Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλο να μπαίνουν στο ρεζερβουαρ1-2 λιτρα παραπάνω από ότι λέει ο κατασκευαστης, αντε 3,

αλλά όχι 7-10 λίτρα παραπάνω. 

Οποιος γνωρίζει το αμάξι του και έχει φουλάρει δεκάδες φορές,σε διάφορα βενζινάδικα,θα έχει σίγουρα φουλάρει και αρκετές φορές με το που άναβε το λαμπάκι, ή και πιο μετά, οπότε ξέρει πόσα λίτρα χωράνε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας 'φτιάξω' περισσότερο;

Φανταστείτε τι γίνεται όταν μας βάζουν πετρέλαιο θέρμανσης!!!

Μιλάμε για ποσότητες 1000λτ και άνω....

...και αρχίζει ο διανομέας μετά την μέτρησή μας και τις ερωτήσεις περι απουσίας γραμμών στη στάθμη (do the math με 1€ το λίτρο) : "η δεξαμενή σας είναι κυβισμένη; έχει πιστοποίηση; από το βάρος ανοίγει άρα η στάθμη δεν είναι σωστή και άλλα πολλά."

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, costas1973 είπε

Αλλά μην το φορτίσεις σε πρατήρια στην εθνική, θα πληρώσεις παραπάνω από 100αρα βενζίνη ……

σωστό , αλλά δεν κάνεις κάθε μέρα ταξίδι στην εθνική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jos3ph είπε

σωστό , αλλά δεν κάνεις κάθε μέρα ταξίδι στην εθνική.

Άρα δεν τρέχει τίποτα που θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, seeker4all είπε

Να σας 'φτιάξω' περισσότερο;

Φανταστείτε τι γίνεται όταν μας βάζουν πετρέλαιο θέρμανσης!!!

Μιλάμε για ποσότητες 1000λτ και άνω....

...και αρχίζει ο διανομέας μετά την μέτρησή μας και τις ερωτήσεις περι απουσίας γραμμών στη στάθμη (do the math με 1€ το λίτρο) : "η δεξαμενή σας είναι κυβισμένη; έχει πιστοποίηση; από το βάρος ανοίγει άρα η στάθμη δεν είναι σωστή και άλλα πολλά."

 

  

Και που να δεις στα φορτηγά,το ζω 20 χρόνια. Εκεί να δεις τι έχω φασαρίες έχω τραβήξει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει,να εχεις 60 λιτρα ντεποζιτο και να εισαι με λαμπακι και να σου βαλει πχ 58 ,τοτε δε το βλεπω παραλογο.Και ας ειχε μεσα βενζινη.

Το προβλημα ειναι να σου βαλει 5+ λιτρα παραπανω.

Στο δικο μου που εχει 45αρι ντεποζιτο ποτε δεν εχουν βαλει πανω απο 44 στη shell που παω και βαζω συνηθως.Ε αν παω αλλου και μου βαλει 47 λιτρα ο αλλος,προφανως κατι θα τρεχει.

Επισης λογικο να παιρνει το ντεποζιτο λιγο παραπανω απο οσα λεει το μανουαλ.Ειναι και ο λαιμος αλλα και τη χωρητικοτητα δε τη μετρανε καν μεχρι εκει που τελειωνει ο λαιμος αλλα ακομα πιο χαμηλα.

Επισης μη κολλατε και να σας φανε 1-2 λιτρα,το θεμα ειναι μη σου φανε 5-6-7.Στη ποιοτητα να κολλατε πιο πολυ καθως μια κακη βενζινη θα δημιουργησει περισσοτερα προβληματα απο το ενα ταληρο που μπορει να σας κλεψουν μεσα στο μηνα.

 

Σε παπι που επαιρνε 4 λιτρα,δηλαδη ειχε μεινει και το ειχα γεμισει και πηρε τοσα,μια ΕΚΟ ειχε καταφερει και μου ειχε βαλει 4,4 ενω ειχε και μεσα.Ακομα το μετανιωνω που δε του κανα ιστορια.Τον κοιταξα περιεργα ,το καταλαβε και αυτος αλλα δεν ειπα κατι.

Στη προηγουμενη μηχανη μου ηξερα οτι επαιρνε το ντεποζιτο 16,5 λιτρα καθως αρκετες φορες το αδειαζα για να το καθαρισω(μη βαλω φωτο και δειτε πως γινοταν η τρομπα μετα απο ενα 6μηνο ελληνικης βενζινης) και σε γνωστο βενζιναδικο διπλα στην ΕΡΤ στην Αγια παρασκευη ξαφνικα μου εβαζε 16 λιτρα με το που αναβε το λαμπακι.Ειχα παρατηρησει οτι τους εβαζε ολους σε συγκεκριμενη αντλια το Πακι.

Ε του λεω δε θελω απο αυτη την αντλια.Μου λεει δεν εχουν οι αλλες,σηκωθηκα και εφυγα και δε ξανα πηγα απλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως εμενα οταν μου εβαλε 43.5 λιτρα αντε να ειχα κανει 3 χιλιομετρα με το λαμπακι ανοικτο πλεον εχω κανει εδω Περιστερι 450 και δεν εχει αναψει ακομα με μονη εξαιρεση οτι πηγα μια Κυριακη Αγιους Θεοδωρους στο εξοχικο μετα στα Ισθμια για μπανιο (14 χιλιομετρα 7 να πας 7 να γυρισεις) πηγαμε το απογευμα Αρχαια Κορινθο και το βραδυ γυρισαμε Περιστερι. Και αν υπολογισω οτι στον γυρισμο εσπασαν τα νευρα μου απο την κινηση (δεν ξανα γυρναω Κυριακη) αντε να εκανα 100 χιλιομετρα σε ανοικτο δρομο.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινούργιος στην κουβέντα εδώ,

Εμένα πάλι μου συμβαίνει το αντίθετο. Ο κατασκευαστής λέει ότι χωράει 12 λιτρα το kle + 3 λίτρα η ρεζέρβα. Επειδή το μηχανάκι δεν έχει δείκτη και ακόμα δεν έχω μάθει όλα τα χουγια του για να ξέρω στα πόσα χιλιόμετρα θα αδειάσει, περιμένω να αρχίσει να βήχει, γυρνάω ρουμπινέτο στη ρεζέρβα και πάω για γέμισμα. Ε ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΟΥΤΕ 12...Καπου στα 11 έχει φτάσει. Και υποτίθεται ότι τα 12 έχουν τελειωσει και ρουφάει απο τα 3 της ρεζέρβας. Άρα περιμένω 12+. Οπότε κατι από τα εξής πιθανώς συμβαίνει:

1)Είτε  έχω πετύχει το πιο τιμιο βενζινάδικο (στο οποιο πάω συχνά) και δεν με κλεβει (έστω με τρόπο και σε επίπεδο που το καταλαβαίνω). Η ιδανική περίπτωση στην οποία πρέπει να κάνω τρισάγιο.

2) Είτε εχει παιχτεί κάτι περίεργο με το ντεπόζιτο...Μέχρι και να το ελέγξω με διαστασεις απο μανιουαλ σκέφτηκα μην το έχει δώσει καμια στουκα ο προηγούμενος και ''μπηκε'' λιγο χωρίς να σπάσει και μειώθηκε ο ογκος του και άρα η χωρητικότητά του. Η περίπτωση ''μηχανικής'' βλάβης

3) Είτε επειδή κάθε φορά που πάω κάνω ξεκάθαρο με ψιλοκουβέντα ότι θελω γεμισμα γιατί έχει στερέψει τελείως, ''πονηρεύονται'' και δεν μπαίνουν στην διαδικασία λαμογιάς, οπότε προσέχουν. Ο ανθρώπινος παράγοντας που λέμε με λίγο συνομωσία μέσα.

4) Είτε κάτι που δεν μπορώ να φανταστώ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω φάει φόλες σε άλλα βενζινάδικα. Γεμίσματα που βγάλανε 40-50 χιλιομετρα κάτω από την αναμενόμενη αυτονομία (και με τόση μικρή ποσότητα λίτρων που παίρνει το μηχανάκι δεν τα λες και στα όρια του στατιστικού λάθους και ανοχής). Το πως το κάνανε μικρή σημασία έχει. Νοθευμένη με πεντάνιο βενζίνη που εξατμίστηκε? Ανεβασμένη θερμοκρασία στους σωλήνες που αύξανε τον όγκο? Πειραγμένος μετρητής? Λίγο με νοιάζει. Η φάση ειναι τζόγος και δυσκολα αποδεικνύεις το οτιδήποτε. Δυστυχώς η μόνη λύση είναι ότι με τα πολλά γεμίσματα θα μάθεις. Και εμπειρικά θα αρχίσεις να εμπιστεύεσαι κάποιους και κάποιους άλλους δεν θα περνάς ούτε απέξω. Ακόμα και αν η εκτίμησή σου είναι λανθασμένη, σημασία έχει η ψυχική σου ηρεμία... Πάνε σε αυτόν που νομίζεις (με ή χωρίς εισαγωγικά) ότι δεν σε κλέβει και τέλος.

Οπως με είχε πει και ενας φιλος κάποτε. Δυο είναι οι πιο συχνές γκρινιες των ανδρών που δεν θα βγει ποτέ άκρη. Ποια,πως και πόσο μας κλέβουν τα βενζινάδικα και τι ώρα είναι αυτή που βγήκαν έξω τα σκουπιδιάρικα. Ενώ η πραγματικότητα μάλλον έχει ως εξής. Η κατανάλωση είναι θέμα πολύπλοκο + στα βενζινάδικα γίνεται ότι ναναι, ενώ ΟΠΟΙΑ ώρα και αν πετύχεις σκουπιδιαρικο μπροστά σου θα αναφωνήσεις λόγω τσατίλας : ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΑΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝ? ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ? 

Εν ολίγοις. Το θέμα βενζινάδικο δεν θα λυθεί ποτέ. Αλλά παραμένει μια όμορφη τελετουργία η προσπάθεια να λυθεί και η όλη κουβέντα γύρω από αυτό. Εχει μια περίεργη γοητεία η συλλογική αναζήτηση της αλήθειας. Ακόμα και τα μαλώματα κατα τη διάρκειά της. Ασχετα αν θα καταλήξει κάπου στιβαρά.

ΥΓ Άλλη ευφάνταστη εξυπνάδα από άλλον ανθρωπο είναι και το εξής. ''Για να τελειώνουμε...Στη βενζίνη και στη μπουγάτσα η μονάδα αξιοπιστίας είναι αριθμός από ταρίφες/ουρα''

Επεξ/σία από Svarniaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παω σημερα Shell γεμισετο του λεω της προσφορας 98αρα, βαζει 42,3 λιτρα παιρνει 45 το δικο μου ειχα κανει 14 χιλιομετρα με ρεζερβα.

Η βελονα ομως δεν πηγε τερμα πανω χαλασε το φλοτερ μου η μου εβαλε 42 λιτρα αερα;

 

εικόνα_Viber_2021-08-03_12-13-54-926.jpg

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Παω σημερα Shell γεμισετο του λεω της προσφορας 98αρα, βαζει 42,3 λιτρα παιρνει 45 το δικο μου ειχα κανει 14 χιλιομετρα με ρεζερβα.

Η βελονα ομως δεν πηγε τερμα πανω χαλασε το φλοτερ μου η μου εβαλε 42 λιτρα αερα;

 

εικόνα_Viber_2021-08-03_12-13-54-926.jpg

Θα ανέβει και άλλο.Δεν πιστευω οσο σου εβαζε να είχες το κλειδί στο on???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δες ποσα χλμ θα βγαλεις.

Πιο πιθανο το βλεπω να φαγε κανα σκαλωμα το φλοτερ.

Πήρα τον μηχανικό μου είπε να πάω πάλι στο βενζινάδικο να του πω να το ξεχειλίσει αν πάρει 2-3 λίτρα κόλλησε το φλοτέρ αν πάρει πολλά λίτρα καλώ αστυνομία.

Είμαι στο βενζινάδικο αλλά έχει έρθει βυτίο και περιμένω.

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θα ανέβει και άλλο.Δεν πιστευω οσο σου εβαζε να είχες το κλειδί στο on???

 

Οχι κλειστός ο διακόπτης πάντα το σβήνω.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως μετά τον ανεφοδιασμό η βελόνα χρειάζεται κάποια λεπτά ώστε να ανέβει στο σωστό σημείο, ανάλογα το μοντέλο κιόλας.

Με τέτοια ζέστη πάντως δεν είναι απίθανο να φάει κόλλημα το φλοτέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...