Προς το περιεχόμενο

Η πολυκατοικία τελικά δε θέλει οπτική ίνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω κι εγώ. Εμείς που δεν έχουμε ούτε καταστατικό, ούτε διαχειριστή (ξέφραγο αμπέλι), τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Επειδή είμαι σίγουρη ότι θα μου φέρουν εμπόδιο, μπορούν να με σταματήσουν; Είμαι ιδιοκτήτρια ακινήτου στην πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα ήθελα σε ένα φανταστικό μέλλον ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι παροχοι να σταματήσουν να παρέχουν υπηρεσίες μέσω χαλκού αλλα μόνο μέσω οπτικης να δω τι θα λένε όλοι που τώρα λένε οχι και το ποιο ωραίο θα είναι τότε να πρέπει να πληρώσουν για να γίνει η εγκατάσταση της οπτικης τότε να ολους τους κομπλεξικός τι θα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας απαντησω εγω με την προσφατη εμπειρια μου.Ειχα κανει αιτηση με το κουπονι sfbb τον Σεπτεμβρη,και μολις πριν 1,5 μηνα ολοκληρωθηκαν τα παντα κ εχω FTTH επιτελους.Απο κει κ περα οταν ηρθε ο εργολαβος στην πολυκατοικια να κανει τη μελετη,ζητησε αρχικα να υπαρχει θετικη απαντηση απο την εταιρεια διαχειρισης κ επειτα απο τον ιδιοκτητη του διαμερισματος(εγω μενω με ενοικιο).Ζητησε ο εργολαβος υπογραφη του ιδιοκτητη κ ετυχε να ειμαι κ εγω παρων,εμενα δν μ ζητησαν υπογραφη κ λογικο ηταν.Απο κει κ περα οταν ρωτησα τον εργολαβο μ ειπε ακριβως οτι ενας να θελει να βαλει οπτικη ινα δν υπαρχει κωλυμα.Λιγες μερες πριν ειχα ρωτησει κ την εταιρεια διαχειρισης κ μ ειχαν απαντησει οτι δν εχουν θεμα κ να ρωτησω τον ιδιοκτητη ο οποιος του ανηκει η μιση πολυκατοικια να αναφερω.Αφου λοιπον επεσαν οι υπογραφες κ εφοσον ειχαν ολοκληρωθει τα εργα μεχρι το πεζοδρομιο,ηρθε η εταιρεια οπτικων ινων με το συνεργειο σε συνεννοηση παντα με εργολαβο,και εκει βρεθηκε το πρωτο προβλημα.Ο εργολαβος ειχε προτεινει να περαστει η οπτικη ινα εξωτερικα απο ενα διπλανο μαγαζι το οποιο ειναι αδειο κ ενοικιαζεται που τυχαινε να ειναι ιδιοκτητης ο ιδιος π μ νοικιαζε το διαμερισμα.Τελικα αυτη η λυση δν προκριθηκε διοτι ο Οτε ειπε οτι σε περιπτωση βλαβης,οι οπτικες ινες με τον κατανεμητη πρεπει να ειναι εντος πολυκατοικιας κ προσβασιμα.Η αλλη λυση ηταν να σκαψουν εσωτερικα της πολυκατοικιας κατι το οποιο ο ιδιοκτητης απερριψε φοβουμενος για ζημιες σε μαρμαρα κλπ.Τελικα η λυση βρεθηκε για καλο δικο μου ευτυχως,περνωντας την οπτικη ινα στην ηδη υπαρχουσα εγκατασταση του χαλκου,οποτε και ετσι προχωρησαμε κ απο τοτε απολαμβανω το FTTH.Επισης να πω οτι η εγκατασταση εγινε πρωτα σε ολη την πολυκατοικια με κουτακι σε καθε οροφο με αναμονη για μελλοντικες συνδεσεις κατι το οποιο κ δωρεαν εγινε λογω κουπονιου κ γλιτωνεις μια κ εξω.Με λιγα λογια θελω να σας πω οτι κ εμποδια θα υπαρξουν μιλωντας παντα για πολυκατοικιες,αλλα κ λυσεις μπορουν να βρεθουν οταν υπαρχει θεληση κ συνεννοηση.

Στις 27/3/2021 στις 7:38 ΜΜ, markon είπε

Εγώ θα ήθελα σε ένα φανταστικό μέλλον ο ΟΤΕ και οι υπόλοιποι παροχοι να σταματήσουν να παρέχουν υπηρεσίες μέσω χαλκού αλλα μόνο μέσω οπτικης να δω τι θα λένε όλοι που τώρα λένε οχι και το ποιο ωραίο θα είναι τότε να πρέπει να πληρώσουν για να γίνει η εγκατάσταση της οπτικης τότε να ολους τους κομπλεξικός τι θα κανουν

Μελλοντικα ετσι θα γινει μου το ειπαν εμενα κ ο εργολαβος αλλα κ οι τεχνικοι.Σε ολες τις πολυκατοικιες θα γινουν ολες οι υποδομες για οπτικη ινα με χρεωση παντα των ιδιοκτητων,απλα οποιος τυχερος εχει το κουπονι sfbb απο τωρα,κ δωρεαν εγκατασταση κανει κ ωφελειται κ η πολυκατοικια απο τυχον εξοδα.

Επεξ/σία από domisvo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα, θέλω και εγώ να βάλω οπτική ίνα αν και δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση, απλός θέλω να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαχειριστής στην οικοδομή (όπως σε εμάς) ;; Στον Γερμανό που ρώτησα μου είπαν ότι πρέπει να βάλουν υπογραφή οι ιδιοκτήτες και ότι και ένας να μην δεχτεί ακυρώνεται η αίτηση για οπτική. Ξέρει κανείς τι ισχύει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση μου όμως τι κάνω ;; Κάνω αυτό που μου είπε ο Γερμανός ή μαζεύω όσες υπογραφές μπορώ και προχωράω έτσι ;; Το καταλαβαίνω ότι αν θέλω εγώ μπαίνω αλλά τι ρόλο ακριβώς παίζουν οι υπογραφές τότε ;; Ξαναλέω ότι δεν υπάρχει διαχειριστής αν παίζει αυτό κανά ρόλο. Δεν έχω ρωτήσει κανέναν ακόμα προφανώς γιατί δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση αλλά θέλω να ξέρω από πριν πως ακριβώς να προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος, θα ξαναρωτησω οταν ερθει η ωρα, το πολυ πολυ αν συμφωνουν ολοι, παιρνω απο τον καθενα μια υπογραφη και τελειωνει η υποθεση ξερω γω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς τον op:

Αν ο ιδιοκτητης του σπιτιου που νοικιαζεις δεν θελει να γινουν οι εργασιες (δηλαδη συμφωνει με τα ραμολιμεντα και ειναι ομοφωνο το "οχι" τους),τοτε απλα και εσυ του λες οτι χωρις αυτη την (δωρεαν για αυτον) σημαντικη αναβαθμιση του ακινητου του θα ψαξεις να νοικιασεις αλλο.

Αν καταλαβει οτι για αυτον ειναι ΤΖΑΜΠΑ και οτι προκειται για αναβαθμιση,πιθανοτατα θα διαφωνησει με τους υπολοιπους ανθρωπους της γενιας που χρεωκοπησε τη χωρα και θα κανεις τη δουλεια σου.

Επεξ/σία από georgekz750
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2021 στις 1:15 ΠΜ, BritGreek είπε

Ερώτηση ξανά: στο άρθρο 6 του νόμου που αναφέρατε, λέει ακριβώς αυτό:

"Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών. "

Από πού προκύπτει ότι αρκεί η επιθυμία του ενός εκ των ιδιοκτητών που θέλει να συνδεθεί, για να προχωρήσει η σύνδεση; Συνιδιοκτήτες είναι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες στην προκειμένη περίπτωση, οι οποίοι μπορούν εντός ενός μήνα να γνωστοποιήσουν στον ενδιαφερόμενο (ιδιοκτήτη) ότι αρνούνται την υλοποίηση. Και αν ισχύει η ερμηνεία των περισσότερων εδώ, για ποιον ακριβώς λόγο θέτουν τη γραπτή συναίνεση της πολυκατοικίας οι πάροχοι, την οποία αν δεν έχουν δεν προχωρούν; Παίζουμε με τις λέξεις;

Έχω ανοίξει ξεχωριστό θέμα ακριβώς γι' αυτό, για την περιοχή του Πειραιά, όπου η άρνηση είναι καθολική κατόπιν συνέλευσης της πολυκατοικίας, με τον πάροχο να θέτει ως προϋπόθεση τη συναίνεση τους για να υλοποιήσει το FTTH. Και μιλάμε για περιοχή με 7-8 μέγιστη ταχύτητα σε ADSL, χωρίς δυνατότητα VDSL.

Αν και αργοπορημένα, μια και τώρα είδα και τα περί FTTH (για το οποίο ενδιαφέρομαι) και το συγκεκριμένο thread...

Μετά από ένα σύντομο googleάρισμα, η φράση "Γενική Συνέλευση των συνιδιοκτητών" φαίνεται να αναφέρεται στην πολυκατοικία. Δηλαδή, Γενική Συνέλευση (της πολυκατοικίας) των συνιδιοκτητών (της πολυκατοικίας). Ένας εκ των οποίων είναι και ο ιδιοκτήτης που ενδιαφέρεται να βάλει FTTH. Είναι ιδιοκτήτης του διαμερίσματός του και ένας εκ των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας.

Late to the party, I know... 😛

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 10:35 ΠΜ, athkop είπε

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω κι εγώ. Εμείς που δεν έχουμε ούτε καταστατικό, ούτε διαχειριστή (ξέφραγο αμπέλι), τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση; Επειδή είμαι σίγουρη ότι θα μου φέρουν εμπόδιο, μπορούν να με σταματήσουν; Είμαι ιδιοκτήτρια ακινήτου στην πολυκατοικία.

για να συμμετέχεις στην δράση sfbb.gr και να βάλεις οπτική ίνα στο σπίτι σου εφόσον μένεις σε πολυκατοικία δυστυχώς απαιτούν υπογραφή από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου (διαμερίσματος) και από τον διαχειριστή καθώς η εγκατάσταση συνήθως γίνεται στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (ακινήτου) και αφορά όλα τα διαμερίσματα.

άρα στην δική σου περίπτωση που δεν έχετε καταστατικό και διαχειριστή θα υπάρχει πρόβλημα

βέβαια δεν χάνεις σε τίποτα να ζητήσεις Γ.Σ. όλων των ιδιοκτητών ώστε να ζητήσεις την σύμφωνη γνώμη όλων να βάλεις εσύ υπογραφή αντί του διαχειριστή που δεν έχετε και να γίνει η εγκατάσταση οπτικών ινών (FTTH) στην πολυκατοικία

μια τέτοια επένδυση δίνει αξία στην πολυκατοικία

γιατί τώρα οι εργασίες είναι δωρεάν λόγω της επιδότησης αργότερα που θα λήξει η δράση θα κοστίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, μόλις μίλησα με Wind.

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά και υπάρχει και νομοθεσία. Το μόνο που χρειάζεται είναι η συγκατάθεση του ιδιοκτήτη του σπιτιού που θέλει να βάλει ftth για να προχωρήσουν οι εργασίες αν δεν υπάρχει διαχειριστής αλλά διαχειριστική εταιρεία.

Όπως και να χει (είτε υπαρχει διαχειριστής είτε όχι) η εγκατάσταση μπορεί να γίνει αν υπάρχει ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ένοικος που να θέλει να βάλει ftth λόγω του ότι επιδοτείται από το κράτος. Δεν συγκαλείται συνέλευση ούτε χρειάζεται η συλλογή υπογραφών. Συνίσταται η ενημέρωση των υπολοίπων. Είναι θέματα που έχουν αντιμετωπίσει ήδη οι εταιρείες και ένοικοι και πλέον μπορούν να απαντηθούν.

Η νομοθεσία αναφέρει πως πρέπει να υπάρχει ομόφωνη απόφαση για ΜΗ εγκατάσταση, οπότε δεν μπορεί να είναι ομόφωνη αν θέλει έστω και ένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακριά από οπτική ίνα.

Ήρθαν στο οδοντιατρείο μας να περάσουν από τη Vodafone οι εργολάβοι και να τρυπήσουν. Τρύπησαν σωλήνα νερού και πλημμύρισε όλο το ιατρείο. Πάλι καλά που με έκοψε και έβγαλα το λέιζερ και το ψηφιακό ακτινογραφικό και τον υπολογιστή μαζί με τον πιεζοτόμο. Αλλιώς η ζημιά θα ήταν πάνω από 25.000. Βράχηκε η έδρα απο κάτω που έχει καλώδια και πλακέτα. Εν τέλει λειτουργεί η έδρα έγιναν μούσκεμα τα έπιπλα φούσκωσαν, δυο πόντους νερό, ο επάνω από την οικοδομή δεν είχε νερό.

Καλά πήγε και αυτό.
 

Κάλεσα αστυνομία, έγινε καταγραφή του συμβάντος. Το λόγο έχει η δικηγόρος μου. Ακύρωσα 2 ραντεβού μου το ιατρείο έγινε κ.λος και μια ολόκληρη επιχείρηση κοντέψαμε να τη διαλύσουμε από το τρύπημα για οπτική ίνα. Ευτυχώς η έδρα λειτουργεί.
 

Μακριά από οπτικές ίνες.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ηταν ηλεκτρολογος θα ελεγες "μακρια απο ηλεκτρολογους";

Καταλαβαινω πως εγινε μεγαλη ζημια, αλλα ο καθενας θα μπορουσε να το κανει αυτο το λαθος.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Μακριά από οπτική ίνα.

Ήρθαν στο οδοντιατρείο μας να περάσουν από τη Vodafone οι εργολάβοι και να τρυπήσουν. Τρύπησαν σωλήνα νερού και πλημμύρισε όλο το ιατρείο. Πάλι καλά που με έκοψε και έβγαλα το λέιζερ και το ψηφιακό ακτινογραφικό και τον υπολογιστή μαζί με τον πιεζοτόμο. Βράχηκε η έδρα απο κάτω που έχει καλώδια και πλακέτα. Εν τέλει λειτουργεί η έδρα έγιναν μούσκεμα τα έπιπλα φούσκωσαν, δυο πόντους νερό, ο επάνω από την οικοδομή δεν είχε νερό.

Καλά πήγε και αυτό.
 

Κάλεσα αστυνομία, έγινε καταγραφή του συμβάντος. Το λόγο έχει η δικηγόρος μου. Ακύρωσα 2 ραντεβού μου το ιατρείο έγινε κ.λος και μια ολόκληρη επιχείρηση κοντέψαμε να τη διαλύσουμε από το τρύπημα για οπτική ίνα. Ευτυχώς η έδρα λειτουργεί.
 

Μακριά από οπτικές ίνες.

Μόνο απο οπτικές;Μακρυά απο ιντερνετ,μακρυά άπο άσχετους απο όλες τις πλευρές.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...