Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα PC με επανεκκινήσεις και μνήμες


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, raul7 είπε

Δες εδώ ένα βίντεο της arctic για την εγκατάσταση και δοκίμασε να ξαναβάλεις την ψύκτρα. Σιγουρέψου ότι είναι βιδωμένη καλά και πατάει καλά πάνω στο cpu.

Καλό είναι όταν κάνεις δοκιμή με ψύκτρες να έχεις καβάτζα thermal paste γιατί μάλλον θα χρειαστεί να την ξαναπεράσεις.

Για να καθαρίσεις την επιφάνεια της ψύκτρας από την παλιά πάστα μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πανάκι/οδοντογλυφίδα/φίλτρο γαλλικού καφέ με λίγη ισοπροπυλική αλκοόλη που βρίσκεις σε μικρή ποσότητα από το φαρμακείο (μπορεί να στη δώσουν και δωρεάν).

Μια από αυτές τις πάστες θα σου φτάσει για αρκετές χρήσεις.

https://www.skroutz.gr/s/17274760/Arctic-MX-4-2019-Edition-4gr.html

https://www.skroutz.gr/s/17361920/Arctic-MX-2-2019-Edition-4gr.html

Σχετικά με τα fans του κουτιού, σιγουρέψου όπως λέει  και ο devastator ότι τα έχεις βάλει σωστά (τα μπροστά φανάκια παίρνουν αέρα από έξω και φυσάνε προς τα μέσα στο κουτί, τα πίσω/πάνω φανάκια παίρνουν αέρα μέσα από το κουτί και τον φυσάνε προς τα έξω).

Παιδιά μάλλον το βρήκα το θέμα μου!!!

Ευχαριστώ τον @Devastor και τον @raul7 (και όλους όσους ασχοληθήκατε) που μου έβαλε ψύλλους στα αυτιά!!!

Τελικά είχα βάλει ανάποδα τους 2 ανεμιστήρες! Δεν έμπαινε/έβγαινε δηλαδή ο αέρας!

τώρα κάνω occt stress test και 15 λεπτά που τρέχει έχει φτάσει 77c! Πριν στα 5 λεπτά μου είχε ήδη σβήσει αφού έφτανε 105c😱

Επεξ/σία από eliashadow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Ρε σύ.. μήπως έχεις βάλει λάθος τα φανάκια?

@eliashadow για την ακρίβεια ο Devastor τους έφερε τους ψύλλους, εγώ τους προώθησα και σου έγραψα και πως είναι το σωστό και έδεσε το γλυκό 😛

Γλύτωσες και τη μανούρα με το βάλε-βγάλε της ψύκτρας οπότε μια χαρά..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χεχε, είναι κλασσικό λαθάκι που κάνουνε πολλοί First time builders (Έλα ακόμα και σε εμάς που έχουμε φτιάξει 2384723984729384 PC έχει τύχει μη κρυβόμαστε). Απλά η Freezer 33/34 ΔΕΝ μπορεί να μπεί λάθος.. δεν ειναι ψύχτρα με retention clip και αν είχες αφήσει ακόμα την προστατευτική ζελατίνα δεν θα είχες 105.. θα είχες shutdown οπότε κάτι "βρωμούσε"

Χαίρομαι που λύθηκε το θέμα, όσο για κάποιον απο πάνω που μίλησε για το οτι δεν μαξάρει το CPU επειδή έχεις χαμηλή RAM απλά προσπέρασε το. Δεν έχει καμία σχέση το αν μαξάρει το CPU σε θέμα ρολογιών με την RAM

Καλορίζικο και καλοπαίχνιδο :)

Επεξ/σία από Devastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...