Προς το περιεχόμενο

Περίεργη γειτόνισσα ανοιγοκλείνει καθρέφτες αυτοκινήτων


GooFysGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Μερικοί είναι τραγικά ζώα. Τι να πεις και τι να κάνεις. Ζουν σε ένα φανταστικό κόσμο που έχουν δίκιο πάντα.

Πάρτε ένα ζώο στη γειτονιά μου. Βάζει το παπάκι το πρωί έτσι, για να έχει θέση το απόγευμα που θα γυρίσει και το θεωρεί λογικό.

Νόμιμο το λες, ηθικό σε καμία περίπτωση όμως... Απλά γράφει τους πάντες στα @@ του. Να πάρουμε όλοι από ένα σάπιο μηχανάκι να κρατάμε θέσεις στους δρόμους. Γιατί σημασία έχει η πάρτι μας και η ευκολία μας και στα @@ μας για όλους τους άλλους. Μέχρι να αρχίσουμε να είμαστε όλοι στα @@ για όλους να δουμε που θα βγάλει.

image.png.9c38a46eb75c54c557669723e53286e4.png

 

 

 

αν μετακινησεις τους καδους πολυ κοντα στο μηχανακι, θα εχεις μια τελεια θεση παρκαρισματος χωρις προβλημα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Να χαιρόμαστε που έχουμε την υγεία μας.

Έχουμε  μία γειτόνισσα η οποία ξέρουμε ότι έχει πρόβλημα. 1 - 2 και 3 φορές τη μέρα παίρνει τη σκούπα και σκουπίζει το δρόμο και το πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι της και βάζει και ένα κώνο να μην  παρκάρει κανείς. Αν κάποιος κάνει το λάθος θα έχει πρόβλημα και άντε να βρεις άκρη.

Φυσικά κανένας από τη γειτονιά δεν παρκάρει έξω από την αυλή της ακόμη και αν είναι το μοναδικό ελεύθερο πάρνιγκ όχι βέβαια από φόβο ή κάτι άλλο αλλά σεβόμενοι την κατάστασή της.

Από κει και πέρα TS εσύ κάνε ότι καταλαβαίνεις.

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, κατανοώ τη δική σου, κι εγώ δεν θα έδινα σημασία και θα έβρισκα αλλού.

Η δική μου περίπτωση όμως αφορά γυναίκα 50-60 ετών, που οδηγάει, που έχει δικό της παρκινκ (και θέση που μπορεί να το αφήνει προσωρινά - η είσοδος του παρκινκ η οποία είναι πάντα ελεύθερη) και δεν το χρησιμοποιεί, και που σε κάθε περίπτωση βάζει χέρι σε κάθε όχημα που θα παρκάρει νόμιμα μπροστά απο το σπίτι της. 

Να σημειωθεί πως δεν έχω πρόβλημα με την απόσταση ούτε με το περπάτημα. Δεν είμαι απο τους κολλημένους που θέλω το αυτοκίνητο στο υπνοδωμάτιο παρκαρισμένο. Μπορώ να το αφήσω και 4 τετράγωνα μακριά. Το πρόβλημά μου είναι η συμπεριφορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Αυτήν θα κυνηγάνε! 

Εντάξει, μεταξύ μας τώρα, δεν είναι και κανα σοβαρό πρόβλημα αυτό που σου κάνει στο αυτοκίνητο.

Σε παλιά γειτονιά μου, ήταν ενας που είχε ενα γωνιακό σπίτι με γκαραζόπορτα. Υπήρχε λοιπόν, μια αποσταση απο την γκαραζόπορτα μεχρι την γωνία αρκετή για να παρκάρει ενα Yaris. Εκει πάρκαρε ενας συνέχεια με το Yaris. Ενα πρωινο που πάω για δουλειά, βλέπω χαρτι στο τζάμι του. Ενα αλλο πρωινό, βλέπω πάλι ενα χαρτί στο τζάμι του. Ενα αλλο πρωινό, βλεπω 2 μεγάλα χαρτιά που να γράφουν "ΟΧΙ ΕΔΩ" . Μετα απο καμια βδομάδα, βλέπω γραμμένο στο καπό του με κόκκινο σπρέι (ασημί το yaris) , να γράφει "OXI" και να καλύπτει το μισό καπό.

Μετά δεν το ξαναείδα το αμάξι εκει παρκαρισμένο, αλλά πάρκαρε αλλου.

Μετά ενα πρωινό, είδα να έχει βάλει 5 Βιδωτούς Κόκκινους κώνους σε αυτήν την γωνία. Ετοιμος ήμουν να κάνω καταγγελία στον Δήμο, για να δουμε αν είχε άδεια, αυτός που εβαλε τους κώνους στον δρόμο, αλλα δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

απαγορευεται το παρκαρισμα σε γωνιες!!!!! διαβαστε τον ΚΟΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα της έδινα ένα άπερκατ να πάει ίσα μέχρι το πάρκινγκ στη γωνία αν μου ενοχλούσε το αμάξι κατ' επανάληψιν.

 

Κολ δι κοπς αι ντον γκιβ ε φακ~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, arispz είπε

αν μετακινησεις τους καδους πολυ κοντα στο μηχανακι, θα εχεις μια τελεια θεση παρκαρισματος χωρις προβλημα!!!!

Σήμερα. Αύριο θα πάει απέναντι που δεν έχει κάδους. Μιλάμε το ίδιο πράγμα για μήνες.

Έχουμε ένα μ@λ@κ@ στη γειτονιά, θα γίνω ο 2ος που θα βάζω στο κενό που αφήνει, κάδους, μηχανάκια, Smart και ότι βρω, έτσι για να γουστάρω, να γελάνε όλοι με τα χάλια μας.

Άλλοι παίρνουν τους κάδους και τους κάνουν βόλτες στους δρόμους μέχρι να βρεθεί σημείο που ο κάτοικος δεν θα τους μετακινήσει...!!!

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριόμουνα να διαβάζω όλα τα ποστ ( είναι πάρα πολλά ) αλλά θα σου πω εγώ τι θα έκανα στη θέση σου απλά οικονομικά και χωρίς κανένα παράλογο κόστος .... Βαζελίνη ανακατεμένη με Γκλιτερ και πέρασμα προσεκτικά με γάντια επάνω στον καθρέπτη .... Και μόνο που θα παιδευτεί να την βγάλει από το χέρι της δεν νομίζω να επιχειρήσει ξανά να το κάνει .... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου παντως να ηταν ηλεκτρικοι οι καθρεπετες οπως οι δικοι μου, δεν νομιζω να ημουν τοσο ευγενικος οσο εισαι εσυ.

Μαλλον θα ειχα σταματησει να το παρκαρω εκει γιατι δεν θα ειχα καμια ορεξη να πληρωνω 150αρια το λιγοτερο.

Εγω στην θεση σου παντως θα παρακαρα και θα παραμονευα ποτε θα βγει εξω, αν οντως ειναι αυτη.

Θα φωναζα μετα αστυνομια κλπ οπως εκανε ο φιλος πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλει κώνο ή οτιδήποτε εμπόδιο για να μην παρκάρεις είναι παράνομο και έχει 300 ευρώ πρόστιμο, φωνάζεις τροχαία και βεβαιώνει παράβαση. Για το μηχανάκι που καταλαμβάνει θέση στάθμευσης αυτοκινήτου, πάρε κι εσύ ένα παπί και παρκάρισέ το δίπλα ή πίσω από το μηχανάκι, έτσι ώστε και να μετακινηθεί, να μην μπορεί να παρκάρει το αυτοκίνητό του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η δική μου γειτόνισσα χωρίς να έχει πλεον ΙΧ έχει βάλει κώνους σε όλη την φάτσα της μονοκατοικίας της περίπου 10-15 μέτρα και όποιος παρκάρει του κάνει μανούρα. Βέβαια κάνει και άλλες βλακίες οπότε κανείς δεν της δίνει σημασία και κανείς δεν παρκάρει εκεί αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη γιατί είναι τρελή!!!! Φυσικά δεν έχω το πρόβλημα με parking, αν είχα θα φώναζα την τροχαία να μαζέψει τους κώνους. Τι να σας λεω με αυτήν, πρέπει να γράψω βιβλίο, την άλλη φορά πριν πουλήσει το yarris της που δεν το κουνούσε σχεδόν καθόλου μου χτύπησε το κουδούνι γιατί έβρεχε πολύ και φοβόταν μην πάρει το ποτάμι (λιμνάζοντα νερά 5 πόντων, ο δρόμος δεν έχει καθόλου κλίση) το αμάξι της, και φώναξε πυροσβεστική!!! δράμα σας λέω 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Οπότε είσαι από τους τύπους που πιάνουν 2 θέσεις στάθμευσης για να μην τους το χτυπήσουν υποθέτω, γιατί είναι νόμιμο δικαίωμα του καθενός. Καλή φάση.

Μην μπερδευεις τα θέματα. Το θέμα του TS και το παράδειγμα της εικόνας είναι άλλο. Και όχι, δεν είμαι απο αυτούς! Ειδικά αν είσαι στην Αθήνα, μαθαίνεις να το βάζεις τσιμα-τσίμα το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις την αστυνομία να της γίνει σύσταση αν είσαι 100% σίγουρος οτι η θέση πάρκινγκ ειναι νόμιμη, αλλιώς θα σου γυρίσει μπούμερανγκ. Αν και μετά τη σύσταση συνεχίσει,  ρωτάς εκ νέου τη αστυνομία αν η κινηματογράφιση ειναι νόμιμη και αποτελεί πειστήριο, πιθανότητα να χρειαστείς και νομική συμβουλή για να μη σου γυρίσει μπούμερανγκ και αυτό. Αν οσυ απαντήσουν ότι η κινηματογράφιση είναι παράνομη (το πιο πιθανό) αναγκαστικά θα πρέπει να την πιάσεις επ αυτόφωρο. Επίσης αν οι καθρέφτες σου ειναι ηλεκτρικοί, μπορείς να επικαλεστείς και βλάβη και να καταθέσεις και μήνυση για φθορά ξένης περιουσίας. Αν την πιάσεις εο αυτόφωρο καλείς κατευθείαν το 100 και καταθέτεις επι τόπου τη μήνυση. Αν απο εκει και έπειτα συνεχίσει τότε δυστυχώς είσαι σε τέλμα. Επίσης πρέπει να σκεφτείς και το γεγονός ότι υπάρχει και η περίπτωση αντιποινων, όπως χαρακώματα με κλειδί ή και πιο ακραία όπως μα σοθ τρυπήσει τα λάστιχα. Σαν τελευταία σημείωση οτιν πράξεις οτιδήποτε να ζητάς πάντα νομικές συμβουλές γιατί τίποτα δεν είναι αυτονόητο γιαβτο νόμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, GooFysGR said:

Επειδή δεν μπορώ να την αφήσω να "κερδίσει" αυτή τη μάχη και γενικά να ενθαρρύνω τέτοιες συμπεριφορές, αναμένω τις προτάσεις σας.

Δυστυχώς αν τα βάλεις με ένα τρελλό έχεις σίγουρα χάσει. Το ότι βρίσκεις καθρέπτες και υαλοκαθαριστήρες ανοιχτούς, θεώρησε το απλά ως το πρώτο βήμα γιατί αν στραβώσει η γριά και σαλτάρει θα σηκωθεί ένα βράδυ και θα σου κανει το αμάξι καινούριο (και θα βγει κι από την άλλη πόρτα για να μην μπορείς να αποδείξεις τίποτα με την κάμερα ή ότι άλλο βάλεις). 

Επίσης, το ότι παρκάρεις παράνομα στο πεζοδρόμιο (όπως κάνουν και χιλιάδες άλλοι, δεν κρίνω) είναι αποτρεπτικό για να φέρεις την αστυνομία ακόμη κι αν δεις κάτι. Το πιθανότερο είναι ότι εσύ θα φας κλήση και στη γριά θα κάνουν συστάσεις.

Αν το αμάξι είναι και κάποιας αξίας θα πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GooFysGR είπε

Καλημέρα σε όλους

Με αφορμή σημερινό event ξεκινώ αυτό το θέμα, περιμένοντας τις ιδέες - προτάσεις σας, αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο - και πως (αν) το λύσατε...

Στη γειτονιά που μένω, έχω σταμπάρει 3-4 σημεία στα οποία ψάχνω να παρκάρω κάθε φορά που επιστρέφω απο την δουλειά. Όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι.

Τώρα με τα Lockdown (συνεχίζω και εργάζομαι εκ ζώσης καθημερινά) έχει δυσκολέψει η εύρεση θέσης parking. 

 

Το πρόβλημα λοιπόν εντοπίζεται σε ενα απο τα υποψήφια σημεία parking, οπου μένει σε μια μονοκατοικία μια κυρία ~50-60, η οποία επίσης έχει όχημα. Η εν λόγω κυρία λοιπόν, θεωρεί πως της ανήκει δικαιωματικά το πεζοδρόμιο εξω απο την πόρτα της μονοκατοικίας της για να παρκάρει, οπότε όταν παρκάρω εκεί, την επόμενη μέρα βρίσκω τους καθρέφτες/γυαλοκαθαριστήρες μου ανοιχτούν/κλειστούς. Είναι επιβεβαιωμένο πως εκείνη το κάνει, καθώς είναι χρόνια περίπτωση και έχω ακούσει αντίστοιχες περιπτώσεις. 

Δεν πρόκειται σε καμμία περίπτωση να σταματήσω να παρκάρω στο συγκεκριμένο σημείο και να σπαταλήσω εστω και 2 λεπτά παραπάνω απο τον χρόνο μου, ώστε να κερδίσει η αρρωστημένη λογική της, οπότε ζητάω προτάσεις-συμβουλές για τη διαχείριση του θέματος.

 

Δεν τίθεται θέμα κυριότητας θέσης στο συγκεκριμένο σημείο, είναι ξεκάθαρα απλά ενα το πεζοδρόμιο έξω απο την είσοδο του σπιτιού της, χωρίς καμία σήμανση. Παρκάρει οποιοσδήποτε. Η μονοκατοικία της έχει παρκινκ στην γωνία του τετραγώνου, την οποία δεν χρησιμοποιεί ποτέ.

 

Επειδή είμαι πολύ τυπικός δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθώ με το δικό της όχημα για να περάσω οποιοδήποτε μήνυμα σε στυλ "απάντησης".

Μια φορά την πέτυχα στην είσοδο και την ρώτησα ευθέως αν γνωρίζει κάτι για τον καθρέφτη μου (που τον είχα βρει τότε γυρισμένο ανάποδα), και το έπαιξε ανήξερη. Οπότε δεν έχει νόημα να την ψαχνω καθε φορά που συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, ούτε έχω όρεξη να την βλέπω.

Σκέφτηκα να αγοράσω dash cam, αλλα φαντάζομαι δεν θα καταγράφει τις γωνίες που είναι οι καθρέφτες. 

Σκέφτηκα να αφήσω σημείωμα την επόμενη φορά που θα παρκάρω εκεί, πως και καλά την έχω καταγράψει σε βιντεο κτλ απο ενσωματωμένο σύστημα του αυτοκινήτου - το οποίο προφανώς δεν υπάρχει - εξάλλου νομίζω πως δεν είναι και ιδιαίτερα νόμιμο.

Αν το σοβαρέψουμε και λίγο, σε περίπτωση που προκαλέσει κάποια ζημιά στον καθρέφτη ανοιγοκλείνοντάς τον, ή προκληθεί η ζημιά στον καθρέφτη απο διερχόμενο όχημα επειδή εκείνη τον άνοιξε, όπως τον βρήκα σήμερα το πρωί (ανοίγει τον καθρέφτη που είναι στην πλευρά του δρόμου, ξέρει τι κάνει), θα πρέπει να πληρώσω κανα 200άρι το ελάχιστο, χωρίς να μπορώ να αποδείξω τίποτα. 

Επειδή δεν μπορώ να την αφήσω να "κερδίσει" αυτή τη μάχη και γενικά να ενθαρρύνω τέτοιες συμπεριφορές, αναμένω τις προτάσεις σας.

 

το οτι παρκάρεις πάνω στο πεζοδρομειο δεν το βλεπεις περιεργο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xtheodor είπε

Βαριόμουνα να διαβάζω όλα τα ποστ ( είναι πάρα πολλά ) αλλά θα σου πω εγώ τι θα έκανα στη θέση σου απλά οικονομικά και χωρίς κανένα παράλογο κόστος .... Βαζελίνη ανακατεμένη με Γκλιτερ και πέρασμα προσεκτικά με γάντια επάνω στον καθρέπτη .... Και μόνο που θα παιδευτεί να την βγάλει από το χέρι της δεν νομίζω να επιχειρήσει ξανά να το κάνει .... 

Αυτό θα έλεγα κι εγώ ακριβώς. Τίγκα βαζελίνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...