Προς το περιεχόμενο

RouterHAK - Το απόλυτο tool για να ξεκλειδώσεις το router σου


knackrack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostas77kostas είπε

τουλαχιστον απο οτι διαβασα τα εχω κανει οπως πρεπει ή καπου και οι 2 εχουμε κανει το ιδιο λαθος....κατι ειναι και αυτο!

Έστειλα PM στον knackrack. Ελπίζω να απαντήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω το ίδιο αποτέλεσμα, δε νομίζω να κάνουμε κατι λάθος. μαλλον δε στέλνει τα στοιχεία ο πάροχος

Επεξ/σία από pehlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2021 στις 12:26 ΜΜ, spasoklambania είπε

Το μοντέλο είναι αυτό που φαίνεται στο συνημμένο και είναι από την Wind. Έχεις ιδέα αν μπορούμε να πάρουμε root;

received_207422920762357.jpg

Αυτό είναι Wind, δυστυχώς δεν έχουμε κανένα Oxygen της Wind οπότε δεν έχουμε τα seeds.

Όσο αναφορά της γραμμές Forthnet/Nova, απ' ότι φαίνεται πρέπει κάτι να άλλαξε στο provisioning process που δυστυχώς δεν μπορούμε να τσεκάρουμε αυτήν την στιγμή καθώς και δεν έχουμε Forthnet γραμμή (Το παιδί που είχε Forthnet γραμμή είναι εκτός μέχρι το τέλος του μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, knackrack είπε

Αυτό είναι Wind, δυστυχώς δεν έχουμε κανένα Oxygen της Wind οπότε δεν έχουμε τα seeds.

Όσο αναφορά της γραμμές Forthnet/Nova, απ' ότι φαίνεται πρέπει κάτι να άλλαξε στο provisioning process που δυστυχώς δεν μπορούμε να τσεκάρουμε αυτήν την στιγμή καθώς και δεν έχουμε Forthnet γραμμή (Το παιδί που είχε Forthnet γραμμή είναι εκτός μέχρι το τέλος του μήνα).

Σε ευχαριστώ σχετικά με το oxygen. Αν το αγοράσω, έχουμε ελπίδες να βρεθούν τα root credentials;

Με ενδιαφέρουν οι δυνατότητες που έχει για isdn τηλεφωνία, καθώς και το μικρό pbx που έχει. Ξέρω για τα fritz, έχω συγκεκριμένους λόγους που θέλω το oxygen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, knackrack είπε

Αυτό είναι Wind, δυστυχώς δεν έχουμε κανένα Oxygen της Wind οπότε δεν έχουμε τα seeds.

Όσο αναφορά της γραμμές Forthnet/Nova, απ' ότι φαίνεται πρέπει κάτι να άλλαξε στο provisioning process που δυστυχώς δεν μπορούμε να τσεκάρουμε αυτήν την στιγμή καθώς και δεν έχουμε Forthnet γραμμή (Το παιδί που είχε Forthnet γραμμή είναι εκτός μέχρι το τέλος του μήνα).

χρειαζεται να κοιταξουμε εμεις κατι που μπορει να βοηθησει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, knackrack είπε

Αυτό είναι Wind, δυστυχώς δεν έχουμε κανένα Oxygen της Wind οπότε δεν έχουμε τα seeds.

Όσο αναφορά της γραμμές Forthnet/Nova, απ' ότι φαίνεται πρέπει κάτι να άλλαξε στο provisioning process που δυστυχώς δεν μπορούμε να τσεκάρουμε αυτήν την στιγμή καθώς και δεν έχουμε Forthnet γραμμή (Το παιδί που είχε Forthnet γραμμή είναι εκτός μέχρι το τέλος του μήνα).

Αν τεχνικά γίνεται, μπορώ μέσω TeamViewer ή AnyDesk να διαθέσω το laptop και την σύνδεσή μου με το ΖΤΕ για δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 1:32 ΠΜ, spasoklambania είπε

Σε ευχαριστώ σχετικά με το oxygen. Αν το αγοράσω, έχουμε ελπίδες να βρεθούν τα root credentials;

Με ενδιαφέρουν οι δυνατότητες που έχει για isdn τηλεφωνία, καθώς και το μικρό pbx που έχει. Ξέρω για τα fritz, έχω συγκεκριμένους λόγους που θέλω το oxygen.

Δυστυχώς για να γίνει extraction του seed χρειαζόμαστε physical access στο router, δεν γίνετε απομακρυσμένα (όχι εύκολα τουλάχιστον).

Στις 14/4/2021 στις 3:54 ΜΜ, awtms είπε

Αν τεχνικά γίνεται, μπορώ μέσω TeamViewer ή AnyDesk να διαθέσω το laptop και την σύνδεσή μου με το ΖΤΕ για δοκιμές.

Για να γίνει αυτή η διαδικασία θα πρέπει να έχεις ένα MikroTik router για να φτιάξουμε ένα Ethernet Over IP tunnel και να κάνουμε της κατάλληλες δοκιμές.

Στις 14/4/2021 στις 11:58 ΠΜ, kostas77kostas είπε

χρειαζεται να κοιταξουμε εμεις κατι που μπορει να βοηθησει?

Το μόνο που μπορώ να προτείνω για δοκιμή είναι να κοιτάξετε το firmware version που γράφει στο web interface του router, και να βάλετε το ίδιο στο RouterHAK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, knackrack είπε

Δυστυχώς για να γίνει extraction του seed χρειαζόμαστε physical access στο router, δεν γίνετε απομακρυσμένα (όχι εύκολα τουλάχιστον).

Για να γίνει αυτή η διαδικασία θα πρέπει να έχεις ένα MikroTik router για να φτιάξουμε ένα Ethernet Over IP tunnel και να κάνουμε της κατάλληλες δοκιμές.

Το μόνο που μπορώ να προτείνω για δοκιμή είναι να κοιτάξετε το firmware version που γράφει στο web interface του router, και να βάλετε το ίδιο στο RouterHAK.

Το έχω τσεκάρει και ειναι το ίδιο. Παρατήρησα όταν είμαι συνδεμένος με ethernet από το zte και μέσω WiFi από το fritz box για να έχω ίντερνετ, όταν τρεχω το πρόγραμμα για δευτερόλεπτα με πετάει εκτός και όταν βγάλει το αποτέλεσμα ξανασυνδεεται. Δεν ξέρω εάν έτσι πρέπει να γίνεται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2021 στις 8:03 ΜΜ, awtms είπε

Επανέρχομαι και πάλι.

Πήρα το Archer VR2800V που υποστηρίζει voip. Έβαλα τα στοιχεία του voip που πήρα απο το routerhak αλλά δεν γίνεται register. Το πεδίο του password στο zteh288a έχει 6 χαρακτήρες. Το password απο το routerhak  έχει 20 χαρακτήρες. Μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει?

forthnet sip account1.jpg

Κανονικά πρέπει να παίξει. σε πρόσφατη επικοινωνία με το ανώτερο τεχνικό τμήμα forthnet  μου είπαν ότι εφόσον έχω όλα τα στοιχεία κατά 99% παίζει το voip και οτι αυτοί δεν έχουν  κάποιο κλείδωμα με mac η κάτι άλλο. Είμαι κ εγώ σε αυτή τη φάση και θέλω να δω ότι δουλεύει πρώτα  για να αγοράσω μετά ένα fritz.

Σιγουρέψου ότι έχεις βάλει όλα τα στοιχειά για το voip.

Μπροστά από το νούμερο σου βάλε το 30

Sip server/ proxy server: sip-ims.forthnet.gr:5060

ports: 5060

voip Vlan id 836 και δοκίμασε και 1202 καλού κακού αν εισαι απο κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2021 στις 8:29 ΜΜ, knackrack είπε

Δυστυχώς όχι, έχει ξαναγίνει η προσπάθεια για το συγκεκριμένο router με τον @asderis αλλά ενώ καταφέραμε να το κάνουμε dump δεν δούλεψε το model που φτιάξαμε για κάποιο λόγο που ακόμα ερευνούμε.

 

Τα router που δίνει η Wind είναι locked στην γραμμή βάση του S/N οπότε άμα αλλάξεις router δεν πρόκειται να στο κάνει provision η Wind εκτός αν τους πάρεις τηλ. και καταφέρεις να τους πείσεις.

Καλησπέρα,
Ζητώ συγνώμη αν γράφω λάθος, αλλά είμαι Ιταλός που ζει στην Αθήνα και χρησιμοποιώ το Google Translator.

Πρώτα απ 'όλα, συγχαρητήρια στον knackrack και τους συνεργάτες του για αυτό το χρήσιμο εργαλείο, συμφωνώ επίσης ότι δεν έχει νόημα ότι με τους Έλληνες χειριστές (εκτός του ΟΤΕ) δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το μόντεμ που θέλετε, καθώς και ότι υπάρχει ευρωπαϊκός νόμος για το μόντεμ ελευθερία, αλλά ας αφήσουμε αυτήν τη συζήτηση μόνη.

Ήθελα να ζητήσω μερικές πληροφορίες: Αυτήν τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα FritzBox με τον πάροχο της Nova και έχω συμβάλει στα 100 Mbps, οπότε έχω μόνο το Διαδίκτυο χωρίς να έχω τηλέφωνο VOIP και το μόντεμ που παρέχονται από αυτούς κατά τη γνώμη μου είναι πραγματικά άχρηστο από πολλές απόψεις.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
1- με το εργαλείο μπορείτε να επιλέξετε το μόντεμ Forthnet ZTE H288A με firmware V1.1.0_GR5, αντ 'αυτού έχω το ZXHN H267N με firmware V1.0.0_GR5, μπορείτε να μου πείτε εάν λειτουργεί το ίδιο;
2- προσπαθώντας να επιλέξω το μόντεμ H288A που λέει ότι πρέπει να εγκαταστήσω ένα bridge (νομίζω ότι είναι εύκολο, δεν ξέρω) και πρέπει απολύτως να συνδεθώ με το καλώδιο, αλλά έχοντας έναν φορητό υπολογιστή ultrabook δεν το κάνω έχετε τη θύρα ethernet, στο wi-fi θα μπορούσε να λειτουργήσει εξίσου ή υπάρχουν προβλήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Χαιρετίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, arnol είπε

Κανονικά πρέπει να παίξει. σε πρόσφατη επικοινωνία με το ανώτερο τεχνικό τμήμα forthnet  μου είπαν ότι εφόσον έχω όλα τα στοιχεία κατά 99% παίζει το voip και οτι αυτοί δεν έχουν  κάποιο κλείδωμα με mac η κάτι άλλο. Είμαι κ εγώ σε αυτή τη φάση και θέλω να δω ότι δουλεύει πρώτα  για να αγοράσω μετά ένα fritz.

Σιγουρέψου ότι έχεις βάλει όλα τα στοιχειά για το voip.

Μπροστά από το νούμερο σου βάλε το 30

Sip server/ proxy server: sip-ims.forthnet.gr:5060

ports: 5060

voip Vlan id 836 και δοκίμασε και 1202 καλού κακού αν εισαι απο κεντρο

Δοκίμασα και πάλι. Το Vlan id είναι 836 το VR2800V κάνει σύνδεση με το 836 και παίρνει ip (10.x.x.x). Βάζω τα στοιχεία (όπως τα έχεις πεί) αλλά τζίφος. Στα log του router πάντα το ίδιο : VOIP registration failed .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, awtms είπε

Δοκίμασα και πάλι. Το Vlan id είναι 836 το VR2800V κάνει σύνδεση με το 836 και παίρνει ip (10.x.x.x). Βάζω τα στοιχεία (όπως τα έχεις πεί) αλλά τζίφος. Στα log του router πάντα το ίδιο : VOIP registration failed .

Λοιπόν θα πάρω ένα tg789 v2 της wind θα κάνω δοκιμές για registration με το δικό του firmware κ μετά θα το ξεκλειδώσω να κάνω δοκιμές μπας κ γίνει register.  Για να δούμε... Κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arnol είπε

Λοιπόν θα πάρω ένα tg789 v2 της wind θα κάνω δοκιμές για registration με το δικό του firmware κ μετά θα το ξεκλειδώσω να κάνω δοκιμές μπας κ γίνει register.  Για να δούμε... Κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση 

Έχω καταλήξει στο εξής : Αν δεν χρειάζεται κάτι άλλο για την σύνδεση του VOIP τότε το RouterHAK δίνει λάθος password.

Έχει καταφέρει κάποιος εδώ μέσα να ενεργοποιήσει το VOIP με router διαφορετικό από του provider? Αν όχι τότε το tool δεν εξυπηρετεί σε τίποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...