Προς το περιεχόμενο

Η Tesla αγοράζει bitcoin αξίας 1.5 δισ. δολαρίων και αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να το δέχεται για αγορά των αυτοκινήτων της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Εχει ξαναγίνει απαγόρευση στην Ινδία και είχε αρθεί με απόφαση του Ανωτάτου Δικαστηρίου της χώρας. Προφανώς η κυβέρνηση θέλει τον απόλυτο έλεγχο και προβαίνει σε ακραίες κινήσεις. Δεν βλέπω να τους βγαίνει με κανένα τρόπο το συγκεκριμένο ζήτημα - άσε που δεν είναι εφικτό να ελεγχθεί και σε σοβαρό βαθμό.

Απο reddit post διαβασα οτι θα απαγορευσουν τις καταθεσεις απο τα αντιστοιχα site και με πιθανο προστιμο και φυλακιση. Θα δειξει ομως οπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, for4 είπε

κανένα καλό και αξιόπιστο ανταλλακτήριο ξέρετε;

Το binance χρησιμοποιω εγω. Εχει και ενα Lite mode που ειναι πολυ απλο στην χρηση γιατι αλλιως ειναι αρκετα περιπλοκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, for4 είπε

κανένα καλό και αξιόπιστο ανταλλακτήριο ξέρετε;

Kraken

Coinbase

2 ώρες πριν, for4 είπε

κανένα καλό και αξιόπιστο ανταλλακτήριο ξέρετε;

Kraken

Coinbase

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 φιλε μου προπαγάνδα αλλά ινδια ειναι στο ιδιο κείμενο λέει

India’s government plans to introduce a bill in the country’s lower house that would ban private cryptocurrencies such as bitcoin and create a national cryptocurrency. 

4 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Αληθεια? Και πως θα ανταλλαξει τα λεφτα του ο Αμερικανος ή ο Ευρωπαιος με crypto, αν απαγορευεται? Θα παει με τα ποδια μεχρι το ανταλλακτήριο στην Κινα με χαρτονομισματα?

Τα χρηματα ειναι tracable παιδια, αν το ανταλλακτήριο ειναι παρανομο στην Αμερικη , σημαινει οτι δεν μπορεις να στειλεις δολλαρια στο ανταλλακτήριο ηλεκτρονικα με νομιμο τροπο, εκτος αν τα πας με βαλιτσα.

Τα κρυπτο υπαρχουν επειδη οι κυβερνησεις το επιτρεπουν, και μπορει πολυ ευκολα να το σταματησουν αν βρουν καποιο λογο. Η καταναλωση ενεργειας ειναι ο ενας λογος, και οταν βγουν τα νεα ψηφιακα νομισματα θα υπαρχουν και αλλοι λογοι.

δεν χρειαζετε να παει πουθενα εμβασμα και με καρτα σαν να αγόρασε μια υπηρεσία,,

πια κυβέρνηση θα κόψη πρώτη τα ποδια της???  σαν την δήθεν απαγορευση το 2017 της αμερικησ??? η τι δήθεν απαγόρευση του btc στην κινα 2018

??? και γιατι τρέξανε άρον άρον  μετα να τα ξανανομοιμοποιησουν?

μόνο θα το δεχτω σαν παιχνιδακια για να επιρεαζουν την τιμη και να αγοράσουν φθηνά  ,, δεν θελει κανης να κατεβεί απο αυτο το τρένο και ψάχνουν ολοι φθηνο εισιτήριο για να ανεβουν, μονο που ακόμα δεν πήραν χαμπάρι ποσο φθηνο ειναι,,  

Επεξ/σία από sharke
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dub είπε

εγώ ως άσχετος επί του θέματος μπορώ να διατυπώσω μερικές απορίες :
1. πριν καιρό αγόρασα ένα btc στα 20.000 δολλαρια και σημερα που είχε 40.000 το αντάλλαξα και κερδισα 20.000 δολλάρια. Απο που προήλθε αυτό το κέρδος? Τα έχασε κάποιος άλλος?
2. η ενέργεια που καταναλώνεται για λειτουργήσει το δίκτυο είναι αρκετούτσικη  απ'οτι λενε. Αν κάποια στιγμή όλα πάνε καλά για το btc και επικρατήσει στο πλανητη και αντικαταστατήσει ΟΛΑ τα άλλα νομίσματα έχει υπολογισθεί τι ενέργεια μπορεί να απαιτήσει?
3. αφού η τιμή του btc συνέχεια θα ανεβαίνει (οπως λένε οι οπαδοί του)
πότε θα αρχίσει κάποιος να τα "ξοδεύει"? Δηλαδή αν εχω ας πουμε δολλάρια και btc γιατί να δώσω τα btc για να αγοράσω ένα tesla?
Λογικά δεν θα τα κρατήσω μέχρι να πεθάνω και να τα κληρονομήσω στα παιδιά μου?
4. δεν υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να υπάρξουν υπολογιστές με μεγάλη επεξεργαστική δύναμη έτσι ώστε να "χακάρουν" το δικτυο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1) Θα μπορουσες να πεις οτι τα εχασε αυτος που στα πουλησε. Η τιμη του bitcoin καθοριζεται καθαρα απο προσφορα και ζητηση. Αν η αγορα για οποιοδηποτε λογο ειναι προθυμη να πληρωσει μεγαλυτερη τιμη σημερα απ'οτι χθες, οσοι εχουν το asset ειναι κερδισμενοι. Ομοιως αν ολοι αυριο αποφασισουν οτι αξιζει τα μισα, οσοι το εχουν χανουν. Τα μεσα ανταλλαγης και αποθηκευσης αξιας δεν παραγουν τα ιδια πλουτο στην οικονομια, επηρεαζουν την κατανομη του.

2) Δεν θα τα αντικαταστησει ποτε γιατι δεν ειναι αυτος ο ρολος του. Ο ρολος του ειναι κατι σαν το χρυσο. Το ποση ενεργεια απαιτει ειναι λιγο πιο πολυπλοκο. Αυτοι που κανουν mining θα το κανουν παντα μεχρι το σημειο που τους συμφερει οικονομικα. Οσο ανεβαινει η τιμη, θα ανεβαινει το κινητρο, αλλα οσο πεφτει η παραγωγη με τα halvings θα πεφτει το κινητρο. Επισης οσο περισσοτεροι μπαινουν τοσο πεφτει το κερδος για τον καθενα. Η ταση θα ειναι με τα χρονια το mining να γινεται με ηλεκτρικο ρευμα που δεν συμφερει να μεταφερθει σε καταναλωση και απλως χανεται. Πολυ ρευμα χανεται ηδη με αυτον τον τροπο. Υπαρχει ηδη μια ταση στην Κινα που εχει πολλα υδροηλεκτρικα να φτιαχνουνε φαρμες εκει κοντα για να το εκμεταλλευονται. Ουσιαστικα ειναι δωρεαν ρευμα. Αυτο παραλληλα ειναι αντικινητρο για mining σε αστικες περιοχες με ακριβο ρευμα γιατι το κανει λιγοτερο συμφερον.

Γενικως το να βλεπεις ποσο ρευμα καταναλωνεται συνολικα και να το συγκρινεις πχ με την καταναλωση μιας χωρας χωρις να εξεταζεις τιποτε αλλο ειναι πολυ παραπλανητικο

3) Αυτο δεν ξεκινησε με το Bitcoin, υπαρχει θεωρια στα οικονομικα https://en.wikipedia.org/wiki/Gresham's_law

4) Ηδη οι υπολογιστες που χρησιμοποιουνται ειναι εξειδικευμενοι. Αν εννοεις κβαντικοι κλπ αν γινει αυτο, το πρωτοκολλο θα αλλαξει για να προστατευθει το δικτυο εγκαιρως (γινεται). Δεν θα βγει ξαφνικα ενα τεοιο κομματι στην αγορα και την αλλη μερα θα αρχισουν να σπανε κλειδια η να κανουν double spend

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Radiatedsoul said:

@DrFreeman Δεν ειπα πουθενα οτι τα νεα ψηφιακα νομισματα θα ειναι ανταγωνιστικά του btc. Οντως δεν θα ειναι, οπως λες.

Αυτο που λεω ομως ειναι οτι ΠΟΛΥ ευκολα, εαν  και εφοσον βρεθει καποιος λογος, μπορει να απαγορευτουν τα crypto και το btc και να μεινουν μερικοι να κρατανε την τσαντα στο τελος.

Τα funds και οι μεγαλες εταιριες θα το εχουν μαθει και θα εχουν τραβηξει τα κεφαλαια τους πολυ νωρις, μην ανυσηχεις για αυτους.

Το γεγονος οτι τα μεγαλα κεφαλαια πανε σε btc και μενουν μακρια απο το μακρυ χερι των τραπεζων (οπως λες), ισως ειναι ενας λογος; Ισως λεω, μπορει και οχι.

Οπως ελεγε και η γιαγια μου που ηξερε απο btc, "ποτε μη βαζεις ολα τα αυγα σου σε ενα καλαθι"

Aσφαλώς δεν είμαι επενδυτικός σύμβουλος για να προτείνω που θα βάλεις τα αβγά σου 😁

Τώρα αναφερόμαστε στο BTC, σε αυτό καθαρά σχολιάζω και παραθέτω επιχειρήματα. Οι ανησυχίες που εκφράζεις είναι δεκτές, έχουν συζητηθεί, απαντηθεί με επιχειρήματα και αντεπιχειρήματα. Το μέλλον θα δείξει ποιος έχει δίκιο. Για το κομμάτι της απαγόρευσης, προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει ban οριζόντιο τύπου 1936 (απαγόρευση κατοχής χρυσού από τον Roosevelt) και οι εποχές είναι διαφορετικές, όπως δεν θα απαγορευθεί η χρηματιστηριακή συναλλαγή μετοχών, η κατοχή παραγώγων και η κατοχή πολύτιμων μετάλλων.

Αν θα πολεμήσουν τα crypto, θα το κάνουν αλλιώς - όμως βλέποντας τις εξελίξεις βλέπω ως πολύ πιθανότερη την υιοθέτηση/χρήση των crypto και των τεχνολογιών τους (δύο διαφορετικά πράγματα) από τις μεγάλες κυβερνήσεις του κόσμου παρά τη ρήξη. Ας κάνει ο καθένας τις επιλογές του.

1 hour ago, sharke said:

 φιλε μου προπαγάνδα αλλά ινδια ειναι στο ιδιο κείμενο λέει

India’s government plans to introduce a bill in the country’s lower house that would ban private cryptocurrencies such as bitcoin and create a national cryptocurrency. 

δεν χρειαζετε να παει πουθενα εμβασμα και με καρτα σαν να αγόρασε μια υπηρεσία,,

πια κυβέρνηση θα κόψη πρώτη τα ποδια της???  σαν την δήθεν απαγορευση το 2017 της αμερικησ??? η τι δήθεν απαγόρευση του btc στην κινα 2018

??? και γιατι τρέξανε άρον άρον  μετα να τα ξανανομοιμοποιησουν?

μόνο θα το δεχτω σαν παιχνιδακια για να επιρεαζουν την τιμη και να αγοράσουν φθηνά  ,, δεν θελει κανης να κατεβεί απο αυτο το τρένο και ψάχνουν ολοι φθηνο εισιτήριο για να ανεβουν, μονο που ακόμα δεν πήραν χαμπάρι ποσο φθηνο ειναι,,  

Γράφεις (αν και με δύσκολη γραφή 😂 ) πολύ ουσιώδη πράγματα, έχεις πιάσει το νόημα του τι συνέβη σε ΗΠΑ και Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος ο λογος να το πολεμησουν στο κατω κατω? Ειδικα στον δυτικο κοσμο.

Η πλειοψηφια των χρηστων ποτε δεν θα φτασει καν στο σταδιο να τα κραταει σε δικο τους πορτοφολι. Απλα δεν τους ενδιαφερει και αυτο δεν θα αλλαξει γιατι η κουλτουρα του κοσμου δεν θα αλλαξει σε αυτον τον τομεα. Οι δε εταιριες που μπηκαν τωρα ποτε δεν ενδιαφεροντουσαν για αυτην τη διασταση του θεματος

Εφοσον ρυθμισουν πληρως το KYC, και η φορολογια τους τη στιγμη της ανταλλαγης με fiat ειναι λυμενη υποθεση. Θα το παρουν το χαρατσι τους και αυτο ειναι που τους ενδιαφερει. Και θα ειναι παντα απαραιτητη η ανταλλαγη γιατι παντα το fiat θα ειναι αναγκαιο για τη λειτουργια των κρατων

Καποιοι μπορει να ξεφυγουν απο τις χαραμαδες αλλα θα ειναι μικρο το ποσοστο για να αξιζει τον πολεμο.

Και δεν νομιζω να πιστευει κανεις πραγματικα ολο το θεατρο που παιζουν με την καταπολεμηση του εγκληματος.

Για τριτοκοσμικες χωρες με υπερπληθωρισμους και αυστηρα capital controls το καταλαβαινω οτι τα crypto ειναι προβλημα για την κυβερνηση και μπορει (ανεπιτυχως παντα) να δοκιμαζουν απαγορευσεις αλλα σε παγκοσμιο επιπεδο δεν θα εχει μεγαλη επιδραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα coins είναι μια εξαιρετική φούσκα. Τουλιποκατασταση.  Κοιτάμε να βγάλουμε λεφτά από αυτήν την ιστορία. Δεν χρειάζονται  πολύπλοκες αναλύσεις και συναισθηματικά δεσίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τις αφελείς ερωτήσεις-απορίες μου αλλά οπως δήλωσα είμαι άσχετος. (Το τελευταίο καιρό με πολλή μελέτη κατάλαβα τα βασικά της blockchain τεχνολογίας). Και γιαυτό είναι λίγο "πρακτικές" οι απορίες.

Αν αυτή τη στιγμή θέλω να παραγγείλω ένα καφε αξίας ας πουμε 4 ευρω σε ένα μαγαζί που δέχεται πληρωμές με bitcoin.

α) με ποια ισοτιμία θα γινει το transcation?

β) πόσο χρόνο θα μου πάρει?

γ) πέραν των 4 ευρώ θα πληρώσω φαντάζομαι και κάποια έξοδα αφού χρησιμοποιώ το δίκτυο. Πόση θα είναι η επιβάρυνση μου στα 4 ευρώ.

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dub είπε

Συγνώμη για τις αφελείς ερωτήσεις-απορίες μου αλλά οπως δήλωσα είμαι άσχετος. (Το τελευταίο καιρό με πολλή μελέτη κατάλαβα τα βασικά της blockchain τεχνολογίας). Και γιαυτό είναι λίγο "πρακτικές" οι απορίες.

Αν αυτή τη στιγμή θέλω να παραγγείλω ένα καφε αξίας ας πουμε 4 ευρω σε ένα μαγαζί που δέχεται πληρωμές με bitcoin.

α) με ποια ισοτιμία θα γινει το transcation?

β) πόσο χρόνο θα μου πάρει?

γ) πέραν των 4 ευρώ θα πληρώσω φαντάζομαι και κάποια έξοδα αφού χρησιμοποιώ το δίκτυο. Πόση θα είναι η επιβάρυνση μου στα 4 ευρώ.

Ευχαριστώ πολυ

a) είναι σαν το συνάλλαγμα , το κάνεις πριν , όχι κατά την διάρκεια της αγοράς. Αν έχεις wallet με bitcoin μέσα , ο καταστηματάρχης έχει επίσης wallet και δέχεται πληρωμή , για τιμή ανάλογα την περίπτωση , πχ πρωινή τιμή Bitcoin ή μέση τιμή τελευταίου 5λέπτου. Επίσης το κατάστημα μπορεί να δηλώσει ότι χρησιμοποιεί ως πυξίδα κάποιο συγκεκριμένο ανταλλακτήριο , όπως αυτό στη Θεσσαλονίκη.

β) όσο σου πάρει να πληρώσεις με κάρτα

γ) ο καταστηματάρχης παρέχει σύνδεση wifi για να καλύψει το δίκτυο , αλλιώς με δεδομένα mobile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jos3ph είπε

a) είναι σαν το συνάλλαγμα , το κάνεις πριν , όχι κατά την διάρκεια της αγοράς. Αν έχεις wallet με bitcoin μέσα , ο καταστηματάρχης έχει επίσης wallet και δέχεται πληρωμή , για τιμή ανάλογα την περίπτωση , πχ πρωινή τιμή Bitcoin ή μέση τιμή τελευταίου 5λέπτου. Επίσης το κατάστημα μπορεί να δηλώσει ότι χρησιμοποιεί ως πυξίδα κάποιο συγκεκριμένο ανταλλακτήριο , όπως αυτό στη Θεσσαλονίκη.

β) όσο σου πάρει να πληρώσεις με κάρτα

γ) ο καταστηματάρχης παρέχει σύνδεση wifi για να καλύψει το δίκτυο , αλλιώς με δεδομένα mobile.

στο γ) νομίζω δεν το διατύπωσα καλά. Δεν αναφερόμουν στο δίκτυο γενικά αλλά στο δίκτυο του bitcoin. Δηλαδή το transaction για το καφέ μου έχει μηδενικά fees?

Επεξ/σία από dub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dub είπε

στο γ) νομίζω δεν το διατύπωσα καλά. Δεν αναφερόμουν στο δίκτυο γενικά αλλά στο δίκτυο του bitcoin. Δηλαδή το transaction για το καφέ μου έχει μηδενικά fees?

Υπάρχουν κάτι fees που αφορούν το πορτοφόλι και κάτι άλλα fees για κάτι ψιλοπράγματα , αλλά όσον αφορά την μεταφορά από πορτοφόλι σε πορτοφόλι που δεν έχουν fees , όχι δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...