Προς το περιεχόμενο

Εργασία στην Eurolife;


kate89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το να είσαι ασφαλιστής δεν είναι κακό ούτε άσχημο, αναλαμβάνεις ασφαλιστικός πράκτορας της εταιρείας, σου δίνουν το πελατολόγιο κάποιου προηγούμενου ασφαλιστή η σε βάζουν ως συνεργάτη μαζί με άλλους και εξυπηρετείτε τους παλαιούς νυν η νέους πελάτες σε διάφορα θέματα και προβληματα, προτείνεις το βέλτιστο συμβόλαιο και πακέτο της εταιρείας ανάλογα τις ανάγκες του πελατη, για να αναλάβεις πρέπει να παρακολουθήσεις και κάποια σεμινάρια με πιστοποιηση και απαιτούνται γνώσεις οικονομικων, διαπραγματευσεων κα.

Τώρα αν σου είπανε για να αναλάβεις κάτι σαν πωλητής ασφαλιστικών πακέτων με τηλεφωνικες κλήσεις σε κόσμο για πριξιμο και προώθηση και αμοιβή με ποσοστά, άστο καλύτερα.

Προφανώς δεν είναι κάτι κακό.
Δουλειά είναι. 

Δεν μου είπαν τίποτα για πελατολόγιο. Μου είπαν πως θα έχω έναν καλό μισθό μέχρι να βρω δικούς μου πελάτες και να είμαι ανεξάρτητη. Τόνισαν παρά πολλές φορές πως θα είμαι ελεύθερη επαγγελματίας. Μπορεί να ήθελαν να μου τα πουν σε δεύτερο χρόνο; Δεν ξέρω. 
 

Επι μια ώρα άκουγα αυτά περί franchise αλλά χωρίς να τους δώσω χρήματα, πως αφού είμαι γυναίκα θα ήταν καλό γιατί θα έφτιαχνα το πρόγραμμα μου ανάλογα με τις μελλοντικές μου ανάγκες (να πατήσουμε και λίγο στο ποτε θα γίνω μάνα 😆), αν μένω με τους δικούς μου, αν είμαι ελεύθερη, αν έχω αμάξι, μόνο νούμερο παπουτσιών δεν είπα. 
 

Αλλα ούτε για μισθό είπαν ούτε για πελατολόγιο. Εξού και ρώτησα εδώ για να μάθω περισσότερα για τη συγκεκριμένη εταιρία. Γιατί ον-λάιν διάβασα πολύ κακές κριτικές αλλά από πελάτες, όχι πράκτορες. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kate89 είπε

Προφανώς δεν είναι κάτι κακό.
Δουλειά είναι. 

Δεν μου είπαν τίποτα για πελατολόγιο. Μου είπαν πως θα έχω έναν καλό μισθό μέχρι να βρω δικούς μου πελάτες και να είμαι ανεξάρτητη. Τόνισαν παρά πολλές φορές πως θα είμαι ελεύθερη επαγγελματίας. Μπορεί να ήθελαν να μου τα πουν σε δεύτερο χρόνο; Δεν ξέρω. 
 

Επι μια ώρα άκουγα αυτά περί franchise αλλά χωρίς να τους δώσω χρήματα, πως αφού είμαι γυναίκα θα ήταν καλό γιατί θα έφτιαχνα το πρόγραμμα μου ανάλογα με τις μελλοντικές μου ανάγκες (να πατήσουμε και λίγο στο ποτε θα γίνω μάνα 😆), αν μένω με τους δικούς μου, αν είμαι ελεύθερη, αν έχω αμάξι, μόνο νούμερο παπουτσιών δεν είπα. 
 

Αλλα ούτε για μισθό είπαν ούτε για πελατολόγιο. Εξού και ρώτησα εδώ για να μάθω περισσότερα για τη συγκεκριμένη εταιρία. Γιατί ον-λάιν διάβασα πολύ κακές κριτικές αλλά από πελάτες, όχι πράκτορες. 

 

Καλά βλακειες...... Καλύτερα που δεν πήγες εκεί. Αυτό που ήθελαν να σε βάλουν είναι κάτι σαν call center που θα πριζεις κόσμο και όσους μαζέψεις μόνη σου θα τους διαχειρίζεσαι κάτω από τις οδηγίες της εταιρείας. Σου είπαν να πας με ΟΑΕΕ για να γλιτώσουν ένσημα άδειες κτλ και μετά εν μια νυκτί να σου πουν διακοβουμε την συνεργασία και παίρνουμε εμείς όσους πελάτες μαζεψες με πριξιμο καντήλια και χριστοπαναγιες και εσένα σε πετάμε στα σκουπίδια. Αυτό που ήθελαν να σου πουν με το franchise που δεν θα πληρώνεις κανέναν είναι ότι θα σε έβαζαν να λειτουργείς ως ανεξάρτητη κάτω από το όνομα της εταιρείας και φυσικά αν δεν τα πας καλά θα φορτωθείς εισφορές ΟΑΕΕ φόρους τελη και διάφορα. Καλύτερα να μοιράζεις φυλλάδια στον δρόμο παρα αυτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/259000-θέλω-να-γίνω-ασφαλιστής/page/3/

...Δεν άλλαξε κάτι όσα χρόνια κ αν περασαν.. το κέρδος τους είναι ότι τα ελάχιστα συμβόλαια π θα κλείνουν κάθε φορα οι "νέοι"από τις μόνιμες αγγελίες θα καταληξουν/μεταβιβαστουν σε κάποιο portfolio εκεί μέσα ;) από ένα ποσό ή κλεισίματα κ μετά πρέπει να βγάλεις άδεια πιστοποίηση διαμεσολάβητη για να ανοίξεις καρτέλα στην κανονική εταιρεία...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...