Προς το περιεχόμενο

Σε λειτουργία το νέο υποθαλάσσιο καλώδιο της Google που συνδέει Ηνωμένες Πολιτείες και Ευρώπη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Παντού έτσι δουλεύει το DSL, δεν σου το λέει ο ΟΤΕ εδώ μόνο. «Μερικά χιλιόμετρα» είναι μεγάλη απόσταση για το DSL. Εκτός αν νομίζεις ότι τα υποθαλάσσια καλώδια λειτουργούν σε DSL. 

Εγω εχω οτε 50αρα και κλειδωνω φαντασου 54900 καρφωμενα.Το καφαο ειναι στην γωνια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gripoulas said:

Εγω εχω οτε 50αρα και κλειδωνω φαντασου 54900 καρφωμενα.Το καφαο ειναι στην γωνια μου.

Και 100 και 200 μπορείς να έχεις με VDSL αν είσαι σχετικά κοντά στην καμπίνα. Αν είσαι «μερικά χιλιόμετρα» μακριά από το ΑΚ και έχεις ADSL που αναφέρθηκε προηγουμένως, εκεί είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Παντού έτσι δουλεύει το DSL, δεν σου το λέει ο ΟΤΕ εδώ μόνο. «Μερικά χιλιόμετρα» είναι μεγάλη απόσταση για το DSL. Εκτός αν νομίζεις ότι τα υποθαλάσσια καλώδια λειτουργούν σε DSL. 

Ναι και ότι τους δορυφόρους τους στέλνουμε με περιστέρια. Με την εξυπνάδα έτοιμη μερικοί μερικοί.

Για το πόσο μπροστά είναι κάποιοι και για τις μούφα δικαιολογίες το λέω. Γιατί μούφα είναι όταν ο διπλανός σου πιάνει πολύ περισσότερα. Ενώ πριν λίγο καιρό είχες περισσότερα

Επεξ/σία από TheMerchant
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μόνη «εξυπνάδα» ήταν η δική σου που το σύγκρινες με τον ΟΤΕ, λες και έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Και 100 και 200 μπορείς να έχεις με VDSL αν είσαι σχετικά κοντά στην καμπίνα. Αν είσαι «μερικά χιλιόμετρα» μακριά από το ΑΚ και έχεις ADSL που αναφέρθηκε προηγουμένως, εκεί είναι άλλο θέμα.

Ναι αδερφε καταλαβαινω.Αφου αν βαλω 100αρα μου γραφει ουι θα κλειδωνω 147.5ms σταθερα στα παντα και φουκ ταχυτητα.Εκατο τα εκατο ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
58 minutes ago, TheMerchant said:

Και εμείς εδώ έχουμε τον ΟΤΕ που για μερικά χλμ μας λέει ότι "χάνονται" τα 20Mbps  απο τα 24Mbps λόγω απόστασης 

Χάνονται λόγω χαλκού, όχι οπτικής ίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, TheMerchant said:

Είπα εγώ οπτικής ίνα; Λόγω χαλκού και κάκιστων εγκαταστάσεων

Όχι, αλλά δεν είναι λίγοι αυτοί που τα μπερδεύουν κι από την στιγμή που δεν γνωρίζω τον συνομιλητή, όταν αναφέρει κάτι που δεν έχει σχέση με το θέμα της είδησης υποθέτω ότι το πιστεύει αφού κάνει εμμέσως τέτοια συγκριση.

Κατα τα άλλα το ADSL λειτουργεί παντού με τις ίδιες "απώλειες". Κανείς πάροχος που έχει χάλκινο last mile δεν ασχολείται με την βελτίωσή του γιατί ειναι πεταμένα λεφτά. Απλά το συντηρεί κουτσά στραβά μέχρι να το "αντικαταστήσει" με οπτική ίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Όχι, αλλά δεν είναι λίγοι αυτοί που τα μπερδεύουν κι από την στιγμή που δεν γνωρίζω τον συνομιλητή, όταν αναφέρει κάτι που δεν έχει σχέση με το θέμα της είδησης υποθέτω ότι το πιστεύει αφού κάνει εμμέσως τέτοια συγκριση.

Κατα τα άλλα το ADSL λειτουργεί παντού με τις ίδιες "απώλειες". Κανείς πάροχος που έχει χάλκινο last mile δεν ασχολείται με την βελτίωσή του γιατί ειναι πεταμένα λεφτά. Απλά το συντηρεί κουτσά στραβά μέχρι να το "αντικαταστήσει" με οπτική ίνα.

Το ότι πλέον δεν μπορεί να πει κάποιος ,χαλαρά, κάτι στο insomnia κάτω απο ένα θέμα, χωρίς να το ακυρώσει κάποιος. Απαντώντας εντελώς ρεαλιστικά και αναλύοντας όλο το φάσμα των πραγμάτων του θέματος .

Καταντάει κουραστικό

Μάλλον πρέπει να γράφουμε μία μικρή πτυχιακή κάτω απο ένα θέμα, για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες όλων των "ειδικών"

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Αυτα τα καλωδια ειναι στον πατο του ωκεανου; Ειναι Σε καποιο βαθος;

και πως γινεται η συντηρηση; 

 
ευστοχη παρατηρηση φιλε μου ! η πιο σωστη στασχολια
Επεξ/σία από thodwrhs1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αναμένεται να ενεργοποιηθεί το 2020 και θα διαθέτει συνολικά 16 ζεύγη οπτικών ινών

το καλώδιο το έβαλαν δουλεύει και εμείς βάλαμε το νέο το Πάσχα του 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, bahamut_zero said:

Αυτα τα καλωδια ειναι στον πατο του ωκεανου; Ειναι Σε καποιο βαθος;

και πως γινεται η συντηρηση; 

Τα καλώδια ναι απλά κάθονται στον πάτο της θάλασσας.

Image result for submarine cable


Μια μέθοδος επισκευής είναι να φέρουν τα καλώδια επάνω σε ένα πλοίο και να τα ενώσουν.
Μια άλλη είναι με υποβρύχιους ρομποτικούς μηχανισμούς.

Submarine_cable_repair_animation.gif

 

 

7 hours ago, Makatsoras said:

πως ειχα την αισθηση οτι για αυτην την δουλεια εχουμε τους δορυφορους...

μπορει να εκανα λαθος.

Δείτε εδώ ένα παγκόσμιο χάρτη των υποθαλάσσιων καλωδίων https://www.submarinecablemap.com/

Το πρώτο υπερατλαντικό καλώδιο για τηλέγραφο λειτούργησε το 1858!

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f3/Atlantic_cable_Map.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/Transatlantic_telegraph_cable
 

  • Like 9
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...