Προς το περιεχόμενο

ελτα


Runner25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κανείς ενημέρωση τι ακριβώς συμβαίνει? Εχω δέμα απο Ιταλία πάνω απο 2 μήνες που αγνοείται, έχω 2 άλλα δέματα από Ευρώπη, και τα δύο έχουν φύγει την επόμενη μέρα απο τις χώρες τους, έχουν περάσει αρκετές ημέρες και ακόμα δεν έχουν σκαναριστεί στην Ελλαδάρα. Εγώ από την άλλη ότι στέλνω εξωτερικό με Ελτά πάνε πολύ γρήγορα.

Τι συμβαίνει? Πάλι ξύνονται?

Επειδή είναι πράγματα μεγάλης αξίας αλλά από ιδιώτες (σημαίνει δεν έχω παραστατικά) μπορώ να αποζημιωθώ αν χαθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ. ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ . ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΣΤΟ TRACKING "ATHENS AIRMAIL CENTER" ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 10:02 ΜΜ, Gregkar13 είπε

Έχει κανείς ενημέρωση τι ακριβώς συμβαίνει? Εχω δέμα απο Ιταλία πάνω απο 2 μήνες που αγνοείται, έχω 2 άλλα δέματα από Ευρώπη, και τα δύο έχουν φύγει την επόμενη μέρα απο τις χώρες τους, έχουν περάσει αρκετές ημέρες και ακόμα δεν έχουν σκαναριστεί στην Ελλαδάρα. Εγώ από την άλλη ότι στέλνω εξωτερικό με Ελτά πάνε πολύ γρήγορα.

Τι συμβαίνει? Πάλι ξύνονται?

Επειδή είναι πράγματα μεγάλης αξίας αλλά από ιδιώτες (σημαίνει δεν έχω παραστατικά) μπορώ να αποζημιωθώ αν χαθούν?

Πονεμένη ιστορία. Μου στέλνουν ένα δέμα από Αθήνα. Υποτίθεται με elta courier, για κάποιο λόγο πάει στα κανονικά ελτα. Επειδή έχω το παραστατικό πάω και τους ρωτάω τι γίνεται, γιατί δεν μου το φέρνουν. Ψάχνουν από δω, ψάχνουν από κει, τελικά έρχεται η υπάλληλος και μου λέει ότι το δέμα το θεώρησαν ΑΖΗΤΗΤΟ και το έστειλαν πίσω! Μου ζητάει συγνώμη και μου λέει ότι μίλησε με τον οδηγό και θα το φέρει πίσω και αύριο θα το έχω.

Πράγματι την επόμενη μερα μου το φέρνουν αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα. Είναι ένα άλλο που είχα παραγγείλει από εξωτερικό προ διμήνου και επειδή δεν το έλαβα ποτέ το είχα θεωρήσει χαμένο! Ξανακοιτάω ηλεκτρονικά να δω τι γίνεται με το δέμα που περίμενα κι ανακαλύπτω ότι έχει φύγει προς επιστροφή! 

Δηλαδή οι άνθρωποι α) μου είχαν ένα δέμα 2 μήνες χωρίς να μου το παραδώσουν (και συμπτωματικά τελικά το παρέλαβα)
 β) παρέλαβαν ένα δέμα στις 10 το πρωί (με βάση την ηλεκτρονική καταγραφή της πορείας του δέματος) και 10.10 το θεώρησαν ΑΖΗΤΗΤΟ και το έστειλαν πίσω. Δεν είναι ότι βαρέθηκαν να το παραδώσουν (όπως το 1ο) και απλά το καταχώνιασαν κάπου. Το πήραν, δεν τους άρεσε η φάτσα του και το επέστρεψαν.

Τρικυμία εν κρανίω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο θέμα. Περιμένω 2 δέματα που τα έχω παραγγείλει από τις 31/12 και δεν έχουν δώσει κανένα σημείο ζωής. Πήραμε τηλέφωνο στα ελτά και μας είπαν ότι το 1 από τα 2 μπορεί και να μην έρθει ποτέ (ίσως πήγε σε λάθος διεύθυνση και ήταν δικό τους λάθος). Λέτε να κάνω επιστροφή χρημάτων ή να τους δώσω έναν ακόμη μήνα περιθώριο? Είναι και τα 2 δέματα ρούχα και έχουν ήδη περάσει οι μήνες που μας έλεγε το tracking οπότε είναι εφικτό το refund. Τι λέτε?

Να σημειώσω οτι κι εμένα μου έχουν μείνει στην Ολλανδία απ'οσο λέει το tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Despoina_xatzi said:

Έχω το ίδιο θέμα. Περιμένω 2 δέματα που τα έχω παραγγείλει από τις 31/12 και δεν έχουν δώσει κανένα σημείο ζωής. Πήραμε τηλέφωνο στα ελτά και μας είπαν ότι το 1 από τα 2 μπορεί και να μην έρθει ποτέ (ίσως πήγε σε λάθος διεύθυνση και ήταν δικό τους λάθος). Λέτε να κάνω επιστροφή χρημάτων ή να τους δώσω έναν ακόμη μήνα περιθώριο? Είναι και τα 2 δέματα ρούχα και έχουν ήδη περάσει οι μήνες που μας έλεγε το tracking οπότε είναι εφικτό το refund. Τι λέτε?

Να σημειώσω οτι κι εμένα μου έχουν μείνει στην Ολλανδία απ'οσο λέει το tracking.

εμενα το τρακινκ εδειχνε κολλημενο το δεμα καμια 20ρια και βαλε μερες ολλανδια αλλα νομιζω ειχε φτασει πολυ πιο πριν ελλαδα απλα δεν ειχαν ανοιξει τους σακους
το ιδιο παλι το κοβω να γινει με ενα αλλο δεμα που περιμενω παλι, αχρηστα τα ελτα. δημοσιοι υπαλληλοι στο μεγαλειο τους μακαρι να γινουν ιδιωτικα μπας και δουλεψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γίνεται, πολλοί μαζευτήκαμε εδώ από Ολλανδία. Το ίδιο πρόβλημα έχουν πολλοί.

Σε πολλές περιοχές οι ταχυδρόμοι δε φτάνουν πάντως να μοιράσουν τα δέματα. Από γνωστό έχω ακούσει ότι βγάλανε να μοιράζουν δέματα άτομα που ήταν σε γραφεία και υπάρχει σχετική γκρίνια. Δεν ξέρω αν ισχύει, απλά μεταφέρω. Το σίγουρο είναι ότι το προσωπικό δεν αρκεί

Είναι και ο ιος οπότε καταλαβαίνετε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες το ''Arrival at GREECE inward office of exchage''  τι ακριβως σημαινει στα ΕΛΤΑ?

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bitbit είπε

ότι και να σημαίνει δεν έχει καμια σημασία.μπορει να το πάρεις και σε ενα μηνα. Πάντως έφτασε στην ελλάδα

Ευχαριστω αδερφέ αλλά αυτό το είχα καταλάβει και μόνος μου.

το θέμα είναι ότι είναι "εκεί" από τις 19 Δεκεμβρίου αφού είναι παραγγελίες του Νοεμβρίου γι αυτό και ρώτησα τι ακριβώς σημαίνει και που έχει κολλήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά έχω μπερδευτεί με το τι γίνεται με τον εκτελωνισμό αντικειμένων απο χωρες εκτός ΕΕ παρακατω είναι δυο δεματα που περιμένω και το ενα θεωρω οτι περασε απο τελωνείο και δε θα χρεωθεί το αλλο ομως ειναι κολλημενο απο 5/2! Αν δε φύγει τελωνειακως ελεύθερο με ποιο τρόπο θα ειδοποιηθω και που θα πληρώσω? Επισης το πρώτο θεωρείτε ότι ειναι κοντα στο να παραδοθεί Θεσσαλονίκη? Ευχαριστώ #ελτα348564781_SmartSelect_20210224-110213_SamsungInternet.jpg.1c541cc30820442120bf3c76b2e920dc.jpg897596710_SmartSelect_20210224-110158_SamsungInternet.jpg.972ae3a2aea04d078fe2fcdce77e286f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trimpoum είπε

Καλημέρα παιδιά έχω μπερδευτεί με το τι γίνεται με τον εκτελωνισμό αντικειμένων απο χωρες εκτός ΕΕ παρακατω είναι δυο δεματα που περιμένω και το ενα θεωρω οτι περασε απο τελωνείο και δε θα χρεωθεί το αλλο ομως ειναι κολλημενο απο 5/2! Αν δε φύγει τελωνειακως ελεύθερο με ποιο τρόπο θα ειδοποιηθω και που θα πληρώσω? Επισης το πρώτο θεωρείτε ότι ειναι κοντα στο να παραδοθεί Θεσσαλονίκη? Ευχαριστώ #ελτα

Email. Έχεις παραγγείλει από το εξωτερικό από site στο οποίο έκανες sign up με λογαριασμό email. Κατά 99%, αυτό εμφανίζεται στην ετικέτα του δέματος. Αλλιώς, τηλέφωνο (μήνυμα). Ως τελική λύση, σου αφήνουν ειδοποιητήριο και όταν πας στα ΕΛΤΑ αποδέχεσαι ή όχι την πληρωμή και κάνεις ένσταση (αποδεικτικό πληρωμής, απόδειξη paypal, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω ένα δέμα (αντικείμενο) από φίλο μου που μένει Λονδίνο, θα πληρώσω τελωνείο γι' αυτό? δεν το έχω αγοράσει, ιδιώτης μου το στέλνει όχι μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...