Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Υπαρχει κατι για την wind στο H268N ή στο τελευταίο Zyxel VMG8623-T50B ?

Δυστυχώς δεν έχουμε κάτι διαθέσιμο αυτήν την στιγμή, είναι στο πλάνο μας!

 

7 ώρες πριν, Cyngus X-1 είπε

Πώς γίνεται να έχεις VoIP τηλεφωνία σε wind εφόσον το SIP είναι στημένο να διαβάζει το Serial του Router ?

Οι κωδικοί και οι DNS είναι γνωστό καιρό ότι φαίνονται με root το θέμα δεν είναι ένα απλό Copy Paste αφού το VoIP κλειδώνει με το σειριακό του Router στην Wind 

Δεν έχουμε δοκιμάσει το registration του VoIP καθώς και δεν έχει κανείς από την ομάδα μας Wind και PBX, αλλά ακόμα και κάποιο special header να στέλνει το Router στο registration request με Asterisk γίνετε η δουλειά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Cyngus X-1 είπε

Πώς γίνεται να έχεις VoIP τηλεφωνία σε wind εφόσον το SIP είναι στημένο να διαβάζει το Serial του Router ?

Οι κωδικοί και οι DNS είναι γνωστό καιρό ότι φαίνονται με root το θέμα δεν είναι ένα απλό Copy Paste αφού το VoIP κλειδώνει με το σειριακό του Router στην Wind 

Ενδεχομένως να μπορεί να γίνει, εφόσον το μηχάνημα που θέλεις να χρησιμοποιήσεις υποστηρίζει αλλαγή της MAC address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σας παιδιά συνεχίστε την καλή δουλειά.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος θα ήθελα κάποιες απαντήσεις. Έχω Wind VDSL VoIP με ρουτερ το H268N. Κάποτε είχα στήσει ένα pi-hole αλλά δεν μπορούσα να αλλάξω τους DNS του ρουτερ και να βάλω του rasp γιατί δεν η αλλαγή είναι κλειδωμένη έτσι το παράτησα και ζω με τις διαφιμήσεις σε TV και κινητά. Άρα για να δω αν έχω καταλάβει πως μπορεί να εξυπηρετηθώ. Όταν μπει στη λίστα σας το συγκεκριμένο μόντεμ/ρούτερ θα μπορέσω να πάρω τους κωδικούς για την τηλεφωνία και να βάλω σε ένα άλλο μόντεμ/ρούτερ ή θα ξεκλειδωθούν όλες οι δυνατότητες του υπάρχοντος;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ενδεχομένως να μπορεί να γίνει, εφόσον το μηχάνημα που θέλεις να χρησιμοποιήσεις υποστηρίζει αλλαγή της MAC address.

Mac address μπορεί να αλλάζει αλλά το firmware της wind διαβάζει το serial από το efs partition σαν τα IMEI στα κινητά πρέπει να υπάρξει τρόπος να γίνει cloning διαφορετικά ήδη είναι γνωστό πως κάνει το IP routing αν κάνεις root μέσω exploit και βάλεις ansuel  το θέμα είναι να βρεθεί ο τρόπος να δουλέψει με οποίο router θες νομίζω αυτό είναι ακατόρθωτο με την wind

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Η288Α της Wind δεν διαθέτει Bridge mode αν δεν κάνω λάθος? Δεν είναι ανάγκη να αντικατασταθεί, απλά βάζεις ένα σκέτο router (με WiFi ή όχι) κι αφήνεις τον συγχρονισμό και το VoIP στο ZTE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, li@m είπε

Μπράβο σας παιδιά συνεχίστε την καλή δουλειά.

Επειδή είμαι λίγο άσχετος θα ήθελα κάποιες απαντήσεις. Έχω Wind VDSL VoIP με ρουτερ το H268N. Κάποτε είχα στήσει ένα pi-hole αλλά δεν μπορούσα να αλλάξω τους DNS του ρουτερ και να βάλω του rasp γιατί δεν η αλλαγή είναι κλειδωμένη έτσι το παράτησα και ζω με τις διαφιμήσεις σε TV και κινητά. Άρα για να δω αν έχω καταλάβει πως μπορεί να εξυπηρετηθώ. Όταν μπει στη λίστα σας το συγκεκριμένο μόντεμ/ρούτερ θα μπορέσω να πάρω τους κωδικούς για την τηλεφωνία και να βάλω σε ένα άλλο μόντεμ/ρούτερ ή θα ξεκλειδωθούν όλες οι δυνατότητες του υπάρχοντος;

Ευχαριστώ

Ουσιαστικά το εργαλείο μας κάνει προσομοίωση του router που επιλέγεις από την λίστα, και μιλάει με την Wind για να σου δώσει τα credentials σου, με αποτέλεσμα μετά να μπορείς να βάλεις ένα router του εμπορίου.

8 ώρες πριν, Cyngus X-1 είπε

Mac address μπορεί να αλλάζει αλλά το firmware της wind διαβάζει το serial από το efs partition σαν τα IMEI στα κινητά πρέπει να υπάρξει τρόπος να γίνει cloning διαφορετικά ήδη είναι γνωστό πως κάνει το IP routing αν κάνεις root μέσω exploit και βάλεις ansuel  το θέμα είναι να βρεθεί ο τρόπος να δουλέψει με οποίο router θες νομίζω αυτό είναι ακατόρθωτο με την wind

Κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον θα πάρουμε στα χέρια μας μια γραμμή Wind για να γίνουν η κατάλληλες δοκιμές, και θα ποστάρουμε guide για το πως γίνεται η VoIP σύνδεση.

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Το Η288Α της Wind δεν διαθέτει Bridge mode αν δεν κάνω λάθος? Δεν είναι ανάγκη να αντικατασταθεί, απλά βάζεις ένα σκέτο router (με WiFi ή όχι) κι αφήνεις τον συγχρονισμό και το VoIP στο ZTE.

Σωστά! Το συγκεκριμένο Router έχει bridge mode που μπορεί να γίνει bind σε κάποια πόρτα για να έχεις δικό σου after-market router, αλλά πολύς κόσμος θέλει να βγάλει εντελώς το router του παρόχου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό τον λόγο πάντως ρώτησα και στο Facebook τι παίζει με Wind και VoIP, νόμιζα είχατε βρει τρόπο να το ξεπεράσετε το θέμα του registration.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Γι' αυτό τον λόγο πάντως ρώτησα και στο Facebook τι παίζει με Wind και VoIP, νόμιζα είχατε βρει τρόπο να το ξεπεράσετε το θέμα του registration.

Όχι, δεν το κοιτάξαμε περαιτέρω καθώς και η γραμμή Wind ήτανε φίλου που δεν είχε τον κατάλληλο εξοπλισμό, θα το κοιτάξουμε όμως το συντομότερο δυνατό και θα ενημερώσουμε με post.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, knackrack said:

Σωστά! Το συγκεκριμένο Router έχει bridge mode που μπορεί να γίνει bind σε κάποια πόρτα για να έχεις δικό σου after-market router, αλλά πολύς κόσμος θέλει να βγάλει εντελώς το router του παρόχου.

Αντιθέτως παρακαλούσα να είχα τέτοια δυνατότητα με το H300S στη Vodafone, για να έχω το UDM μου με φτηνό/τσάμπα bridged 35b modem. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Σε 724 δούλεψε κανονικά.

PS: για κάποιο λόγο φαίνεται στα cache του google μια συνομιλία σας όταν συνειδητοποιήσατε ότι ο κωδικός στα Η300s είναι παντού ο ίδιος.. 🤣

Επεξ/σία από FeVerSeCtioN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, FeVerSeCtioN είπε

Καλησπέρα σας,

Σε 724 δούλεψε κανονικά.

PS: για κάποιο λόγο φαίνεται στα cache του google μια συνομιλία σας όταν συνειδητοποιήσατε ότι ο κωδικός στα Η300s είναι παντού ο ίδιος.. 🤣

Hahaha, Ναι ήταν ένα meme που έφτιαξε ένα παιδί και μας το έστειλε, δεν έχω ιδέα γιατί υπάρχει ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Σε ένα OXYGEN Broadband VDSL2 OXYGEN multiGateway HDI34201.N3A2UVJ του ΟΤΕ, έχω κάνει generate με το serial number τα admin στοιχεία πρόσβασης. Βάζοντάς τα όταν συνδέομαι στην σελίδα του Oxygen, αναφέρει ότι είναι λανθασμένα. Με τα credentials που έχει στην ετικέτα από κάτω, μπαίνω κανονικά στο μενού (εννοείται βλέποντας τα περιορισμένα πράγματα που βλέπει ο χρήστης user).

 

Καμιά ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, spasoklambania είπε

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Σε ένα OXYGEN Broadband VDSL2 OXYGEN multiGateway HDI34201.N3A2UVJ του ΟΤΕ, έχω κάνει generate με το serial number τα admin στοιχεία πρόσβασης. Βάζοντάς τα όταν συνδέομαι στην σελίδα του Oxygen, αναφέρει ότι είναι λανθασμένα. Με τα credentials που έχει στην ετικέτα από κάτω, μπαίνω κανονικά στο μενού (εννοείται βλέποντας τα περιορισμένα πράγματα που βλέπει ο χρήστης user).

 

Καμιά ιδέα;

 

Μόλις έκανα μια δοκιμή με ένα από τα Oxygen που έχω (IVV24200.N3UHM) και δουλεύει κανονικά, τσέκαρε μήπως έχεις αφήσει κάποιο κενό στο S/N.

 

Κάποια Oxygen έχουν λάθος S/N στο αυτοκόλλητο, δοκίμασε να κάνεις login σαν user και κάνε copy το S/N από το web UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, knackrack είπε

Μόλις έκανα μια δοκιμή με ένα από τα Oxygen που έχω (IVV24200.N3UHM) και δουλεύει κανονικά, τσέκαρε μήπως έχεις αφήσει κάποιο κενό στο S/N.

 

Κάποια Oxygen έχουν λάθος S/N στο αυτοκόλλητο, δοκίμασε να κάνεις login σαν user και κάνε copy το S/N από το web UI.

Έχεις άλλο μοντέλο εσύ. Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει με το ίδιο μοντέλο που έχω αναφέρει ( HDI34201.N3A2UVJ ) ;

7 ώρες πριν, knackrack είπε

Μόλις έκανα μια δοκιμή με ένα από τα Oxygen που έχω (IVV24200.N3UHM) και δουλεύει κανονικά, τσέκαρε μήπως έχεις αφήσει κάποιο κενό στο S/N.

 

Κάποια Oxygen έχουν λάθος S/N στο αυτοκόλλητο, δοκίμασε να κάνεις login σαν user και κάνε copy το S/N από το web UI.

Δοκίμασα μόλις και αυτό που είπες για το S/N μέσα από το μενού. Είναι το ίδιο με την ετικέτα και πάλι δεν μπαίνω σαν admin με τον κωδικό που κάνει generate το πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, spasoklambania είπε

Έχεις άλλο μοντέλο εσύ. Υπάρχει κάποιος που να έχει δοκιμάσει με το ίδιο μοντέλο που έχω αναφέρει ( HDI34201.N3A2UVJ ) ;

Δοκίμασα μόλις και αυτό που είπες για το S/N μέσα από το μενού. Είναι το ίδιο με την ετικέτα και πάλι δεν μπαίνω σαν admin με τον κωδικό που κάνει generate το πρόγραμμα.

Οι master κωδικοί που χρησιμοποιεί ο αλγόριθμος για να δημιουργήσει τα admin/user passwords είναι ίδιοι για όλα τα Oxygen του ΟΤΕ (και της Vodafone αντίστοιχα) απ' όσο γνωρίζουμε βάση του μικρόυ router sample που έχουμε (2 ΟΤΕ / 6 Vodafone)

 

Θα ψάξω να βρω ένα HDI34201.N3A2UVJ να δω τι ακριβώς έχουν αλλάξει στο συγκεκριμένο μοντέλο

Επεξ/σία από knackrack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...