Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά MacOS - Απορίες αρχάριου


Giorgos_00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/2/2021 στις 8:45 ΜΜ, johnzoro750 είπε

   Το iTerm2 απο την άλλη είναι νομίζω το καλύτερο terminal που εχω χρησιμοποιήσει μεχρι στιγμής τόσο σε windows οσο και linux και μπορεί με λιγη φροντιδα να γίνει πανέμορφο.

Έχεις πουθενά τα customization files της «φροντίδας» :D ; Πάντα τα ζήλευα αυτά τα τέρμιναλ αλλά μου φαίνεται αρκετά πολύπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/4/2021 στις 3:04 ΜΜ, liakos18 είπε

Έχεις πουθενά τα customization files της «φροντίδας» :D ; Πάντα τα ζήλευα αυτά τα τέρμιναλ αλλά μου φαίνεται αρκετά πολύπλοκη και χρονοβόρα διαδικασία.

Εγώ νομίζω ότι με ένα zsh και oh-my-zsh (μιλάμε για project που έχει 127k github stars) είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι τα φώτα σας γι άλλη μια φορά:

όταν δουλεύω σ'ένα φάκελο, πολλές φορές χρειάζεται να κρατήσω μια γρήγορη σημείωση για την πρόοδο της εργασίας μου. 
Αυτό που θέλω να κάνω, είναι να δημιουργήσω ένα απλό txt αρχείο μέσα στον φάκελο (όπου γράφω τις σημειώσεις μου).

  • Στα Windows αυτό το έκανα πολύ γρήγορα:
    δεξί κλικ >> στο menu μου έδινε την επιλογή create new >> text file , και ήμουν έτοιμος.
    Είχα επιτόπου ένα txt αρχείο μέσα στο φάκελο που δουλεύω.
     
  • Στο MacOS δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο:
    πρέπει όχι μόνο να ανοίξω την TextEdit εφαρμογή από Launchpad ή Dock, αλλά να κάνω browse όλο τον δίσκο μέχρι να φτάσω στον φάκελο που δουλεύω , για να κάνω save εκεί που θέλω.

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε replicate την συμπεριφορά των  Windows σε αυτό;

Μπορεί να φαίνεται "μικρό", αλλά στο δικό μου workflow με τσακίζει η διαδικασία του MacOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Giorgos_00 said:

Χρειάζομαι τα φώτα σας γι άλλη μια φορά:

όταν δουλεύω σ'ένα φάκελο, πολλές φορές χρειάζεται να κρατήσω μια γρήγορη σημείωση για την πρόοδο της εργασίας μου. 
Αυτό που θέλω να κάνω, είναι να δημιουργήσω ένα απλό txt αρχείο μέσα στον φάκελο (όπου γράφω τις σημειώσεις μου).

  • Στα Windows αυτό το έκανα πολύ γρήγορα:
    δεξί κλικ >> στο menu μου έδινε την επιλογή create new >> text file , και ήμουν έτοιμος.
    Είχα επιτόπου ένα txt αρχείο μέσα στο φάκελο που δουλεύω.
     
  • Στο MacOS δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο:
    πρέπει όχι μόνο να ανοίξω την TextEdit εφαρμογή από Launchpad ή Dock, αλλά να κάνω browse όλο τον δίσκο μέχρι να φτάσω στον φάκελο που δουλεύω , για να κάνω save εκεί που θέλω.

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε replicate την συμπεριφορά των  Windows σε αυτό;

Μπορεί να φαίνεται "μικρό", αλλά στο δικό μου workflow με τσακίζει η διαδικασία του MacOS

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος για να κάνεις αυτό που θες αλλά θα σου πω ένα tip που ισχύει γενικά για το open/save dialogue box στον finder.

Υποθέτω ότι έχεις ανοιχτό το παράθυρο με το folder μέσα στο οποίο θέλεις να σώσεις το txt. Ανοίγεις το text edit απ' το dock, γράφεις αυτό που θες και όταν κάνεις save και ανοίξει το open/save dialogue box, πιάνεις το folder στο οποίο θέλεις να σώσεις και το σπρώχνεις μέσα στο open/save dialogue box και σε πάει κατευθείαν εκεί που θες να σώσεις. Έτσι αποφεύγεις το browse στο δίσκο.

Μια άλλη λειτουργία που βοηθάει στην περιορισμένη λειτουργία του open/save dialogue box του MacOS, είναι ότι όταν έχεις ανοιχτό ένα open/save dialogue box και πατήσεις cmd+R, ανοίγει παράθυρο finder στο σημείο του δίσκου που βρίσκεται το open/save dialogue box. Είναι αρκετά βολικό όταν θέλεις να κάνεις κάποια κίνηση (rename ή δημιουργία folder) στο σημείο που βρίσκεται το open/save dialogue box. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο εύκολος τρόπος για να κάνεις αυτό που θες αλλά θα σου πω ένα tip που ισχύει γενικά για το open/save dialogue box στον finder.

Υποθέτω ότι έχεις ανοιχτό το παράθυρο με το folder μέσα στο οποίο θέλεις να σώσεις το txt. Ανοίγεις το text edit απ' το dock, γράφεις αυτό που θες και όταν κάνεις save και ανοίξει το open/save dialogue box, πιάνεις το folder στο οποίο θέλεις να σώσεις και το σπρώχνεις μέσα στο open/save dialogue box και σε πάει κατευθείαν εκεί που θες να σώσεις. Έτσι αποφεύγεις το browse στο δίσκο.

Μια άλλη λειτουργία που βοηθάει στην περιορισμένη λειτουργία του open/save dialogue box του MacOS, είναι ότι όταν έχεις ανοιχτό ένα open/save dialogue box και πατήσεις cmd+R, ανοίγει παράθυρο finder στο σημείο του δίσκου που βρίσκεται το open/save dialogue box. Είναι αρκετά βολικό όταν θέλεις να κάνεις κάποια κίνηση (rename ή δημιουργία folder) στο σημείο που βρίσκεται το open/save dialogue box. 

Thanks για τα tips , θα τα έχω στα υπόψη μου.

Αυτό που παλεύω να κάνω τώρα είναι μήπως μπορέσω με το Automator να φτιάξω ένα "create new text" action στο menu του δεξί-κλικ .

Αλλά είμαι ψιλο-άσχετος με το Automator, οπότε δεν έχω ιδέα που θα καταλήξει το πείραμα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Giorgos_00 said:

Thanks για τα tips , θα τα έχω στα υπόψη μου.

Αυτό που παλεύω να κάνω τώρα είναι μήπως μπορέσω με το Automator να φτιάξω ένα "create new text" action στο menu του δεξί-κλικ .

Αλλά είμαι ψιλο-άσχετος με το Automator, οπότε δεν έχω ιδέα που θα καταλήξει το πείραμα 😁

Κάτι τέτοιο δηλαδή

https://www.maketecheasier.com/create-blank-text-file-mac/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Μόλις τώρα δοκίμαζα αυτό
terminal - How can I create custom right-click context menu items in macOS? - Ask Different (stackexchange.com)

Το οποίο είναι αρκετά καλό, αλλά με μία "αδυναμία":
για να εμφανίζει το "Create New Text" στο context menu, πρέπει πρώτα να έχεις επιλέξει ένα αρχείο ή φάκελο (εντός του φακέλου που θες να δημιουργηθεί το text file).
Δεν το εμφανίζει δηλαδή κάνοντας δεξί-κλικ στο κενό.

Θα δοκιμάσω και αυτό που έστειλες, thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ήρθε η ώρα να ρωτήσω και για πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε:

Ενώ δούλευα στο Macbook ξαφνικά η εικόνα πάγωσε για λίγα δευτερόλεπτα, μου έβγαλε για κλάσμα του δευτερολέπτου μια ροζ οθόνη και έκανε restart.

Είναι αυτό που συμβαίνει στο 5:58 στο παρακάτω βίντεο :

 

 

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.Σε λίγες μέρες θα είμαι κάτοχος του MacBook air m1 μοντέλου. Είναι πρώτη μου φορά σε max os και γενικά σε apple πέραν από μικρά διαστήματα που είχα iPhone στο παρελθόν. Το επέλεξα για επαγγελματικούς λόγους και αν μείνω ευχαριστημένος ίσως πάω σε iPhone στο μέλλον. Αυτήν την στιγμή έχω ένα Samsung S10 plus και θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω την καλύτερη δυνατή και πιο άμεση συνδεσιμότητα ανάμεσα σε αυτά τα δύο..ένα αρχείο από το ένα να περνάει αυτόματα και στο άλλο ας πούμε (έγγραφα όχι φωτογραφίες κλπ) είναι η λύση το Google drive? Υπάρχει κάτι πιο άμεσο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Όσον αφορά τα shutdowns πως τα διαχειρίζεστε?

Άλλοι λένε κλείνε το άλλοι όχι.

Προσωπικά το κάνω shutdown κάθε βράδυ.

Επίσης, γνωρίζουμε αν υπάρχει τρόπος να σταματήσω το άνοιγμα όλων των εφαρμογών που ήταν ανοιχτές πριν το κλείσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μέσα στην ημέρα το βάζω στο sleep γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναχρησιμοποιήσω το macbook. Αν ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω για αρκετές ώρες τότε κάνω shut down. Και πάλι γρήγορα ανοίγει, δηλ δεν έχω θέμα.

Για μένα το νόημα του Sleep είναι να μπορείς να συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες, έχοντας ανοιχτές τις εφαρμογές σου.

για το κλείσιμο των εφαρμογών δες εδώ https://appuals.com/how-to-stop-your-macos-from-reopening-apps-after-a-reboot-or-a-crash/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2021 στις 10:55 ΠΜ, tsakitsan95 είπε

Καλημέρα!

Όσον αφορά τα shutdowns πως τα διαχειρίζεστε?

Άλλοι λένε κλείνε το άλλοι όχι.

Προσωπικά το κάνω shutdown κάθε βράδυ.

Επίσης, γνωρίζουμε αν υπάρχει τρόπος να σταματήσω το άνοιγμα όλων των εφαρμογών που ήταν ανοιχτές πριν το κλείσιμο?

Εγώ το κλείνω 2 3 φορές το μήνα κατά μέσο όρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να κάνω ένα clean install του τελευταίου MacOS σε ένα M1 MBA.

Googlάροντας , βρήκα αυτό στην σελίδα της Apple:
How to reinstall macOS – Apple Support

Οπότε αν καταλαβαίνω σωστά, απλά μπαίνω στο Recovery menu , επιλέγω "Reinstall MacOS Big Sur" και αυτό ηταν;
Έχω το laptop formatted και με καθαρή εγκατάσταση;
Δεν χρειάζεται κάποιο bootable usb ή κάτι παρόμοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...