Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά MacOS - Απορίες αρχάριου


Giorgos_00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, είμαι και εγώ νέος Mac user και η αληθεια ειναι πως προσπαθώ καθημερινα να μπω περισσοτερο στο κοσμο αυτο. Θα ήθελα την βοηθεια σας ωστοσο σε οτι αφορα το υπεραπαραιτητο office, ποιες ειναι οι επιλογες μου - εκτος της επίσημης αγορας του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια διευκρίνηση παρακαλώ σχετικά με το iCloud Drive:
όταν ανοίγω κάποιο app για πρώτη φορά (πχ. Numbers) μετά μου εμφανίζεται στην λίστα του iCloud Drive τικαρισμένο

1960626747_Screenshot2021-02-27at22_17_44.png.2c92b45a49c9f1a20fa1db1be0baca8a.png

(στο screenshot έχω αφαιρέσει το tick) 

Τι σημαίνει αυτό; 
Αν δηλαδή έχω τικαρισμένο εκεί το Numbers ή το TextEdit, τι ακριβώς κάνει (από την στιγμή που έχω επιλέξει να μην κάνει sync τα "Desktop and Document Folders") ;

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση για σύνδεση με εξωτερικό monitor:

Πως μπορώ να κάνω το dock να εμφανίζεται στην εξωτερική οθόνη και όχι στην οθόνη του macbook;

Συνδέω την εξωτερική οθόνη, πάω στα display settings, κι εκεί που βλέπω τις δύο οθόνες μεταφέρω την μικρή λευκή μπάρα στην εξωτερική.

Ενώ η εξωτερική θεωρητικά γίνεται η main οθόνη μου (ό,τι εικονίδια έχω στην επιφάνεια εργασίας μεταφέρονται εκεί) το dock παραμένει στο macbook 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις ένα δεξί κλικ πάνω στο dock (κάπου δεξιά στην κάθετη γραμμή του dock) και παίξε με το position on screen. Κάν' το left, right (ανάλογα πού έχεις την εξωτερική οθόνη) και μετά bottom. Μπορεί καμιά φορά να τρώει κόλλημα ανεξαρτήτως setting. Αν σου συμβαίνει συνέχεια όμως το ξαναβλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 9:30 ΜΜ, leou21 είπε

 Καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα, είμαι και εγώ νέος Mac user και η αληθεια ειναι πως προσπαθώ καθημερινα να μπω περισσοτερο στο κοσμο αυτο. Θα ήθελα την βοηθεια σας ωστοσο σε οτι αφορα το υπεραπαραιτητο office, ποιες ειναι οι επιλογες μου - εκτος της επίσημης αγορας του...

Αν θες και Access, δεν γνωρίζω. Αν όχι, ισχύουν περίπου τα ίδια πράγματα που ισχύουν για windows. --Ms Office στα γνωστά πειρατομαγαζιά, ή για δωρεάν εναλλακτική κατεβάζεις OpenOffice, LibreOffice ή Neooffice.  Υπάρχει το office.com, όπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα προγράμματα της microsoft online μέσω browser. Υπάρχουν τα google apps. Υπάρχει και η εναλλακτική της apple από το apple store, το iwork suite, με τα Pages, Numbers, και Keynote, που είναι επίσης δωρεάν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fanastas είπε

Δοκίμασε να κάνεις ένα δεξί κλικ πάνω στο dock (κάπου δεξιά στην κάθετη γραμμή του dock) και παίξε με το position on screen. Κάν' το left, right (ανάλογα πού έχεις την εξωτερική οθόνη) και μετά bottom. Μπορεί καμιά φορά να τρώει κόλλημα ανεξαρτήτως setting. Αν σου συμβαίνει συνέχεια όμως το ξαναβλέπουμε. 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

  • αρχικά να πω ότι στα display settings , το εικονίδιο της εξωτερικής οθόνης είναι τοποθετημένο πάνω και του macbook κάτω 
  • η λευκή μπάρα είναι τοποθετημένη στο εικονίδιο της εξωτερικής (επάνω) οθόνης

Το dock όπως είπαμε εμφανίζεται στο Macbook (κάτω).

Όταν επιλέγω positioning left ή right στο dock,  πράγματι μεταφέρεται στην εξωτερική οθόνη.

Όταν όμως επιλέγω bottom, δεν πάει στο κάτω μέρος της εξωτερικής οθόνης αλλά πίσω στην οθόνη του Macbook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2021 στις 8:24 ΜΜ, Giorgos_00 είπε

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

  • αρχικά να πω ότι στα display settings , το εικονίδιο της εξωτερικής οθόνης είναι τοποθετημένο πάνω και του macbook κάτω 
  • η λευκή μπάρα είναι τοποθετημένη στο εικονίδιο της εξωτερικής (επάνω) οθόνης

Το dock όπως είπαμε εμφανίζεται στο Macbook (κάτω).

Όταν επιλέγω positioning left ή right στο dock,  πράγματι μεταφέρεται στην εξωτερική οθόνη.

Όταν όμως επιλέγω bottom, δεν πάει στο κάτω μέρος της εξωτερικής οθόνης αλλά πίσω στην οθόνη του Macbook!

Την εξωτερική οθόνη την έχεις πάνω στο γραφείο σου δεξιά του macbook, αριστερά ή από πίσω (πάνω);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fanastas είπε

Την εξωτερική οθόνη την έχεις πάνω στο γραφείο σου δεξιά του macbook, αριστερά ή από πίσω (πάνω);

Την εξωτερική οθόνη την έχω πίσω (επάνω) από το Macbook. 

Γι αυτό τοποθέτησα και τα εικονίδια στο display settings αντίστοιχα (για να ταξιδεύει και ο δείκτης του ποντικιού από την μία οθόνη στην άλλη αναλόγως) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εξωτερικό δίσκο 2 TB που είναι ntfs (xρησιμοποιούνταν αποκλειστικά σε windows) πως θα τον σετάρω να είναι αποκλειστικά για χρήση mac (με όλα τα δικαιώματα δλδ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotisgate6 είπε

Καλησπέρα, εξωτερικό δίσκο 2 TB που είναι ntfs (xρησιμοποιούνταν αποκλειστικά σε windows) πως θα τον σετάρω να είναι αποκλειστικά για χρήση mac (με όλα τα δικαιώματα δλδ)?

Εγώ εγκατέστησα το Ntfs for Mac της Paragon. 

Οπότε πλέον το Macbook μπορεί και να διαβάζει αλλά και να γράφει σε NTFS κανονικά. 

Δεν είναι δωρεάν, αλλά το θεωρώ απαραίτητο εργαλείο και δουλεύει και απροβλημάτιστα (μέχρι τώρα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giorgos_00 είπε

Εγώ εγκατέστησα το Ntfs for Mac της Paragon. 

Οπότε πλέον το Macbook μπορεί και να διαβάζει αλλά και να γράφει σε NTFS κανονικά. 

Δεν είναι δωρεάν, αλλά το θεωρώ απαραίτητο εργαλείο και δουλεύει και απροβλημάτιστα (μέχρι τώρα) 

Φαίνεται πολύ καλό, είναι 19,95 το licence μία κ έξω? Ή χρειάζεται ανανεώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotisgate6 είπε

Φαίνεται πολύ καλό, είναι 19,95 το licence μία κ έξω? Ή χρειάζεται ανανεώσεις?

Δεν είναι με συνδρομή, 1 αγορά κάνεις (εκτός αν οι πιο έμπειροι εδώ ξέρουν κάτι παραπάνω). 

Αλλά το εγκαθιστάς και τέλος, δεν ασχολείσαι ξανά : πολύ απλά πλέον το Macbook έχει φουλ συμβατότητα με NTFS χωρίς να απαιτείται καμία ενέργεια από εσένα κατά την εγγραφή ή ανάγνωση του εξωτερικού δίσκου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Giorgos_00 said:

πλέον το Macbook έχει φουλ συμβατότητα με NTFS

Έχει full; Δυνατότητα π.χ. να σώζει Versions από apps όπως το Pages κλπ, έχει;

24 minutes ago, fotisgate6 said:

Καλησπέρα, εξωτερικό δίσκο 2 TB που είναι ntfs (xρησιμοποιούνταν αποκλειστικά σε windows) πως θα τον σετάρω να είναι αποκλειστικά για χρήση mac (με όλα τα δικαιώματα δλδ)?

Έχει μέσα αρχεία και δεν θέλεις να κάνεις format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...