίδραση στο 1% ΜΙΝ και στα drops. O φίλος που έκανε το τεστ με την 3080 "ξέχασε" να μας πει αν με τα drops σε αδύναμες cpu τα παιχνίδια γίνονται unplayable. O 3400G για τα σημερινά δεδομένα έχει ΜΕΤΡΙΑ προς κακή gpu και ΜΕΤΡΙΑ προς κακή cpu αφού τον ξεπερνά ακόμη και ο Ι3 10100f που στοιχίζει τα μισά λεφτά. Οπότε ακόμη και σε μελλοντική αναβάθμιση gpu (αρα πεταμένα τα μισά λεφτά) πάλι θα "πονάει" το σύστημα με την μέτρια cpu και θα πρέπει να αλλαχθεί και αυτή. Γενικά όσοι ελπίζουν σε ΑΑΑ gaming ΠΑΝΤΑ μετανιώνουν με τις APU και αναγκάζονται και τα αλλάζουν όλα πληρώνοντας τα 2η φορά. Οι APU κάνουν για light-casual gaming και όχι για απαιτητικό.

Ακριβως ετσι το βλεπω κ εγω. Να ενα προσφατο παραδειγμα με 2400g που η 3060 ti δεν εβγαζε οτι περιμενε, οποτε αλλαγη... 

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...