Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Λοιπόν το αυτοκίνητο είναι ένα Toyota Auris '08. Για όσους το γνωρίζουν το αυτοκίνητο, όταν είναι φουλ γεμάτο, το πρώτο κουτάκι πέφτει γύρω στα 130-150 χιλιόμετρα σε κίνηση εντός πόλης. Σε Ε.Ο. κινούμενος χαλαρά το πρώτο κουτάκι εξαφανίζεται γύρω στα 200 χιλιόμετρα.

Τι μου 'ρθε του βλαμμένου και πήγα την προηγούμενη Τρίτη για πρώτη φορά να το γεμίσω (ΠΑΝΤΑ το γεμίζω) σε εταιρικό (Ερμής) Shell στην Αργυρούπολη για την «προσφορά» με τα 98 οκτάνια, ενώ πάντα απέφευγα και τις δήθεν προσφορές, και τη Shell γενικότερα.

Κυκλοφόρησα αυτή τη βδομάδα και χθες, ενώ είχα διανύσει 69 χιλιόμετρα έπεσε το πρώτο κουτάκι, χωρίς το αυτοκίνητο να έχει κινηθεί σε δρόμο με μεγάλες κλίσεις. Μετά από λίγο εμφανίστηκε πάλι το κουτάκι, αλλά αυτό το κάνει πάντα.

Εμένα όμως με είχαν ήδη ζώσει τα φίδια και σήμερα το κουτάκι έπεσε και δεν εμφανίστηκε ξανά. Πήγα και το γέμισα εκεί που το γεμίζω πάντα, έχοντας διανύσει 92.9 χιλιόμετρα.

Πήρε 14.82 λίτρα. Για 92.9 χιλιόμετρα, που πήγαινα χαλαρά. Δηλαδή υποτίθεται ότι έκαψε 16lt/100, όταν το trip computer λέει 8.4lt/100 (που βέβαια η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου 10% μεγαλύτερη απ' όσο λέει, το τσεκάρω κάθε φορά που γεμίζω).

Πήγα αμέσως στη Shell και του είπα το και το. Μου άρχισε τα και τι ώρα ήρθες, και αν ήρθες μετά τις 14:00 μπορεί να έσκασε (κάτι), έλα να ξαναβάλεις να δούμε και άρες μάρες κουκουνάρες.

Αν δεν δεις το καυσιμο στο στομιο του ντεποζιτου δεν ειναι γεματο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι απαραίτητα, μόνο αν σου βάλουν παραπάνω από την πραγματική χωρητικότητα θα σε έχουν κλέψει.

Και πως ξέρουμε ποια είναι η πραγματικά χωρητικότητα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Και πως ξέρουμε ποια είναι η πραγματικά χωρητικότητα ;

Το γεμίζεις παντα με τον ίδιο τρόπο και το βρίσκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Το γεμίζεις παντα με τον ίδιο τρόπο και το βρίσκεις.

δεν καταλαβαίνω τι λες. Ψάχνω την συνολική πραγματική χωρητικότητα. Τι να κάνω; θα το πάω το αυτοκίνητο 3-4 φορές άδειο από βενζίνη και σπρώχνοντας για να δω πόσο θα βάζω κάθε φορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Και πως ξέρουμε ποια είναι η πραγματικά χωρητικότητα ;

Ξέρω γω? Φαντάζομαι το αφήνεις να ξεμείνει, και μετά το γεμίζεις με δικό σου δοσομετρητή ακριβείας μέχρι το στόμιο αφού το στήσεις σε εντελώς επίπεδο έδαφος? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ξέρω γω? Φαντάζομαι το αφήνεις να ξεμείνει, και μετά το γεμίζεις με δικό σου δοσομετρητή ακριβείας μέχρι το στόμιο αφού το στήσεις σε εντελώς επίπεδο έδαφος? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Ναι και να πάρω την αντλία βενζίνης στο χέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, telis είπε

δεν καταλαβαίνω τι λες. Ψάχνω την συνολική πραγματική χωρητικότητα. Τι να κάνω; θα το πάω το αυτοκίνητο 3-4 φορές άδειο από βενζίνη και σπρώχνοντας για να δω πόσο θα βάζω κάθε φορά;

Και να το κάνεις αυτό δεν θα βγάλεις άκρη, όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες, η ροή της αντλίας, η υπομονή του υπαλλήλου, η κλίση του εδάφους και η ευαισθησία της μάνικας.

Μόλις τώρα, telis είπε

Ναι και να πάρω την αντλία βενζίνης στο χέρι...

Ναι, είναι μια πιθανότητα αν έχει πολύ σκουπίδι μέσα το ρεζερβουάρ σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Πήρε 14.82 λίτρα. Για 92.9 χιλιόμετρα, που πήγαινα χαλαρά. Δηλαδή υποτίθεται ότι έκαψε 16lt/100, όταν το trip computer λέει 8.4lt/100 (που βέβαια η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου 10% μεγαλύτερη απ' όσο λέει, το τσεκάρω κάθε φορά που γεμίζω).

 

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι σχέση έχει πόσο ήταν το γέμισμα στη Shell; Τέλος πάντων, έβαλα 28,07 λίτρα με 1,425€/λίτρο, δηλαδή ακριβώς 40,00€. 

Πιστευεις δηλαδη οτι οχι μονο σε εκλεψαν, αλλα σε χρεωσαν ~5 λιτρα παραπανω απο τα 23 που θεωρεις οτι σου εβαλαν πραγματικα.
Δηλαδη πανω απο 20% κλεψιμο.

Θα πηγαινε δηλαδη καποιος αλλος  με μεγαλο αυτοκινητο/κινητηρα και αδειο ρεζερβουαρ και αντι για 60 λιτρα, θα του εβαζαν 75λιτρα και δεν θα φοβοντουσαν μην τους καταλαβουν.

Μου φαινεται ακραιο να κλεβουν τοσο, ειναι σχεδον προφανες οτι δεν γεμισε προηγουμενως.
Αλλωστε, οτι επεσε γρηγορα η πρωτη γραμμη επιβεβαιωνει οτι δεν γεμισε προηγουμενως.
------------------------


Γενικοτερα, το ολο σκεπτικο σου ειναι λανθασμενο: λες οτι σε εζωσαν τα φιδια επειδη επεσε το πρωτο κουτακι γρηγορα.
Αυτο δεν μπορει να εχει σχεση με κλεψιμο και εχει αποκλειστικα λογο με το οτι δεν γεμισε στο προηγουμενο γεμισμα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Επειδή έχω φάει 5 χρόνια σε βενζινάδικο ,και υπάλληλος και υπεύθυνος, αυτό που σου λέω με το πιστόλι ισχύει.Και αν είχες VW θα σου πω και πως μπορείς να χωρέσεις κοντά 5 λίτρα επιπλέον απο το τελευταίο σκάσιμο του πιστολιού.Εχουν ένα κουμπι για την εξαέρωση που αν το πατάς το ξεχειλιζεις κανονικά.

Κοίτα και το αμάξι σου,ειδικά αν σου πιάνει θερμοκρασία κανονικά.

Μίλησα με άνθρωπο που εργάζεται σε βενζινάδικο, θεωρεί ότι το να χτυπήσει τόσο νωρίς η αντλία (και αφού είπα ξεκάθαρα ότι αυτός στη Shell συνέχισε να βάζει για να στρογγυλοποιήσει αφού χτύπησε) δεν παίζει.

Αυτό με τα VW με την εξαέρωση ισχύει και το γνωρίζω, δεν είναι αυτή η περίπτωση όμως.

Το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Είπα και πριν ότι θα το παρακολουθήσω. Αν δω ότι από εδώ και πέρα συνεχίζει τα περίεργα, θα πάω να απολογηθώ. Όχι ότι αποκλείεται και να με έκλεψε, και να έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο βέβαια. Είπα και πριν ότι δε θεωρώ πως η Ελίν αποκλείεται να με έκλεψε, είτε σε ποιότητα είτε σε ποσότητα.

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Πρώτα από όλα η κατανάλωση ενός αυτοκινήτου εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες, και το αν κινείται εντός ή εκτός πόλης όχι μόνο είναι ο ένας από αυτούς, αλλά ειδικά όταν κινείται εντός πόλης οι συνθήκες ποτέ δεν είναι οι ίδιες.

Μετά από τόσα γεμίσματα, επέτρεψέ μου να έχω σχηματίσει εικόνα της κατανάλωσης του οχήματός μου. Το δρομολόγιο που κάνω καθημερινά είναι πολύ συγκεκριμένο και μικρό χιλιομετρικά, οι συνθήκες θα ήταν ίδιες μόνο αν δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα και φανάρια και πήγαινα ακριβώς με την ίδια ταχύτητα και με τον ίδιο τρόπο, αλλά και η ώρα και ο καιρός ήταν ίδιος σε όλες τις περιπτώσεις.

Άλλο αυτό όμως, και άλλο να λέμε ότι είναι λογικό τον ένα μήνα να καταναλώνει 9/100 και τον άλλον 15/100, επειδή δεν είναι όλα 100% ίδια.

Μετράω ΚΑΘΕ φορά και ποτέ δεν έχω συναντήσει τέτοια διαφορά, με κανένα αυτοκίνητο. Ότι έτυχε τώρα που έβαλα αλλού βενζίνη;

4 λεπτά πριν, haHa είπε

Αλλωστε, οτι επεσε γρηγορα η πρωτη γραμμη επιβεβαιωνει οτι δεν γεμισε προηγουμενως.

Ναι αλλά αν δεις, γράφω ότι πήρε 28 λίτρα για 245 χιλιόμετρα. Που και πάλι πολλά είναι τα 11,4/100, αλλά είπα ότι τα αποδίδω στο κρύο που έκανε εκείνες τις μέρες.

Αν μου έβαζαν 22 αντί για 28 θα το σκεφτόμουν από μόνος μου ότι κάτι δεν πήγε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Πιστευεις δηλαδη οτι οχι μονο σε εκλεψαν, αλλα σε χρεωσαν ~5 λιτρα παραπανω απο τα 23 που θεωρεις οτι σου εβαλαν πραγματικα.
Δηλαδη πανω απο 20% κλεψιμο.

Θα πηγαινε δηλαδη καποιος αλλος  με μεγαλο αυτοκινητο/κινητηρα και αδειο ρεζερβουαρ και αντι για 60 λιτρα, θα του εβαζαν 75λιτρα και δεν θα φοβοντουσαν μην τους καταλαβουν.

Μου φαινεται ακραιο να κλεβουν τοσο, ειναι σχεδον προφανες οτι δεν γεμισε προηγουμενως.
Αλλωστε, οτι επεσε γρηγορα η πρωτη γραμμη επιβεβαιωνει οτι δεν γεμισε προηγουμενως.
------------------------


Γενικοτερα, το ολο σκεπτικο σου ειναι λανθασμενο: λες οτι σε εζωσαν τα φιδια επειδη επεσε το πρωτο κουτακι γρηγορα.
Αυτο δεν μπορει να εχει σχεση με κλεψιμο και εχει αποκλειστικα λογο με το οτι δεν γεμισε στο προηγουμενο γεμισμα.

Δεν ισχυουν αυτα που λες. Το ποσοστο κλεψιματος δεν ειναι το ιδιο. Οταν γεμιζεις, το ποσοστο ειναι πολυ χαμηλο, ακριβως επειδη ξερουν οτι οποιος γεμιζει συνηθως ψαχνεται.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι αλλά αν δεις, γράφω ότι πήρε 28 λίτρα για 245 χιλιόμετρα. Που και πάλι πολλά είναι τα 11,4/100, αλλά είπα ότι τα αποδίδω στο κρύο που έκανε εκείνες τις μέρες.

Αν μου έβαζαν 22 αντί για 28 θα το σκεφτόμουν από μόνος μου ότι κάτι δεν πήγε καλά.

Ωραια, μεινε σε αυτο το νουμερο και μην εξεταζεις ΚΑΘΟΛΟΥ το επομενο γεμισμα. Δεν εχει καμια σχεση.

Αν ειναι δυνατον να προσπαθεις να καταλαβεις αν σε εκλεψαν σε προηγουμενο γεμισμα βασει των χιλιομετρων που εκανες μεχρι το επομενο γεμισμα.

Επαναλαμβανω: το οτι επεσε γρηγορα η γραμμη σημαινει ακριβως οτι το προηγουμενο δεν ηταν φουλ γεμισμα.

4 λεπτά πριν, teleiomenos είπε

Δεν ισχυουν αυτα που λες. Το ποσοστο κλεψιματος δεν ειναι το ιδιο. Οταν γεμιζεις, το ποσοστο ειναι πολυ χαμηλο, ακριβως επειδη ξερουν οτι οποιος γεμιζει συνηθως ψαχνεται.....

Και πως το αποφασιζουν και ποτε γινεται ακριβως το κλεψιμο και η αλλαγη στην ροη; 
Γιατι εγω που πχ λεω βαλε 30€ (οποτε δεν γεμιζω) και εσυ ισχυριζεσαι οτι τοτε κλεβουν, αν το μετανιωσω και τελικως λιγο πριν τα 30€ τους πω βαλε τελικως 80€, πως θα καλυψουν αυτο εχουν ηδη κλεψει;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, haHa είπε

Επαναλαμβανω: το οτι επεσε γρηγορα η γραμμη σημαινει ακριβως οτι το προηγουμενο δεν ηταν φουλ γεμισμα.

Μα συμφωνώ ότι δεν ήταν σωστό γέμισμα. Από πού βγαίνει το συμπέρασμα όμως ότι δεν πλήρωσα περισσότερα απ' όσα πήρα;

21 λεπτά πριν, haHa είπε

Και πως το αποφασιζουν και ποτε γινεται ακριβως το κλεψιμο και η αλλαγη στην ροη; 
Γιατι εγω που πχ λεω βαλε 30€ (οποτε δεν γεμιζω) και εσυ ισχυριζεσαι οτι τοτε κλεβουν, αν το μετανιωσω και τελικως λιγο πριν τα 30€ τους πω βαλε τελικως 80€, πως θα καλυψουν αυτο εχουν ηδη κλεψει;

Άρα ισχυρίζεσαι ότι ποτέ κανείς δεν πήρε λιγότερο καύσιμο απ' όσο πλήρωσε.

Δηλαδή στο insomnia μετά από τόσα άλλα, θα μάθουμε και ότι δεν έχει κλέψει ποτέ και κανένα βενζινάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, telis είπε

δεν καταλαβαίνω τι λες. Ψάχνω την συνολική πραγματική χωρητικότητα. Τι να κάνω; θα το πάω το αυτοκίνητο 3-4 φορές άδειο από βενζίνη και σπρώχνοντας για να δω πόσο θα βάζω κάθε φορά;

Το 4λιτρο του απιονισμένου ξέρεις πόσο χωράει;Το μπουκάλι του 2λιτρου κοκακόλας ξέρεις πόσο χωράει;

Αν δεν τα ξεχειλισεις απο άδεια πως θα μάθεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μα συμφωνώ ότι δεν ήταν σωστό γέμισμα. Από πού βγαίνει το συμπέρασμα όμως ότι δεν πλήρωσα περισσότερα απ' όσα πήρα;

Αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε, το μονο που ξερουμε οτι η λογικη με την οποια υποψιαστηκες οτι μπορει να πληρωσες περισσοτερα απο οσα πηρες, δεν εχει καμια βαση.

Ειναι τελειως λαθος να υποψιαζεσαι κλεψιμο επειδη κατεβηκε γρηγορα η πρωτη γραμμη και να εξεταζεις ποσα λιτρα πηρε στο επομενο γεμισμα αντι να εξεταζεις(οπως εκανες τελικως αργοτερα) ποσα λιτρα πηρε στο  αρχικο γεμισμα που υποπτευεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και να το κάνεις αυτό δεν θα βγάλεις άκρη, όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν κάποιοι αστάθμητοι παράγοντες, η ροή της αντλίας, η υπομονή του υπαλλήλου, η κλίση του εδάφους και η ευαισθησία της μάνικας.

Ναι, είναι μια πιθανότητα αν έχει πολύ σκουπίδι μέσα το ρεζερβουάρ σου...

Ακόμα και ο τυπος καυσιμου παίζει ρόλο.Το ντίζελ όταν είναι ζεστό πιάνει πιο πολύ χωρο απο όταν είναι κρύο.Για αυτό και το καλοκαίρι δεν το ξεχειλιζουμε γιατι θα χυθεί οταν μείνει στον ήλιο το αμάξι.Η θερμοκρασία γενικότερα στα καυσιμα παίζει ρόλο.Τα τιμολόγια εχουν δύο ποσότητες .Η μια σε θερμοκρασία φόρτωσης και η άλλη σε θερμοκρασία τιμολόγησης.Το χειμώνα παραλαμβάνεις λιγότερο απο αυτό που πληρώνεις και το καλοκαίρι πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...