Προς το περιεχόμενο

Περίεργη γειτόνισσα ανοιγοκλείνει καθρέφτες αυτοκινήτων


GooFysGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Εχεται δικασει και καταδικασει την γρια χωρις κανενα στοιχειο μονο με υποψιες .Ωραια πραγματα.........................

Ας γράψει και αυτή την αποψη της.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε σε ενα χαρτι το παρακατω και βαλτο στο αμαξι σου πανω στο ταμπλο.....

'' ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΕΙΣΑΙ, ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΣ ΞΑΝΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΕΓΩ ΕΣΕΝΑ''

η θα γλιτωσεις η θα πληρωσεις ενα καινουριο καθρεφτη η θα πας φυλακη....πλακιτσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GooFysGR είπε

Καλημέρα σε όλους

Με αφορμή σημερινό event ξεκινώ αυτό το θέμα, περιμένοντας τις ιδέες - προτάσεις σας, αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο - και πως (αν) το λύσατε...

Στη γειτονιά που μένω, έχω σταμπάρει 3-4 σημεία στα οποία ψάχνω να παρκάρω κάθε φορά που επιστρέφω απο την δουλειά. Όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι.

Τώρα με τα Lockdown (συνεχίζω και εργάζομαι εκ ζώσης καθημερινά) έχει δυσκολέψει η εύρεση θέσης parking. 

 

Το πρόβλημα λοιπόν εντοπίζεται σε ενα απο τα υποψήφια σημεία parking, οπου μένει σε μια μονοκατοικία μια κυρία ~50-60, η οποία επίσης έχει όχημα. Η εν λόγω κυρία λοιπόν, θεωρεί πως της ανήκει δικαιωματικά το πεζοδρόμιο εξω απο την πόρτα της μονοκατοικίας της για να παρκάρει, οπότε όταν παρκάρω εκεί, την επόμενη μέρα βρίσκω τους καθρέφτες/γυαλοκαθαριστήρες μου ανοιχτούν/κλειστούς. Είναι επιβεβαιωμένο πως εκείνη το κάνει, καθώς είναι χρόνια περίπτωση και έχω ακούσει αντίστοιχες περιπτώσεις. 

Δεν πρόκειται σε καμμία περίπτωση να σταματήσω να παρκάρω στο συγκεκριμένο σημείο και να σπαταλήσω εστω και 2 λεπτά παραπάνω απο τον χρόνο μου, ώστε να κερδίσει η αρρωστημένη λογική της, οπότε ζητάω προτάσεις-συμβουλές για τη διαχείριση του θέματος.

 

Δεν τίθεται θέμα κυριότητας θέσης στο συγκεκριμένο σημείο, είναι ξεκάθαρα απλά ενα το πεζοδρόμιο έξω απο την είσοδο του σπιτιού της, χωρίς καμία σήμανση. Παρκάρει οποιοσδήποτε. Η μονοκατοικία της έχει παρκινκ στην γωνία του τετραγώνου, την οποία δεν χρησιμοποιεί ποτέ.

 

Επειδή είμαι πολύ τυπικός δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ με το δικό της όχημα για να περάσω οποιοδήποτε μήνυμα σε στυλ "απάντησης".

Μια φορά την πέτυχα στην είσοδο και την ρώτησα ευθέως αν γνωρίζει κάτι για τον καθρέφτη μου (που τον είχα βρει τότε γυρισμένο ανάποδα), και το έπαιξε ανήξερη. Οπότε δεν έχει νόημα να την ψαχνω καθε φορά που συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, ούτε έχω όρεξη να την βλέπω.

Σκέφτηκα να αγοράσω dash cam, αλλα φαντάζομαι δεν θα καταγράφει τις γωνίες που είναι οι καθρέφτες. 

Σκέφτηκα να αφήσω σημείωμα την επόμενη φορά που θα παρκάρω εκεί, πως και καλά την έχω καταγράψει σε βιντεο κτλ απο ενσωματωμένο σύστημα του αυτοκινήτου - το οποίο προφανώς δεν υπάρχει - εξάλλου νομίζω πως δεν είναι και ιδιαίτερα νόμιμο.

Αν το σοβαρέψουμε και λίγο, σε περίπτωση που προκαλέσει κάποια ζημιά στον καθρέφτη ανοιγοκλείνοντάς τον, ή προκληθεί η ζημιά στον καθρέφτη απο διερχόμενο όχημα επειδή εκείνη τον άνοιξε, όπως τον βρήκα σήμερα το πρωί (ανοίγει τον καθρέφτη που είναι στην πλευρά του δρόμου, ξέρει τι κάνει), θα πρέπει να πληρώσω κανα 200άρι το ελάχιστο, χωρίς να μπορώ να αποδείξω τίποτα. 

Επειδή δεν μπορώ να την αφήσω να "κερδίσει" αυτή τη μάχη και γενικά να ενθαρρύνω τέτοιες συμπεριφορές, αναμένω τις προτάσεις σας.

 

Αφού το μόνο που κάνει είναι να παίζει με τους καθρέπτες και τους υαλοκαθαριστήρες πάλι καλά να λες...

Εγώ έχω τύχει σε περίπτωση που αν άφηνες πολλές ημέρες το αμάξι μπροστά από το σπίτι του στο σημάδευε με κλειδί!

Βέβαια αν δεν την έχεις δει πως ξέρεις οτι δεν το κάνει κάποιος που θέλει να την μπλέξει;

Μάλλον θα πρέπει να βάλεις κάμερα, και μόλις βρεις τον ένοχο τότε βλέπεις πως θα το χειριστείς...

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Μερικοί είναι τραγικά ζώα. Τι να πεις και τι να κάνεις. Ζουν σε ένα φανταστικό κόσμο που έχουν δίκιο πάντα.

Πάρτε ένα ζώο στη γειτονιά μου. Βάζει το παπάκι το πρωί έτσι, για να έχει θέση το απόγευμα που θα γυρίσει και το θεωρεί λογικό.

Νόμιμο το λες, ηθικό σε καμία περίπτωση όμως... Απλά γράφει τους πάντες στα @@ του. Να πάρουμε όλοι από ένα σάπιο μηχανάκι να κρατάμε θέσεις στους δρόμους. Γιατί σημασία έχει η πάρτι μας και η ευκολία μας και στα @@ μας για όλους τους άλλους. Μέχρι να αρχίσουμε να είμαστε όλοι στα @@ για όλους να δουμε που θα βγάλει.

image.png.9c38a46eb75c54c557669723e53286e4.png

 

 

 

Κάτι τέτοιους βλέπω ώρες-ώρες και σκέφτομαι, δεν φοβούνται μήπως το βρουν καμιά μέρα σε κανένα κάδο με σκασμένα λάστιχα και τίποτα ροπαλιές στα πλαστικά;

Γιατί εντάξει...το να παρκάρεις μηχανάκι σε θέση για νταλίκα είναι νόμιμο, αλλά το να έχεις τους άλλους για ηλίθιους είναι ηθικό;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καριολης στην εταιρια που δουλευω, μου εκανε το ιδιο πραγμα (σηκωσε γυαλοκαθαριστηρες και εκλεισε καθρεφτες) και ο ενας καθρεφτης εσπασε εσωτερικα, με αποτελεσμα να ειναι μονιμα κατεβασμενος και να κοιταει προς τα κατω. 

Και εχω αναγκαστει να κανω πατεντα, για να καθεται σωστα και να βλεπω. Εβαλα ενα ουπα αναμεσα στο πλαισιο του καθρεφτη και τον ιδιο τον καθρεφτη, ωστε να κραταει κοντρα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Ας γράψει και αυτή την αποψη της.

Εγραψα εγω για αυτη..........

2 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Εχεται δικασει και καταδικασει την γρια χωρις κανενα στοιχειο μονο με υποψιες .Ωραια πραγματα.........................

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό ακριβώς δεν συμφέρει να έχεις ακριβό/καλό αυτοκίνητο σε δημόσιο δρόμο, δεν την γλιτώνει....

Κάμερα στην ταράτσα να βλέπει τα πάντα είναι το μόνο που έχω σκεφτεί με αλαρμ σε περιοχές που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GooFysGR είπε

  Κι ας το πληρώσω ενα χιλιάρικο όλο αυτό, δεν πρόκειται να την αφήσω έτσι. Είναι θέμα αρχής.

 

 

με 50 ευρώ πάω την απειλώ και δε το κανακάνει

να σου στείλω paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arispz είπε

απαγορευεται το παρκαρισμα σε γωνιες!!!!! διαβαστε τον ΚΟΚ!

Σωστό αλλά. Μόνον ο Δήμος ή άλλη δημόσια υπηρεσία έχει δικαίωμα τοποθέτησης εμποδίων. Ιδιώτης μόνο με άδεια της αρμόδιας Αρχής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GooFysGR είπε

Η εν λόγω κυρία λοιπόν, θεωρεί πως της ανήκει δικαιωματικά το πεζοδρόμιο εξω απο την πόρτα της μονοκατοικίας της για να παρκάρει

και τι ακανς?? να κάιτς να μαλώις? α κάιτσς α σκάις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...