Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασίες Laptop


mpouliaritis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους . Laptop Dv6-6b07ev κατά την λειτουργία σε βίντεο 720 οι θερμοκρασίες όπως φαίνονται και στη φωτό ( CPU & Motheboard ) είναι μεταξυ 63 και 70 βαθμών, ως επι το πλείστων γύρω στους 67 . Ενίοτε ανεβαίνει και στους 70-71.Το καθάρισα έβαλα νέες πάστες αλλά δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα . Είναι φυσιολογικές οι τιμές αυτές για AMD A6  3410 MX ?

0B04235F-D341-4B6C-8433-D55A23A6AF44.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για λάπτοπ καλά είναι. Αν χτυπάει 95άρια θα υπάρχει πρόβλημα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σταθερούς υπολογιστές, ναι. Τα λάπτοπ λόγω περιορισμένης ψύξης έχουν περισσότερη ανοχή στη θερμότητα. Να προσέχετε μόνο να μην φράζουν οι γρίλιες εξαερισμού στο κάτω μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από CPU που θα μπορούσε να θεωρηθεί ανεκτή κάτω από πίεση, βλέπω και το κουτί στα κόκκινα.
Κακό αυτό, σημαίνει κακή ροή αέρα εντός.

Να το δει ειδικός, ή αν ξέρεις πως, ηλεκτρική σκούπα και αναρρόφηση στις γρύλλιες. Κατά πάσα πιθανότητα, είναι βουλωμένες με χνούδι μοκέτας ή χαλιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpouliaritis είπε

Καλημέρα σε όλους . Laptop Dv6-6b07ev κατά την λειτουργία σε βίντεο 720 οι θερμοκρασίες όπως φαίνονται και στη φωτό ( CPU & Motheboard ) είναι μεταξυ 63 και 70 βαθμών, ως επι το πλείστων γύρω στους 67 . Ενίοτε ανεβαίνει και στους 70-71.Το καθάρισα έβαλα νέες πάστες αλλά δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα . Είναι φυσιολογικές οι τιμές αυτές για AMD A6  3410 MX ?

0B04235F-D341-4B6C-8433-D55A23A6AF44.jpeg

Και εγώ είμαι αστροναύτης αυτό το speccy γιατί υπάρχει κανείς δεν το καταλαβαίνει μάλλον και οι ίδιοι οι προγραμματιστές του, ένα πρόγραμμα που του αξίζει αυτός

spacer.png

Κατέβασε από εδώ https://www.techpowerup.com/download/aida64-extreme/ καιδιάβασε τις πραγματικές θερμοκρασίες του συστήματος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Σε σταθερούς υπολογιστές, ναι. Τα λάπτοπ λόγω περιορισμένης ψύξης έχουν περισσότερη ανοχή στη θερμότητα. Να προσέχετε μόνο να μην φράζουν οι γρίλιες εξαερισμού στο κάτω μέρος.

Αν και υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί ότι κάνω κατάχρηση της καλοσύνης εκ μέρους σας , θα τολμήσω να σας ρωτήσω κάτι ακόμα ! Η δεύτερη κάρτα γραφικών που φαίνεται στη φωτό AMD 6520G(HP) είναι ενσωματωμένη στον επεξεργαστή , και ρωτάω διότι ανθούς μου  μου παρουσιάζει θαυμαστικό στη διαχείριση συσκευών . 

4 λεπτά πριν, mpouliaritis είπε

Αν και υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί ότι κάνω κατάχρηση της καλοσύνης εκ μέρους σας , θα τολμήσω να σας ρωτήσω κάτι ακόμα ! Η δεύτερη κάρτα γραφικών που φαίνεται στη φωτό AMD 6520G(HP) είναι ενσωματωμένη στον επεξεργαστή , και ρωτάω διότι ανθούς μου  μου παρουσιάζει θαυμαστικό στη διαχείριση συσκευών . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2021 στις 4:20 ΜΜ, mpouliaritis είπε

Αν και υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί ότι κάνω κατάχρηση της καλοσύνης εκ μέρους σας

Δεν υπάρχει θέμα, για να ρωτούμε/ παίρνουμε πληροφορίες/ ανταλλάσσουμε απόψεις είναι η κοινότητα. Βέβαια, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα δεν έχω (πιστοποιημένες) γνώσεις. Ό, τι έχω διαβάσει σε forum, έχω δοκιμάσει και κάποιες φορές (το αναφέρω όταν είναι) υποθέτω πως θα έπρεπε να είναι/ γίνεται κάτι.

Στις 5/2/2021 στις 4:20 ΜΜ, mpouliaritis είπε

Η δεύτερη κάρτα γραφικών που φαίνεται στη φωτό AMD 6520G(HP) είναι ενσωματωμένη στον επεξεργαστή

Ναι, αναφέρεται και εδώ.

Στις 5/2/2021 στις 4:20 ΜΜ, mpouliaritis είπε

μου παρουσιάζει θαυμαστικό στη διαχείριση συσκευών . 

Αν έχετε ορίσει την HD 6600M/ 6700M ως προεπιλεγμένη κάρτα γραφικών, η ενσωματωμένη δεν θα πρέπει να σας αφορά (να επηρεάζει τη λειτουργία του λάπτοπ), υποθέτω. Για να βγάζει θαυμαστικό χρειάζεται εγκατάσταση driver. Η HD 6670 που έχω σε σταθερό έβγαλε τελευταίο driver το 2015, όπως ανέφερα κι εδώ.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν υπάρχει θέμα, για να ρωτούμε/ παίρνουμε πληροφορίες/ ανταλλάσσουμε απόψεις είναι η κοινότητα. Βέβαια, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα δεν έχω (πιστοποιημένες) γνώσεις. Ό, τι έχω διαβάσει σε forum, έχω δοκιμάσει και κάποιες φορές (το αναφέρω όταν είναι) υποθέτω πως θα έπρεπε να είναι/ γίνεται κάτι.

Ναι, αναφέρεται και εδώ: https://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6520G.55734.0.html

Αν έχετε ορίσει την HD 6600M/ 6700M ως προεπιλεγμένη κάρτα γραφικών, η ενσωματωμένη δεν θα πρέπει να σας αφορά (να επηρεάζει τη λειτουργία του λάπτοπ), υποθέτω. Για να βγάζει θαυμαστικό χρειάζεται εγκατάσταση driver. Η HD 6670 που έχω σε σταθερό έβγαλε τελευταίο driver το 2015, όπως ανέφερα κι εδώ.

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, λίγο άσχετο αλλά και σχετικό με θέμα θερμοκρασίας που έχει προκύψει σε small factor pc με ψύκτρα για laptop. Μπορεί κάποιος να μου πει πως λέγεται η ταινία που βρίσκεται στη φωτογραφία και από που θα μπορούσα να παραγγείλω για να την αλλάξω; Έχουμε ήδη παραγγείλει ανεμιστηράκι αφού θέλει αντικατάσταση και βρήκαμε ίδιο με αυτό που είχε. Η ταινία είναι στο αριστερό μέρος όπως φαίνεται, αρκετά λεπτή σε πάχος (και γυαλιστερή αν δε φαίνεται στη φωτό) και λογικά καλύπτει την κάρτα γραφικών στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20210129_105338.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι πλαστικοποιημένη, για να μην ποτίζει υγρασία.
https://www.skroutz.gr/c/653/autokollites-tainies/m/286_31387/3M_or_Geko/f/959316/yfasmatini-tainia.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν υπάρχει θέμα, για να ρωτούμε/ παίρνουμε πληροφορίες/ ανταλλάσσουμε απόψεις είναι η κοινότητα. Βέβαια, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα δεν έχω (πιστοποιημένες) γνώσεις. Ό, τι έχω διαβάσει σε forum, έχω δοκιμάσει και κάποιες φορές (το αναφέρω όταν είναι) υποθέτω πως θα έπρεπε να είναι/ γίνεται κάτι.

Ναι, αναφέρεται και εδώ: https://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6520G.55734.0.html

Αν έχετε ορίσει την HD 6600M/ 6700M ως προεπιλεγμένη κάρτα γραφικών, η ενσωματωμένη δεν θα πρέπει να σας αφορά (να επηρεάζει τη λειτουργία του λάπτοπ), υποθέτω. Για να βγάζει θαυμαστικό χρειάζεται εγκατάσταση driver. Η HD 6670 που έχω σε σταθερό έβγαλε τελευταίο driver το 2015, όπως ανέφερα κι εδώ.

Πως μπορώ , με ποιον τρόπο να ορίσω ως προεπιλεγμένη την συγκεκριμένη κάρτα ; Δεν γνωρίζω τον τρόπο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...