Προς το περιεχόμενο

AOC 27G2U αποριες


bisbaa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα 

πηρα το παραπανω μονιτορ και εχω καποιες αποριες..

η καρτα μου ειναι μια amd rx 480...οταν συνδεω με hdmi κανενα προβλημα και στα 144...με display port εχω no signal και γυρναει σε hdmi..γνωριζει καποιος γιατι γινεται αυτο?

επισης η οθονη εχει επιλογη για g sync on/off...δεν λεει καπου στο menu freesync...οποτε εγω που θελω freesync ενεργοποιω απο το προγραμμα της amd το freesync αλλα στο μενου της οθονης τι να κανω?να αφισω off την επιλογη του g sync η θεωρητικα περιλαμβανει και το freesync οταν ειναι on η επιλογη gsync?

επισης την επιλογη low input lag δεν με αφηνει αν την αλαξω...οταν ειμαι σε 60hz με αφηνει να την αλαξω μονο...

επισης δεν με αφηνει να μπω στο tab image setup για να φτιαξω λιγο το σαρπνες καθως ειναι λιγο θαμπη...ξερει καποιος μηπως υπαρχει καποιο κολπο

 

ειναι πολλα τα επισης το ξερω 

 

20210208_180203.jpg

20210208_180259.jpg

20210208_180311.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bisbaa είπε

καλησπερα 

πηρα το παραπανω μονιτορ και εχω καποιες αποριες..

η καρτα μου ειναι μια amd rx 480...οταν συνδεω με hdmi κανενα προβλημα και στα 144...με display port εχω no signal και γυρναει σε hdmi..γνωριζει καποιος γιατι γινεται αυτο?

επισης η οθονη εχει επιλογη για g sync on/off...δεν λεει καπου στο menu freesync...οποτε εγω που θελω freesync ενεργοποιω απο το προγραμμα της amd το freesync αλλα στο μενου της οθονης τι να κανω?να αφισω off την επιλογη του g sync η θεωρητικα περιλαμβανει και το freesync οταν ειναι on η επιλογη gsync?

επισης την επιλογη low input lag δεν με αφηνει αν την αλαξω...οταν ειμαι σε 60hz με αφηνει να την αλαξω μονο...

επισης δεν με αφηνει να μπω στο tab image setup για να φτιαξω λιγο το σαρπνες καθως ειναι λιγο θαμπη...ξερει καποιος μηπως υπαρχει καποιο κολπο

 

ειναι πολλα τα επισης το ξερω 

 

20210208_180203.jpg

20210208_180259.jpg

20210208_180311.jpg

Διαβαζοντας το manual της οθονης σου βλεπω οτι η καρτα σου ειναι μεσα στις συμβατες καρτες για Freesync και δουλευει ειτε με hdmi ειτε με displayport.

Δεν αναφερει κατι αλλο παρα μονο οτι στην επιλογη overdrive (weak,medium,strong,boost) γραφει οτι το boost μπορει να ενεργοποιηθει μονο οταν ειναι off το Freesync.

Παιζει να φταιει το καλωδιο σου που δεν εχει σημα απο dp; Μηπως η καρτα σου;

Εχει ενσωματωμενα γραφικα η μητρικη-επεξεργαστης να δοκιμαζες απο εκει την displayport της μητρικης σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JDROGAS είπε

Διαβαζοντας το manual της οθονης σου βλεπω οτι η καρτα σου ειναι μεσα στις συμβατες καρτες για Freesync και δουλευει ειτε με hdmi ειτε με displayport.

Δεν αναφερει κατι αλλο παρα μονο οτι στην επιλογη overdrive (weak,medium,strong,boost) γραφει οτι το boost μπορει να ενεργοποιηθει μονο οταν ειναι off το Freesync.

Παιζει να φταιει το καλωδιο σου που δεν εχει σημα απο dp; Μηπως η καρτα σου;

Εχει ενσωματωμενα γραφικα η μητρικη-επεξεργαστης να δοκιμαζες απο εκει την displayport της μητρικης σου;

γεια σου φιλε μου...τα εχω διαβασει και εγω ολα αυτα..απλα εχω σκαλωσει στο οτι δεν δουλευει το dp..εχω τελευταιους drivers καρτας..ισως δοκιμασω και πιο παλιους τι να πω..

στην μητρικη δεν εχω dp

αν καποιο παιδι εχει την ιδια οθονη η και οποιος γνωριζει να μας πει και για τα αλλα που ρωταω και ειδικα για αυτο που ρωταω για το μενου της που δεν με αφηνει να μπω στο image setup...εκει μεσα εχει ρυθμιση για σαρπνες αλλα απο οτι διαβασα σε ενα σαιτ δεν δινουν την επιλογη για σαρπνες...στην 24αρα ιδιο μοντελο το tab image setup ειναι ενεργο και μπορεις να μπεις...στην 27αρα οχι...ισως υπαρχει καπιο κολπο για να μπεις δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εβαλα και το εβγαλα μερικες φορες και ολα οκ...ισως ειχε λιγο σκονη στο βυσμα τις καρτας η δεν ειχε μπει καλα...τι να πω..

αλλα και με το hdmi τα εχει τα 144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ρωταω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

δοκιμαζω για φιλο ενα AOC Q27G2U.

με 5600xt και strong το overdrive,εχω σε καποια σημεια παιχνιδιων,ενα στρομπισμα.
δηλαδη αναβοσβηνει στιγμιαια το backlight και ειναι πολυ ενοχλητικο.
εαν αφαιρεσω το overdrive(off)δεν το κανει αλλα εχω πολυ ghosting,
τι κανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

ρωταω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

δοκιμαζω για φιλο ενα AOC Q27G2U.

με 5600xt και strong το overdrive,εχω σε καποια σημεια παιχνιδιων,ενα στρομπισμα.
δηλαδη αναβοσβηνει στιγμιαια το backlight και ειναι πολυ ενοχλητικο.
εαν αφαιρεσω το overdrive(off)δεν το κανει αλλα εχω πολυ ghosting,
τι κανω?

 

εαν κλεισω το adaptive sync compatible(ετσι το βλεπουν οι drivers και οχι freesync premium) δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...