Προς το περιεχόμενο

Κλέψιμο από βενζινάδικο Shell (Ερμής)


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ψάχνετε.. λαμόγια είναι.Εγω είχα πάει να γεμίσω μπουκάλι 5 λίτρων .. πήρε 5.6 λίτρα σύμφωνα με τον δείκτη του βενζινάδικου 🤣🤣Το κοίταζε καλά καλά και το παλικάρι που δούλευε εκεί ..

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 428
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, visualizer είπε

μπουκάλι 5 λίτρων .. πήρε 5.6 λίτρα

Καλά αυτός ήταν ξεδιάντροπος, πάνω από 10% κλοπή και μάλιστα μπροστά στα μάτια σου.

Προφανώς νιώθουν ότι δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο που δούλευε σε βενζινάδικο ξαδέρφου του, (Όχι shell) , έκλεβε το μηχάνημα μόνο όταν βάζεις στάνταρ ποσό , Π.χ. 20€ . Το ποσό κλοπής ήταν κοντά στα 0.05/ λίτρο.  Στα χιλιάδες λίτρα που πουλάει, είναι ένα καλό κέρδος. Σίγουρα υπάρχουν άλλοι που κλέβουν και περισσότερο. 

Την βενζίνη πάντως δεν την νοθευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, visualizer είπε

Τι ψάχνετε.. λαμόγια είναι.Εγω είχα πάει να γεμίσω μπουκάλι 5 λίτρων .. πήρε 5.6 λίτρα σύμφωνα με τον δείκτη του βενζινάδικου 🤣🤣Το κοίταζε καλά καλά και το παλικάρι που δούλευε εκεί ..

Για τι ακριβώς "μπουκάλι" μιλάς?

Τις περισσότερες φορές που γίνεται αυτό τα 5 λίτρα δεν αφορούν την χωρητικότητα του μπουκαλιού, αλλά το περιεχόμενο του μπουκαλιού τη στιγμή που πουλήθηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. δεν καθομαι να διαβασω ολο το θρεντ. αλλα....

πιστευετε πως δεν κλεβουν?

το θεμα ειναι να μπορεις να τους εντοπισεις.

(ολοι κλεβουν, βρες αυτον που κλεβει λιγοτερο).

υπαρχουν πολλες εφαρμογες. τους βαζεις τα χιλιομετρα που γραφει το κοντερ, λιτρασ που εβαλες κα ιτιμη.

κανεις μονο φουλαρισματα.

σου βγαζει μετα απο 2-3 φουλ γεμισματα ποσο εκαψες.

το συγκρινεις με τριπ κομπιουτερ.

αν εχεις διαφορα μεγαλυτερη του 0.2 κατι δεν παει καλα.

τοσο απλα.

ναι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επιρρεαζουν. αλλα οχι παραπανω απο 0.2

το πιο κλασικο κολπο. περνανε απο τη δεξαμενη μεσα σωληνες θερμανσης. διογκωνεται το καυσιμο, γραφει χ λιτρα, και μολις κρυωσει ειναι χ-5 ξερω γω.

αυτα απο μενα καλο σας βραδυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν τον κλέβουν κάποιον  σε υγρό καύσιμο λίγο δε το παίρνει χαμπάρι, όταν τον κλέβουν πολύ το παίρνει, άρα το πείρες χαμπάρι, άρα σε κλέψανε .

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tilemaxx είπε

Θα πιστέψω τον OP. Μου έτυχε αντίστοιχο αρχές Γενάρη στο Shell Λευκάδας. Ο υπάλληλος ισχυρίστηκε ότι έχει τελειώσει η 95άρα και ξεκίνησε να μου γεμίζει με Racing 99+.  Ο διάλογος πήγε κάπως έτσι:

- Μα δεν σου ζήτησα κατοστάρα.
- Έχει τελειώσει η 95άρα και το αφεντικό είπε να γεμίζουμε με κατοστάρα σήμερα, στην τιμή της απλής.
- ΟΚ, γέμισε το.

Μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά μου, αλλά είπα οκ, δεν έχασα κάτι ουσιαστικά, ίσα-ίσα που θα κερδίσω και γύρω στα 10-20 χλμ παραπάνω (τόσο με βγάζει παραπάνω περίπου με V-Power 97άρα όταν γεμίζω σε Matiz 800cc).

Έ σας πληροφορώ ότι έπιασα λαμπάκι γύρω στα 350 χλμ. με ένα γέμισμα, όταν το Matiz βγάζει γύρω στα 500 χλμ με οποιαδήποτε βενζίνη, άντε 10-20 χλμ παραπάνω περίπου με V-Power 97ρα. Συνειδητοποίησα ότι με έκλεψε με κάποιο τρόπο, ότι  μετά απο ένα μήνα προφανώς δεν μπορούσα να αποδείξω κάτι, αν και βρωμούσε εξαρχής η ιστορία με το γαλαντόμο αφεντικό που "χάρισε" Racing στην τιμή της απλής, εκείνη την ημέρα.

Ακόμη και αν υποθέσουμε λοιπόν οτι το Ματιζάκι καίει την κατοστάρα πιο γρήγορα απο την 97άρα για κάποιο λόγο, θα δικαιολογούταν μια μικρή απόκλιση προς τα κάτω, αλλά τα 150+ χλμ ήταν καθαρή κλεψιά.

Οποτε εσυ

Α)ειδες οτι γεμισε

Β)το αυτοκίνητο εδειξε στον δεικτη οτι γεμισε

Γ) αλλα δια μαγειας εβγαλε 350χλμ αντι για 500χλμ.

 

Απο τα 2 πρωτα προκυπτει οτι δεν σε εκλεψε στην ποσοτητα ή μπορεί να σε εκλεψε ελάχιστα. 

 

Το Γ) δηλωνει οτι το αυτοκίνητο παρολο το γεματο ρεζερβουάρ που ειδες, ειχε πολυ αυξημένη κατανάλωση. Αυτο μονο εσυ ξέρεις γιατι συνέβη. 

Το μονο σίγουρο οτι δεν προκυπτει απο αυτο οτι σε εκλεψε. 

 

Για πολλοστη φορα: το αν μας κλέβει καποιος δεν φαίνεται απο τα χιλιόμετρα που θα βγαλει μετα το γεμισμα το αυτοκίνητο. 

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Για πολλοστη φορα: το αν μας κλέβει καποιος δεν φαίνεται απο τα χιλιόμετρα που θα βγαλει μετα το γεμισμα το αυτοκίνητο. 

Προφανώς υπαινίσσεται ότι αυτό που μπήκε στο ρεζερβουάρ όχι απλά δεν ήταν racing, αλλά ούτε καν βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

εγώ αντιθέτως βάζω στον φθηνότερο. απλά βάζω συνέχεια στον ίδιο. όπου έχω τεστάρει τι και πόσο μου βάζει, με αυτοκίνητο και με μηχανές/μηχανάκι

Και γιατι δηλαδή να κλέβει ο φθηνότερος και να μη κλέβει ο ακριβότερος ώστε να ξεγελάσει κάποιους που νομίζουν ότι επειδή πληρώσαν ακριβά, θα είναι και καλύτερα; Ακόμα περισσότερο κέρδος.

Επίσης όπως γράφτηκε, δεν είναι μόνο πόσο θα σου βάλει. Γιατί όλοι κολλάνε με αυτό. Αν κατουρήσει μέσα στο ρεζερβουαρ και στο παραδώσει γεμάτο θα είσαι ευχαριστημένος ;

δεν ειναι εύκολο να καταλάβεις αν κάποιος σε κλέβει. αρκεί να κλέβει με στυλ.

οι περισσότεροι που ακούω να κάνουν παράπονα είναι τελείως γελοίοι και το κάνουν θέμα για 1-2 λίτρα και δε ξέρουν βασικά πράγματα.

Καταρχήν όταν ακούς τον άλλον να σου μετράει την κατανάλωση με € τότε σταματάς κάθε κουβέντα. Ξέρεις ότι είναι άσχετος και δε θα βγει άκρη. Το πιθανότερο θα είναι να έχει άδικο.

-πόσο καίει το αμάξι σου;

-με 20€ βγάζω 2 βδομάδες

-οκ, καλό βράδυ

 

επαγγελματίας οδηγός με πάρα πολλά χιλιόμετρα στο ενεργητικό του μου είχε πει το εξής

όλοι κλέβουν. Κι εκεί που βάζω κλέβει αλλά πάω σε αυτόν διότι κλέβει λιγότερο

+1000

Εδω ακομα και μετα απο τοση συζήτηση συνεχιζουν να προσπαθουν να βρουν αν τους εκλεψε ο βενζινας βασει των χιλιομετρων που θα κανουν μετα το γεμισμα ή αλλοι υπολογιζουν αν τους εκλεψαν βασει του ποσο γρηγορα σβηνει ενα κουτακι στον δεικτη βενζινης, κάτι που ολοι γνωριζουν οτι είναι τυχαίο γεγονος. 

10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

 

Προφανώς υπαινίσσεται ότι αυτό που μπήκε στο ρεζερβουάρ όχι απλά δεν ήταν racing, αλλά ούτε καν βενζίνη.

Το να αυξηθει κατα 30+% η κατανάλωση λογω κακης ποιοτητας βενζινης δεν παιζει. Δεν θα λειτουργουσε καν το μοτερ και ακομα και αν λειτουργουσε θα ενιωθε αμεσα την αισθητα μειωμένη αποδοση. 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν διάβασά όλα τα σχόλια, αλλά ο τίτλος είναι πολύ βαρύς. Δεν λες τον άλλον κλέφτη έτσι απλά, με τις δικές σου και μόνο δικές σου υποψίες. Δεν έχω καμιά σχέση με shell κτλπ αλλά το κλέφτης χωρίς αποδείξεις είναι βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, visualizer είπε

Τι ψάχνετε.. λαμόγια είναι.Εγω είχα πάει να γεμίσω μπουκάλι 5 λίτρων .. πήρε 5.6 λίτρα σύμφωνα με τον δείκτη του βενζινάδικου 🤣🤣Το κοίταζε καλά καλά και το παλικάρι που δούλευε εκεί ..

Και το 4λιτρο του απιονισμένου χωράει παραπάνω οπως και το 2λιτρο της κοκα κολας.Αφου τα βλέπεις ότι έχει κενό όταν το αγοράζεις,Αν το γεμίσεις μέχρι τα χείλη φυσικό είναι να πάρει πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RcManiac είπε

Να πάρει 50-100ml ναι, όχι 0.6 λίτρα. Αυτό δεν είναι μικρή απόκλιση. 

Εμένα πάλι μου έχουν βάλει σχεδόν 5 λίτρα βενζίνη σε 4λιτρο δοχείο αντιψυκτικού.

Και εγώ ήμουν σίγουρος ότι με έκλεψαν μέχρι που πήγα σπίτι και μέτρησα τη βενζίνη με δοσομετρητή κουζίνας, τότε διαπίστωσα πως πράγματι ήταν σχεδόν 5 λίτρα.

20201027123634_diagrammismenos_dosometritis_plastikos_me_cherouli_1000ml.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Να πάρει 50-100ml ναι, όχι 0.6 λίτρα. Αυτό δεν είναι μικρή απόκλιση. 

Δεν έγραψα για απόκλιση,έγραψα για κενό που έχουν τα δοχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα ακόμα μια φορά το ποστ του TS. τζάμπα το συζητάμε διότι τα στοιχέια έιναι ελλειπή.δε μπορέις να βγάλεις συμπέρασμα έτσι διότι δε ξέρεις πόσο είχε μέσα πριν.

δεν έχει σημασία αν "γέμισε". διότι αν ένα κουτάκι ισούται με 10 λίτρα. και 9-8-7-6-5-4 λίτρα να βάλεις πάλι θα φάινεται γεμάτο. αν δε ξέρεις πόσα λίτρα είχε μέσα χάνουμε το χρόνο μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...