Προς το περιεχόμενο

Νόμιμη κοπή δέντρων


Mvpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης στο οποίο σκέφτομαι να χτίσω μονοκατοικία. Το οικόπεδο είναι κατάφυτο με καμιά 60 δέντρα μέσα και θα χρειαστεί να κόψω 20 ή κάπου τόσα. Βλέπω online ότι χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία και ότι θα μπει σαν εργασία στην οικοδομική άδεια. Μου είπαν αυτές τις μέρες οι γείτονες ότι για να βγει η άδεια πληρώνεις με το δέντρο, ένα ποσό της τάξης 1500Ε το ένα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες online.

Μη μου πείτε να τα κόψω νύχτα, μου το είπαν και οι γείτονες. Την νόμιμη διαδικασία και το κόστος ψάχνω για να μπατζετάρω πριν φτάσω στον μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Mvpgr είπε

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης στο οποίο σκέφτομαι να χτίσω μονοκατοικία. Το οικόπεδο είναι κατάφυτο με καμιά 60 δέντρα μέσα και θα χρειαστεί να κόψω 20 ή κάπου τόσα. Βλέπω online ότι χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία και ότι θα μπει σαν εργασία στην οικοδομική άδεια. Μου είπαν αυτές τις μέρες οι γείτονες ότι για να βγει η άδεια πληρώνεις με το δέντρο, ένα ποσό της τάξης 1500Ε το ένα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες online.

Μη μου πείτε να τα κόψω νύχτα, μου το είπαν και οι γείτονες. Την νόμιμη διαδικασία και το κόστος ψάχνω για να μπατζετάρω πριν φτάσω στον μηχανικό.

οχι δεν ισχυει τιποτα τετοιο

τα δεντρα εντος της περιμετρου εκσκαφης κοβονται χωρις αλλες διαδικασιες/διατυπωσεις. Τα αλλα, συντασει μια εκθεση ο μηχανικος σου γιατι πρεπει να κοπουν. Πχ μπαζωματα, οδευση υδροροων/αποχετευσεων κοκ.

φυσικα δε σου λεω παρε το stihl και καντα ολα καυσοξυλα, καλο ειναι να κανουμε οτι μπορουμε για να συντηρουμε οσο πρασινο μπορουμε στις πολεις μας, αλλα εντος σχεδιου, οχι δεν εχει "προστιμο" αν απαιτειται να κοπουν δεντρα για να κατασκευαστει ενα κτιριο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mvpgr είπε

Μου είπαν αυτές τις μέρες οι γείτονες ότι για να βγει η άδεια πληρώνεις με το δέντρο, ένα ποσό της τάξης 1500Ε το ένα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες online.

Φίλε αν ήταν έτσι θα πλήρωνες άλλο μισό σπίτι σε κοπές εσύ.😁

Εναλλακτικά κόψ' τα και πάρ' το απόφαση και κάν' το ξύλινο να γλυτώσεις την πρώτη ύλη.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η πολεοδομία δίνει την άδεια για κοπή εντός σχεδίου αλλά μου φαίνεται παραλογισμός αυτό που γράφεις για λεφτά. Μήπως αυτό το ποσό ισχύει σαν πρόστιμο αν προβείς στην κοπή χωρίς άδεια;;;

Αν τα δέντρα είναι φυτεμένα από σας π.χ. αχλαδιές . ροδακινιές ,  μουριές , άλλα διακοσμητικά ποιος ο λόγος να πληρώσεις για να βγάλεις άδεια κοπής.Θα πληρώσεις το κόστος μηχανικού για έκδοση άδειας αλλά για πιο λόγο να πληρώσεις πρόστιμο για κάθε δέντρο εκτός και είναι π.χ. μεγάλα αυτοφυή πεύκα ας πούμε που υπάγονται σε άλλες διατάξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mvpgr είπε

Βλέπω online ότι χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία και ότι θα μπει σαν εργασία στην οικοδομική άδεια

κάτι ελιές γίνανε καυσόξυλα , καμία άδεια , στο οικόπεδό σου είναι , ότι θες τα κάνεις. Ο μηχανικός τα ξέρει

Για πεζοδρόμιο είναι μανούρα γιατί απο τη μια δεν μπορείς να το κόψεις χωρίς άδεια , απο την άλλη μέχρι να έρθουν να βάλουν δέντρο περνάνε μήνες και αν βάλεις κανα δέντρο και σηκώνει πλάκες ,είσαι υπεύθυνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, Mvpgr said:

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης στο οποίο σκέφτομαι να χτίσω μονοκατοικία. Το οικόπεδο είναι κατάφυτο με καμιά 60 δέντρα μέσα και θα χρειαστεί να κόψω 20 ή κάπου τόσα. Βλέπω online ότι χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία και ότι θα μπει σαν εργασία στην οικοδομική άδεια. Μου είπαν αυτές τις μέρες οι γείτονες ότι για να βγει η άδεια πληρώνεις με το δέντρο, ένα ποσό της τάξης 1500Ε το ένα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες online.

Μη μου πείτε να τα κόψω νύχτα, μου το είπαν και οι γείτονες. Την νόμιμη διαδικασία και το κόστος ψάχνω για να μπατζετάρω πριν φτάσω στον μηχανικό.

Αν θες μόνο να κόψεις τα δέντρα στο οικόπεδό σου χρειάζεσαι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την πολεοδομία. Δεν ξέρω ακριβώς κόστος, αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνει τα νούμερα που αναφέρεις, περισσότερο θα σου κοστίσει ο μηχανικός για να στην βγάλει, παρά τα παράβολα.

Αν θες να χτίσεις στο οικόπεδό σου, τότε η κοπή των δέντρων θα συμπεριληφθεί μέσα στην οικοδομική άδεια, δεν χρειάζεσαι ξεχωριστή άδεια.

Όλα αυτά εφόσον το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου και όχι δασικό. Αν κάποιο τμήμα του είναι χαρακτηρισμένο ως δασικό, τότε απευθύνεσαι στο δασαρχείο, όχι στην πολεοδομία, οπότε καλή τύχη, θα την χρειαστείς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mvpgr είπε

Την νόμιμη διαδικασία και το κόστος ψάχνω για να μπατζετάρω πριν φτάσω στον μηχανικό.

Εφόσον θα χτίσεις, άρα έχεις μηχανικό, δε μπορεί να σε ενημερώσει αυτός για την διαδικασία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες δεν ειναι απλο κοψιμο αλλα ξεριζωμα γιατι πανω σε ριζες,αναλογα με το τι δεντρα ειναι,δε κτιζεις γιατι θα στο ριξουν κατω.....

Λουτσα ενας εκοψε πευκο οσο μπορουσε και εριξε πλακα πανω και σε 2 χρονια τη σηκωσε......αν ειχε σπιτι πανω θα το γκρεμιζε.....

ορισμενα δεντρα εχουν ριζες μου αναλογα με το υψος πανε και σε πλατος......

δεν μας ειπες τι δεντρα ειναι ???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν θέλεις την γνώμη μου σταματά να ενημερώνεις τους γείτονες

απο γειτονα θα φαει την καρφωτη αλλα ειναι αλλο θεμα.

εγω αντιθετα ξερω οτι για να κοψεις δεντρο (και εντος πολεως) θελεις αδεια. νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) απο το δασαρχειο. εμας μεγαλο ξενοδοχειο απο πολυεθνικη στην γειτονια μου που εκανε ανακαινιση και μεσα στο παρκινγ που υπηρχαν δεντρα μεσαιου μεγεθους που τον εμποδιζουν δεν τα πειραξε. προτιμησε να χασει δυο θεσεις παρκαρισματος. δεν κοβεις ετσι ευκολα δεντρο. ο μηχανικος σου σιγουρα ξερει την διαδικασια και το ποια μπορουν να κοπουν και με ποιο τροπο (διαδικαστικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mvpgr είπε

Καλησπέρα,

Υπάρχει ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης στο οποίο σκέφτομαι να χτίσω μονοκατοικία. Το οικόπεδο είναι κατάφυτο με καμιά 60 δέντρα μέσα και θα χρειαστεί να κόψω 20 ή κάπου τόσα. Βλέπω online ότι χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία και ότι θα μπει σαν εργασία στην οικοδομική άδεια. Μου είπαν αυτές τις μέρες οι γείτονες ότι για να βγει η άδεια πληρώνεις με το δέντρο, ένα ποσό της τάξης 1500Ε το ένα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες online.

Μη μου πείτε να τα κόψω νύχτα, μου το είπαν και οι γείτονες. Την νόμιμη διαδικασία και το κόστος ψάχνω για να μπατζετάρω πριν φτάσω στον μηχανικό.

Η νόμιμη διαδικασία είναι να απευθυνθείς σε μηχανικό, ο οποίος θα σε ενημερώσει για το τι χρειάζεται να γίνει και το κόστος.

Το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ είναι ότι αν είναι πεύκα πχ θα χρειαστείς άδεια κοπής/μεταφοράς δασικών προϊόντων από το δασαρχείο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, xsterg said:

απο γειτονα θα φαει την καρφωτη αλλα ειναι αλλο θεμα.

εγω αντιθετα ξερω οτι για να κοψεις δεντρο (και εντος πολεως) θελεις αδεια. νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) απο το δασαρχειο. εμας μεγαλο ξενοδοχειο απο πολυεθνικη στην γειτονια μου που εκανε ανακαινιση και μεσα στο παρκινγ που υπηρχαν δεντρα μεσαιου μεγεθους που τον εμποδιζουν δεν τα πειραξε. προτιμησε να χασει δυο θεσεις παρκαρισματος. δεν κοβεις ετσι ευκολα δεντρο. ο μηχανικος σου σιγουρα ξερει την διαδικασια και το ποια μπορουν να κοπουν και με ποιο τροπο (διαδικαστικο).

Διαφορετικές περιπτώσεις από αυτή του θέματος.

Προφανώς θα πάρει άδεια, αλλά δεν πέφτει άκυρο όταν θέλει να κόψει αυτά που χρειάζονται για να χτίσει κάτι από το 0.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προφανώς θα πάω σε μηχανικό όταν έρθει η ώρα, τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με το μπάτζετ για να ξέρω αν με παίρνει να χτίσω η αν θα αναγκαστώ να το πουλήσω και να δω κάτι άλλο. Είναι εντός σχεδίου, οικοδομησιμο, χαρακτηρισμένο αμιγής κατοικία κτλ. Τα δέντρα είναι πευκα ψηλά, 10-15 μέτρα όπως τα βλέπω.

Καταλαβαίνω από τα λεγόμενα των περισσότερων ότι αφού είναι εντός σχεδίου μπορώ να κόψω όσα πει ο μηχανικός στην άδεια χωρίς "ποινή". Απ' ότι κατάλαβα το δασαρχείο εμπλέκεται μόνο σε εκτός σχεδίου περιοχές. Είναι δυνατόν μια περιοχη να είναι εντός, αμιγούς κατοικίας και ταυτόχρονα δασική; Μάλλον όχι.

Σήμερα κοιτούσα το κόστος κοπής και δεν είναι αμελητέο, δεν φτάνει όμως τα ποσά αυτά.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κλάδεμα πολύ ψηλου δέντρου στον κήπο της πολυκατοικίας μας τα οποία είχανε μεγάλα κλαδιά τα οποία έβγαιναν και σε διπλανα οικόπεδα και στον δρόμο, ο κηπουρός ζήτησε 1600 ευρώ, δυσκολεύτηκε ο διαχειριστής να βρει κηπουρό να αναλάβει, τώρα βέβαια άλλο πράγμα κλάδεμα και άλλο κόψιμο εντελως, το κόψιμο είναι πιο δύσκολο νομίζω και πρέπει να ληφθούν περισσότερα μέτρα ασφαλείας. Σε ένα άλλο δέντρο χαμηλότερο ζήτησε 600 ευρω, αλλά γενικά από αυτά τα δύο να περιμενεις καμία τιμή γύρω από τα 1000 ευρώ για κάθε δεντρο. Για άδεια να ρωτησεις μηχανικό, πάντως αν είναι να χτίσεις να εντάξεις και την κοπή των δέντρων μέσα στην οικοδομική άδεια ανέγερσης του κτιρίου. Στους γείτονες μην λες τίποτα και μην δίνεις λογαριασμό, αν δουν ότι πας να χτίσεις θα έχεις έτσι κι αλλιώς σίγουρα θέματα με καταγγελίες και προβληματα για να σε δυσκολέψουν να σε εμποδίσουν στην ανέγερση και να σου δυσκολέψουν την ζωη, εσύ αν είσαι νόμιμος δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...