Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά ιστοσελίδας wordpress από Localhost pc σε laptop.


Korkonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μία βοήθεια. Θέλω να μεταφέρω το site που έχω σε wordpress από το pc σε laptop. Έχω πάρει όλα τα αρχεία από το pc από το htdocs του xammp και τα έχω βάλει στο laptop και έχω πάρει και την sql μέσα από το xampp και δεν τα παίρνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς plugin και filezilla?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Korkonas είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μία βοήθεια. Θέλω να μεταφέρω το site που έχω σε wordpress από το pc σε laptop. Έχω πάρει όλα τα αρχεία από το pc από το htdocs του xammp και τα έχω βάλει στο laptop και έχω πάρει και την sql μέσα από το xampp και δεν τα παίρνει. Υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς plugin και filezilla?

https://wordpress.stackexchange.com/questions/187922/how-to-transfer-wordpress-folder-from-one-pc-to-another

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δεν τα παίρνει τι εννοείς?

Η διαδικασία είναι απλή:

στο μηχάνημα που θες να βάλεις το site πρέπει να τρέχει apache/mysql και να είναι εγκατεστημένη και η php. Οπότε πρέπει να έχεις xampp ή wamp ή lamp (για linux)

κάνεις copy τα αρχεία στο htdocs (καλύτερα σε κάποιον υποφάκελλο)

δημιουργείς τη βάση για το site μέ phpmyadmin ή αλλιώς cli
mysql -u root -p
create database yourdatabase;
grant all on yourdatabase.* to user identified by ('yourpassword')
flush privileges;
exit
κάνεις import την db με phpmyadmin για ευκολία ή αλλιώς από κονσόλα με κάτι του στυλ mysql -u root -p yourdb </path/to/your/database.sql

αλλάζεις τυχόν paths ή url στο options table (και στο .htaccess αν το βαλεις σε subfolder θελει rewrite base yoursubfolder/ )

κάπως έτσι μεταφέρεις ένα site γενικώς
Το πως θα πάνε τα αρχεία στον προορισμό και η βάση είναι αδιάφορα. Αφού φτάσουν τι κάνεις είναι το ζήτημα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...