Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πάντως επειδή είναι εταιρικό δεν έχει λόγο ο διαχειριστής να κλέβει. Δεν κερδίζει κάτι

Τα μή εταιρικά τί λόγο έχουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για την ιστορία, όταν γέμισα στη Shell και πήρε 28,07 λίτρα, είχα διανύσει 245 χιλιόμετρα, που και πάλι βγαίνει 11,4lt/100, αλλά το απέδωσα στα κρύα που έκανε εκείνο το διάστημα.

Που και πάλι αυτό δείχνει ότι δεν παίζει να μη γέμισε στη Shell και να χωρούσε άλλα 5-6 λίτρα. Δηλαδή αν στη Shell γέμιζε με 20 λίτρα αντί για 28, θα το δεχόμουν αυτό που λες.

Δεν είναι ότι χαλιέμαι τόσο πολύ, απλά κάθε φορά γεμίζω και κάθε φορά υπολογίζω την κατανάλωση. Και η διαφορά μου φαίνεται μεγάλη. Για 1-2 λίτρα δε θα ασχολούμουν, ούτως ή άλλως δεν είναι ότι πιστεύω ότι πήγα στην Ελίν και δε μ' έκλεψαν καθόλου ή ότι μου έβαλαν πεντακάθαρο καύσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εσύ απ' ότι θυμάμαι το είχες το αυτοκίνητο. Αν γέμιζες κάθε φορά, επιβεβαιώνεις ότι το πρώτο κουτάκι πέφτει στα 130-150 χιλιόμετρα σε αστικό κύκλο, και γύρω στα 200 χιλιόμετρα σε Ε.Ο.;

Εδώ μιλάμε για διαφορά 5-6 λίτρα. Μου φαίνονται πάρα πολλά. Και ξαναλέω ότι συμπλήρωσε κάποια ποσότητα για να στρογγυλοποιήσει στα 40€.

Ναι σωστα. και εγω το εβλεπα αυτο με το κουτακι να σβηνει και να ξαναβει.

Εαν θελεις να παρακολουθεις τα γεμισματα σου, προτεινω το Fuelio. Εγω το χρησιμοποιω χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, δειχνει αρκετες πληροφοριες και δημιουργει μια πολυ εικονα των καταναλωσεων σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι δίκαιος, θα συνεχίσω να παρακολουθώ την κατανάλωση που ούτως ή άλλως αυτό θα έκανα, και αν δω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αυτοκίνητο και καταναλώνει υπερβολικά, θα πάω να του εξηγηθώ και θα ενημερώσω κι εδώ.

Και θα προσπαθήσω να μάθω από άτομα του χώρου αν γίνεται να χτυπήσει η αντλία τόσο νωρίς και να χωράει τόσα πολλά λίτρα ακόμα. Που δεν το νομίζω γιατί τόσα χρόνια δε μου έχει τύχει τέτοια διαφορά σε κανένα βενζινάδικο, αλλά λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τα μή εταιρικά τί λόγο έχουν?

Τα βάζουν στην τσέπη τους.

Είναι το ίδιο να είσαι απλά διαχειριστής με το να είσαι ιδιοκτήτης; Με τις εισροες  εκροες που έχουν οι εταιρίες δεν μπορείς να κρυφτείς.Σε βρίσκουν αμέσως απο τα κεντρικά.ΚΑι φυσικά δεν γουστάρουν παράπονα  για ποσότητες και συμπεριφορές.

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Για να είμαι δίκαιος, θα συνεχίσω να παρακολουθώ την κατανάλωση που ούτως ή άλλως αυτό θα έκανα, και αν δω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αυτοκίνητο και καταναλώνει υπερβολικά, θα πάω να του εξηγηθώ και θα ενημερώσω κι εδώ.

Και θα προσπαθήσω να μάθω από άτομα του χώρου αν γίνεται να χτυπήσει η αντλία τόσο νωρίς και να χωράει τόσα πολλά λίτρα ακόμα. Που δεν το νομίζω γιατί τόσα χρόνια δε μου έχει τύχει τέτοια διαφορά σε κανένα βενζινάδικο, αλλά λέμε.

Επειδή έχω φάει 5 χρόνια σε βενζινάδικο ,και υπάλληλος και υπεύθυνος, αυτό που σου λέω με το πιστόλι ισχύει.Και αν είχες VW θα σου πω και πως μπορείς να χωρέσεις κοντά 5 λίτρα επιπλέον απο το τελευταίο σκάσιμο του πιστολιού.Εχουν ένα κουμπι για την εξαέρωση που αν το πατάς το ξεχειλιζεις κανονικά.

Κοίτα και το αμάξι σου,ειδικά αν σου πιάνει θερμοκρασία κανονικά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Τα βάζουν στην τσέπη τους.

Είναι το ίδιο να είσαι απλά διαχειριστής με το να είσαι ιδιοκτήτης; Με τις εισροες  εκροες που έχουν οι εταιρίες δεν μπορείς να κρυφτείς.Σε βρίσκουν αμέσως απο τα κεντρικά.ΚΑι φυσικά δεν γουστάρουν παράπονα  για ποσότητες και συμπεριφορές.

Θεωρητικά τα έχεις τα δίκια σου.

Βέβαια, το συμβάν που περιγράφει ο ts ίσως δείχνει ότι και ο κάθε "ερμής" έχει και αυτός τσέπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι ένα Toyota Auris '08. Για όσους το γνωρίζουν το αυτοκίνητο, όταν είναι φουλ γεμάτο, το πρώτο κουτάκι πέφτει γύρω στα 130-150 χιλιόμετρα σε κίνηση εντός πόλης. Σε Ε.Ο. κινούμενος χαλαρά το πρώτο κουτάκι εξαφανίζεται γύρω στα 200 χιλιόμετρα.

Τι μου 'ρθε του βλαμμένου και πήγα την προηγούμενη Τρίτη για πρώτη φορά να το γεμίσω (ΠΑΝΤΑ το γεμίζω) σε εταιρικό (Ερμής) Shell στην Αργυρούπολη για την «προσφορά» με τα 98 οκτάνια, ενώ πάντα απέφευγα και τις δήθεν προσφορές, και τη Shell γενικότερα.

Κυκλοφόρησα αυτή τη βδομάδα και χθες, ενώ είχα διανύσει 69 χιλιόμετρα έπεσε το πρώτο κουτάκι, χωρίς το αυτοκίνητο να έχει κινηθεί σε δρόμο με μεγάλες κλίσεις. Μετά από λίγο εμφανίστηκε πάλι το κουτάκι, αλλά αυτό το κάνει πάντα.

Εμένα όμως με είχαν ήδη ζώσει τα φίδια και σήμερα το κουτάκι έπεσε και δεν εμφανίστηκε ξανά. Πήγα και το γέμισα εκεί που το γεμίζω πάντα, έχοντας διανύσει 92.9 χιλιόμετρα.

Πήρε 14.82 λίτρα. Για 92.9 χιλιόμετρα, που πήγαινα χαλαρά. Δηλαδή υποτίθεται ότι έκαψε 16lt/100, όταν το trip computer λέει 8.4lt/100 (που βέβαια η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου 10% μεγαλύτερη απ' όσο λέει, το τσεκάρω κάθε φορά που γεμίζω).

Πήγα αμέσως στη Shell και του είπα το και το. Μου άρχισε τα και τι ώρα ήρθες, και αν ήρθες μετά τις 14:00 μπορεί να έσκασε (κάτι), έλα να ξαναβάλεις να δούμε και άρες μάρες κουκουνάρες.

Πρώτα από όλα η κατανάλωση ενός αυτοκινήτου εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, και το αν κινείται εντός ή εκτός πόλης όχι μόνο είναι ο ένας από αυτούς, αλλά ειδικά όταν κινείται εντός πόλης οι συνθήκες ποτέ δεν είναι οι ίδιες.

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι η ακρίβεια της μέτρησης, και ο πιο σωστός τρόπος για να έχουμε όσο μεγαλύτερη ακρίβεια γίνεται είναι όχι μόνο να κάνουμε μέτρηση ανάμεσα σε δύο φουλαρίσματα, αλλά να φροντίζουμε το τεπόζιτο να είναι όσο πιο άδειο γίνεται, και κατά προτίμηση στο ίδιο βενζινάδικο και αντλία. Καμία σχέση δλδ με αυτό που έκανες εσύ, το άφησες να κάψει μόνο 15 από τα 55+ (αν θυμάμαι καλά) που χωράει, και το γέμισες σε άλλο βενζινάδικο. Η υπομονή του υπαλλήλου, η ταχύτητα τροφοδότησης της αντλίας, η ευαισθησία της μάνικας, η κλίση του εδάφους, όλα αυτά μπορούν να κάνουν ένα άδειο ρεζερβουάρ να χωρέσει έως και 4-5 παραπάνω λίτρα από τα ονομαστικά που αναφέρει το manual.

Εγώ προσωπικά στο δικό μου αυτοκίνητο με κίνηση αποκλειστικά εντός πόλης και κάθε γέμισμα στο ίδιο βενζινάδικο με τουλάχιστον 36 λίτρα κάθε φορά, έχω μετρήσει καταναλώσεις από 9,5 έως 15,5 λίτρα στα 100km.

Ε για όλα τα παραπάνω, εγώ στη θέση σου δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος ότι με έκλεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Θεωρητικά τα έχεις τα δίκια σου.

Βέβαια, το συμβάν που περιγράφει ο ts ίσως δείχνει ότι και ο κάθε "ερμής" έχει και αυτός τσέπη.

Συμβάν είναι όταν είσαι 100% βέβαιος τι έχει συμβεί.Εδω  υποψία υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Συμβάν είναι όταν είσαι 100% βέβαιος τι έχει συμβεί.Εδω  υποψία υπάρχει.

100% βέβαιος μπορεί να νιώθει κάποιος μόνο για τους φόρους και το θάνατο!

Τις τελευταίες μέρες, με σκέτες υποψίες έχουν σπιλώσει τους μισούς Έλληνες ηθοποιούς και αθλητές.

  • Like 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, turbat0s είπε

100% βέβαιος μπορεί να νιώθει κάποιος μόνο για τους φόρους και το θάνατο!

Τις τελευταίες μέρες, με σκέτες υποψίες έχουν σπιλώσει τους μισούς Έλληνες ηθοποιούς και αθλητές.

Οκ ,ότι πεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shell με Shell παρτήριο , εταιρικό ή όχι έχει τεράστια διαφορά . Όσο κινούμουν με βενζίνη είχα σταμπάρει συγκεκριμένο πρατήριο (που έτυχε να είναι Shell) και πάντα έβαζα απο εκεί .Απλά δεν ξαναβάζεις
Κάπως οι αξιολογήσεις βοηθάνε σε άγνωστο πρατήριο , αλλά το καλύτερο είναι η άποψη μεταξύ φίλων και γνωστών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, turbat0s είπε

100% βέβαιος μπορεί να νιώθει κάποιος μόνο για τους φόρους και το θάνατο!

Τις τελευταίες μέρες, με σκέτες υποψίες έχουν σπιλώσει τους μισούς Έλληνες ηθοποιούς και αθλητές.

Νομίζω πως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, καμία σχέση ο ts που έχει υποψίες ότι τον έκλεψαν με τη σεξουαλική κακοποίηση που το θύμα είναι σίγουρο ότι την έχει υποστεί. Επίσης ο ts δεν σπιλώνει κανέναν, εκτός και αν η Αργυρούπολη έχει μόνο ένα εταιρικό Shell.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου βάλουν παραπάνω καύσιμο από την ονομαστική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ, δεν σε έχουν κλέψει; Ακόμα και στο τέρμα να δείχνει ο δείκτης, έχει κάποια ποσότητα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Αν σου βάλουν παραπάνω καύσιμο από την ονομαστική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ, δεν σε έχουν κλέψει; Ακόμα και στο τέρμα να δείχνει ο δείκτης, έχει κάποια ποσότητα μέσα

Όχι απαραίτητα, μόνο αν σου βάλουν παραπάνω από την πραγματική χωρητικότητα θα σε έχουν κλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γράψω κάτι που το έχω πει πολλές φορές και πολλοί έχουν κοροϊδέψει κιόλας. Αλλά οκ δε πειράζει.

Πολλά αυτοκίνητα παίρνουν περισσότερα λίτρα απ όσο δηλώνει η εταιρία. Μπορεί σε 45αρι ρεζερβουαρ να βάλεις πάνω από 50 λίτρα. οπότε μη κάνετε φασαρία αν σας βάλουν 1-2 λίτρα παραπάνω. Ακόμα και την αντιπροσωπεία να ρωτήσετε θα σας πει 45 (αυτό που λένε τα χαρτιά) αλλά στην πράξη πολύ πιθανό να παίρνει παραπάνω. Δε λέμε ότι γίνεται σε όλα τα αυτοκίνητα. Ξέρω προσωπικά επειδή το έχω δει με τα μάτια μου και όχι μόνο μια φορά, ότι σε μερικά VW γίνεται.

Μπορεί να έχει κάποιος το αυτοκίνητο ακόμα και 10 χρονια και ποτέ να μην έχει βάλει πάνω από τα επίσημα λίτρα. όπως καταλαβαίνετε αν συμβεί μετά από 10 χρόνια θα είναι 100% σίγουρος ότι τον κλέψανε.

Η περίπτωση του ts βέβαια είναι διαφορετική διότι λέει ότι τα κουτάκια δε πέσανε με τον ίδιο ρυθμό παρόλο που οι συνθήκες οδήγησης δεν αλλάξανε. οκ μπορέι να σε κλέψανε αλλά ο χρονος θα το δείξει. Θα ξαναγεμίσεις και θα δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...