Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι ένα Toyota Auris '08. Για όσους το γνωρίζουν το αυτοκίνητο, όταν είναι φουλ γεμάτο, το πρώτο κουτάκι πέφτει γύρω στα 130-150 χιλιόμετρα σε κίνηση εντός πόλης. Σε Ε.Ο. κινούμενος χαλαρά το πρώτο κουτάκι εξαφανίζεται γύρω στα 200 χιλιόμετρα.

Τι μου 'ρθε του βλαμμένου και πήγα την προηγούμενη Τρίτη για πρώτη φορά να το γεμίσω (ΠΑΝΤΑ το γεμίζω) σε εταιρικό (Ερμής) Shell στην Αργυρούπολη για την «προσφορά» με τα 98 οκτάνια, ενώ πάντα απέφευγα και τις δήθεν προσφορές, και τη Shell γενικότερα.

Κυκλοφόρησα αυτή τη βδομάδα και χθες, ενώ είχα διανύσει 69 χιλιόμετρα έπεσε το πρώτο κουτάκι, χωρίς το αυτοκίνητο να έχει κινηθεί σε δρόμο με μεγάλες κλίσεις. Μετά από λίγο εμφανίστηκε πάλι το κουτάκι, αλλά αυτό το κάνει πάντα.

Εμένα όμως με είχαν ήδη ζώσει τα φίδια και σήμερα το κουτάκι έπεσε και δεν εμφανίστηκε ξανά. Πήγα και το γέμισα εκεί που το γεμίζω πάντα, έχοντας διανύσει 92.9 χιλιόμετρα.

Πήρε 14.82 λίτρα. Για 92.9 χιλιόμετρα, που πήγαινα χαλαρά. Δηλαδή υποτίθεται ότι έκαψε 16lt/100, όταν το trip computer λέει 8.4lt/100 (που βέβαια η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου 10% μεγαλύτερη απ' όσο λέει, το τσεκάρω κάθε φορά που γεμίζω).

Πήγα αμέσως στη Shell και του είπα το και το. Μου άρχισε τα και τι ώρα ήρθες, και αν ήρθες μετά τις 14:00 μπορεί να έσκασε (κάτι), έλα να ξαναβάλεις να δούμε και άρες μάρες κουκουνάρες.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο ορίζεται διαφορετικά το foul γεμάτο. Όταν σταματάει η μάνικα , μπορείς να γεμίσεις ακόμα μερικά λίτρα. Είσαι σίγουρος ότι το γέμισμα είναι το ίδιο ; Το αρχικό γέμισμα πόσο ήταν ;50-60 ευρώ ;πόσο είχε πριν βάλεις ; 1 γραμμή ; Πες κι άλλα , δεν είναι πλήρης η εικόνα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι παίρνει λίγο ακόμα (γύρω στο 1 λίτρο) όταν σταματήσει από μόνη της η αντλία, αλλά όχι, δε μπορώ να δεχτώ ότι στη Shell μπορούσε να πάρει ακόμα τουλάχιστον 5 λίτρα. Εξάλλου και στη Shell συνέχισε να βάζει για να στρογγυλοποιήσει το ποσό.

Τι σχέση έχει πόσο ήταν το γέμισμα στη Shell; Τέλος πάντων, έβαλα 28,07 λίτρα με 1,425€/λίτρο, δηλαδή ακριβώς 40,00€. Γιατί σου είπα ότι κι αυτός συνέχισε να βάζει μέχρι να πάει ακριβώς 40€.

Ο άλλος σήμερα στην Ελίν ίσα που μου έβαλε λίγο παραπάνω, έβαλε 14,82 λίτρα με 1,485€/λίτρο, δηλαδή 22,01€. Θες να μου πεις ότι μπορούσε να μου το πάει 30€; Όχι, δε γίνεται. Έχω ζητήσει κάποιες φορές να μου το γεμίσουν μέχρι να ξεχειλίσει και δεν έχει πάρει πάνω από 1,5, άντε 2 λίτρα που και πάλι πολλά είναι τα 2.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ιδιο αντιμετώπισα και εγώ τις Τρίτες που βάζω vpower σε προσφορα σε πρατήριο Ερμης .Ειμαι 100% σίγουρος,γιατι ο δείκτης του αυτοκινήτου μου έχει μεγαλη ακριβεια(toyota επίσης) . Φυσικά μια μερα που τους το ειπα αρνήθηκαν και ισχυριστηκαν ότι δείχνει λαθος ο δείκτης...

Η αποκλιση τους σύμφωνα με το δεικτη του αυτοκινήτου μου ειναι 10% σε σχεση με ΒΡ βενζιναδικο σουπερμάρκετ της περιοχης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό στη Shell να σταμάτησε αρκετά πιο πριν σχέση με την Elin ; Αν μπορείς να μας πεις 

πριν το πρώτο γέμισμα πόσο καύσιμο είχες στο περίπου και πόσο καύσιμο περίμενες να βάλεις μέσα πχ είχα 10 λίτρα και περίμενα 35 και μπήκαν τελικά 28 , άρα το 4ο κουτάκι ναι μεν έδειχνε γεμάτο , αλλά όχι μέχρι τέρμα. Ευχαριστώ που με απαντάς , προσπαθώ πρώτα εγώ να καταλάβω για να σου πω μετά την άποψη μου. Αλλά όπως λέει και ο @turbat0s , δεν είναι όλοι αθώοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to trip computer δεν το σχολιαζω....πιθανον να μην σου εβαλε φουλ μεχρι πανω,αλλα ρε μαν ποια κουτακια....σημειωσε τα χιλιομετρα σου βαλε μια φορα δες ποσα λιτρα ηταν και κανε το κλασσικο υπολογισμο,παιζουν τοσοι παραγοντες που κινηθηκες εντος πολεως η οχι  τι επιπλεον βαρος κτλ η μπορει να ειναι τπτ μηχανικο που να ανεβασε τη καταναλωση η κανας αισθητηρας,το κλεψιμο ειναι βαρια κουβεντα να χρησιμοποιειται ετσι μπακαλιστικα

  • Like 19
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, di maria kun είπε

to trip computer δεν το σχολιαζω....πιθανον να μην σου εβαλε φουλ μεχρι πανω,αλλα ρε μαν ποια κουτακια....σημειωσε τα χιλιομετρα σου βαλε μια φορα δες ποσα λιτρα ηταν και κανε το κλασσικο υπολογισμο,παιζουν τοσοι παραγοντες που κινηθηκες εντος πολεως η οχι  τι επιπλεον βαρος κτλ η μπορει να ειναι τπτ μηχανικο που να ανεβασε τη καταναλωση η κανας αισθητηρας,το κλεψιμο ειναι βαρια κουβεντα να χρησιμοποιειται ετσι μπακαλιστικα

πιο σωστά βάζεις πάντα 20 λίτρα ξεκινόντας από συγκεκριμένο σημείο , πχ πρώτο κουτάκι , και βλέπεις πως κυλάει μέχρι να φτάσει στο πρώτο κουτάκι , συνήθως το φλοτέρ όταν τελειώνει η βενζίνη έχει μικρότερη διακύμανση , οπότε με αυτό το σταθερό σημείο κάνεις τις πράξεις σου. 

Το γέμισμα φου στο βενζινάδικο ποικίλει , έχω βάλει φουλ γέμισμα με το δείκτη στο 100% να μένει εκεί για περίπου 180 χλμ ταξιδιού , το ibiza σίγουρα παίρνει περισσότερα από 2 λίτρα μετά το 100% του  δείκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεις οτι κλεβουν καπου χωρις να εχεις στοιχεια απο γεμισμα σε γεμισμα,ειναι λιγο (εως και πολυ) ατοπο.

Το δικο μου λεει οτι ειναι 45 λιτρα.

Πηγα και γεμισα τη προηγουμενη τριτη και ενω ο δεικτης ειχε φτασει κατω τελειως.Ηταν ουτε μισο χιλιοστο δηλαδη απο το Ε.

Προφανως αν μου εβαζε πανω απο 45 λιτρα,κατι θα ετρεχε.Μου εβαλε 43,αρα ηταν οκ.

Ξερω ομως πως οπου και να παω δε προκειται να μου βαλουν πανω απο 45 οταν ειμαι στο τελος του ντεποζιτου,αφου ουσιαστικα ειναι τσεκαρισμενο απο αλλο βενζιναδικο.Αποκλιση 1 λιτρο ισως να υπαρχει αλλα παραπανω οχι.

 

ΥΓ.Σε Εκο μου ειχε βαλει 5,1 λιτρα σε παπι με 4,5 λιτρα ντεποζιτο που ειχε ηδη βενζινη.Και ενω οταν μια φορα που μου ειχε μεινει μου ειχαν βαλει 4,8.Τρεχα γυρευε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον σε αυτο το μοτερ δεν εχει νοημα να βαζεις οτιδηποτε αλλο απο 95αρα, δεν έχεις κανένα ουσιαστικό όφελος

2ον να συμφωνησω οτι σε εκλεψαν. Ουτε ο πρώτος είσαι, ουτε ο τελευταίος.  Δεν ξαναβαζεις απο εκει και επιστρεφεις στα γνωριμα σου και συνηθισμενα. Επισης επειδη ειναι Ερμης-εταιρικο δεν σημαινει οτι ειναι το αγιο πρατηριο. Απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να την πατησεις. Επεσες στις λιγοτερες πιθανοτητες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Είναι πιθανό στη Shell να σταμάτησε αρκετά πιο πριν σχέση με την Elin ;

 

34 λεπτά πριν, di maria kun είπε

πιθανον να μην σου εβαλε φουλ μεχρι πανω

 

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είσαι σίγουρος ότι και τις δυο φορές γέμισες μέχρι το ίδιο σημείο;

Παιδιά σε πόσα διαφορετικά σημεία γεμίζει ένα ντεπόζιτο;

Ξαναλέω: Τόσο στη Shell, όσο και στην Ελίν, χτύπησε η αντλία και συμπλήρωσαν για να στρογγυλοποιήσουν.

Σε λίγο θα μου πείτε ότι μπορεί να ξεχείλισε και στις δύο περιπτώσεις αλλά στη μία να είχε λιγότερα λίτρα μέσα.

34 λεπτά πριν, di maria kun είπε

αλλα ρε μαν ποια κουτακια....σημειωσε τα χιλιομετρα σου βαλε μια φορα δες ποσα λιτρα ηταν και κανε το κλασσικο υπολογισμο

Αν διάβαζες το αρχικό post θα έβλεπες ότι έχω κάνει ήδη τον υπολογισμό. Είμαι από τους πρώτους που λέω σε αυτές τις περιπτώσεις ότι ο πιο ασφαλής τρόπος μέτρησης είναι διαίρεση λίτρων και απόστασης ανάμεσα σε διαδοχικά γεμίσματα.

Το κουτάκι το ανέφερα γιατί γνωρίζω το αυτοκίνητο. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ γεμίζω, και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πέφτει στα 130-150 χιλιόμετρα. Στα 69 κάτι βρωμάει.

34 λεπτά πριν, di maria kun είπε

παιζουν τοσοι παραγοντες που κινηθηκες εντος πολεως η οχι  τι επιπλεον βαρος κτλ

Η διαδρομή που κάνω είναι η ίδια καθημερινά, και οδηγώ με τον ίδιο τρόπο, και δεν το φόρτωσα με 2 τόνους καυσόξυλα αυτές τις 8 μέρες.

34 λεπτά πριν, di maria kun είπε

η μπορει να ειναι τπτ μηχανικο που να ανεβασε τη καταναλωση η κανας αισθητηρας

Αυτό ναι, μπορώ να το δεχτώ. Αλλά μόνο αν μου το κάνει πάλι αυτή τη βδομάδα που γέμισα εκεί που γεμίζω πάντα. Γιατί αν δεν το ξανακάνει ποτέ, ελπίζω να μη θες να ισχυριστείς ότι έπαθε κάτι ανεξήγητο το αυτοκίνητο τις συγκεκριμένες μέρες και μετά ως διά μαγείας έστρωσε μόνο του.

20 λεπτά πριν, Dantε είπε

Να πεις οτι κλεβουν καπου χωρις να εχεις στοιχεια απο γεμισμα σε γεμισμα,ειναι λιγο (εως και πολυ) ατοπο.

Τι περαιτέρω στοιχεία θέλεις ακριβώς; Έχω τις αποδείξεις με τα λίτρα και φωτογραφίες με τα χιλιόμετρα.

Εξήγησα ότι γέμισα, διένυσα 92,9 χιλιόμετρα, ξαναγέμισα και πήρε 14,82 λίτρα. Ήτοι κατανάλωσε (υποτίθεται) ~16lt/100.

20 λεπτά πριν, Dantε είπε

Σε Εκο μου ειχε βαλει 5,1 λιτρα σε παπι με 4,5 λιτρα ντεποζιτο που ειχε ηδη βενζινη.Και ενω οταν μια φορα που μου ειχε μεινει μου ειχαν βαλει 4,8.Τρεχα γυρευε...

Ναι, μάλλον λόγω συστολών-διαστολών αλλάζει χωρητικότητα το ρεζερβουάρ του παπιού σου. Σε αυτό το συμπέρασμα θα καταλήξουμε στο τέλος. Όχι ότι κλέβουν.

Κλέψε ρε φίλε, αλλά κλέψε λίγο.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμίζει στο πρώτο σκάσιμο της σκανδάλης αλλά και πχ 3 λίτρα  μετά.Παίζει ρόλο το πόσο ευαισθητο  είναι το πιστόλι και πόση υπομονη έχει ο βενζινάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tutuyo είπε

1ον σε αυτο το μοτερ δεν εχει νοημα να βαζεις οτιδηποτε αλλο απο 95αρα, δεν έχεις κανένα ουσιαστικό όφελος

2ον να συμφωνησω οτι σε εκλεψαν. Ουτε ο πρώτος είσαι, ουτε ο τελευταίος.  Δεν ξαναβαζεις απο εκει και επιστρεφεις στα γνωριμα σου και συνηθισμενα. Επισης επειδη ειναι Ερμης-εταιρικο δεν σημαινει οτι ειναι το αγιο πρατηριο. Απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να την πατησεις. Επεσες στις λιγοτερες πιθανοτητες

Εσύ απ' ότι θυμάμαι το είχες το αυτοκίνητο. Αν γέμιζες κάθε φορά, επιβεβαιώνεις ότι το πρώτο κουτάκι πέφτει στα 130-150 χιλιόμετρα σε αστικό κύκλο, και γύρω στα 200 χιλιόμετρα σε Ε.Ο.;

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γεμίζει στο πρώτο σκάσιμο της σκανδάλης αλλά και πχ 3 λίτρα  μετά.Παίζει ρόλο το πόσο ευαισθητο  είναι το πιστόλι και πόση υπομονη έχει ο βενζινάς.

 

Εδώ μιλάμε για διαφορά 5-6 λίτρα. Μου φαίνονται πάρα πολλά. Και ξαναλέω ότι συμπλήρωσε κάποια ποσότητα για να στρογγυλοποιήσει στα 40€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Εδώ μιλάμε για διαφορά 5-6 λίτρα. Μου φαίνονται πάρα πολλά. Και ξαναλέω ότι συμπλήρωσε κάποια ποσότητα για να στρογγυλοποιήσει στα 40€.

ΤΟ ότι το πήγε στα 40€ δεν λέει κάτι.Δεν στρογγυλοποιείς απο τα 37€ στα 40€ αλλά απο τα 39 στα 40€ Η διαφορά είναι κοντα'2 λίτρα αμέσως αμέσως.

Παντως θα συμφωνήσω  μην χαλιέσαι πιο πολύ απο ότι αξίζει.Εχασαν ένα πελάτη ,δεν θα ξαναπας σε αυτούς.Πάντως επειδή είναι εταιρικό δεν έχει λόγο ο διαχειριστής να κλέβει.Δεν κερδίζει κάτι.Εκτός αν σου έβαλαν λίγο σε μπιτόνι χωρίς να το καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...