Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά MacOS - Απορίες αρχάριου


Giorgos_00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Giorgos_00 είπε

Την εξωτερική οθόνη την έχω πίσω (επάνω) από το Macbook. 

Γι αυτό τοποθέτησα και τα εικονίδια στο display settings αντίστοιχα (για να ταξιδεύει και ο δείκτης του ποντικιού από την μία οθόνη στην άλλη αναλόγως) 

Με αυτό το στήσιμο bottom θεωρείται η κάτω οθόνη, οπότε γι'αυτο πάει εκεί το dock έστω κι αν έχει την άσπρη μπάρα στην εξωτερική. Τώρα δεν ξέρω αν είναι κάποιο μπαγκ, ή αν το κάνουν για να επιβάλλουν τη "λογική" ότι το bottom ειναι bottom. Η άσπρη μπαρα δηλώνει ούτως ή άλλως ποιο είναι το main display και όχι που είναι το dock.  Τώρα βάλεις (σαν test) την εξωτερική οθόνη από κάτω στο arrangement θα δεις ότι το dock πάει κανονικά στην εξωτερική. Βέβαια αυτό δε θα σε βολέψει στη χρήση γιατί θα μπερδεύεσαι όταν μεταφέρεις παράθυρα από οθόνη σε οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Έχει full; Δυνατότητα π.χ. να σώζει Versions από apps όπως το Pages κλπ, έχει;

Εγώ χρησιμοποιώ τους εξωτερικούς μου δίσκους σαν αποθήκη αρχείων (μουσική, φωτογραφίες, videos, documents). 

Και για τα παραπάνω, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα. 

Τώρα στο σενάριο που περιγράφεις για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, αλλά αν θες ευχαρίστως να το δοκιμάσω. 

1 ώρα πριν, fanastas είπε

Με αυτό το στήσιμο bottom θεωρείται η κάτω οθόνη, οπότε γι'αυτο πάει εκεί το dock έστω κι αν έχει την άσπρη μπάρα στην εξωτερική. Τώρα δεν ξέρω αν είναι κάποιο μπαγκ, ή αν το κάνουν για να επιβάλλουν τη "λογική" ότι το bottom ειναι bottom. Η άσπρη μπαρα δηλώνει ούτως ή άλλως ποιο είναι το main display και όχι που είναι το dock.  Τώρα βάλεις (σαν test) την εξωτερική οθόνη από κάτω στο arrangement θα δεις ότι το dock πάει κανονικά στην εξωτερική. Βέβαια αυτό δε θα σε βολέψει στη χρήση γιατί θα μπερδεύεσαι όταν μεταφέρεις παράθυρα από οθόνη σε οθόνη. 

Χμμ... Κατάλαβα τι εννοείς. 

Θα το δοκιμάσω αυτό που λες, από περιέργεια, και θα επανέλθω. 

Πάντως θα περίμενα η main screen να είναι και αυτή που θα φιλοξενεί το dock (αφού η menu bar είναι έτσι κι αλλιώς και στις δύο). Αλλιώς ποιο το νόημα της main screen ;

Σ ευχαριστώ πάντως 

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Giorgos_00 said:

Τώρα στο σενάριο που περιγράφεις για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, αλλά αν θες ευχαρίστως να το δοκιμάσω. 

https://support.apple.com/guide/mac-help/view-and-restore-past-versions-of-documents-mh40710/mac
 

https://eshop.macsales.com/blog/47415-auto-save-and-versions-an-often-overlooked-mac-feature/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν γνώριζα την παραπάνω λειτουργία στο MacOS.

Αλλά έτσι κι αλλιώς, αρχεία τύπου Word τα οποία είναι υπό επεξεργασία είναι αποθηκευμένα στον εσωτερικό σκληρό (μέχρι να τελειώσω μαζί τους) . 

Ο εξωτερικός είναι η "αποθήκη" μου, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μια δοκιμή στο παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Giorgos_00 said:

Δεν γνώριζα την παραπάνω λειτουργία στο MacOS.

Αλλά έτσι κι αλλιώς, αρχεία τύπου Word τα οποία είναι υπό επεξεργασία είναι αποθηκευμένα στον εσωτερικό σκληρό (μέχρι να τελειώσω μαζί τους) . 

Ο εξωτερικός είναι η "αποθήκη" μου, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μια δοκιμή στο παραπάνω 

Δεν νομίζω ότι το office για Mac υποστηρίζει "Versions". Τουλάχιστον παλιότερα δεν υποστήριζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω δώσει δικαιώματα στο CNN να μου στέλνει news notifications.

Έχει περαστεί κανονικά στις ρυθμίσεις εδώ και 3 μέρες, αλλά notification δεν έχω δει.

Ξέρει κανείς για πιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Screenshot 2021-03-19 at 10.16.38.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fanastas είπε

Τσέκαρε λιγο αν σου εχει παλιότερα notifications στο notification center ..σε αυτο που βγαινει αυτόματα στο δεξιό μέρος της οθόνης

Έκανα off/on όλα τα allow notifications απο τα ειδησεογραφικά που έχω βάλει, restart το λαπτοπ, και ξαφνικά αρχισαν να έρχονται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2021 στις 8:18 ΜΜ, fanastas είπε

Με αυτό το στήσιμο bottom θεωρείται η κάτω οθόνη, οπότε γι'αυτο πάει εκεί το dock έστω κι αν έχει την άσπρη μπάρα στην εξωτερική. Τώρα δεν ξέρω αν είναι κάποιο μπαγκ, ή αν το κάνουν για να επιβάλλουν τη "λογική" ότι το bottom ειναι bottom. Η άσπρη μπαρα δηλώνει ούτως ή άλλως ποιο είναι το main display και όχι που είναι το dock.  Τώρα βάλεις (σαν test) την εξωτερική οθόνη από κάτω στο arrangement θα δεις ότι το dock πάει κανονικά στην εξωτερική. Βέβαια αυτό δε θα σε βολέψει στη χρήση γιατί θα μπερδεύεσαι όταν μεταφέρεις παράθυρα από οθόνη σε οθόνη. 

Είχες δίκιο, με αυτή την λογική τελικά λειτουργεί:

  • όταν στα display settings έχω σετάρει το ένα display πάνω - το άλλο κάτω:
    επιλέγοντας "bottom" position στο dock, το τοποθετεί στο κάτω μέρος της κάτω (βάσει settings) οθόνης, ανεξάρτητα με τα ποια έχει δηλωθεί σαν main
  • αντίστοιχα συμπεριφέρεται και στα "left" "right" position settings του dock όταν στα display settings έχεις τοποθετήσει τα displays το ένα δίπλα στο άλλο: αγνοεί ποιο έχεις δηλώσει σαν main

Δεν μπορώ να βρω καμμία λογική σε αυτή την συμπεριφορά ( μιας και είμαι καινούργιος στο MacOS, δεν γνωρίζω προηγούμενες εκδόσεις πως συμπεριφέρονταν).

Αλλιώς, όπως είπα, λίγο νόημα έχει η έννοια του main display .

Επεξ/σία από Giorgos_00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μπορεί να είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου αλλά δεν μπορώ να βρω λύση, έχει εμφανιστεί το εικονίδιο του δίσκου στην επιφάνεια εργασίας αλλα δεν μπορώ να το εξαφανίσω , αυτό εμφανίστηκε ύστερα από κάποιες προσπάθειες που έκανα να συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Γνωρίζετε πως μπορώ να το βγάλω από την επιφάνεια εργασίας;

 

 

Στιγμιότυπο 2021-03-22, 6.20.05 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, orestispr είπε

Καλησπέρα , μπορεί να είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου αλλά δεν μπορώ να βρω λύση, έχει εμφανιστεί το εικονίδιο του δίσκου στην επιφάνεια εργασίας αλλα δεν μπορώ να το εξαφανίσω , αυτό εμφανίστηκε ύστερα από κάποιες προσπάθειες που έκανα να συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο. Γνωρίζετε πως μπορώ να το βγάλω από την επιφάνεια εργασίας;

 

 

Στιγμιότυπο 2021-03-22, 6.20.05 μμ.jpg

Finder > Preferences... > Hard disks

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/3/2021 στις 2:57 ΜΜ, Giorgos_00 είπε

Είχες δίκιο, με αυτή την λογική τελικά λειτουργεί:

  • όταν στα display settings έχω σετάρει το ένα display πάνω - το άλλο κάτω:
    επιλέγοντας "bottom" position στο dock, το τοποθετεί στο κάτω μέρος της κάτω (βάσει settings) οθόνης, ανεξάρτητα με τα ποια έχει δηλωθεί σαν main
  • αντίστοιχα συμπεριφέρεται και στα "left" "right" position settings του dock όταν στα display settings έχεις τοποθετήσει τα displays το ένα δίπλα στο άλλο: αγνοεί ποιο έχεις δηλώσει σαν main

Δεν μπορώ να βρω καμμία λογική σε αυτή την συμπεριφορά ( μιας και είμαι καινούργιος στο MacOS, δεν γνωρίζω προηγούμενες εκδόσεις πως συμπεριφέρονταν).

Αλλιώς, όπως είπα, λίγο νόημα έχει η έννοια του main display .

Έκανα τεστ το δικό σου setting σε οθόνες. Το στήσιμο της μπάρας (dock) δεν έχει να κάνει με το display arrangement τελικά αλλά με το mission control. Οπότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής:
- πήγαινε στο display arrangement και βάλε την άσπρη μπάρα στην οθόνη που θες. 
- μετά πήγαινε στο mission control και κάνε uncheck το "displays have separate spaces"
ή με ανάποδη σειρά... κάτι θα πιάσει. 
let me know πώς πήγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 10:18 ΠΜ, fanastas είπε

Έκανα τεστ το δικό σου setting σε οθόνες. Το στήσιμο της μπάρας (dock) δεν έχει να κάνει με το display arrangement τελικά αλλά με το mission control. Οπότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις το εξής:
- πήγαινε στο display arrangement και βάλε την άσπρη μπάρα στην οθόνη που θες. 
- μετά πήγαινε στο mission control και κάνε uncheck το "displays have separate spaces"
ή με ανάποδη σειρά... κάτι θα πιάσει. 
let me know πώς πήγε!

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα να πάιξω με το "displays have separate spaces", αλλά δεν κατάφερα κάτι:
στις δοκιμές που έκανα, αυτό το setting φαίνεται να επηρρεάζει την συμπεριφορά των 2 displays σε ό,τι αφορά πολλαπλά desktops (full screen windows) αλλά όχι και του dock 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Giorgos_00 είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα να πάιξω με το "displays have separate spaces", αλλά δεν κατάφερα κάτι:
στις δοκιμές που έκανα, αυτό το setting φαίνεται να επηρρεάζει την συμπεριφορά των 2 displays σε ό,τι αφορά πολλαπλά desktops (full screen windows) αλλά όχι και του dock 😕

Κατάλαβα. Εμένα το dock άλλαζε πολύ συχνά οθόνες ενώ δούλευα, και με αυτό το setting το σταμάτησα και όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...