Προς το περιεχόμενο

Η πολυκατοικία τελικά δε θέλει οπτική ίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα συνοψιζοντας αρκεί έστω και ένας ιδιοκτήτης να θέλει να γίνει η εγκατάσταση. Το θέμα είναι να μπορέσει να πάρει την έγκριση του διαχειριστή ή του εκπροσώπου της γενικής συνέλευσης. Το έχω αντιληφθεί σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε

6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα: α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής

Και άσε τους να λένε ότι θέλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ό,τι και να λέει ο νόμος, η πραγματικότητα είναι ότι οι πάροχοι ζητούν γραπτή συναίνεση από την πολυκατοικία και χωρίς αυτήν δεν προχωρούν. Σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος και από κάπου καλύπτονται νομικά. Άκυρο έφαγα κι εγώ, σε δύο περιπτώσεις για τον ίδιο λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω προσωπική εμπειρία εγκατάστασης σε διαμέρισμα το οποίο νοικιάζω, σε οικοδομή στην οποία άνω του 50 τοις 100 των διαμερισμάτων ανήκουν σε συγκεκριμένο άνθρωπο και διαχειριστή τύπου tin foil hat, μπορώ να πω ότι ο νόμος εφαρμοζεται και δεν μπορεί να κάνει τίποτα οποιοσδήποτε,  μην ψαρώνετε. Πήρα φυσικά τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος στο οποίο μένω. Προχωρηστε, φροντίζοντας να είστε παρόντες σε κάθε επίσκεψη του μηχανικού ή του συνεργείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos2310 είπε

Επειδή έχω προσωπική εμπειρία εγκατάστασης σε διαμέρισμα το οποίο νοικιάζω, σε οικοδομή στην οποία άνω του 50 τοις 100 των διαμερισμάτων ανήκουν σε συγκεκριμένο άνθρωπο και διαχειριστή τύπου tin foil hat, μπορώ να πω ότι ο νόμος εφαρμοζεται και δεν μπορεί να κάνει τίποτα οποιοσδήποτε,  μην ψαρώνετε. Πήρα φυσικά τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος στο οποίο μένω. Προχωρηστε, φροντίζοντας να είστε παρόντες σε κάθε επίσκεψη του μηχανικού ή του συνεργείου.

Για οποιαδήποτε εργασία στους κοινόχρηστους χώρους χρειάζεται η συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών. Μόνο αν η εργασία αυτή δεν περνά από κοινόχρηστους στη πολυκατοικία χώρους, π.χ. από το πεζοδρόμιο κατευθείαν στο διαμέρισμά σου εξωτερικά, δεν πέφτει λογαριασμός στους άλλους.

Κατέβασε αυτό από το ΤΕΕ:

http://tkm.tee.gr/wp-content/uploads/2018/07/FAQ_22.pdf

 

Αναφορά σε κείμενο

Εργασίες που λαμβάνουν χώρα σε κοινόκτητα τμήματα του
κτιρίου (π.χ οι όψεις) ή κοινόχρηστους χώρους (π.χ. ακάλυπτοι
οικοπέδου), απαιτούν συναίνεση συνιδιοκτητών, της οποίας το
ποσοστό δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στην νομοθεσία για χορήγηση
αδειών δόμησης κτλ. Από την άλλη, στον Ν. 4178/2013, σχετικά με την
απαιτούμενη συναίνεση για δήλωση αυθαιρέτων επί κοινοχρήστων
χώρων ακινήτου (στο οποίο έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη
ιδιοκτησία), αναφέρεται σαφώς ως απαραίτητη η απλή πλειοψηφία ή,
εφόσον υπάρχει κανονισμός, ότι αναγράφεται σε αυτόν. Αναλογικά και
για μείζονα λόγο δεδομένου ότι πρόκειται για εκτέλεση νομίμων
εργασιών, η ίδια πλειοψηφία θα πρέπει να ζητείται και για την
χορήγηση διοικητικής πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών.
Σημειώνεται ότι, κατά την άποψή μας, που βασίζεται στις διατάξεις
ιδιωτικού δικαίου, με βάση τις οποίες απαιτείται ή όχι συναίνεση
συνιδιοκτητών σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, η συναίνεση απαιτείται
μόνον όταν με τις προς εκτέλεση εργασίες επέρχεται κάποια
διαφοροποίηση (π.χ. διάνοιξη νέας εισόδου διαμερίσματος σε
κοινόχρηστο διάδρομο πολυκατοικίας) και όχι όταν οι εργασίες δεν
διαφοροποιούν τίποτε (π.χ. τοπική επισκευή επιχρίσματος ή
αντικατάσταση φθαρμένου κιγκλιδώματος με ίδιο σε μορφή-υλικό-
χρώμα-διαστάσεις κτλ).

Κανένας μηχανικός/τεχνικός δεν πρόκειται να μπει σε ρίσκο απλά για να έχεις εσύ οπτική.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Για οποιαδήποτε εργασία στους κοινόχρηστους χώρους χρειάζεται η συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών. Μόνο αν η εργασία αυτή δεν περνά από κοινόχρηστους στη πολυκατοικία χώρους, π.χ. από το πεζοδρόμιο κατευθείαν στο διαμέρισμά σου εξωτερικά, δεν πέφτει λογαριασμός στους άλλους.

Κατέβασε αυτό από το ΤΕΕ:

http://tkm.tee.gr/wp-content/uploads/2018/07/FAQ_22.pdf

 

 

Αυτό αφορά την γενική περίπτωση οικοδομικών εργασιών. Στην περίπτωση της οπτικής ίνας, όπως και σε άλλες περιπτώσεις δικτύων κοινής ωφέλειας (φυσικό αέριο κ.α.) υπάρχει ξεχωριστή νομοθεσία που εξειδικεύει και διευκρινίζει πράγματα.

Νομικά μπορεί ο πάροχος και μόνο με το αίτημα, να προχωρήσει σε εργασίες έστω και για έναν μόνο συνδρομητή. Εγώ θέλω να βάλει ο ένας ΜΟΝΟ και μετά από χρόνια που δεν θα υπάρχει επιδότηση, να θέλουν κι οι άλλοι, να τους βγάλουν ένα κουστούμι για τις εργασίες κανένα χιλιάρικο και να μείνουν με τον χαλκό στο χέρι. Έτσι θέλουνε. ΟΥΓΚ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Για οποιαδήποτε εργασία στους κοινόχρηστους χώρους χρειάζεται η συγκατάθεση όλων των ιδιοκτητών. Μόνο αν η εργασία αυτή δεν περνά από κοινόχρηστους στη πολυκατοικία χώρους, π.χ. από το πεζοδρόμιο κατευθείαν στο διαμέρισμά σου εξωτερικά, δεν πέφτει λογαριασμός στους άλλους.

Κατέβασε αυτό από το ΤΕΕ:

http://tkm.tee.gr/wp-content/uploads/2018/07/FAQ_22.pdf

 

Κανένας μηχανικός/τεχνικός δεν πρόκειται να μπει σε ρίσκο απλά για να έχεις εσύ οπτική.

Θα διαφωνησω.Σε εταιρεια με εγκαταστασεις ΦΑ δουλευα ως μηχανικος και περναγαμε σωληνωσεις απο κοινοχρηστους χωρους αερα πατερα και κανεις δε μπορουσε να κανει τιποτα.

Αρκετες οι φορες που διαχειριστης ηθελε να σαμποταρει ,μεχρι και αστυνομια φωναζανε και τρωγανε πανηγυρικο ακυρο.

Αν εφαρμοζεται ο κανονισμος ,δε σε αγγιζει κανενας.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα διαφωνησω.Σε εταιρεια με εγκαταστασεις ΦΑ δουλευα ως μηχανικος και περναγαμε σωληνωσεις απο κοινοχρηστους χωρους αερα πατερα και κανεις δε μπορουσε να κανει τιποτα.

Αρκετες οι φορες που διαχειριστης ηθελε να σαμποταρει ,μεχρι και αστυνομια φωναζανε και τρωγανε πανηγυρικο ακυρο.

Αν εφαρμοζεται ο κανονισμος ,δε σε αγγιζει κανενας.

Επειδή έτυχε και δεν σε "άγγιξε" δεν σημαίνει τίποτα. Εγώ έχω μπόλικα παραδείγματα με το αντίθετο.

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό αφορά την γενική περίπτωση οικοδομικών εργασιών. Στην περίπτωση της οπτικής ίνας, όπως και σε άλλες περιπτώσεις δικτύων κοινής ωφέλειας (φυσικό αέριο κ.α.) υπάρχει ξεχωριστή νομοθεσία που εξειδικεύει και διευκρινίζει πράγματα.

Νομικά μπορεί ο πάροχος και μόνο με το αίτημα, να προχωρήσει σε εργασίες έστω και για έναν μόνο συνδρομητή. Εγώ θέλω να βάλει ο ένας ΜΟΝΟ και μετά από χρόνια που δεν θα υπάρχει επιδότηση, να θέλουν κι οι άλλοι, να τους βγάλουν ένα κουστούμι για τις εργασίες κανένα χιλιάρικο και να μείνουν με τον χαλκό στο χέρι. Έτσι θέλουνε. ΟΥΓΚ!!!

Δεν υπάρχει καμιά νομοθεσία! Εγώ ήθελα να περάσω φυσικό αέριο στο 6ο και μου έκοψαν τη φόρα με δικηγόρο. Ούτε καν δεν το συζήτησαν μαζί μου σαν γειτόνια.

Νομικά, ο πάροχος δεν έχει κανένα δικαίωμα για οποιαδήποτε πρωτοβουλία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Επειδή έτυχε και δεν σε "άγγιξε" δεν σημαίνει τίποτα. Εγώ έχω μπόλικα παραδείγματα με το αντίθετο.

Δεν υπάρχει καμιά νομοθεσία! Εγώ ήθελα να περάσω φυσικό αέριο στο 6ο και μου έκοψαν τη φόρα με δικηγόρο. Ούτε καν δεν το συζήτησαν μαζί μου σαν γειτόνια.

Νομικά, ο πάροχος δεν έχει κανένα δικαίωμα για οποιαδήποτε πρωτοβουλία.

 

Εισαι 100% λαθος.

Ηρθε αστυνομια και τους ειπε οτι υπαρχει νομοθεσια που επιτρεπει τη διελευση απο κοινοχρηστους χωρους.

Αυτο που εγινε σε σενα ,μαλλον σε ψαρωσε ο δικηγορος η δεν ακολουθουσες το κανονισμο.Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Εχω κανει περιπου 150 μελετες ΦΑ και μου μιλας για τη μια προσωπικη σου περιπτωση.Αν θες ανοιξε νεο θεμα με αναλυτικα τα στοιχεια να σου εξηγηθει τι και πως ,ωστε να διεκδικησεις τα νομιμα δικαιωματα σου.Και μετα μπες και στο διπλανο θεμα με τους δικηγορους για να γραψεις την ιστορια σου με το δικηγορο 😁 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εισαι 100% λαθος.

Ηρθε αστυνομια και τους ειπε οτι υπαρχει νομοθεσια που επιτρεπει τη διελευση απο κοινοχρηστους χωρους.

Αυτο που εγινε σε σενα ,μαλλον σε ψαρωσε ο δικηγορος η δεν ακολουθουσες το κανονισμο.Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

Εχω κανει περιπου 150 μελετες ΦΑ και μου μιλας για τη μια προσωπικη σου περιπτωση.Αν θες ανοιξε νεο θεμα με αναλυτικα τα στοιχεια να σου εξηγηθει τι και πως ,ωστε να διεκδικησεις τα νομιμα δικαιωματα σου.Και μετα μπες και στο διπλανο θεμα με τους δικηγορους για να γραψεις την ιστορια σου με το δικηγορο 😁 

Ότι να ναι ακούς δω πέρα! Μα φυσικά πήγα κόντρα και πλήρωσα και τα σπασμένα με δικό μου δικηγόρο και με το νόμο.

Για να έχουμε καλό ρώτημα, ποιο άρθρο ξεκαθαρίζει αυτό το δικαίωμα; Όχι πως θα κάνω κάτι άμεσα και με καίει, αλλά έτσι από περιέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Επειδή έτυχε και δεν σε "άγγιξε" δεν σημαίνει τίποτα. Εγώ έχω μπόλικα παραδείγματα με το αντίθετο.

Δεν υπάρχει καμιά νομοθεσία! Εγώ ήθελα να περάσω φυσικό αέριο στο 6ο και μου έκοψαν τη φόρα με δικηγόρο. Ούτε καν δεν το συζήτησαν μαζί μου σαν γειτόνια.

Νομικά, ο πάροχος δεν έχει κανένα δικαίωμα για οποιαδήποτε πρωτοβουλία.

 

Θα έλεγα να διαβάσεις πρώτα και να μην βασίζεσαι στο τι σου είπε ο δικηγόρος τους...αυτός έκανε την δουλειά του...εσύ την δικιά σου, την έκανες;+

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Θα έλεγα να διαβάσεις πρώτα και να μην βασίζεσαι στο τι σου είπε ο δικηγόρος τους...αυτός έκανε την δουλειά του...εσύ την δικιά σου, την έκανες;+

 

Διάβασε παραπάνω. Σε πρόλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...