Προς το περιεχόμενο

Skoda Fabia Ανταλλακτικα,Πλαστικά μέρη,Λάστιχα-Τσιμούχες.


Fuel7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ενα Skoda Fabia πρώτης  γενιάς.Το  αμαξάκι  ειναι  σκυλι  το  λατρεύω και  δεν  το αλλάζω,ειναι  πρώτης γενιάς.
Οπως καταλαβαινετε εχει  αρχισει  και  παρουσιάζει  φθορες,τις  οποιες θέλω  να  διορθώσω,και  να  συντηρησω.

Το  πρώτο πρόβλημα που εχω,ειναι οτι  έχουν  κοπει  και  ξεκολήσει , τα πλαστικά λάστιχα-τζιμούχες περιμέτρικά απο τις πορτες.ειδικα  στην  πορτα του  οδηγου ειναι εκτεταμένο το  προβλημα  και  θέλω  να  το  επιδιορθώσω.Ξερει  κανεις  που  μπορώ να  βάλω ή να  βρω τέτοια  λάστιχα/τσιμούχες;
Το δεύτερο πρόβλημα που έχω ,ειναι τα λαστιχα μπροστα απο τα τζάμια οι γλίστρες αν δεν κανω λάθoς oπως λέγονται(Εαν λέγονται και με κάποιο  αλλο όρο ενημερώστε με).Αυτά του οδηγού και του συνοδηγού,θέλουν αλλάγη.Βρισκονται  μεσω αντιπροσωπίας ή και  αλλου;
Τέλος ζάντες.Το  αμαξι ειχε εξ αρχης απλες σιδερενιες ζαντες οι οποιες δεν αλλαχτηκαν ποτε,και οι οποιοες πλέον φαινονται χαλια μετα απο τοσα χρονια.Σκεφτομαι να τις αλλαξω με καποιες καινουριες ή και αλουμινίου.Ξέρει κανεις να  μου πει τι ζαντες μπορώ να βάλω πέραν του 5Χ100;Παιζει  ρολο  το  offset,και  εαν  σε  τι;

Επικοινωνησα με  την synergy και  μου  ζήτησαν  να τους  στειλω  φωτογραφιες,τι οποιες και εστειλα,αλλα δεν βλέπω και ιδιαίτερη θέρμη να μου δώσουν επαρκείς απαντήσεις και βοήθεια.
Επειδη ομως θέλω να ξεμπερδέψω με αυτο ζητώ την βοήθεια σας,και τις οποιες τυχόν πληροφορίες σας.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

image3.jpeg

image2.jpeg

image1.jpeg

Επεξ/σία από Fuel7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λάστιχα και τις γλίστρες στις πόρτες, ποια ακριβώς είναι η ερώτηση? Απλά με το μοντέλο του αυτοκινήτου αγοράζεις καινούργια και τα τοποθετείς, βρίσκεις πανεύκολα και γνήσια και aftermarket.

Όσο για τις ζάντες, το τι μπορείς να βάλεις εξαρτάται από ποιο ακριβώς μοντέλο έχεις. Όσο για το offset μπορείς να δεις αναλυτικά εδώ:

https://www.elastikaleader.gr/symvoules-elastikon/sfalma-metatopisis-zandas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για τα λάστιχα και τις γλίστρες στις πόρτες, ποια ακριβώς είναι η ερώτηση? Απλά με το μοντέλο του αυτοκινήτου αγοράζεις καινούργια και τα τοποθετείς, βρίσκεις πανεύκολα και γνήσια και aftermarket.

Όσο για τις ζάντες, το τι μπορείς να βάλεις εξαρτάται από ποιο ακριβώς μοντέλο έχεις. Όσο για το offset μπορείς να δεις αναλυτικά εδώ:

https://www.elastikaleader.gr/symvoules-elastikon/sfalma-metatopisis-zandas

Οτι  θέλουν  αλλαγη.Καθώς έχουν  στραβώσει.Βασικά  παραλειψη μου,
Οντως λέγονται  γλίστρες ή και κάπως αλλιώς;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fuel7 είπε

Οτι  θέλουν  αλλαγη.Καθώς έχουν  στραβώσει.Βασικά  παραλειψη μου,
Οντως λέγονται  γλίστρες ή και κάπως αλλιώς;

Με μπέρδεψες, το ότι θέλουν αλλαγή είναι δήλωση, όχι ερώτηση.

Γλίστρες λέγονται, ή και ξύστρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Με μπέρδεψες, το ότι θέλουν αλλαγή είναι δήλωση, όχι ερώτηση.

Γλίστρες λέγονται, ή και ξύστρες.

Για  τα  λαστιχα/τσιμούχες  λιγο  δυσκολο  γιατι  ουτε η synergy κατάφερε να  με  κατατοπισει ,λεγοντας μου  οτι  εχουν  καταργηθει.Το  θεμα  ειναι  να  τα βρώ aftermarket.Και  δεν  ξερω καποιον  να  πουλάει  τετοια  λαστιχα .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχνωνεσαι

μπορεις να πας σε καποιον που βαζει παμπριζ να σε βοηθησει και να τα βρει/τοποθετησει για σενα..

Για ζαντες κρατα το 5χ100 και απο αποψη λειτουργιας αλλα και κοστους. Μπορεις να βρεις και μτχ ζαντες σε αριστη κατασταση μισοτιμη.

Για οφσετ https://www.elastikaleader.gr/symvoules-elastikon/sfalma-metatopisis-zandas

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vamvakoolas είπε

μην αγχνωνεσαι

μπορεις να πας σε καποιον που βαζει παμπριζ να σε βοηθησει και να τα βρει/τοποθετησει για σενα..

Για ζαντες κρατα το 5χ100 και απο αποψη λειτουργιας αλλα και κοστους. Μπορεις να βρεις και μτχ ζαντες σε αριστη κατασταση μισοτιμη.

Για οφσετ https://www.elastikaleader.gr/symvoules-elastikon/sfalma-metatopisis-zandas

Καλησπέρα ,Το  εχεις  κάνει  σε κάποιον με  παρμπριζ και εσυ;Υπάρχει περιπτωση  να  ξερει  και  φανοποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fuel7 είπε

Για  τα  λαστιχα/τσιμούχες  λιγο  δυσκολο  γιατι  ουτε η synergy κατάφερε να  με  κατατοπισει ,λεγοντας μου  οτι  εχουν  καταργηθει.Το  θεμα  ειναι  να  τα βρώ aftermarket.Και  δεν  ξερω καποιον  να  πουλάει  τετοια  λαστιχα .

Όλοι όσοι πουλάνε παρμπρίζ έχουν και λάστιχα, και να μην βρεις μονοκόμματο για το μοντέλο σου σίγουρα θα βρεις του μέτρου.

4 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Έχω ήδη παραθέσει το ίδιο link παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα ,Το  εχεις  κάνει  σε κάποιον με  παρμπριζ και εσυ;Υπάρχει περιπτωση  να  ξερει  και  φανοποιος;

ναι το εχω κανει αλλα πρωτα πρεπει να παρεις κανενα τηλ αν μπορουν για το αυτοκινητο σου..Μερικοι φανοποιοι ασχολουνται αλλα και εκει πρεπει να ρωτησεις (μερικοι το θεωρουν χαμαλοδουλια γιατι δε πληρωνει οσο μια καθαρα φαναρτζοδουλεια αλλα τωρα με αναδουλειες ειναι καλη περιοδος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fuel7 είπε

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω ενα Skoda Fabia πρώτης  γενιάς.Το  αμαξάκι  ειναι  σκυλι  το  λατρεύω και  δεν  το αλλάζω,ειναι  πρώτης γενιάς.
Οπως καταλαβαινετε εχει  αρχισει  και  παρουσιάζει  φθορες,τις  οποιες θέλω  να  διορθώσω,και  να  συντηρησω.

Το  πρώτο πρόβλημα που εχω,ειναι οτι  έχουν  κοπει  και  ξεκολήσει , τα πλαστικά λάστιχα-τζιμούχες περιμέτρικά απο τις πορτες.ειδικα  στην  πορτα του  οδηγου ειναι εκτεταμένο το  προβλημα  και  θέλω  να  το  επιδιορθώσω.Ξερει  κανεις  που  μπορώ να  βάλω ή να  βρω τέτοια  λάστιχα/τσιμούχες;
Το δεύτερο πρόβλημα που έχω ,ειναι τα λαστιχα μπροστα απο τα τζάμια οι γλίστρες αν δεν κανω λάθoς oπως λέγονται(Εαν λέγονται και με κάποιο  αλλο όρο ενημερώστε με).Αυτά του οδηγού και του συνοδηγού,θέλουν αλλάγη.Βρισκονται  μεσω αντιπροσωπίας ή και  αλλου;
Τέλος ζάντες.Το  αμαξι ειχε εξ αρχης απλες σιδερενιες ζαντες οι οποιες δεν αλλαχτηκαν ποτε,και οι οποιοες πλέον φαινονται χαλια μετα απο τοσα χρονια.Σκεφτομαι να τις αλλαξω με καποιες καινουριες ή και αλουμινίου.Ξέρει κανεις να  μου πει τι ζαντες μπορώ να βάλω πέραν του 5Χ100;Παιζει  ρολο  το  offset,και  εαν  σε  τι;

Επικοινωνησα με  την synergy και  μου  ζήτησαν  να τους  στειλω  φωτογραφιες,τι οποιες και εστειλα,αλλα δεν βλέπω και ιδιαίτερη θέρμη να μου δώσουν επαρκείς απαντήσεις και βοήθεια.
Επειδη ομως θέλω να ξεμπερδέψω με αυτο ζητώ την βοήθεια σας,και τις οποιες τυχόν πληροφορίες σας.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

image3.jpeg

image2.jpeg

image1.jpeg

Για ρώτησε και στο Παπαδόπουλο επί της Λ.Αθηνών αλλά και στόν Πόθο στο Κορωπί . Ξέρω σίγουρα οτι φέρνουν μετ/σμενα για του ομίλου Vag . Μέ είχα εξυπηρετήσει με 1 Golf MK2 παλιότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το γράφω εδώ. 

Σήμερα, καθώς οδηγούσα και στα καλά του καθουμένου, το τιμόνι έγινε βαρύ , άναψε το κίτρινο λαμπάκι τιμονιού, αναβοσβηνε το λαμπάκι του χειρόφρενου (χωρίς φυσικά να είναι ανεβασμένο) και άναψε και το λαμπάκι του αερόσακου.

Έκανα στην άκρη, έσβησα τον κινητήρα, τον άναψα ξανά και ήταν όλα καλά. Μετά από κάποιες ώρες που έπρεπε να μετακινήσω πάλι το αμάξι, ενώ οδηγούσα συνέβη ακριβώς το ίδιο και λύθηκε με τον ίδιο τρόπο. 

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Κάπου διάβασα πως μπορεί να ευθύνεται η χαμηλή στάθμη της μπαταρίας, παίζει αυτό σαν σενάριο; (Αν δεν κάνω λάθος, την έχω 4 χρόνια περίπου)

Skoda Fabia 2005, 1.2 , 187.000 χμ. με όλα τα σερβίς στην ώρα τους. 

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το γράφω εδώ. 

Σήμερα, καθώς οδηγούσα και στα καλά του καθουμένου, το τιμόνι έγινε βαρύ , άναψε το κίτρινο λαμπάκι τιμονιού, αναβοσβηνε το λαμπάκι του χειρόφρενου (χωρίς φυσικά να είναι ανεβασμένο) και άναψε και το λαμπάκι του αερόσακου.

Έκανα στην άκρη, έσβησα τον κινητήρα, τον άναψα ξανά και ήταν όλα καλά. Μετά από κάποιες ώρες που έπρεπε να μετακινήσω πάλι το αμάξι, ενώ οδηγούσα συνέβη ακριβώς το ίδιο και λύθηκε με τον ίδιο τρόπο. 

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Κάπου διάβασα πως μπορεί να ευθύνεται η χαμηλή στάθμη της μπαταρίας, παίζει αυτό σαν σενάριο; (Αν δεν κάνω λάθος, την έχω 4 χρόνια περίπου)

Skoda Fabia 2005, 1.2 , 187.000 χμ. με όλα τα σερβίς στην ώρα τους. 

Ευχαριστώ.

 

 

Μπορεί να είναι και θέμα χαμηλής μπαταρίας . Μέτρα τη μπαταρία του

Διάβασε και όλους τους εγκεφάλους σε ένα διαγνωστικό να δεις εάν θα εμφανίσει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, το γράφω εδώ. 

Σήμερα, καθώς οδηγούσα και στα καλά του καθουμένου, το τιμόνι έγινε βαρύ , άναψε το κίτρινο λαμπάκι τιμονιού, αναβοσβηνε το λαμπάκι του χειρόφρενου (χωρίς φυσικά να είναι ανεβασμένο) και άναψε και το λαμπάκι του αερόσακου.

Έκανα στην άκρη, έσβησα τον κινητήρα, τον άναψα ξανά και ήταν όλα καλά. Μετά από κάποιες ώρες που έπρεπε να μετακινήσω πάλι το αμάξι, ενώ οδηγούσα συνέβη ακριβώς το ίδιο και λύθηκε με τον ίδιο τρόπο. 

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Κάπου διάβασα πως μπορεί να ευθύνεται η χαμηλή στάθμη της μπαταρίας, παίζει αυτό σαν σενάριο; (Αν δεν κάνω λάθος, την έχω 4 χρόνια περίπου)

Skoda Fabia 2005, 1.2 , 187.000 χμ. με όλα τα σερβίς στην ώρα τους. 

Ευχαριστώ.

 

 

Τετοια περίεργα τα κάνει η πεσμένη μπαταρία.Ρίξε και μια ματιά αν οι πόλοι ειναι καλά σφιγμένοι.Ποτέ δεν ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή έλεγχο Μπαταρία, Δυναμό, Γειώσεις. 

Μετά πλακέτα που είναι υπεύθυνη για αυτά που σου έκαναν νούμερα (αν έχει το δικό σου αμάξι, σε κάποια είναι κοντά στο τιμόνι). 

Επίσης σωστό αυτό που σου έγραψε ο φίλος να δεις μήπως κράτησε κάποιο σφάλμα ο εγκέφαλος. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...