Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Διαβασες τα προηγουμενα μηνυματα σε αυτο το νημα;

Ναι τα διάβασα, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να εμπιστευτώ κάποιους αγνώστους που λένε ότι "όλα καλά" και όχι τον chrome, το virustotal ή το αντιικό μου?

Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η εφαρμογή δεν εγκαθιστά στον router κακόβουλο λογισμικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, torgr said:

Ναι τα διάβασα, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να εμπιστευτώ κάποιους αγνώστους που λένε ότι "όλα καλά" και όχι τον chrome, το virustotal ή το αντιικό μου?

Πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η εφαρμογή δεν εγκαθιστά στον router κακόβουλο λογισμικό?

Γιατι το chrome, virustotal και το αντιϊκο σου κοιτανε συγκεκριμενα πραγματα σε ενα αρχειο τα οποια αν δεν μπορουν να τα διαβασουν, το βγαζουν ως positive ας και μην ειναι. Αν δεν θες να εμπιστευτεις τα παιδια, τοτε απλα μην το κατεβασεις και τελος. 

Υ.Γ: Οσο και να εμπιστευεσαι chrome/virustotal/antivirus, το να κατεβασεις μολυσμενο αρχειο και να το τρεξεις χωρις να γινει flagged, ειναι πολυ εφικτο.  Αν δεν θες να τρεξεις το app στο pc σου, μπορεις πανευκολα να τρεξεις μεσω Virtual Box / Virtual Machine. Ωστοσο, γιατι να ασχοληθει καποιος να εγκαταστησει κακοβουλο λογισμικο στο stock modem σου (αν ηταν εφικτο κι ολας..) οταν η επιλογη που σου δινει το app ειναι να παρεις τα root credentials / voip credentials.. ετσι ωστε να μπορεσεις να αλλαξεις το stock modem?

 

Επεξ/σία από DanielRGr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις κάναμε ένα update σε ένα από τα modules της εφαρμογής (Μας κατάλαβε ο AXIROS :') και μπλόκαρε το callback URL), τα προβλήματα με ΟΤΕ/Forthnet πρέπει να έχουν επιλυθεί. Παρακαλώ ξαναδοκιμάστε.

Στις 2/3/2021 στις 10:26 ΠΜ, alexisnik19911 είπε

ελπιζω να βρεθεις τροπο για να γινει υποστηριξη και για το speedport καποια στιγμη.

Τι είδους υποστήριξη; H εφαρμογή ήδη υποστηρίζει provisioning με speedport model, άμα εννοείς root access δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο known method για το Plus (αλλά δεν υπάρχει και νόημα καθώς και δεν εμφανίζονται πολλές παραπάνω ρυθμίσεις).

 

Στις 2/3/2021 στις 12:40 ΜΜ, DanielRGr είπε

Γιατι το chrome, virustotal και το αντιϊκο σου κοιτανε συγκεκριμενα πραγματα σε ενα αρχειο τα οποια αν δεν μπορουν να τα διαβασουν, το βγαζουν ως positive ας και μην ειναι. Αν δεν θες να εμπιστευτεις τα παιδια, τοτε απλα μην το κατεβασεις και τελος. 

Υ.Γ: Οσο και να εμπιστευεσαι chrome/virustotal/antivirus, το να κατεβασεις μολυσμενο αρχειο και να το τρεξεις χωρις να γινει flagged, ειναι πολυ εφικτο.  Αν δεν θες να τρεξεις το app στο pc σου, μπορεις πανευκολα να τρεξεις μεσω Virtual Box / Virtual Machine. Ωστοσο, γιατι να ασχοληθει καποιος να εγκαταστησει κακοβουλο λογισμικο στο stock modem σου (αν ηταν εφικτο κι ολας..) οταν η επιλογη που σου δινει το app ειναι να παρεις τα root credentials / voip credentials.. ετσι ωστε να μπορεσεις να αλλαξεις το stock modem?

 

Πες τα ρε Daniel!

Τι λόγο θα είχαμε να κάνουμε "infect" οποιονδήποτε καθώς και ο στόχος μας είναι το ξεκλείδωμα και η ελευθερία από τα router των ISP (Επίσης δεν γίνεται "infect" ένα firmware καθώς και είναι signed, άμα γινόταν τώρα θα είχαμε βγάλει RouterHAK branded firmwares fully unlocked 😄). 

Και όπως είχα πει και στο αρχικό post, if you don't trust it, virtualize it. :)

Επεξ/σία από knackrack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, knackrack είπε

Μόλις κάναμε ένα update σε ένα από τα modules της εφαρμογής (Μας κατάλαβε ο AXIROS :') και μπλόκαρε το callback URL), τα προβλήματα με ΟΤΕ/Forthnet πρέπει να έχουν επιλυθεί. Παρακαλώ ξαναδοκιμάστε.

Τι είδους υποστήριξη; H εφαρμογή ήδη υποστηρίζει provisioning με speedport model, άμα εννοείς root access δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο known method για το Plus (αλλά δεν υπάρχει και νόημα καθώς και δεν εμφανίζονται πολλές παραπάνω ρυθμίσεις).

 

Πες τα ρε Daniel!

Τι λόγο θα είχαμε να κάνουμε "infect" οποιονδήποτε καθώς και ο στόχος μας είναι το ξεκλείδωμα και η ελευθερία από τα router των ISP (Επίσης δεν γίνεται "infect" ένα firmware καθώς και είναι signed, άμα γινόταν τώρα θα είχαμε βγάλει RouterHAK branded firmwares fully unlocked 😄). 

Και όπως είχα πει και στο αρχικό post, if you don't trust it, virtualize it. :)

οσο αφορα τα speedport σκετο και plus,root access ωστε να παιρνουμε κατευθειαν τους κωδικους voip χωρις να πρεπει να καλεσουμε τον οτε για να τα παρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, knackrack είπε

Και όπως είχα πει και στο αρχικό post, if you don't trust it, virtualize it. :)

Γενικά μιλώντας αν ο στόχος είναι ο router ενός δικτύου, τότε τι σημασία έχει αν τρέξεις το πρόγραμμα από virtual machine, ή από bare metal?

Επεξ/σία από torgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, torgr said:

Γενικά μιλώντας αν ο στόχος είναι ο router ενός δικτύου, τότε τι σημασία έχει αν τρέξεις το πρόγραμμα από virtual machine, ή από bare metal?

Δεν γινεται να πειραξεις το firmware του παροχου / brand, μπορεις απλα να βρεις τρυπες για να ανοιξεις νεες επιλογες (που υπαρχουν ηδη, αλλα δεν στις εμφανιζει). Για να καταλαβεις, κατι custom firmwares, οπως open-wrt, για να περαστει σε ενα μοντεμ (συγκεκριμενα μοντεμ, λιγα υποστηριζονται) μπορει να χρειαστει να κανεις κολλησεις-ξεκολλησεις πανω στη πλακετα, αλλαζοντας συγκεκριμενα chip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2021 στις 10:55 ΜΜ, knackrack είπε

Μόλις κάναμε ένα update σε ένα από τα modules της εφαρμογής (Μας κατάλαβε ο AXIROS :') και μπλόκαρε το callback URL), τα προβλήματα με ΟΤΕ/Forthnet πρέπει να έχουν επιλυθεί. Παρακαλώ ξαναδοκιμάστε.

Τι είδους υποστήριξη; H εφαρμογή ήδη υποστηρίζει provisioning με speedport model, άμα εννοείς root access δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο known method για το Plus (αλλά δεν υπάρχει και νόημα καθώς και δεν εμφανίζονται πολλές παραπάνω ρυθμίσεις).

 

Πες τα ρε Daniel!

Τι λόγο θα είχαμε να κάνουμε "infect" οποιονδήποτε καθώς και ο στόχος μας είναι το ξεκλείδωμα και η ελευθερία από τα router των ISP (Επίσης δεν γίνεται "infect" ένα firmware καθώς και είναι signed, άμα γινόταν τώρα θα είχαμε βγάλει RouterHAK branded firmwares fully unlocked 😄). 

Και όπως είχα πει και στο αρχικό post, if you don't trust it, virtualize it. :)

Δουλεύει!!!!!!!   Μπράβο σας εξαιρετική δουλειά, συνεχίστε έτσι! Ξέχασα: Forthnet  ZTEh288a.

Επιτέλους εχω το Sip account για να πετάξω το άθλιο ΖΤΕ. Το χρησιμοποιώ μεχρι στιγμής μόνο για τηλέφωνο(wan) ,με το δικό μου (Archer VR2800) πάνω στη γραμμή για internet.

Επεξ/σία από awtms
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε technicolor TG789vac v2 σε wind βαζωντας το serial nr μου,

μου δίνει αυτη την απαντηση:

*****************************************************************************

[RouterHAK] Build 1.0.0.0 Initialized.
[Module] Successfully sent initial request!
[Module] Challenge Code: null


[Module] Script finished!

[RouterHAK] Provision completed but no credentials were retrieved.

*****************************************************************************

Κανω κάτι λάθος...???

 

Επεξ/σία από vtsakiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 6:42 ΜΜ, goana12 είπε

Το ZTEh288a λειτουργει μονο απο Forthnet ?

Της WIND ?

Δυστυχώς δεν έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό για να δοκιμάσουμε το Η288A στην Wind, αλλά είναι στο πλάνο μας.

Στις 7/3/2021 στις 12:01 ΜΜ, vtsakiris είπε

σε technicolor TG789vac v2 σε wind βαζωντας το serial nr μου,

μου δίνει αυτη την απαντηση:

*****************************************************************************

[RouterHAK] Build 1.0.0.0 Initialized.
[Module] Successfully sent initial request!
[Module] Challenge Code: null


[Module] Script finished!

[RouterHAK] Provision completed but no credentials were retrieved.

*****************************************************************************

Κανω κάτι λάθος...???

 

Μόλις ολοκληρώσαμε κάποιες αλλαγές στο module που χρησιμοποιούμε για την Wind, ξαναδοκίμασε πρέπει να είναι OK τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h288a σε εμένα forthnet  δούλεψε τέλεια... το κακό είναι οti δεν έχω άλλο modem router να δω αν θα δουλέψει το voip η αν έχουν βάλει και άλλο επίπεδο ασφαλείας με αναγνώριση S/N ή MAC . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...