Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εργασίας σε περίοδο lockdown


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, leontas3 είπε

Δεν έχω εργασιακή εμπειρία το είπα και πιο πάνω. Τώρα Ψάχνω.

Νομίζω δεν ενδιαφέρει τους Γάλλους τι εθνικότητα θα είναι ο άλλος αρκεί να τους βγάζει την δουλειά.

Και σίγουρα εγώ θα τους έρθω πιο οικονομικά από έναν Γάλλο.Αντί να μου δώσουν 2,5Κ θα μου δώσουν 2Κ . win-win και για τις 2 μεριές νομίζω. Τα 2 χιλιάρικα μπορεί για εκεί να είναι ένας χαμηλός-μέσος μισθός αλλά εδώ είναι αρκετός για τα πρώτα βήματα.

Υπαρχουν εκατομμυρια που θα κανουν την δουλεια ποιο οικονομικα, και θα μιλουν και 3 γλωσσες......... κατεβα απο το συννεφάκι σου γιατι θα πεσεις ασχημα.....

2 λεπτά πριν, TheCisconian είπε

Κάτσε ρε φίλε, έχεις μπει να κοιτάξεις τι ζητάνε οι αγγελίες για DevOps ? ποσο μάλλον DevSecOps . Κοιτάω και τα παλιά θέματα που έχεις ανοίξει μου φάινεσαι για τρολλακι. Σε περίπτωση που δεν είσαι θα σου απαντήσω. 

1.Χωρίς εμπειρία προγραμματισμού ούτε με 500ευρώ δουλειά δε θα βρείς.

2.Μου λες θες DevOps αλλά λες δεν έχεις ιδέα απο δίκτυα και δεν ενδιαφέρουν κιόλας. Αποτι καταλαβαίνω είδες καπου μια λεξη γραμμένη, δεν εψαξες να δεις τι σημαινει και απλα ακουσες οτι εχει καλα λεφτα και ειπες να την γραψεις και εδω. 

Προσγειώσου, ψάξε βρες κάτι που να σε ενδιαφέρει και ξεσκίσου στο διάβασμα και στη δουλειά , να γίνεις καλός. Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν. Νέος είσαι ακομα στα 31 να πάρεις το σωστό δρόμο αλλά πρέπει να αλλάξεις μυαλά γιατί τα δικά σου έχουν πάρει πολύ αέρα. 

Καλή τύχη

καλαααααα.....στα 31 επρεπε να ειναι ηδη στην 2η δουλεια του και να κοιταει για την 3η που θα του έδινε θεση και χρηματα.......... στα 31+ εχεις χασει το τρενο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, arispz είπε

καλαααααα.....στα 31 επρεπε να ειναι ηδη στην 2η δουλεια του και να κοιταει για την 3η που θα του έδινε θεση και χρηματα.......... στα 31+ εχεις χασει το τρενο......

Ποιός το λέει αυτό ; Δεν είναι ένας ο δρόμος για την επιτυχία. Συμφωνώ οτι καλό είναι να μπεις σε μια σειρά απο μικρός αλλά ο καθένας έχει τις αναποδιές του στη ζωή. Δεν καταστράφηκε η ζωή σου επειδή τεμπέλιασες μεχρι τα 30. Αρκεί να αλλάξεις μυαλά και να δουλέψεις σκληρά

Επεξ/σία από TheCisconian
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leontas3 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι εταιρείες που στέλνω βιογραφικά είναι ναυτιλιακές και κάποιες εταιρείες στο εξωτερικό.

Νομιζώ προτιμώ να δουλεύω για μια εταιρεία στην Γαλλία για παράδειγμα(με μισθό Γαλλίας) και να δουλεύω remote από το σπίτι μου.

Έχω ακούσει πως κάποιοι το εφαρμόζουν ήδη αυτό και συμφέρει.Επίσης να ξέρετε στην Γαλλία δεν υπάρχει 8ώρο 40ώρο, από το 2000 και μετά έχουν 7ώρο 35ώρο.

Μπορείτε να το googlarete για να το επιβεβαιώσετε αυτό σε μερικές χώρες το 8ώρο έχει γίνει 7ώρο εδώ και χρόνια.

Προτιμώ να αποφύγω τις μικρές ελληνικές εταιρειες <250 ατομα γιατι ξέρω πως δεν υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης εκεί.

Παιδιά νομίζω η Ελλάδα θα κάνει να συνέλθει κανα 2 χρόνια με όλο αυτό που γίνεται και δεν θέλω να μπλέξω με μικρές ελληνικές εταιρείες που όλοι ξέρουμε πως προσπαθούν να σε εκμεταλευτούν και δουλεύεις 9ωρα και τετοια.

Ειμαι Junior Developer.  Ξεκινησα να δουλευω 7/1/21 αλλα παντα εκανα παρεα λογω σπουδων και απο event κλπ με developer που εχουν καλους μισθους (1κ-3κ/μηνα).

Πιο παλια (απο τα 16, πλεον 26) δουλευα σε μικρο - πραγματα γυρω απο την πληροφορικη (κατσαβιδιασμα, αναβαθμισεις) αλλα ποτε αμμεσα με κωδικα γιατι δεν μου εδιναν την ευκαιρια.

 

Ο μισθος μου ειναι καλος για αρχη (εγω παιρνω 750) γιατι προφανως  δεν εχω ιδεα τι κανω σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΔΟ κωδικα.

Μου εγιναν προτασεις και με περισσοτερα λεφτα (900) που δεν πηγα γιατι θα χτυπαγα; 12ωρα καθημερινα (πραγμα που δεν μπορω να κανω για πολλους λογους αλλα ο βασικος ειναι οτι δουλευω για να ζω ΚΑΙ ΟΧΙ ζω για να δουλευω).

 

Διαδικασια:

  • Ειχα κανει αρκετα side-project απο γλωσσες οπως Java, PHP και σε γνωστα frameworks (πχ Yii2, Laravel) και τα εδειχνα.
    • Μαζι με documentation. Σε καθε τι μικρο ή μεγαλο.
    • Παντα ευγενικος (οσο μπορουσα)
  • Εκανα καθημερνα προπονηση με διαφορετικα udemy courses και διαβαζα σαν τρελος.
  • Ζητουσα - παρακαλαγα φιλους και γνωστους να μου σουλουπωνουν κωδικα καθημερινα για να γινω καλυτερος και πιο professional.

Αποτελεσμα:

  • Εφαγα απειρα χαστουκια απο μεγαλα ονοματα αλλα δεν σταματησα, και στο τελος κατεληξα σε μια εταιρια μικρη με λιγα ατομα που ειχαν την ορεξη να καθησουν να ασχοληθουν μαζι μου (να επενδυσουν χρονο και προφανως χρημα) πανω μου για να γινω αυτο που λεμε "asset" για αυτους. Αν μεγαλωσει, καλως! Θα ειμαι ενα απο τα πρωτα της μελη. Που σημαινει οτι λογικα θα παρω και καποια καλυτερη θεση. Δηλαδη ετσι, επενδυω εγω σε αυτους και αυτοι σε εμενα.

 

2 ώρες πριν, leontas3 είπε

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως θα βρω δουλειά με 2 χιλιάρικα στην ελλάδα.... Για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει και κοιτάω σε εταιρείες του εξωτερικού.

Στην ελλάδα ξέρω πως οι μισθοί είναι 1200-1500 ...Ελλαδάρα...

Μαλλον μιλας για mid.

Τωρα ειμαι χαρουμενος, κανω αυτο που θελω και νιωθω οτι ειμαι σε μια πολυ καλη αρχη.

Αν σκοπος σου ειναι τα λεφτα, μαλλον δεν εισαι στο καταλληλο χωρο εκτος αν θες να σκιστεις και να διαβασεις σαν τρελος για κατι που ζητανε πολλοι (μαλλον καποιο framework? καποια πιστοποιηση ή κατι αναλογο). Και εμενα μου αρεσουν (παντα ηθελα το δικο μου αμαξι)

 

Καλη επιτυχια.

Αλλα μην κοιτας τα λεφτα ΜΟΝΟ.

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πρόσεχε το σύννεφο που είσαι μην διαλυθεί όταν βγεις στον πραγματικό κόσμο. 

+1 απο εμενα. Λες οτι δεν εχεις εμπειρια και θες 2κ... μαλλον ψαχνεις σπονσορα;

Σκεψου το αναποδα: γιατι ο αλλος να σου δωσει 2Κ.

36 λεπτά πριν, TheCisconian είπε

Ξέρω παιδιά που βρήκαν και με χιλιάρικο πρώτο μισθό χωρίς προυπηρεσία 

Και εγω. Και δεν ειναι σπανιο πλεον. Βεβαια ειχανε πουλησει ολο το 24ωρο τους στο coding.

18 λεπτά πριν, TheCisconian είπε

Προσγειώσου, ψάξε βρες κάτι που να σε ενδιαφέρει και ξεσκίσου στο διάβασμα και στη δουλειά , να γίνεις καλός. Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν

+1

 

18 λεπτά πριν, TheCisconian είπε

Νέος είσαι ακομα στα 31 να πάρεις το σωστό δρόμο αλλά πρέπει να αλλάξεις μυαλά γιατί τα δικά σου έχουν πάρει πολύ αέρα. 

Σε αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

Εγω νιωθω γερος ηδη για Junior στα 26

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απαντάτε. 

Μαζευουμε ινφο για το επόμενο θέμα που θα ανοίξει το καλοκαίρι.

"Ειμαι 33 χρονων και λέω να πάω Σλοβενία αλλά να δουλευω remote απο Μαλδίβες.Σιγα μην κάτσω Ελλάδα με τα κουνούπια"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leontas3 είπε

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως θα βρω δουλειά με 2 χιλιάρικα στην ελλάδα.... Για αυτό τον λόγο έχω αρχίσει και κοιτάω σε εταιρείες του εξωτερικού.

Στην ελλάδα ξέρω πως οι μισθοί είναι 1200-1500 ...Ελλαδάρα...

Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα κανουν προσληψη, στο εξωτερικο, ατομο χωρις εμπειρια, και με remote δουλεια? 

Δεν ξερω τι γινεται με αυτες τις δουλειες, αλλα πιστευω οτι remote working κανουν οσα ατομα μπορουν να εργαστουν απο αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μαζευουμε ινφο για το επόμενο θέμα που θα ανοίξει το καλοκαίρι.

"Ειμαι 33 χρονων και λέω να πάω Σλοβενία αλλά να δουλευω remote απο Μαλδίβες.Σιγα μην κάτσω Ελλάδα με τα κουνούπια"

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να δουλεύει κάποιος remote? Ένας λόγος που θέλω να δουλεύω remote είναι για πηγαίνω και διακοπές οπουδήποτε μαζί με το λαπτοπ και να συνδυάσω και δουλειά μαζί.

Σκέψου τον ιούνιο να 'δουλεύεις' remote απο την παραλία , να πας να κάνεις μια βουτιά και γυρνάς στο λάπτοπ σου μετά , ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να δουλεύει κάποιος remote? Ένας λόγος που θέλω να δουλεύω remote είναι για πηγαίνω και διακοπές οπουδήποτε μαζί με το λαπτοπ και να συνδυάσω και δουλειά μαζί.

Σκέψου τον ιούνιο να 'δουλεύεις' remote απο την παραλία , να πας να κάνεις μια βουτιά και γυρνάς στο λάπτοπ σου μετά , ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό?

Τελικα προγραμματιστης θες να γινεις ή nomad?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Τελικα προγραμματιστης θες να γινεις ή nomad?

DevSecOps θα γινει το παιδί αλλά δεν ξέρει ουτε Development ουτε Security ουτε Operations(IT) . Με λαχνό θα τον πάρουν σε δουλειά λογικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να δουλεύει κάποιος remote? Ένας λόγος που θέλω να δουλεύω remote είναι για πηγαίνω και διακοπές οπουδήποτε μαζί με το λαπτοπ και να συνδυάσω και δουλειά μαζί.

Σκέψου τον ιούνιο να 'δουλεύεις' remote απο την παραλία , να πας να κάνεις μια βουτιά και γυρνάς στο λάπτοπ σου μετά , ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό?

Μπορείς να είσαι και ναυαγοσωστης ταυτόχρονα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να δουλεύει κάποιος remote? Ένας λόγος που θέλω να δουλεύω remote είναι για πηγαίνω και διακοπές οπουδήποτε μαζί με το λαπτοπ και να συνδυάσω και δουλειά μαζί.

Σκέψου τον ιούνιο να 'δουλεύεις' remote απο την παραλία , να πας να κάνεις μια βουτιά και γυρνάς στο λάπτοπ σου μετά , ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό?

Ετσι απο περεργεια , no troll... εχεις γνωρισει καποιον Junior που να δουλευει ετσι;

7 λεπτά πριν, kurillakoc είπε

καλα τα όνειρα αρκεί να μην παρακαλας για 800$ μισθο 

μα εδω μιλαμε για 1Κ.

Οι υπολοιποι ειμαστε peasants

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για να συνοψίσουμε, ψάχνεις για DevOps/InfoSec ρόλο σε γαλλική εταιρία, επιθυμητός μισθός ~3κ καθαρά (φαντάζομαι) το μήνα, remote/flexible working. Δεν έχεις εμπειρία, δεν έχεις portfolio, δεν έχεις τελειώσει ακόμα τη σχολή σου, δεν σπουδάζεις σε top notch πανεπιστήμιο, και δεν μιλάς γαλλικά.

PS: 3/7, κυρίως λόγω έλλειψης καραμπινάτων ορθογραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doped είπε

Ετσι απο περεργεια , no troll... εχεις γνωρισει καποιον Junior που να δουλευει ετσι;

μα εδω μιλαμε για 1Κ.

Οι υπολοιποι ειμαστε peasants

 

Δεν έχω ρωτήσει κόσμο που δουλεύει remote από που δουλεύει αλλά φαντάζομαι πως να δουλεύει κανεις στην παραλία όταν ανοίξει ο καιρός δεν θα είναι πρόβλημα.

Αρκεί φυσικά να μην το πεις στο αφεντικό σου, πες οτι είσαι στο μπαλκόνι σου ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Δεν έχω ρωτήσει κόσμο που δουλεύει remote από που δουλεύει αλλά φαντάζομαι πως να δουλεύει κανεις στην παραλία όταν ανοίξει ο καιρός δεν θα είναι πρόβλημα.

Αρκεί φυσικά να μην το πεις στο αφεντικό σου, πες οτι είσαι στο μπαλκόνι σου ξερω γω.

Δεν ξερω κατα ποσο εχεις αδικο σε αυτο.

Αλλα γενικα το ξερεις οτι μετα αυτο δεν ειναι ηθικο;

Επισης πως περιμενεις να πας παραλια και να κανεις μπανιο ενω παραλληλα θα εχεις δουλεια;

Ενω ζητας τα λεφτα που λες φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...