Προς το περιεχόμενο

Αγορά Εργασίας σε περίοδο lockdown


leontas3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ που δουλεύω σαν DevOps και θέλω να σε  σου πω ότι μου έφτιαξες την μέρα. 

ΥΓ:Ελπίζω να τρολάρεις γιατί αλλιώς δύσκολα τα πράγματα ψηλέ.

Επεξ/σία από headbanger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, haHa είπε

Tελος, δες εδω πχ τι ειπε μολις 2 ημερες πριν η salesforce για το τι επιλογες θα δωσει στους υπαλληλους της ακομα και μετα το τελος της πανδημιας:
Creating a Best Workplace from Anywhere, for Everyone

So we are giving employees flexibility in how, when and where they work with three ways of working:

  1. Flex – When it’s safe to return to the office, most of our employees around the globe will work flex. This means they’ll be in the office 1-3 days per week for team collaboration, customer meetings, and presentations.

 

 

Ξεχωρα απο το τρολλοποστ επειδη ψαχνω την χρυση τομη με remote και δια ζωσης εργασίας πιστευω αυτο το Flex ειναι πολυ ωραίο σαν σενάριο.Ειδικα εκει που οι δουλειες το επιτρεπουν ο Flex τρόπος εργασίας πιστεύω είναι μεγάλο +.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Z1A9 είπε

Αν σε προσλαβει Γαλλικη εταιρια δεν εχει υποχρεωση να σε πληρωνει με μισθο Γαλλιας θα σε πληρωνει με μισθο Ελλαδας κανα 700αρι δηλαδη.

Γιατί του το χαλάς τώρα;Πως θα κάνει τις βουτιές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Doped είπε

Σε αυτο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

Εγω νιωθω γερος ηδη για Junior στα 26

Γέρος για Junior στην Ελλάδα με πτυχίο 26 χρονών δεν εισαι

 22-23 τελειώνεις τη σχολή (αν είσαι σωστός και δεν δουλεύεις και και και....) 1 χρόνο στρατό 24 , μέχρι να βρείς δουλειά είσαι 24-25 (ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ) . 

Ακόμα και με όλα αυτά ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις αυτό που αγαπάς. Τόσα άτομα έχουν παρατήσει δουλειές στα 30 στα 40 και ακομα και στα 50 να κυνηγίσουν μια διαφορετική καριέρα . Αλίμονο αν χανόταν ο κόσμος επειδή "εχασε το τρένο" στα 30 και στα 35 ενώ έχει ακόμα μπροστά του καρριέρα 30+ χρόνια. 

Επεξ/σία από TheCisconian
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν σκεφτείς πως κάποιος στα 23 με 3 χρόνια σχεδόν εμπειρία και πτυχίο (πληροφορικής), δυσκολεύεται να βρει δουλειά έξω ενώ στην Ελλάδα παίρνει 950 και αυτό με το ζόρι, λίγο χλωμό το βρίσκω το σχέδιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, woopsi είπε

Κοίτα, αν σκεφτείς πως κάποιος στα 23 με 3 χρόνια σχεδόν εμπειρία και πτυχίο (πληροφορικής), δυσκολεύεται να βρει δουλειά έξω ενώ στην Ελλάδα παίρνει 950 και αυτό με το ζόρι, λίγο χλωμό το βρίσκω το σχέδιο σου.

Γι αυτο ψαχνει για εξωτερικο.

Δεν τον αδικω αν εχει τετοιες διαφορες στο μισθο και παραμεινει Ελλαδα.

Εχω φιλους που δουλευουν για εταιριες Αγγλιας αλλα ειναι Ελλαδα.

Με το χαμηλο μισθο Αγγλιας ειναι κοτα Ελλαδα.

Αλλα ειναι ελαχιστοι που εχουν τετοιες δυνατοτητες και δεν ειναι στον τομεα της πληροφορικης.

 

Βεβαια, και παλι, δεν ειναι δυνατον να πας να ζητησεις 2Κ πρωτο μισθο χωρις να εχεις εμπειρια. Δεν ξερω στο κεφαλι μου δεν στεκει καλα.

1 ώρα πριν, TheCisconian είπε

Γέρος για Junior στην Ελλάδα με πτυχίο 26 χρονών δεν εισαι

 22-23 τελειώνεις τη σχολή (αν είσαι σωστός και δεν δουλεύεις και και και....) 1 χρόνο στρατό 24 , μέχρι να βρείς δουλειά είσαι 24-25 (ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ) . 

Οπως ειπα, δουλευα παραλληλα.

Με το που τελειωσα τον στατο απλα δεν επεστρεψα στην δουλεια μου και αλλαξα εταιρια.

1 ώρα πριν, TheCisconian είπε

Ακόμα και με όλα αυτά ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις αυτό που αγαπάς.

Δεν διαφωνω απλα ειχα πολλα να μαθω και πολλα να "μπαλωσω" απο την εποχη της σχολης.

 

Το πιο απλο, δεν ειχα κατσει ποτε να διαβασω ενα βιβλιο πληροφορικης και παντα εβλεπα βιντεακια... Δεν αξιζε.

Επιασα για αρχη ενα βιβλιο απλο "Head first Java" και συνεχισα απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, woopsi είπε

Κοίτα, αν σκεφτείς πως κάποιος στα 23 με 3 χρόνια σχεδόν εμπειρία και πτυχίο (πληροφορικής), δυσκολεύεται να βρει δουλειά έξω ενώ στην Ελλάδα παίρνει 950 και αυτό με το ζόρι, λίγο χλωμό το βρίσκω το σχέδιο σου.

Δεν ξέρω που τα έχετε δει αυτά τα νούμερα αλλα δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα. Στον τομέα του προγραμματισμού τουλάχιστον. Με 3 χρόνια εμπειρίας βρίσκεις πολύ άνετα δουλειά στο εξωτερικό, γιατί νομίζετε οτι όλοι οι ειδικευμένοι νέοι(και μη) Έλληνες την εχουν κοπανίσει για Ευρώπη/ΗΠΑ ; 

7 λεπτά πριν, Doped είπε

Το πιο απλο, δεν ειχα κατσει ποτε να διαβασω ενα βιβλιο πληροφορικης και παντα εβλεπα βιντεακια... Δεν αξιζε.

Επιασα για αρχη ενα βιβλιο απλο "Head first Java" και συνεχισα απο εκει.

Μαζί σου φίλε και εγώ 23 είμαι και λόγω θέματος υγείας δεν ήμουν στη σχολή μέχρι φέτος. Ελπίζω μεχρι τα 26-27 να την εχω τελειώσει. Για να μην παρεξηγουμαι, δεν ειπα οτι ολα αυτα ειναι ευκολα αλλα οποιος θελει βρισκει τροπο.

Σου εύχομαι τα καλύτερα για τη καριέρα σου πάντως

Επεξ/σία από TheCisconian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheCisconian είπε

Δεν ξέρω που τα έχετε δει αυτά τα νούμερα αλλα δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα. Στον τομέα του προγραμματισμού τουλάχιστον. Με 3 χρόνια εμπειρίας βρίσκεις πολύ άνετα δουλειά στο εξωτερικό, γιατί νομίζετε οτι όλοι οι ειδικευμένοι νέοι(και μη) Έλληνες την εχουν κοπανίσει για Ευρώπη/ΗΠΑ ; 

Μα για τον εαυτό μου μιλάω.  Ξέρω πως δεν είμαι ο κανόνας, απλά επειδή πλέον "όλοι" λένε πως η πληροφορική είναι εύκολη και έχει χρήμα, πάμε εκεί.  Όπως μπορούμε πολύ εύκολα να δούμε απ τον OP. 

 

Ε και μετά εγώ πρέπει κάθε φορά να αποδεικνύω πως δεν είμαι ελέφαντας και πως όντως ξέρω το αντικείμενο (και ΕΛλάδα και έξω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, woopsi είπε

Μα για τον εαυτό μου μιλάω.  Ξέρω πως δεν είμαι ο κανόνας, απλά επειδή πλέον "όλοι" λένε πως η πληροφορική είναι εύκολη και έχει χρήμα, πάμε εκεί.  Όπως μπορούμε πολύ εύκολα να δούμε απ τον OP. 

 

Ε και μετά εγώ πρέπει κάθε φορά να αποδεικνύω πως δεν είμαι ελέφαντας και πως όντως ξέρω το αντικείμενο (και ΕΛλάδα και έξω)

 

Α ναι. Συμφωνώ 1000% πάρα πολλά άτομα ακούνε για έυκολο χρήμα στην Πληροφορική χωρίς να ξέρουν οτι απαιτεί και πολύ σκληρή δουλειά. Αυτά τα άτομα συνήθως κολλάνε σε μια entry-level θέση με χαμηλό μισθό και χωρίς καθόλου ανέσεις και μπονους και νομιζουν οτι αυτη ειναι η πραγματικότητα. 

Δεν ξέρω η δική σας κατάσταση ποια ειναι αλλα η αποψη μου ειναι οτι δε χρειαζεται ολοι να ειναι τοπ και ολοι να ειναι ερωτευμενοι με το επαγγελμα τους. Ειναι απολυτο λογικο να θες να δουλευεις 9-5 για 1000 Ε τα οποια ειναι μια χαρα για την Ελλαδα του 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Doped είπε

Αν το σκεφτεις (χωρις να λεω οτι εχεις αδικο) αλλα μαλλον ειναι.

Ζηταει λεφτα senior ως entry (οχι junior) με δυνατοτητες/ανεσεις CTO.

Εγω χαιρομαι που μπορω και δουλευω μετα απο τοσο κοπο στον τομεα μου και αυτος θελει να μπει στον χωρο χωρις να εχει ξερει να κανει βηματα. Κατι εχασα.

Καταρχήν συζητάμε (δε ξέρω για ποιο λόγο) σε ένα θέμα που είναι τρολ. Και κακό τρολ μάλιστα. Υπάρχουν όμως στην πραγματικότητα άτομα με τέτοιες αντιλήψεις. Εντάξει όχι τόσο ηλίθιοι (δεν είμαι και σίγουρος), αλλά υπάρχουν. 

τι έχω προσέξει όμως, 

υπάρχουν κάποιοι λοιπόν με τρελές απαιτήσεις (ας πούμε καραγκιόζης) και υπάρχουν και οι άλλοι οι οποίοι είναι σε μια κατάσταση, να το πω χύμα τους εκμεταλλεύονται, μπορεί να χτυπάνε 10ωρα και να πληρώνονται για 4ωρο και αμέσως επιτίθονται στον καραγκιόζη λαμβάνοντας υπόψην τη δική τους κατάσταση. Δηλαδή επειδή αυτοί ανέχονται να δουλεύουν όλη μέρα για ένα πιάτο φασολάδα, θεωρούν παράλογο κάποιος να έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Η λογική τους μέσα σε μια πρόταση:

Αφού παίρνω εγώ 500€ το μήνα εσύ ρε καραγκιόζη ζητάς 1000€; όχι ρε, θα πάρεις κι εσύ τόσα, εγώ μαλάκας είμαι που παίρνω τόσα;

ποιος θέλει να απαντήσει στην τελευταία ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheCisconian είπε

Γέρος για Junior στην Ελλάδα με πτυχίο 26 χρονών δεν εισαι

 22-23 τελειώνεις τη σχολή (αν είσαι σωστός και δεν δουλεύεις και και και....) 1 χρόνο στρατό 24 , μέχρι να βρείς δουλειά είσαι 24-25 (ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ) . 

Ακόμα και με όλα αυτά ποτέ δεν είναι αργά να κάνεις αυτό που αγαπάς. Τόσα άτομα έχουν παρατήσει δουλειές στα 30 στα 40 και ακομα και στα 50 να κυνηγίσουν μια διαφορετική καριέρα . Αλίμονο αν χανόταν ο κόσμος επειδή "εχασε το τρένο" στα 30 και στα 35 ενώ έχει ακόμα μπροστά του καρριέρα 30+ χρόνια. 

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω ως προς την διάρκεια που κάποιος κάνει να τελιώσει την σχολή του.

Ξέρουμε όλοι ότι οι περισσότερες σχολές έχουν μέση διάρκεια φοίτησης τα 8 χρόνια...άλλες τα 9.

Το να τελιώσει κάποιος την σχολή πριν τα 35 του θεωρώ πως είναι κάτι το θετικό. (δεν αναφέρομαι στα παιδιά τα οποία εγώ αποκαλώ 'φυτά' που τελιώνουν τις σχολές τους σε 4 χρονια, αυτη είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας).

Οπότε μετά τη σχολή πρέπει να βγεις στην αγορά εργασίας και δεν μπορείς να πληρωθείς με 1000 ευρώ τα οποία μπορεί να φτάνουν σε εναν 25χρονο αλλά σε καμία περίπτωση σε εναν 35χρονο ο οποίος ενδεχομένως να έχει πολύ διαφορετικές ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Η λογική τους μέσα σε μια πρόταση:

Αφού παίρνω εγώ 500€ το μήνα εσύ ρε καραγκιόζη ζητάς 1000€; όχι ρε, θα πάρεις κι εσύ τόσα, εγώ μαλάκας είμαι που παίρνω τόσα;

Κοιτα δεν εχω κανενα θεμα να ζητησει κανενας 1000 ή και 10000 αρκει να τα αξιζει.

Στην δικη μας περιπτωση μιλαμε οτι 2000 για εναν entry ειναι απιαστα στα ματια μου 800-1000 αναλογα ποσο θα σου βγει το λαδι.

Που στην συνεχεια μην ξεχναμε το εξης:

  • αν δουλευεις για 8 ωρες για 2000
    • ειναι πολυ καλα

ΑΛΛΑ

  • αν δουλευω για 14 ωρες για 2000
    • ξεκιναει και χαλαει το πραγμα απο πολλες μεριες.

Μετα μπορουμε να πουμε για ευθυνες και αποδοχες. Που ειναι μεγαλο θεμα.
Πχ δεν ξερω αν καποιος στην σημερο μερα σκεφτεται καν για να εχει πακετο ασφαλειας απο την εταιρια που εργαζεται.

Παντως για 2000 περιμενω καποιος να εχει γνωσεις, αλλα γιατι πρεπει να εχει και εμπειρια και να εχει κανει εφαρμογη της γνωσης του στο Α-Β πεδιο που θελει να ασχοληθει (οποιο και να ειναι αυτο).

 

3 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Ξέρουμε όλοι ότι οι περισσότερες σχολές έχουν μέση διάρκεια φοίτησης τα 8 χρόνια...άλλες τα 9.

Γιατι;

Ξερεις οτι στο εξωτερικο υπαρχουν περιπτωσεις που αν κοπεις σε μαθηματα παραπανω απο 2 φορες σε διαγραφουν απο την σχολη. Δεν ξανα πατας.

Επισης, αν πεσει πολυ ο μεσος ορος σου, παλι χανεις προνομια απο την σχολη, το γνωστο probation.

3 λεπτά πριν, leontas3 είπε

πολύ διαφορετικές ανάγκες.

Εννοεις οικογενεια και παιδια;

Και εγω 26 ειμαι και θελω αμαξι.

Για να το παρω δεν θα με χαλαγαν για 2000 αλλα δεν εχω γνωσεις για να παρω τοσα ή δεν ειμαι τοσο αναγκαιος (βλεπε asset που ελεγα πριν).

 

8 λεπτά πριν, leontas3 είπε

Το να τελιώσει κάποιος την σχολή πριν τα 35 του θεωρώ πως είναι κάτι το θετικό.

Αναλογα και ποια σχολη (Ελληνικη γιατι στο εξωτερικο πιο δυσκολα να κατσεις τοσα χρονια ή να σε κρατησουν τοσα χρονια).

Επισης κατι βασικο: την εταιρια δεν την νοιαζει τι αναγκες εχεις εσυ.
Τι αναγκες εχει εκεινη την νοιαζει.

13 ώρες πριν, Turbani είπε

Flex ειναι πολυ ωραίο σαν σενάριο.

Ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν να ανακεφαλαιώσουμε:

1) Δεν έχεις κανένα πτυχίο (όχι ότι παίζει πάντα ρόλο)
2) Δεν έχεις προυπηρεσία σε κανένα τομέα
3) Απ' όσο κατάλαβα δεν έχεις ολοκληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις
4) Δεν ξέρεις άλλη γλώσσα εκτός της μητρικής σου
5) Με τον προγραμματισμό δεν έχεις ασχοληθεί σχεδόν καθόλου

Πως πιστεύεις ότι όλα αυτά θα μπορέσεις να τα καλύψεις σε ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα ώστε να βρεις μια καλή θέση όχι στο εξωτερικό αλλά στο εσωτερικό όταν α) οι εταιρίες λόγω πανδημίας έχουν παγώσει προσλήψεις και β) θα επιλέξουν να πάρουν εσένα με ένα "ανύπαρκτο" βιογραφικό αντί για έναν με περισσότερες γνώσεις που θα του δίνουν και ακριβώς τα ίδια εν τέλη, άντε να του δίνουν λίγα παραπάνω.

Η λογική σου είναι λάθος γενικά. Δεν πρέπει να σκέφτεσαι ότι στο εξωτερικό υπάρχουν θέσεις, ούτε ποιά δουλειά έχει μέλλον κτλ. Πρώτα πρέπει να σκεφτείς τι σου αρέσει εσένα να κάνεις ως δουλειά. Μετά αυτό που θα επιλέξεις πρέπει να το φτάσεις σε ένα επίπεδο ώστε ο εργοδότης να καταλάβει ότι το βλέπεις σοβαρά και επαγγελματικά.

Το πτυχίο δεν παίζει πάντα μεγάλο ρόλο αλλά μια γλώσσα παίζει σοβαρό ρόλο στην εύρεση εργασίας, ειδικά σε θέσεις προγραμματισμού είναι μεγάλο εφόδιο.

Όμως δεν θα πας πουθενά με την νοοτροπία έξω είναι καλύτερα ή ότι θα σε πάρουν ακόμα και εδώ έτσι απλά. Όταν θα δουν το βιογραφικό σου που είναι όπως μας τα λες τώρα κενό δεν θα έχουν την εμπιστοσύνη να σε προσλάβουν. Αλλά ακόμα και να προσπεράσουν το βιογραφικό σου και σε τεστάρουν πρακτικά δηλαδή να σε βάλουν να κάνεις πρακτικά τεστ κτλ. αν δεν έχεις τις γνώσεις ούτε καν θα μπουν στον κόπο να ασχοληθούν μαζί σου.

Η αγορά εργασίας στην Ελλάδα είναι προφανώς ένα μαύρο χάλι αλλά και στο εξωτερικό μην νομίζεις ότι ανοίγουν τις πόρτες και περιμένουν εσένα να εμφανιστείς, έχουν ήδη τόσους ταλαντούχους και επαγγελματίες στο εξωτερικό σε πολλούς τομείς και πολλοί ακόμα και στο εξωτερικό είνα άνεργοι. Δεν είναι παράδεισος, είναι πολύ πιο ανταγωνιστικά στο εξωτερικό από ότι εδώ.

Συμβουλή μου: Τέλειωσε σχολή, στρατιωτικές υποχρεώσεις, και στρώσου κάθε μέρα με τις ώρες στο διάβασμα και στην πρακτική αν θες να σχοληθείς με προγραμματισμό και παράλληλα άρχισε να μαθαίνει πολύ καλά μια ξένη γλωσσα. Δεν είσαι και πολύ μεγάλος αλλά ούτε και μικρός για να έχεις άπλετο χρόνο οπότε στρώσου στην σκληρή δουλειά. Και όπως είπε και ένα άλλο παιδί πιο πάνω ξέχνα το δουλεια+ζωή εκτός και αν είσαι εισοδηματίας. Έχω δυο φίλους που δουλεύουν σε μεγάλη εταιρία στην Ελλάδα σαν προγραμματιστές και μόνο Κυριακή κάθονται.

 

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...