Προς το περιεχόμενο
Πρώτη φορά MacOS - Απορίες αρχάριου

Giorgos_00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, avoulk είπε

Καλό θα ήταν να φορμάρεις και τον δίσκο για να είσαι σίγουρος 

Η παραπάνω διαδικασία δεν κάνει ταυτόχρονα και format στον δίσκο πριν εγκαταστήσει το λειτουργικό; 

Τι χρειάζεται να κάνω; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Και εγώ μόλις έβαλα mac os. Από προγράμματα νομίχω πως εαν έχεις συνηθίσει να κάνεις snap τα παραθηρα στις άκρες της ορόνης με το ποντικι τοτε το Rectangle θα σου λύσει τα χέρια. Αλλο χρήσιμο προγραμμ

Μόνιμα στο ρεύμα και σε clamshell mode με external monitors. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Όταν είχα ξεκινήσει να δουλεύω έτσι, το είχα ψάξει αρκετά και δεν είχα βρει κάτι επίσημο πο

Αρχικά το άρθρο που ανέβασες είναι αρκετά γενικό. Ας μιλάμε πιο συγκεκριμένα μιας και έγραψες ότι η μπαταρία πρέπει να κάνει κάποιους κύκλους κάθε μερικές μέρες. Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό, για αυτ

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και σε ποιον δίσκο από τους δύο θα πρέπει να κάνει το φορμάτ ? Και σε ποιον θα εγκαταστησει το λειτουργικο ?

Macintosh HD 

ή

Macintosh HD - Δεδομένα (Data) 

?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 29/5/2021 στις 4:36 ΜΜ, zernex201 είπε

Και σε ποιον δίσκο από τους δύο θα πρέπει να κάνει το φορμάτ ? Και σε ποιον θα εγκαταστησει το λειτουργικο ?

Macintosh HD 

ή

?

Διαγράφει το δεύτερο-εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω-, κάνει φορμάτ τον πρώτο και εγκατάσταση εκεί (στον πρώτο). ;)

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 29/5/2021 στις 4:36 ΜΜ, zernex201 είπε

Macintosh HD 

ή

?

Ένας είναι ο δίσκος με διαφορετικά volume. Θα έλεγα partition αλλά δεν είναι έτσι στο APFS.

Στις 25/5/2021 στις 9:28 ΜΜ, Giorgos_00 είπε

Η παραπάνω διαδικασία δεν κάνει ταυτόχρονα και format στον δίσκο πριν εγκαταστήσει το λειτουργικό; 

Τι χρειάζεται να κάνω; 

Erase με το disk utility.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Νέα απορία για το εξής σενάριο:

Έχω ανοιχτό έναν φάκελο, τον οποίο τον έχω σε full screen (οπότε δικό του " desktop").

Όταν επιλέγω ένα αρχείο (π.χ. word) και πατάω το preview (Space), η προεπισκόπηση ανοίγει στην ίδια οθόνη ("πάνω" από τον φάκελο)

Όταν όμως κάνω διπλό-κλικ για να ανοίξω κανονικά το αρχείο, με επιστρέφει στο αρχικό desktop για να ανοίξει το word.

Υπάρχει τρόπος το άνοιγμα (διπλό-κλικ) να έχει ίδια συμπεριφορά με το preview ;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

χωρίς να είμαι εξπερ νομίζω δεν γίνεται. εφόσον ανοίγεις νέα εφαρμογή για το αρχείο αυτή θα ανοίξει στο αρχικό desktop 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

χωρίς να είμαι εξπερ νομίζω δεν γίνεται. εφόσον ανοίγεις νέα εφαρμογή για το αρχείο αυτή θα ανοίξει στο αρχικό desktop 

Κι εγώ το έψαξα λίγο στις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα κάτι έως τώρα.. 

Κρίμα, θα με βόλευε πολύ κάτι τέτοιο 😕

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλημέρα παιδιά,

θέλω να κάνω καθαρό install μέσω usb. Έχω κρατήσει τα αρχεία που θέλω, δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το time machine. Πρέπει να κάνω πρώτα erase τον SSD ή μπορώ κατευθείαν να ξεκινήσω τη διαδικασία με το USB? ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 8/6/2021 στις 9:28 ΠΜ, onelonelystar είπε

Καλημέρα παιδιά,

θέλω να κάνω καθαρό install μέσω usb. Έχω κρατήσει τα αρχεία που θέλω, δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το time machine. Πρέπει να κάνω πρώτα erase τον SSD ή μπορώ κατευθείαν να ξεκινήσω τη διαδικασία με το USB? ευχαριστώ!

Νομιζω οτι μπορεις απο το usb να ανοιξεις το disk utility και να τον κανεις erase 

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλαξα πρόσφατα browser, από safari σε edge, μόνο και μόνο για το outlook web app(owa) επειδή λαγκαρε η πληκτρολόγηση όταν πήγαινα να κάνω reply.
Για όλα τα υπόλοιπα χρησιμοποιώ safari χωρίς κανένα θέμα.

Όμως με το safari μπορούσα να κάνω login στο outlook με touchID, στο edge παρόλα αυτά δεν μπορώ. Δεν κάνει καν prompt για touchID.

Υπάρχει λύση;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.