Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εργασίας σε περίοδο lockdown


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Το θέμα που θέλω να ανοίξω πιθανόν ενδιαφέρει πολλούς.

Λίγα πράγματα για μένα σε περίπτωση που δεν με ξέρετε.

Είμαι 31 χρονών φοιτητής (τον Μάιο κλείνω τα 32) είχα μερικές αναποδιές με την σχολή μου (τει λαμίας)  την οποία σκοπεύω να ολοκληρώσω τον ιούνιο αν όλα πάνε καλά.

Έχω αρχίσει και στέλνω φουλ βιογραφικά από τις αρχές του χρόνου(γύρω στα 14) αλλά βλέπω πως οι εταιρείες δεν προσλαμβάνουν αυτή την περίοδο. (δεν μου έχει απαντήσει κάποιος). 

Καταρχήν θεωρώ απαράδεκτο πως εμείς οι τελειφοιτοι έχουμε αποκοπεί από το επίδομα των 534 ευρώ από την κυβέρνηση απο τη στιγμή που είναι φανερό ότι έχουν σταματήσει οι νέες προσλήψεις... αλλά αυτό είναι ένα θέμα για άλλη ώρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό(trend αυτόν τον καιρό)  που όμως η τεχνητη νοημοσύνη θα αυτόματοποιήσει όλη αυτή τη διαδικασία(ήδη a.i. γράφει κώδικα μόνη της) η να πάω κατευθείαν για devops ? ποιο επάγγελμα θεωρείτε πως είναι πιο future proof , και υπάρχει και work-life balance ?

Επεξ/σία από leontas3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

φίλε sorry αλλά ακόμα πιο απαράδεκτο είναι να είσαι 31-32 και ακόμα να μην έχεις τελειώσει τη σχολή σου. Οκ στραβές συμβαίνουν αλλά για ποιο λόγο να τις πληρώνουν άλλοι;

αντί να λες ευχαριστώ που είσαι ακόμα στη σχολή και δε σε πετάξαν έξω ζητάς τα ρέστα γιατί δε σε πληρώνει το κράτος; ω ρε τι άλλο θα ακούσουμε

Ποιοι ακριβώς να κάνουν προσλήψεις; Σχεδόν οι μισές επιχειρήσεις είναι κλειστές και οι άλλες μισές  "κλειστές" και δουλεύουν μαύρα για να γλιτώσουν τη μισθοδοσία. εδώ δεν έβρισκες δουλειά πριν, θα βρεις τώρα; Κάτι προγράμματα που τρέχει ο ΟΑΕΔ νομίζω ξεκινήσανε αλλά λογικά δε σε πιάνει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγες μακριά με την AI και τον κώδικα.
Σου προτείνω να τελειώσεις την σχολή σύντομα γιατί θα υπάρξει όριο στα x+2 χρόνια για να τελειώσεις αλλιώς σε διαγράφουν.

το θέμα δουλειάς είναι νωρίς ακόμα έχω την εντύπωση. 

Θα υπάρχουν προγραμματιστές και έχει ζήτηση. Πέρα από το e-mail με το cv χτύπα και κανένα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ασχοληθεί γενικά στον ελεύθερο σου χρόνο με κάποια γλώσσα και framework ? Έχεις φτιάξει projects και να τα έχεις ανεβάσει στο github? 
 

Δεν ξέρω που έχεις στείλει και πως ψάχνεις, αλλά αυτο που βλέπω εγώ τουλάχιστον από την αγορά είναι ότι έχει πράγμα. Στο λέω τελείως φιλικά, επειδή γενικά υπάρχει ζήτηση για προγραμματιστές, μπορεί να χρειάζεται κάποιες αλλαγές το cv και να φτιάξεις κάνα προτζεκτακι σε περίπτωση που δε το έχεις κάνει, για να πάρεις κάποια απάντηση από την εταιρεία. Γιατί εάν δεν έχεις κάνει κάτι και απλά πλασάρεις στο βιογραφικό σου σε ποια σχολή είσαι και τι γλώσσες προγραμματισμού απλά "ξέρεις", δυστυχώς δεν αρκεί για να σ απαντήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποιος για τους χ,ψ λόγους καθυστερεί να τελειώσει τη σχολή του αφορά αυτόν και μόνο αυτόν. Στα υπόλοιπα έχω την αίσθηση ότι έχει μπερδευτεί ο TS λίγο.

16 ώρες πριν, leontas3 είπε

ποιο επάγγελμα θεωρείτε πως είναι πιο future proof , και υπάρχει και work-life balance ?

Αγαπητέ και φράγκα πολλά και χρόνος είναι μια δύσκολη εξίσωση εκτός αν σε λένε Νιάρχο, Γουλανδρή κλπ. Βρες να κάνεις κάτι που σου αρέσει και τα υπόλοιπα τα συζητάμε σε 2ο χρόνο.

Τα 534€ φαντάζομαι ότι τα λες σκωπτικά γιατί αλλιώς έχεις μπερδέψει μερικά πράγματα. Έγινε πολύ της μοδός η αγορά εργασίας στον προγραμματισμό και οι 9 στους 10 βλέπουν καριέρα Ζuckerberg (τουλάχιστον) και μόλις πάνε παραπέρα από το hello world επιστρέφουν στο όνειρο μιας δουλειάς στο δημόσιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, leontas3 είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Το θέμα που θέλω να ανοίξω πιθανόν ενδιαφέρει πολλούς.

Λίγα πράγματα για μένα σε περίπτωση που δεν με ξέρετε.

Είμαι 31 χρονών φοιτητής (τον Μάιο κλείνω τα 32) είχα μερικές αναποδιές με την σχολή μου (τει λαμίας)  την οποία σκοπεύω να ολοκληρώσω τον ιούνιο αν όλα πάνε καλά.

Έχω αρχίσει και στέλνω φουλ βιογραφικά από τις αρχές του χρόνου(γύρω στα 14) αλλά βλέπω πως οι εταιρείες δεν προσλαμβάνουν αυτή την περίοδο. (δεν μου έχει απαντήσει κάποιος). 

Καταρχήν θεωρώ απαράδεκτο πως εμείς οι τελειφοιτοι έχουμε αποκοπεί από το επίδομα των 534 ευρώ από την κυβέρνηση απο τη στιγμή που είναι φανερό ότι έχουν σταματήσει οι νέες προσλήψεις... αλλά αυτό είναι ένα θέμα για άλλη ώρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό(trend αυτόν τον καιρό)  που όμως η τεχνητη νοημοσύνη θα αυτόματοποιήσει όλη αυτή τη διαδικασία(ήδη a.i. γράφει κώδικα μόνη της) η να πάω κατευθείαν για devops ? ποιο επάγγελμα θεωρείτε πως είναι πιο future proof , και υπάρχει και work-life balance ?

Σε συνεχεια και αλλων σχολιων σχετικα με το οτι εισαι ακομα φοιτητης στα 32 (στρατιωτικο δεν αναφερεις), θα ηθελα να σου επισημάνω οτι για να πετυχεις ΞΕΧΑΣΕ το work-life balance!!!!!!!!!! δεν υπαρχει!!! μονο στο δημοσιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι εταιρείες που στέλνω βιογραφικά είναι ναυτιλιακές και κάποιες εταιρείες στο εξωτερικό.

Νομιζώ προτιμώ να δουλεύω για μια εταιρεία στην Γαλλία για παράδειγμα(με μισθό Γαλλίας) και να δουλεύω remote από το σπίτι μου.

Έχω ακούσει πως κάποιοι το εφαρμόζουν ήδη αυτό και συμφέρει.Επίσης να ξέρετε στην Γαλλία δεν υπάρχει 8ώρο 40ώρο, από το 2000 και μετά έχουν 7ώρο 35ώρο.

Μπορείτε να το googlarete για να το επιβεβαιώσετε αυτό σε μερικές χώρες το 8ώρο έχει γίνει 7ώρο εδώ και χρόνια.

Προτιμώ να αποφύγω τις μικρές ελληνικές εταιρειες <250 ατομα γιατι ξέρω πως δεν υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης εκεί.

Παιδιά νομίζω η Ελλάδα θα κάνει να συνέλθει κανα 2 χρόνια με όλο αυτό που γίνεται και δεν θέλω να μπλέξω με μικρές ελληνικές εταιρείες που όλοι ξέρουμε πως προσπαθούν να σε εκμεταλευτούν και δουλεύεις 9ωρα και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leontas3 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι εταιρείες που στέλνω βιογραφικά είναι ναυτιλιακές και κάποιες εταιρείες στο εξωτερικό.

Νομιζώ προτιμώ να δουλεύω για μια εταιρεία στην Γαλλία για παράδειγμα(με μισθό Γαλλίας) και να δουλεύω remote από το σπίτι μου.

Έχω ακούσει πως κάποιοι το εφαρμόζουν ήδη αυτό και συμφέρει.Επίσης να ξέρετε στην Γαλλία δεν υπάρχει 8ώρο 40ώρο, από το 2000 και μετά έχουν 7ώρο 35ώρο.

Μπορείτε να το googlarete για να το επιβεβαιώσετε αυτό σε μερικές χώρες το 8ώρο έχει γίνει 7ώρο εδώ και χρόνια.

Προτιμώ να αποφύγω τις μικρές ελληνικές εταιρειες <250 ατομα γιατι ξέρω πως δεν υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης εκεί.

Παιδιά νομίζω η Ελλάδα θα κάνει να συνέλθει κανα 2 χρόνια με όλο αυτό που γίνεται και δεν θέλω να μπλέξω με μικρές ελληνικές εταιρείες που όλοι ξέρουμε πως προσπαθούν να σε εκμεταλευτούν και δουλεύεις 9ωρα και τετοια.

Kαι γιατί η εταιρία στην Γαλλία να προτιμήσει να  πληρώνει εσένα που θες είσαι σπίτι σου και να μην πάρει καποιον που θα είναι στην Γαλλία;

Εχεις πείρα απο τα 9ωρα κλπ;Εχεις εργασιακή εμπειρία;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Kαι γιατί η εταιρία στην Γαλλία να προτιμήσει να  πληρώνει εσένα που θες είσαι σπίτι σου και να μην πάρει καποιον που θα είναι στην Γαλλία;

Εχεις πείρα απο τα 9ωρα κλπ;Εχεις εργασιακή εμπειρία;

 

Δεν έχω εργασιακή εμπειρία το είπα και πιο πάνω. Τώρα Ψάχνω.

Νομίζω δεν ενδιαφέρει τους Γάλλους τι εθνικότητα θα είναι ο άλλος αρκεί να τους βγάζει την δουλειά.

Και σίγουρα εγώ θα τους έρθω πιο οικονομικά από έναν Γάλλο.Αντί να μου δώσουν 2,5Κ θα μου δώσουν 2Κ . win-win και για τις 2 μεριές νομίζω. Τα 2 χιλιάρικα μπορεί για εκεί να είναι ένας χαμηλός-μέσος μισθός αλλά εδώ είναι αρκετός για τα πρώτα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Δεν έχω εργασιακή εμπειρία το είπα και πιο πάνω. Τώρα Ψάχνω.

Νομίζω δεν ενδιαφέρει τους Γάλλους τι εθνικότητα θα είναι ο άλλος αρκεί να τους βγάζει την δουλειά.

Και σίγουρα εγώ θα τους έρθω πιο οικονομικά από έναν Γάλλο.Αντί να μου δώσουν 2,5Κ θα μου δώσουν 2Κ . win-win και για τις 2 μεριές νομίζω. Τα 2 χιλιάρικα μπορεί για εκεί να είναι ένας χαμηλός-μέσος μισθός αλλά εδώ είναι αρκετός για τα πρώτα βήματα.

Πρόσεχε το σύννεφο που είσαι μην διαλυθεί όταν βγεις στον πραγματικό κόσμο. 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πρόσεχε το σύννεφο που είσαι μην διαλυθεί όταν βγεις στον πραγματικό κόσμο. 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως θα βρω δουλειά με 2 χιλιάρικα στην ελλάδα.... Για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει και κοιτάω σε εταιρείες του εξωτερικού.

Στην ελλάδα ξέρω πως οι μισθοί είναι 1200-1500 ...Ελλαδάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leontas3 είπε

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως θα βρω δουλειά με 2 χιλιάρικα στην ελλάδα.... Για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει και κοιτάω σε εταιρείες του εξωτερικού.

Στην ελλάδα ξέρω πως οι μισθοί είναι 1200-1500 ...Ελλαδάρα...

Πρόσεχε γιατί θα πέσεις άσχημα.Αλλά δεν με εκπλήσσεις .Συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο που έκανες στα προηγούμενα θεματα που άνοιξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως θα βρω δουλειά με 2 χιλιάρικα στην ελλάδα.... Για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει και κοιτάω σε εταιρείες του εξωτερικού.

Στην ελλάδα ξέρω πως οι μισθοί είναι 1200-1500 ...Ελλαδάρα...

φιλε κατεβα απ' το αλογο! Δεν εχει ιδεα τι επικρατει εκει εξω!!! 600 ευρω και ΑΝ, που τα ειδες τα 1200??? Δεν εχει δουλεψει στα 31!!!!!!!!!! Και περιμενεις να σε παρουν και στο εξωτερικο??? χαχαααχχ πραγματικα τι διαβαζω !!! Νομιζεις ολοι περιμενουν να παρεις το χαρτι υγειας (πτυχιο) του τει λαμιας για να σε προσλαβουν?? oooo χριστε μου γελασα αχααχ

Επισης οι γαλλοι εχουν τοσους αραβες και νεγρους για τετοιες δουλειες, που μιλανε και αριστα γαλλικα!

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...