Προς το περιεχόμενο

Επανέλεγχος ηλεκτρικής εγκατάστασης και υποβολή νέας ΥΔΕ


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

Εγώ βλέπω οτι τελικά υπήρχε ξεχωριστό τόπικ και κανιβαλλίζανε το άλλο

Τιμή και δόξα στον τυπικό @popopo που το ανέστησε. Ένας υπολογισμός του φθηνότερου παρόχου για τον χρήστη, δωρεάν από εσένα !😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ (κεντρικά) ξανά σήμερα και μου είπαν ότι δεν φαίνεται αίτηση παρόχου. Είπαν επίσης ότι δε φαίνεται η ΥΔΕ, παρόλο που από τον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου έχει γίνει προσωρινή καταχώρηση (αποστολή ΥΔΕ μέσω email) μέχρι να ανοίξουν το φάκελο που έχει φτάσει στα γραφεία τους.

 

Επίσης, μου είπαν ότι ακόμα και αίτηση να έχει κάνει ο πάροχος, αυτή δεν εμφανίζεται στο σύστημά τους μέχρι να τακτοποιηθεί η ΥΔΕ. Μόλις καταχωρηθεί η ΥΔΕ, αυτόματα εμφανίζεται η "παγωμένη" αίτηση του παρόχου (εάν όντως έχει στείλει αίτηση ο πάροχος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, popopo είπε

Μίλησα με ΔΕΔΔΗΕ (κεντρικά) ξανά σήμερα και μου είπαν ότι δεν φαίνεται αίτηση παρόχου. Είπαν επίσης ότι δε φαίνεται η ΥΔΕ, παρόλο που από τον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου έχει γίνει προσωρινή καταχώρηση (αποστολή ΥΔΕ μέσω email) μέχρι να ανοίξουν το φάκελο που έχει φτάσει στα γραφεία τους.

 

Επίσης, μου είπαν ότι ακόμα και αίτηση να έχει κάνει ο πάροχος, αυτή δεν εμφανίζεται στο σύστημά τους μέχρι να τακτοποιηθεί η ΥΔΕ. Μόλις καταχωρηθεί η ΥΔΕ, αυτόματα εμφανίζεται η "παγωμένη" αίτηση του παρόχου (εάν όντως έχει στείλει αίτηση ο πάροχος).

 

Καλησπέρα... Δεν περνανε το ΥΔΕ μέσω email.. Θέλουν το πιστοποιητικο μπροστά τους.. Γιατί μπορεί να έχει και κάποιο λάθος.. Αν σου είπαν από τον παροχο ότι έχουν καταθέσει αίτημα επανασυνδεσης θα φανεί μια από τις επόμενες μέρες.. 

25 λεπτά πριν, Decano είπε

Πήρα ΕΦΑ τηλέφωνο, μου είπαν ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί στο μητρώο τους, έχει σταλεί ΔΕΔΗΕ και μέχρι Παρασκευή (δεν διευκρινίστηκε αν εννοεί αυτήν ή την επόμενη) θα έχουν απάντηση από ΔΕΔΗΕ. Αν υπάρξει πρόβλημα στον ΔΕΔΗΕ θα με καλέσουν διαφορετικά απλά θα ενεργοποιηθεί χωρίς να με καλέσουν.

Παίρνω ΔΕΔΗΕ...

Ο ΔΕΔΗΕ απάντησε ότι δεν βλέπει αίτημα αλλαγής παρόχου...

Παράξενο πως και δεν βλέπει το αίτημα ο Δεδδηε αν έχει όντως κατατεθεί.. Μήπως ο παροχος δεν το έχει προωθησει ακόμα;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, μιας που βρήκα το νήμα μπροστά μου!! Για καφέ μπαρ κάθε πότε χρειάζεται ΥΔΕ? ισχύει για κάθε χρόνο που μου είπαν;

Κάθε 7 χρόνια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, alexx είπε

Έβγαλα πριν μερικες μέρες,  και βλέπω ότι έχει διάρκεια 1 χρόνο. Τι παίζει;

 

Α είπες καφέ;; Μάλλον γιαυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ξεκλείδωσε το θέμα, ερώτηση κρίσεως:

Η ΥΔΕ οικίας έληξε το 2017. 9/2021 εκδόθηκε νέα ΥΔΕ στην οποία ο ηλεκτρολόγος έβαλε ημερομηνία επανελέχου 9/2030.

Τα 14 έτη διάρκειας λογίζονται από την λήξη της προηγούμενης και όχι από την έκδοση της νέας; Ποιό είναι το ορθό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διάρκεια μιας ΥΔΕ είναι μεταξύ της ημερομηνίας της ΥΔΕ (όχι της λήξης της προηγούμενης) και τις ημερομηνίας του επομένου επανελέγχου εκτός και αν έχουν συμβεί γεγονότα που την ακυρώνουν πριν την λήξη της. Η διάρκεια δεν είναι 14 χρόνια αλλά ΜΕΧΡΙ 14 χρόνια και αυτό το αποφασίζει ο υπογράφων την δήλωση οπότε κάλλιστα μπορείς να έχεις στα χέρια σου δήλωση από 2021 έως 2030

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 14 έτη λογίζονται από την έκδοση της Υ.Δ.Ε. 

Αν ο ηλεκτρολόγος έχει λόγο μπορεί να σου δώσει Υ.Δ.Ε για λιγώτερα χρόνια (αλλά δεν συνηθίζεται)

Υ.Δ.Ε. για χώρους συνάθροισης κοινού βγαίνουν για 1 έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, μιας που βρήκα το νήμα μπροστά μου!! Για καφέ μπαρ κάθε πότε χρειάζεται ΥΔΕ? ισχύει για κάθε χρόνο που μου είπαν;

Για χώρους ψυχαγωγίας και συνάθροισης κοινού τουλάχιστον κάθε χρόνο

http://www.kenak.gr/yde_diarkeia.htm

Σωστά στα είπαν.

1 ώρα πριν, popopo είπε

Μιας και ξεκλείδωσε το θέμα, ερώτηση κρίσεως:

Η ΥΔΕ οικίας έληξε το 2017. 9/2021 εκδόθηκε νέα ΥΔΕ στην οποία ο ηλεκτρολόγος έβαλε ημερομηνία επανελέχου 9/2030.

Τα 14 έτη διάρκειας λογίζονται από την λήξη της προηγούμενης και όχι από την έκδοση της νέας; Ποιό είναι το ορθό;

Δε είναι δυνατόν να λογίζονται από τη λήξη της προηγούμενης, πχ αν έχει λήξει από το 2000 και βγάλω νέα σήμερα αυτομάτως θα θεωρείται και αυτή ληγμένη? :D

Από την έκδοση της νέας λογίζονται, θα το δεις και εσύ όταν περαστεί στο σύστημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αριθμος παροχης μου μετα απο 14 χρονια ειχε ληξει, οποτε προμηθευτηκα ενα ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου).

Ξερει κανεις αν μπορει να γινει η καταθεση ηλεκτρονικα? ή μονο σε γραφειο ΔΕΔΔΗΕ? Πρεπει να παει ο ιδιος ο ιδιοκτητης ή μπορει να στειλει αλλον αν αυτου?

Ο αριθμος παροχης σε ποσο καιρο ξαναγινεται εγκυρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αριθμός παροχής βγαίνει μόνο μια φορά και ακολουθεί την εκάστοτε παροχή σε όλη την διάρκεια που θα υπάρχει. Αυτό που έληξε είναι η ΥΔΕ της παροχής η οποία πρέπει να ανανεώνεται με επανελεγχο κάθε κάποια χρόνια ανάλογα το είδος του ακινήτου και την χρήση του. 

Για οικίες είναι κάθε 14 χρόνια η ισχύς του, εκτός αν ορισει λιγότερα χρόνια ο ηλεκτρολόγος για συγκεκριμένους λόγους που θεωρεί αυτός αναγκαίο τον επανελεγχο για λιγότερα έτη. 

Η ΥΔΕ προσκομιζεται στα γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ, είτε από τον ιδιοκτήτη είτε από άλλον εφόσον έχει λάβει εξουσιοδότηση. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Ο αριθμος παροχης μου μετα απο 14 χρονια ειχε ληξει, οποτε προμηθευτηκα ενα ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγου).

Ξερει κανεις αν μπορει να γινει η καταθεση ηλεκτρονικα? ή μονο σε γραφειο ΔΕΔΔΗΕ? Πρεπει να παει ο ιδιος ο ιδιοκτητης ή μπορει να στειλει αλλον αν αυτου?

Ο αριθμος παροχης σε ποσο καιρο ξαναγινεται εγκυρος?

Καλημέρα.. Πλέον η ΥΔΕ στέλνεται με ταχυδρομείο η με courier.. Δεν δέχονται την ΥΔΕ αλλιώς τα γραφεία του Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...