Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, korakios είπε

ο ηλεκτρολόγος τι δουλειά έχει ? τα είπαμε , ΡΑΕ , σε καθυστέρηση επανασύνδεσης κιόλας μεροκάματο βγάζεις ανα ημέρα

Εννοεί ότι του έκανε την ΥΔΕ με το παλιό έντυπο και επειδή δεν το δεχοντουσαν περιμένει να του φτιάξει ο ηλεκτρολόγος με το νέο. 

19 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αρχισαν δηλαδη να το ζητανε απο μονοι τους; Ενδιαφερον

Σταδιακα θα φτασουμε στο σημειο οπου θα κανουν και αυτοψια για να βεβαιωθουν οτι ισχυουν τα αναγραφομενα

αυτο που εμφανιζεται ως νεο εντυπο ειναι απο ΦΕΚ Δεκεμβριου του 2019

Το ζητάνε εδώ και χρόνια από μόνοι τους, αλλά δεν εφαρμόζεται σε όλους αυτό μαζικά, πιθανόν έχουν κάποιους αλγόριθμους με κριτήρια και βγάζουν έναν αριθμό παροχών που τους στέλνουν ειδοποίηση. Αυτοψία και πάλι γίνεται εδώ και χρόνια αλλά οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες, συνήθως μόνο μετά από καρφωτη, δεν παίζει να κάνουν με άλλον τρόπο. 

1 ώρα πριν, kaktos77 είπε

Προς απάντηση μερικών αποριών σας, εγώ φώναξα ηλεκτρολόγο από το myconstructor πριν κανένα μήνα. Με 37 ευρώ έκανα τη δουλειά μου, ο ηλεκτρολόγος ήταν άψογος, ήξερε για την αλλαγή στο έντυπο, αλλά παρόλα αυτά, αφενώς επειδή δεν είχε το νέο και αφετέρου προς δικό μου όφελος αφού το καινούργιο ισχύει για 10 και όχι 14 έτη όπως το παλαιό, μου έφτιαξε το παλαιό με ημερομηνία ένα μήνα πίσω (έχεις 3 μήνες να το καταθέσεις από την μέρα που στο εκδίδει). Ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, με συμβούλευσε, για πιο γρήγορα (εφόσον το ακίνητο είναι στην Καλλιθέα) να πάω το πιστοποιητικό και να το αφήσω στον ΔΕΔΔΗΕ σε κουτί που έχει στην είσοδο (το ίδιο κάνουν και οι κουριερ όπως χαρακτηριστικά μου είπε), έτσι και έκανα και την μεθεπόμενη το είχαν περάσει κιόλας στο σύστημα (φυσικά το είχα και σε email αν χανόταν πουθενά).

Αυτό για το κουτί στην είσοδο πολυ ενδιαφέρον, όσοι μπορούν αν είναι να το κάνουν μόνοι τους μην πηγαινουν τζάμπα σε κουριερ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, vagos789 είπε

αυτο που εμφανιζεται ως νεο εντυπο ειναι απο ΦΕΚ Δεκεμβριου του 2019

τα νέα έντυπα είναι του προηγούμενου μήνα, αυτά που νομίζεις ως νέα είναι τα παλιά

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εννοεί ότι του έκανε την ΥΔΕ με το παλιό έντυπο και επειδή δεν το δεχοντουσαν περιμένει να του φτιάξει ο ηλεκτρολόγος με το νέο. 

ναι , το κατάλαβα , αλλά δεν έχει καμία υποχρέωση να φτιάξει νέα ΥΔΕ με το νέο έντυπο , επειδή παρανόμως δεν το δεχόντουσαν , αυτό λέω :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, korakios said:

ναι , το κατάλαβα , αλλά δεν έχει καμία υποχρέωση να φτιάξει νέα ΥΔΕ με το νέο έντυπο , επειδή παρανόμως δεν το δεχόντουσαν , αυτό λέω :)

Στην περίπτωσή μου ειχε περάσει η καταληκτική ημερομηνία.  Απλα υπήρχε προφορική εντολή να τις δέχονται μέχρι 17/11. Δυστυχώς αυτά τα έμαθα μετά. Οπότε τυπικά (αλλα και ουσιαστικά) δεν είναι παράνομοι.  Την βλακεια την έκανε καθαρά ο ηλεκτρολόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, g_f είπε

Δεν γνωρίζω, δεν αναζήτησα το νέο να δώ πως μοιάζει. Αλλά έχω σπαστεί, όφειλε να το ξέρει ο ηλεκτρολόγος.

https://www.poseh.gr/wp-content/uploads/2021/10/ΠΟΣΕΗ-ΦΕΚ-Β-4654.2021-Ηλεκτρικές-Εγκαταστάσεις.pdf

σελιδα 61499 και  πιό κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2021 στις 2:44 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Οι διαφορές τον εντύπων είναι μεγάλες; 

Eχει αυτο καμια σημασια?

Στις 19/11/2021 στις 3:26 ΜΜ, kaktos77 είπε

Προς απάντηση μερικών αποριών σας, εγώ φώναξα ηλεκτρολόγο από το myconstructor πριν κανένα μήνα. Με 37 ευρώ έκανα τη δουλειά μου, ο ηλεκτρολόγος ήταν άψογος, ήξερε για την αλλαγή στο έντυπο, αλλά παρόλα αυτά, αφενώς επειδή δεν είχε το νέο και αφετέρου προς δικό μου όφελος αφού το καινούργιο ισχύει για 10 και όχι 14 έτη όπως το παλαιό, μου έφτιαξε το παλαιό με ημερομηνία ένα μήνα πίσω (έχεις 3 μήνες να το καταθέσεις από την μέρα που στο εκδίδει). Ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, με συμβούλευσε, για πιο γρήγορα (εφόσον το ακίνητο είναι στην Καλλιθέα) να πάω το πιστοποιητικό και να το αφήσω στον ΔΕΔΔΗΕ σε κουτί που έχει στην είσοδο (το ίδιο κάνουν και οι κουριερ όπως χαρακτηριστικά μου είπε), έτσι και έκανα και την μεθεπόμενη το είχαν περάσει κιόλας στο σύστημα (φυσικά το είχα και σε email αν χανόταν πουθενά).

Κουφα πραγματα, εσενα το δεχτηκαν, εμενα το γυρισαν πισω. Οσο για την αποστολη, καλυτερα συστημενο για να το παιρνουν με υπογραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rattlehead Έφαγα φλασιά... όταν με το καλό ολοκληρωθεί η αλλαγή ονομάτος / εκπροσώπησης, έχεις 6 μήνες περιθώριο να βγάλεις πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και να το καταθέσεις στον ΔΕΔΔΗΕ. Εκτός κι αν η παροχή έχει ενεργό πιστοποιητικό που δε το νομίζω, τσέκαρε εδώ. https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/11/2021 at 15:26, kaktos77 said:

Προς απάντηση μερικών αποριών σας, εγώ φώναξα ηλεκτρολόγο από το myconstructor πριν κανένα μήνα. Με 37 ευρώ έκανα τη δουλειά μου, ο ηλεκτρολόγος ήταν άψογος, ήξερε για την αλλαγή στο έντυπο, αλλά παρόλα αυτά, αφενώς επειδή δεν είχε το νέο και αφετέρου προς δικό μου όφελος αφού το καινούργιο ισχύει για 10 και όχι 14 έτη όπως το παλαιό, μου έφτιαξε το παλαιό με ημερομηνία ένα μήνα πίσω (έχεις 3 μήνες να το καταθέσεις από την μέρα που στο εκδίδει). Ο ίδιος ο ηλεκτρολόγος, με συμβούλευσε, για πιο γρήγορα (εφόσον το ακίνητο είναι στην Καλλιθέα) να πάω το πιστοποιητικό και να το αφήσω στον ΔΕΔΔΗΕ σε κουτί που έχει στην είσοδο (το ίδιο κάνουν και οι κουριερ όπως χαρακτηριστικά μου είπε), έτσι και έκανα και την μεθεπόμενη το είχαν περάσει κιόλας στο σύστημα (φυσικά το είχα και σε email αν χανόταν πουθενά).

Αν ισχύει το τριμηνο την έχω πατήσει. Το 2015 ο ενοικιαστής στο πατρικό της μάνας μου της τηλεφωνεί και της λέει πρέπει να βγει νέα ΥΔΕ γιατί σκοπεύω να κάνω αίτηση για μειωμένο τιμολόγιο. Πράγματι άμεσα στέλνουμε ηλεκτρολόγο, δίνουμε κάπου στα 60-80€ τότε, δίνει το χαρτί και δεσμεύονται εκείνοι να το πάνε στον δεδδηε. 
αμ δε.,,

μας λένε τώρα ναααααα ξεεεερεις δε το πηγα δε πρόλαβα μωρε σε 6 χρόνια και το έχω δω. Φυσικά ούτε όνομα άλλαξαν. Μας το δίνει τώρα με ημερομηνία κλασικά 2015. Και 60-80€ χάθηκαν και δεν θα το δεχτεί όπως βλέπω ο δεδδηε 😱

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, marmagia είπε

μας λένε τώρα ναααααα ξεεεερεις δε το πηγα δε πρόλαβα μωρε σε 6 χρόνια και το έχω δω. Φυσικά ούτε όνομα άλλαξαν. Μας το δίνει τώρα με ημερομηνία κλασικά 2015. Και 60-80€ χάθηκαν και δεν θα το δεχτεί όπως βλέπω ο δεδδηε 😱

δεν πολυκατάλαβα , μένεις τώρα εσύ στο σπίτι ή ξαναζητά ο ενοικιαστής να βγάλετε ΥΔΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αν ισχύει το τριμηνο την έχω πατήσει. Το 2015 ο ενοικιαστής στο πατρικό της μάνας μου της τηλεφωνεί και της λέει πρέπει να βγει νέα ΥΔΕ γιατί σκοπεύω να κάνω αίτηση για μειωμένο τιμολόγιο. Πράγματι άμεσα στέλνουμε ηλεκτρολόγο, δίνουμε κάπου στα 60-80€ τότε, δίνει το χαρτί και δεσμεύονται εκείνοι να το πάνε στον δεδδηε. 
αμ δε.,,

μας λένε τώρα ναααααα ξεεεερεις δε το πηγα δε πρόλαβα μωρε σε 6 χρόνια και το έχω δω. Φυσικά ούτε όνομα άλλαξαν. Μας το δίνει τώρα με ημερομηνία κλασικά 2015. Και 60-80€ χάθηκαν και δεν θα το δεχτεί όπως βλέπω ο δεδδηε 😱

Εννοεις δεν το πήγε ο ηλεκτρολόγος στον ΔΕΔΔΗΕ ο ίδιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, Basilhs23___ said:

Εννοεις δεν το πήγε ο ηλεκτρολόγος στον ΔΕΔΔΗΕ ο ίδιος; 

Όχι ο ενοικιαστής ο οποίος είχε πει ότι το αναλαμβάνει να το πάει αυτός

48 minutes ago, korakios said:

δεν πολυκατάλαβα , μένεις τώρα εσύ στο σπίτι ή ξαναζητά ο ενοικιαστής να βγάλετε ΥΔΕ ?

Τώρα που πήρε χαμπάρι η μανα μου ότι δεν έχει αλλάξει το όνομα θέλει να τον πιέσει για αλλαγή ονόματος

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

11 λεπτά πριν, marmagia είπε

Τώρα που πήρε χαμπάρι η μανα μου ότι δεν έχει αλλάξει το όνομα θέλει να τον πιέσει για αλλαγή ονόματος

οκ, είμαστε oftopic , θα πρότεινα να του πει απλά οτι σε λίγες μέρες κόβεται και θα πρέπει

1. να μπει στο όνομά του

2. να βγάλει ο ίδιος νέα ΥΔΕ (πληρώνοντας ο ίδιος φυσικά)

αν ψαρώσει καλώς

φυσικά αν το ψάξει μπορεί να δει οτι δεν ισχύει και να στραβώσει

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Αν ισχύει το τριμηνο την έχω πατήσει. Το 2015 ο ενοικιαστής στο πατρικό της μάνας μου της τηλεφωνεί και της λέει πρέπει να βγει νέα ΥΔΕ γιατί σκοπεύω να κάνω αίτηση για μειωμένο τιμολόγιο. Πράγματι άμεσα στέλνουμε ηλεκτρολόγο, δίνουμε κάπου στα 60-80€ τότε, δίνει το χαρτί και δεσμεύονται εκείνοι να το πάνε στον δεδδηε. 
αμ δε.,,

μας λένε τώρα ναααααα ξεεεερεις δε το πηγα δε πρόλαβα μωρε σε 6 χρόνια και το έχω δω. Φυσικά ούτε όνομα άλλαξαν. Μας το δίνει τώρα με ημερομηνία κλασικά 2015. Και 60-80€ χάθηκαν και δεν θα το δεχτεί όπως βλέπω ο δεδδηε 😱

Ακόμα και το 3μηνο να μην ίσχυε, νομίζω καταλαβαίνεις ότι στο ΔΕΔΔΗΕ δεν πρόκειται να δεχθούν μια ΥΔΕ που εκδόθηκε πριν 6 χρόνια. Καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο και βγάλε μια νέα από το myconstructor πχ με κανένα 40αρι, μισή αμέλεια δική σας και μισή του ενοικιαστή, έπρεπε να τον πιέσετε να καταθέσει τα χαρτιά τότε ή να τα ζητήσετε να τα καταθέσετε εσείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, marmagia είπε

Όχι ο ενοικιαστής ο οποίος είχε πει ότι το αναλαμβάνει να το πάει αυτός

Τώρα που πήρε χαμπάρι η μανα μου ότι δεν έχει αλλάξει το όνομα θέλει να τον πιέσει για αλλαγή ονόματος

Οτι να ναι ορισμένοι..... Τώρα άμα θέλει πάλι ΥΔΕ ο τύπος ας βγάλει και να πληρώσει αυτός.... 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...