Προς το περιεχόμενο

backup stock rom (mediatek)


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 2 πανομοιότυπα android κινητά από τα οποία το ένα λειτουργεί κανονικά, ενώ το άλλο κολλάει στη boot screen.

Τα τηλέφωνα είναι κινέζικα και η εταιρία έχει κλείσει. Δε βρίσκω πουθενά stock rom.

Μπορώ με κάποιον τρόπο, να πάρω αντίγραφο της rom από το  "καλό" τηλέφωνο και να το φλασάρω στο άλλο;

Για την ιστορία, αναφέρω ότι τα χαρακτηριστικά τους:

Εταιρία: Snopow Μοντέλο: Μ5

CPU: MTK6735 Android: 5.1

(Ο μόνος λόγος που ασχολούμαι μαζί τους είναι επειδή έχουν ενσωματωμένο uhf radio)

Γνωρίζω για το SP Flash κι έχω ασχοληθεί μαζί του στο παρελθόν (μ' ένα vernee thor) αλλά δε βρίσκω κάπου επιλογή για backup..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solution1 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω 2 πανομοιότυπα android κινητά από τα οποία το ένα λειτουργεί κανονικά, ενώ το άλλο κολλάει στη boot screen.

Τα τηλέφωνα είναι κινέζικα και η εταιρία έχει κλείσει. Δε βρίσκω πουθενά stock rom.

Μπορώ με κάποιον τρόπο, να πάρω αντίγραφο της rom από το  "καλό" τηλέφωνο και να το φλασάρω στο άλλο;

Για την ιστορία, αναφέρω ότι τα χαρακτηριστικά τους:

Εταιρία: Snopow Μοντέλο: Μ5

CPU: MTK6735 Android: 5.1

(Ο μόνος λόγος που ασχολούμαι μαζί τους είναι επειδή έχουν ενσωματωμένο uhf radio)

Γνωρίζω για το SP Flash κι έχω ασχοληθεί μαζί του στο παρελθόν (μ' ένα vernee thor) αλλά δε βρίσκω κάπου επιλογή για backup..

Android 5? Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτά εκτός από ράδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλό "ράδιο", αλλά πομποδέκτης

Μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους χωρίς δίκτυο τηλεφωνίας (Εντός της προβλεπόμενης απόστασης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, solution1 είπε

Δεν είναι απλό "ράδιο", αλλά πομποδέκτης

Μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους χωρίς δίκτυο τηλεφωνίας (Εντός της προβλεπόμενης απόστασης)

 μπαίνει recovery να του κάνει μια επαναφορα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι σε κανένα εκ των 2. Ξεκινάνε με volume up + power, αλλά μόλις επιλέξω "recovery" βγάζει το ρομποτάκι του android μ' ένα θαυμαστικό.

Ακολούθησα όμως ένα καλό tutorial και πήρα full backup (με χρήση WwR MTK) ολόκληρη τη rom και των 2 τηλεφώνων.

Τώρα ψάχνω ποιο είναι το ελάχιστο GPT partition που χρειάζεται να φλασάρω. Να ξεκινήσω φλασάροντας μόνο boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...