Προς το περιεχόμενο

ιδανικό OS για mid 2009 macbook pro


shadowlike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ήθελα κάποιος που έχει την εμπειρία με το συγκεκριμένο laptop να προτείνει το πιο ιδανικό OS. Για την ώρα έχω βάλει το high sierra χωρίς να υποστηρίζεται επίσημα από apple αλλά έχω θέματα με το recovery partition το οποίο μου είναι αδύνατον να το επαναφέρω. Πέραν αυτού έχω και θέματα με το update καθώς ποτέ δεν ολοκληρώνεται και "κρεμάει" στην εγκατάσταση. Έλεγα να πάω πίσω στο El capitan που είναι το τελευταίο που υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο μοντέλο macbook αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα με καλύψει με security updates, compatibility κλπ. Σκέφτηκα ακόμα και για linux αλλά έχω την αίσθηση ότι θα μπλέξω με ασυμβατότητες κλπ. 🤔

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 5:07 ΜΜ, shadowlike είπε

θα ήθελα κάποιος που έχει την εμπειρία με το συγκεκριμένο laptop να προτείνει το πιο ιδανικό OS. Για την ώρα έχω βάλει το high sierra χωρίς να υποστηρίζεται επίσημα από apple αλλά έχω θέματα με το recovery partition το οποίο μου είναι αδύνατον να το επαναφέρω. Πέραν αυτού έχω και θέματα με το update καθώς ποτέ δεν ολοκληρώνεται και "κρεμάει" στην εγκατάσταση. Έλεγα να πάω πίσω στο El capitan που είναι το τελευταίο που υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο μοντέλο macbook αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο θα με καλύψει με security updates, compatibility κλπ. Σκέφτηκα ακόμα και για linux αλλά έχω την αίσθηση ότι θα μπλέξω με ασυμβατότητες κλπ. 🤔

Αν κάνεις εγκατάσταση μέσω time machine backup που έχει high sierra μια χαρά θα δουλεύει νομίζω. Μου έχει τύχει και εμένα σε λευκό late 2009 και δεν μπορούσε να συνδεθεί στο σέρβερ να κατεβάσει το λογισμικό, οπότε έκανα restore ένα backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Εγω εχω στησει linux σε τετοιο μηχανημα . Γιατι λογω της καρτας γραφικων δεν επαιρνε 64μπιτο λειτουργικο (μιλαω για το μηχανημα που ειχα στα χερια μου) . Με το λινουξ επαιζε πολυ καλα  , νομιζω ειχα βαλει mint 32bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempes είπε

Εγω εχω στησει linux σε τετοιο μηχανημα . Γιατι λογω της καρτας γραφικων δεν επαιρνε 64μπιτο λειτουργικο (μιλαω για το μηχανημα που ειχα στα χερια μου) . Με το λινουξ επαιζε πολυ καλα  , νομιζω ειχα βαλει mint 32bit

Για Mac OS θα με ενδιέφερε , είχα διαβάσει σε ξένα site ότι πάλευαν να βάλουν το Big Sur 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το νομιζω. Για αυτο που ειχα στα χερια μου τουλαχιστον , το προβλημα ηταν η καρτα γραφικων . Αν ειχε αλλη καρτα γραφικων θα επαιρνε el capitan  αν θυμαμαι καλα

 

αυτο ειναι το θεμα που ειχα ανοιξει τοτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακριβως το ιδιο μοντελο και τρεχω το el capitan που ειναι και το τελευταιο που υποστηριζει, μια ερωτηση θελω να σου κανω δεν εχω κατι να προτεινω, ποση ωρα σε βγαζει με τη μπαταρια, το δικο μου μαξιμουμ 2 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...