Προς το περιεχόμενο

Office 2019 πολυτονική γραμματοσειρά/έλεγχος.


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδια μια ερώτηση. Εχω office 2019 (γνήσια). Μπορώ ν αεγκαταστήσω πολυτονική γραμματοσειρά/πολυτονικό ορθογραφικό έλεγχο (στο libre office υπήρχε η δυνατότητα και για τα δύο).

Οσο και να 'εψαξα δε βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows έχουν ήδη πολυτονικές γραμματοσειρές, και φυσικά μπορείς να εγκαταστήσεις και άλλες. Επίσης απ' όσο ξέρω, ορθογραφικός έλεγχος σε πολυτονικό ελληνικό κείμενο δεν υποστηρίζεται από το Microsoft Office.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γραμματοσειρές των Windows 10: Palatino Linotype, Times New Roman, Arial, Calibri, Cambria, Segoe UI κτλ.
Επιπλέον πολυτονικές γραμματοσειρές μπορείς να βρεις στην Εταιρεία Ελληνικών Τυπογραφικών Στοιχείων και στο Google fonts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσο και αν έψαξα όμως δε βρήκα την αλληλουχία που απαιτείται( ποια πλήκτρα πατάω) για να βάλω στις συγκεκριμένες γραμματοσειρές πνεύματα περισπωμένη κτλ. Που μπορώ να τα βρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, πρεπει να βαλεις την πολυτονικη "εκδοση" του ελληνικου πληκτρολογιου. Μετα γραφεις οπως λεει εδω
https://www.arxaiagumnasiou.net/2018/01/polutoniko-arxaia-ellinika-windows-word.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για εύκολη γραφή με πολυτονικό στο Word δοκίμασε το πρόγραμμα που έχω φτιάξει. Λέγεται κορωνίδα (koronis) και κάνει τα πάντα πιο εύκολα. Το διαθέτω δωρεάν στο κάτωθι link: http://www.tranoudakis.us.to

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...