Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 mini αντιπροσωπεύει μόλις το 5% των συνολικών πωλήσεων iPhone το πρώτο μισό του Ιανουαρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναφέρει το Reuters, σύμφωνα με έρευνα της Counterpoint Research, το iPhone 12 mini είχε «χαμηλές πτήσεις» στην αρχή της χρονιάς.

Η Counterpoint Research αναφέρει ότι τηλέφωνα άνω των 6’’, όπως τα iPhone 12, 12 Pro και 12 Pro Max, ξεπέρασαν σε πωλήσεις τα μικρότερα μοντέλα iPhone 12 mini των 5.4’’ στις αρχές του χρόνου. Οι σχετικά χαμηλές πωλήσεις του iPhone 12 mini ίσως οφείλονται στο γεγονός πως οι καταναλωτές απομακρύνονται από τις μικρότερες οθόνες και επιλέγουν πλέον μεγαλύτερα μεγέθη smartphone.

Οι αναφορές για τις χαμηλές πωλήσεις iPhone 12 mini άρχισαν να εμφανίζονται στις αρχές του Ιανουαρίου και την περασμένη εβδομάδα ο αναλυτής της JP Morgan, William Yang, δήλωσε πως αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει την Apple να μειώσει πλήρως την παραγωγή το δεύτερο τρίμηνο του 2021 και οι πωλήσεις να συνεχιστούν από τις ήδη υπάρχουσες προμήθειες συσκευών.

Τον περασμένο μήνα, η Apple ανακοίνωσε τα κέρδη τριμήνου για πρώτη φορά μετά την κυκλοφορία του iPhone 12 τον Οκτώβριο. Παρόλο που η Apple δεν αποκάλυψε συγκεκριμένα στοιχεία πωλήσεων για κάθε ένα από τα μοντέλα της σειράς iPhone, η εταιρία ανέφερε έσοδα $65,60 δισεκατομμύρια μόνο για το τμήμα των iPhone. Αυτό αποτελεί και ένα νέο τριμηνιαίο ρεκόρ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει γραφτει και σε αλλα Post. Το 12mini ειναι μονο για χρηστες του παλιου SE και για αυτους που κανουν την μεταβαση απο παλαιοτερης τεχνολογιας συσκευες, και γενικα δεν μπορουν τις μεγαλες οθονες....... το mini ειναι το επομενο se!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, arispz είπε

Εχει γραφτει και σε αλλα Post. Το 12mini ειναι μονο για χρηστες του παλιου SE και για αυτους που κανουν την μεταβαση απο παλαιοτερης τεχνολογιας συσκευες, και γενικα δεν μπορουν τις μεγαλες οθονες....... το mini ειναι το επομενο se!

με τετοια τιμη se δεν ειναι

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά το "μικρό" S21 αντιπροσωπεύει το 40% των πωλήσεων της σειράς.

Οπότε το mini δεν τα πάει καλά α)γιατί παραείναι μικρό  β)γιατί οι αγοραστές iphone το βρίσκουν (ή φοβούνται ότι θα το βρουν οι άλλοι) low/basic/μίζερο.

  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα κλαμσελ (τύπου σταρτακ) βγάλανε 2-3 μοντέλα πάνω από 1500 ευρώ, πήγαν απατά, συμπέρασμα δεν τα προτιμά ο κόσμος... 

Εκεί μονομπλοκ 6-7 ιντζες που τα βγάζουμε φασον, που να μπλέκουμε τώρα... Και να μην τους αρέσει θα τα συνηθίσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ειδα, μικροτερο μεγεθος οθονης με ιδιο μεγεθος notch με τα υπολοιπα αν το δεις ζωντανα ειναι χειροτερο απο τις φωτογραφιες...το μονο που ειναι υποφερτο ειναι το Pro Max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή συσκευή για μένα, κάνει και για κυρίως κινητό σε αυτό το μέγεθος για κάποιον/κάποια που θέλει κυρίως social όπως twitter, Instagram και messenger-viber-κ.α..

Όμως, έχει ίδια τιμή ουσιαστικά με τα ακριβότερα μοντέλα, μιας και δε νομίζω κάποιος να το θεωρεί και πολύ φθηνότερο στα χρήματα που ζητάει ΚΑΙ είναι άσχημη αυτή η κουτέλα που έχει, πραγματικά χαλάει την εικόνα της συσκευής για εμένα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μεσος χρηστης που θελει να κανει  απλα και καλα την δουλεια του, θελει μικρο σβελτο τηλεφωνο..  στα 800 ευρω απλα ειναι πολυ ακριβο..τιποτα αλλο... εαν ειχε 400-500 θα ειχε τριπλασιες πωλησεις.. και ναι ελπιζω στην επομενη γενια, να παρει τιμολογιακα την θεση του SE, και ας ειναι με lcd 720P..

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άποψη μου είναι πως η Apple -όπως αποδείχθηκε- έκανε λάθος με το να κυκλοφορήσει «καινούργιο» δυνατό μικρό τηλέφωνο 6 μήνες πριν το mini.

 Θεωρώ πως η κατηγορία αγοραστών που απευθύνεται δεν ενδιαφέρεται για «high tech» στοιχεία τόσο,όσο την ενδιαφέρουν οι compact διαστάσεις .

 Όποιος ήθελε μικρό αγόρασε είδη το πολύ καλό ,δυνατό και φθηνό SE δεύτερης γενιάς .

 Νομίζω πως αν δεν κυκλοφορούσε το SE σχετικά πρόσφατα οι πωλήσεις θα ήταν ελαφρώς καλύτερες αν και πιστεύω πως θα κυμαίνονται σε αυτά τα ποσοστά σταθερά για το υπόλοιπο του χρόνου .

 Υ.Γ Το τηλέφωνο πάντως που το έπιασα στα χέρια μου είναι απίστευτα βολικό και δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε στο χέρι!

 Ιδανικά αν είχα την τρελή ευχέρεια και άνεση στα οικονομικά θα το έπαιρνα για δεύτερη συσκευή σίγουρα 

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chris_BMW είπε

Άποψη μου είναι πως η Apple -όπως αποδείχθηκε- έκανε λάθος με το να κυκλοφορήσει «καινούργιο» δυνατό μικρό τηλέφωνο 6 μήνες πριν το mini.

 Θεωρώ πως η κατηγορία αγοραστών που απευθύνεται δεν ενδιαφέρεται για «high tech» στοιχεία τόσο,όσο την ενδιαφέρουν οι compact διαστάσεις .

 Οποίος ήθελε μικρό αγόρασε είδη το πολύ καλό ,δυνατό και φθηνό SE δεύτερης γενιάς .

 Νομίζω πως αν δεν κυκλοφορούσε το SE σχετικά πρόσφατα οι πωλήσεις θα ήταν ελαφρώς καλύτερες αν και πιστεύω πως θα κυμαίνονται σε αυτά τα ποσοστά σταθερά για το υπόλοιπο του χρόνου .

 Υ.Γ Το τηλέφωνο πάντως που το έπιασα στα χέρια μου είναι απίστευτα βολικό και δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε στο χέρι!

 Ιδανικά αν είχα την τρελή ευχέρεια και άνεση στα οικονομικά θα το έπαιρνα για δεύτερη συσκευή σίγουρα 

ολοσωστος... αυτο ηθελα να εκφρασω και γω... (και δεν εβρισκα τα λογια)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που είχα το 8 και πήρα το 12 μίνι, το καταχάρηκα :) επιδόσεις του 12, μέγεθος μικρότερο του 8, χωράει τσέπη άνετα.

Μεγάλη οθόνη δε μου λείπει, έχω ipad :) 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...