Προς το περιεχόμενο

SOS. Gigabyte 2060 Super Windforce OC (rev. 2.0). Την πάτησα


panospeter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο official site δεν έχει bios update για την κάρτα (rev2.0).

Όταν προσπαθώ να περάσω τα bios για την ίδια κάρτα αλλά την rev1.0 ή rev1.1 έκδοση τηα (απο το official site) δεν με αφήνει (message: bios does not match)

Ελπίζω πάντως αν την στείλει το Πλαίσιο στην gigabyte με rma, να τους κόψει να κάνουν restore το bios της κάρτας και να μην μου στείλουν καμία άλλη refurbished και λιωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επίσης και να κάνεις λάθος στο vbios update και corrupt να γίνει το τσιπ πάλι σε καλύπτει η εγγύηση δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβουν στον τεχνικό έλεγχο εκτός βέβαια και αν το πεις εσύ ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coppermine είπε

Επίσης και να κάνεις λάθος στο vbios update και corrupt να γίνει το τσιπ πάλι σε καλύπτει η εγγύηση δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβουν στον τεχνικό έλεγχο εκτός βέβαια και αν το πεις εσύ ο ίδιος

Το Πλαίσιο όχι, η Gigabyte ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panospeter είπε

Το Πλαίσιο όχι, η Gigabyte ?

το πλαίσιο σίγουρα όχι

αλλά η Gigabyte ναι θα καταλάβει και απλά θα την βγάλει εκτός εγγύησης (κακή χρήση)

άρα άσε τους πειραματισμούς μιας και πλησιάζει το Lockdown και στείλε την στο πλαίσιο για διαδικασία ελέγχου και αντικατάσταση (που ξέρεις μπορεί να είσαι τυχερός)

αλλιώς θα σου επιστρέψουν τα χρήματα της αγοράς της και καλή τύχη να βρεις κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν log files κάπου να δουν το οτιδήποτε, αν το τσιπάκι γινει corrupt απλά θέλει αντικατάσταση, αν έχει φλασαριστεί λάθος vbios ή δεν ολοκληρώθηκε, αλλά το τσιπ είναι οκ τότε μόλις φλασαριστεί το σωστό vbios θα δουλέψει σωστά η κάρτα γραφικών ΑΝ φυσικά είναι αυτό το θέμα της που δεν βλέπω να έχει την οποιαδήποτε σχέση με την περίπτωση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έχω παραγγείλει μια 2060 από Αμαζον από τον Νοέμβριο και ακόμα είναι σε εκκρεμότητα.

Μην πάρεις πιστωτικό.

Επέμενε για αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαζει πρασινιλες στο bios τοτε η καρτα γιοκ.

Τωρα απο κατασκευης η λογω κακου τροφοδοτικου ,αγνωστο.

Αν ειναι 3 βδομαδων θεωρω πως ειναι κατασκευαστικο το θεμα και ησουν απλα ατυχος καθως οπως ειπα θεωρω απιθανο να χαλασει κακο τροφοδοτικο σε 3 βδομαδες καρτα και να μην εχει εμφανιζει και αλλα συμπτωματα.

Παντως το τροφοδοτικο που εχεις ειναι μετριο προς κακο.Καποια στιγμη εχε στο μυαλο σου και την αγορα ενος καλυτερου.

Δε χρειαζεσαι κατι ακριβο,ενα ποιοτικο 500-550 watt.Ειναι υπεραρκετο.Το συστημα σου και να το στυβεις,πανω απο 300 watt δε τραβαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, panospeter είπε

Στο official site δεν έχει bios update για την κάρτα (rev2.0).

Όταν προσπαθώ να περάσω τα bios για την ίδια κάρτα αλλά την rev1.0 ή rev1.1 έκδοση τηα (απο το official site) δεν με αφήνει (message: bios does not match)

Ελπίζω πάντως αν την στείλει το Πλαίσιο στην gigabyte με rma, να τους κόψει να κάνουν restore το bios της κάρτας και να μην μου στείλουν καμία άλλη refurbished και λιωμένη.

Το βγαζει αυτό το μήνυμα επειδή προσπαθείς να φλασαρεις παλιότερο BIOS (το αναφέρει και το guide που δεν διάβασες). 

Τεσπα, καλη αναμονή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το βγαζει αυτό το μήνυμα επειδή προσπαθείς να φλασαρεις παλιότερο BIOS (το αναφέρει και το guide που δεν διάβασες). 

Τεσπα, καλη αναμονή 

Όπως και να έχει το καινούργιο δεν το έχουν στο official site τους οπότε έιναι risky να βάλω οποιοδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ougxar είπε

Τα artifacts παντως ακομα και σε bios ειναι bad vram

Αυτό είναι το περίεργο. Μπορεί να χάλασε η vram όταν μείωσα το power ή να το αποθήκευσε κάπου στο Hardware και να μην παίρνει αρκετό ρρύμα η κάρτα (VRAM) μόλις bootάρει ?

Υποτίθεται αυτές είναι αλλαγές που κάνει το software και για αυτό πρέπει να τρέχει συνέχεια (aorus engine,. afterburner κλπ)

1 ώρα πριν, Vsrs7 είπε

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά έχω παραγγείλει μια 2060 από Αμαζον από τον Νοέμβριο και ακόμα είναι σε εκκρεμότητα.

Μην πάρεις πιστωτικό.

Επέμενε για αντικατάσταση.

Πόσο έκανε αν επιτρέπεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panospeter είπε

 

Πόσο έκανε αν επιτρέπεται ?

263€ με τα μεταφορικά. Για αυτό δεν την ακυρώνω και την έχω αφήσει να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήγα Πλαίσιο και την επέστρεψα για τεχνικό έλεγχο. Η περίοδος δοκιμών τελείωσε για μ,ένα. Είπα στο παλικάρι να μπορεί αν με ενημερώσει μέχει τις 19:00 γιατί απο αύριο τα κλείνουνε τα ,αγαζια.

Επεξ/σία από panospeter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έφταιγε πάντως το aorus software για την αστοχία της κάρτας γραφικών σου, ΑΝΤΙΘΕΤΑ μπορείς να κατηγορήσεις το undervolting όπου είναι μια κάκιστη συνήθεια όπου όπως γίνεται στα φόρουμ επειδή κάποιος το είδε το έκανε και νομίζει οτι δουλεύει καλά μόλις το ποστάρει αρχίζει και εφαρμόζεται για "πασαν νόσον και πάσαν μαλακίαν" έτσι γιατί δουλεύει

Το undervolting δεν σκοτώνει τον επεξεργαστή γραφικών (gpu) πάνω στο pcb της κάρτας γραφικών, πετυχαίνει προφανώς χαμηλότερες θερμοκρασίες εφ όσον έχουμε λιγότερα Αmps και συνεπώς μικρότερη κατανάλωση Wats

Τί ωραία τι καλά που ακούγονται όλα αυτά και που είναι το πρόβλημα....

Το πρόβλημα είναι ότι επάνω στο pcb όπου βρίσκονται τα back converters όπου εξομαλύνουν την τάση τόσο προς την gpu όσο και στις vram τα mosfet τους χρειάζονται απόλυτες τιμές της τάσης στην πύλη τους Gate για να αφήσουν ή όχι το ρεύμα να περάσει από την πηγή προς την έξοδο τους, εάν η τάση δεν είναι σωστή ή στην περίπτωση είναι πολύ χαμηλή και δεν ανοίξει σωστά η πύλη περνά μεν ρεύμα αλλά λιγότερο από αυτό που απαιτείται οπότε έχουμε είτε ασταθή λειτουργία είτε εάν απαιτηθεί κάποιο μεγάλο load καταστροφή του mosfet και διακοπή λειτουργίας της διάταξης (vrm)

Φυσικά και μια σωστά σχεδιασμένη πλακέτα έχει προστασία από uvp και θα προστατευθεί μέχρι ένα βαθμό, επίσης και τα τροφοδοτικά παρέχουν ανάλογη προστασία UVP

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panospeter είπε

Στο official site δεν έχει bios update για την κάρτα (rev2.0).

Όταν προσπαθώ να περάσω τα bios για την ίδια κάρτα αλλά την rev1.0 ή rev1.1 έκδοση τηα (απο το official site) δεν με αφήνει (message: bios does not match)

Ελπίζω πάντως αν την στείλει το Πλαίσιο στην gigabyte με rma, να τους κόψει να κάνουν restore το bios της κάρτας και να μην μου στείλουν καμία άλλη refurbished και λιωμένη.

Άκου φίλος γιατί την έχω πατήσει και εγώ.

Δεν έκανες κάτι κακό.

Όταν αγοράζουμε μία κάρτα γραφικών, πάντα μα πάντα δοκιμάζουμε τα ρολόγια και τις αντοχές της κάρτας.

Δεν λέμε να το σκίσουμε, μιλάμε για στάνταρ πράγματα.

Είναι ο μόνος τρόπος για να ξέρεις αν η κάρτα θα αντέξει για χρόνια ή όχι.

Εγώ, λοιπόν, είχα πάρει πέρσι μία 2070 φτηνή υλοποίηση και ξεκίνησα quality testing.

Δεν ανταποκρινόταν καλά σε ρολόγια και δεν ήταν σταθερό.

Προσοχή όμως: όταν την άφηνα απείραχτη δεν είχε πρόβλημα, ακόμα και σε gaming.

Μετά από μερικές μέρες έβγαλε σπινθήρα και η κάρτα πάπαλα.

Είναι ελαττωματική η κάρτα. Γύρνα την και ζήτα αντικατάσταση.

Δεν έκανες κάτι λάθος και μην αγχώνεσε.

Αυτά από εμένα τον παθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...