Προς το περιεχόμενο

Resident Evil Village


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιξα το Village και όσο πρόλαβα από το Castle.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Μου αρέσει που συνδυάζει έντονα παλιά στοιχεία RE ενώ ταυτόχρονα έχει την μορφή ενός κινηματογραφικού σύγχρονου Horror τίτλου. Γενικά μου αρέσει πολύ η νέα μορφή Resident Evil, από το να αρμέγουν την σειρά συνεχώς κάνανε τουλάχιστον κάτι δραστικό για να προσφέρουν κάτι καινούργιο.

Περιμένω για την κυκλοφορία του παιχνιδιού.

Κάτι ακόμα, για όνομα του Θεού. Δεν έχω καταλάβει τον λόγο που υπάρχει αυτή η γελοιότητα με τον περιορισμό χρόνου σε ένα Demo. Μιλάμε για ένα κομμάτι του παιχνιδιού που έτσι και αλλιώς τελειώνει σε συγκεκριμένο σημείο, αφήστε τον κόσμο να το παίξει όπως θέλει και να δει το τέλος του... Γιατί για την ώρα εμένα μου δίνει την εντύπωση ενός πολύ φτηνού τρόπου προώθησης και τίποτα παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο πολύ καιρό που έχω να παίξω horror και resident evil το οποίο φαίνεται και κάπως διαφορετικό απο τα αλλα ειμαι πολυ ψημένος για day 1 αγορά , ελπίζω να ειναι αρκετά μεγάλο και οχι τοσο γραμμικό στο τι πρέπει να κάνεις οπως τα αλλα , να έχει δηλαδή και αρκετή εξερεύνηση εκτος του linear story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, SPANK είπε

ελπίζω να ειναι αρκετά μεγάλο

Ίδια διάρκεια με το προηγούμενο θα έχει, δηλαδή γύρω στις 10 ώρες. Για RΕ είναι ok I guess, γενικά θεωρώ ότι είναι λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ειναι οι 10-12 ωρες για horror game, για παραδειγμα οι 30-40 του isolation με κουρασαν παρα πολυ προσωπικα. Αν εχει και καποιο replayability ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ενταξει ειναι οι 10-12 ωρες για horror game, για παραδειγμα οι 30-40 του isolation με κουρασαν παρα πολυ προσωπικα. Αν εχει και καποιο replayability ακομα καλυτερα.

Καλά δεν το λες και horror το Village, και γενικά το franchise, άσχετος άμα ανήκει στο survival horror genre. Πιο πολύ action-adventure είναι πια τα RΕ. Επίσης νομίζω λες πολλές για το Isolation, που ήταν horror. Θα προτιμούσα διάρκεια σαν του RΕ4 που ήταν κοντά στις 20 ώρες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καλά δεν το λες και horror το Village, και γενικά το franchise, άσχετος άμα ανήκει στο survival horror genre. Πιο πολύ action-adventure είναι πια τα RΕ. Επίσης νομίζω λες πολλές για το Isolation, που ήταν horror. Θα προτιμούσα διάρκεια σαν του RΕ4 που ήταν κοντά στις 20 ώρες.

Τι να σου πω απο τα demo μου φανηκε αρκετα horror, προφανως θα εχει και τα action/survival horror στοιχεια της σειρας, 20 ωρες ειναι ισως καλυτερα ναι. Τελος παντων οποια και να ειναι η διαρκεια αρκει να μην κουρασει και κανει κοιλια. :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2021 στις 10:57 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καλά δεν το λες και horror το Village, και γενικά το franchise, άσχετος άμα ανήκει στο survival horror genre. Πιο πολύ action-adventure είναι πια τα RΕ. Επίσης νομίζω λες πολλές για το Isolation, που ήταν horror. Θα προτιμούσα διάρκεια σαν του RΕ4 που ήταν κοντά στις 20 ώρες.

To 7 θα έλεγα ότι ήταν αρκετά scary (βέβαια είναι σχετικό πάντα αυτό) αλλά όντως το 8 φαίνεται πιο ήπιο και εστιάζει περισσότερο στο adventure και στο gunplay. Σημαντικό είναι να πετύχει ατμόσφαιρα και να αποφευχθούν φτηνά τρικ που "τρομάζουν". 

Επεξ/σία από t3llis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, t3llis είπε

To 7 θα έλεγα ότι ήταν αρκετά scary (βέβαια είναι σχετικό πάντα αυτό) αλλά όντως το 8 φαίνεται πιο ήπιο και εστιάζει περισσότερο στο adventure και στο gunplay. Σημαντικό είναι να πετύχει ατμόσφαιρα και να αποφευχθούν φτηνά τρικ που "τρομάζουν". 

Είναι και το έχουν πει και οι developers και αυτό γιατί κάποιοι δεν μπόρεσαν να το τελειώσουν για αυτό το λόγο. Το βρίσκω χαζό αλλα βγάζει νόημα από την δίκια τους μεριά. Εμενα άμα κάτι με χαλάει είναι ότι έχει χάσει το survival μέρος τους. Το 7 ήταν πιο balanced, όπως και το 2, δηλαδή ούτε traders ούτε πτώματα να γεναν σφαίρες. Τουλάχιστον αυτό δεν έχει τους απίστευτα generic εχθρούς του 7, αν και ποτε δεν προτίμησα την αλλαγή από zombies σε κάτι άλλο. Όπως και να έχει το 8 φαίνεται μέχρι στιγμής να είναι καλο, το ποσο καλο τώρα είναι στον καθένα. Σίγουρα θα το τιμήσω όταν πέσει λίγο η τιμή, γιατί 80 ευρώ από Steam για 10 ώρες ούτε για πλακα. Ήδη μου χρωστάνε λεφτά από το DLC του RΕ2R που το πούλησαν full price ως RE3R. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε και η λιστα για 100% με ορισμενα γνωριμα σε οσους ασχολουνται καιρο με την σειρα οπως

finish the story using nothing but close combat weapons.

Finish the story within 3 hours.

Finish the story only using four or less recovery items.

 

https://www.powerpyx.com/resident-evil-8-village-trophy-guide-roadmap/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...