Προς το περιεχόμενο

Η πολυκατοικία τελικά δε θέλει οπτική ίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις ενα δικιο αλλα με αυτη την λογικη αν ο ενας ηθελε να κανει πχ τον ακαλυπτο κλαμπ τοτε μονο με την δικια του ψηφο θα μπορούσε............Παραλογο ετσι για αυτο αποφασιζει η πλειοψηφία.Απο εκει και περα μπορει κάποιος να κινηθει νομικα και πιθανώς και να κερδίσει αλλα οσο δεν υπαρχει υπογραφη διαχειριστή δεν προχωραει τιποτα......Αυτο λεω εγω και οχι οτι συμφωνώ με αυτη την λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, SPYRER_007 said:

Εχεις ενα δικιο αλλα με αυτη την λογικη αν ο ενας ηθελε να κανει πχ τον ακαλυπτο κλαμπ τοτε μονο με την δικια του ψηφο θα μπορούσε............Παραλογο ετσι για αυτο αποφασιζει η πλειοψηφία.Απο εκει και περα μπορει κάποιος να κινηθει νομικα και πιθανώς και να κερδίσει αλλα οσο δεν υπαρχει υπογραφη διαχειριστή δεν προχωραει τιποτα......Αυτο λεω εγω και οχι οτι συμφωνώ με αυτη την λογικη.

Ναι μόνο που στην περίπτωση του FTTH υπαρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που λέει ότι δεν χρειάζεται πλειοψηφία σε περίπτωση που το θέλει ένας ιδιοκτήτης.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως γνωριζεις αν ο παροχος δεν παρει την υπογραφη του διαχειρίστη δεν προχωραει αυτο  ειναι το μονο σιγουρο όπως και αν εχει βγει η αποφαση.Απο κει και περα το τι μπορει να κανει νομικα κάποιος ειναι αλλη ιστορια.Να σου θυμίσω ακομα οτι ο νομος υποχρεωνει τον εκγαταστατη να χρησιμοποιήσει  την υπαρχουσα εγκατασταση η  να κανει καινούργια μεσα στους τοίχους αποκαθιστώντας τι ζημίες.Φαντασου σε  καινουργια πολυκατοικία να βαλει πλαστικα καναλια στους τοίχους. Οπως καταλαβαίνεις η ιστορια εχει πολλα κενά.

Και παλι ξαναλεω οτι το προβλημα μου ειναι η λογικη του γαμ@@ ολους τους υπόλοιπους για να κανω εγω την δουλεια μου.Καντην σωστα για να  ειμαι μαζι σου.

Ακομα θα ηθελα να μου πει κάποιος που ακριβως λεει ο νόμος οτι σε μια πολυκατοικια 10 διαμερισμάτων αν κανει ενας αιτηση τοτε εινα υποχρεωτικό να γίνει εγκατάσταση και για τους αλλους  9 που δεν ενδιαφέρονται.

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, SPYRER_007 said:

.Να σου θυμίσω ακομα οτι ο νομος υποχρεωνει τον εκγαταστατη να χρησιμοποιήσει  την υπαρχουσα εγκατασταση η  να κανει καινούργια μεσα στους τοίχους αποκαθιστώντας τι ζημίες.

Τι εννοείς υπάρχουσα εγκατάσταση? Να περάσει την οπτική μέσα από τα κανάλια που βρίσκονται ήδη εντός των τοίχων κι έχουν μέσα τους την υπάρχουσα καλωδίωση? Αδύνατον να γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, SPYRER_007 said:

Και παλι ξαναλεω οτι το προβλημα μου ειναι η λογικη του γαμ@@ ολους τους υπόλοιπους για να κανω εγω την δουλεια μου.Καντην σωστα για να  ειμαι μαζι σου.

Και στο φυσικό αέριο δεν κάνεις το ίδιο από την στιγμή που οι υπόλοιποι θέλουν να μείνουν στην κεντρική με αποτέλεσμα ο λέβητας να ξοδευει παραπάνω επειδή είχε εγκατασταθεί για περισσότερα τμ?

2 minutes ago, SPYRER_007 said:

Διαβασε το νομο και θα δεις.............

Δεν αμφιβάλω ότι τα γράφει, ρωτάω αν τα διευκρινίζει, συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι αν ο λέβητας ειναι με φυσικο αεριο,αν ειναι πετρέλαιο δεν ζηταει  ουτε την υπογραφη ουτε την ενημέρωση κανενος. Αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια  μην το παμε αλλου.Εδω ο μηχανικος χωρίς υπογραφή δεν προχωράει καλώς η κακός.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, SPYRER_007 said:

αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια  μην το παμε αλλου.

Είπε εκείνος που έφερε παράδειγμα με club στον ακάλυπτο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικότερα η όλη φάση είναι ότι ο διαχειριστής πατάει στο γεγονός ότι δεν μπορείς να τον αναγκάσεις εύκολα και πως θα πρέπει να ξοδέψεις λεφτά και πολύ χρονο για να πας μέσω δικαστικής οδού κι ας έχεις το νόμο με το μέρος σου.

Κάτι τέτοιους πρέπει να τους ξεσκίζεις στη νομιμότητα για το παραμικρό παράνομο που κάνουν, να πληρώνουν και τα εγγόνια τους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα: α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776). Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή - κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών. Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών. Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού. Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων

Εκει να δεις ταραγμα στη νομιμοτητα που θα πεσει.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το να το βάζουν σε εξωτερικά κανάλια είναι "ελαχιστοποίηση επιπτώσεων" μιας και σκάψιμο τοίχων που μπορεί να χρειαστεί για να περάσουν την οπτική (ΑΝ ΧΩΡΑΕΙ) στα υπάρχοντα εντοιχισμένα κανάλια είναι πολύ  χειρότερο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτο που παρεθεσες δεν υποστηριζει τιποτα απο οσα ειπες. Το bold (σε περιπτωση που δεν το κατανοεις), λεει οτι ο παροχος οφειλει να προσπαθησει να ελαχιστοποιησει τις επιπτωσεις των εργασιων πανω στο κτηριο. Αρα ο μοναδικος τροπος ειναι μεσω εξωτερικων καναλιων.

Το εχουμε ξαναπει, ουτε υπογραφη διαχειριστη θελει, ουτε την πλειοψηφια των ιδιοκτητων.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

Αυτο θα το κρίνει η νομιμότητα.............

 

Φανταζομαι εισαι η νομιμοτητα για αυτο εισαι τοσο σιγουρος. Οκ πασο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...