Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 12 mini αντιπροσωπεύει μόλις το 5% των συνολικών πωλήσεων iPhone το πρώτο μισό του Ιανουαρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, lomvardo είπε

Εχω δουλεψει SE1, SE2 και περιμενα πως και πως το mini το οποιο πηρα τα Χριστουγεννα. 

Ειναι εκπληκτικο πραγματικα, αλλα πιστευω δεν πουλαει για 2 λογους:

1. Η μπαταρια ειναι μικρη
Καλυτερο μεν απο τα προηγουμενα SE αλλα και πάλι δεν ικανοποιει. Εγω πχ  με βαρια χρηση βγαζω 1+ μερα με το iphone 11 ενω με το mini με το ζορι φτανω  το απογευμα.

2. Ειναι πολυ φρεσκο και πολυ πολύ φτηνοτερο  το Iphone SE2. Αρα πολλοι βολευτηκαν με αυτο με αποτελεσμα να χασει πωλησεις το mini το οποιο θα επρεπε εδω που τα λεμε να κοστιζει τουλαχιστον 100€ φτηνοτερα. 

Προσωπικα απεχθανομαι τα μεγαλα κινητα και απογοητευτηκα με την πορεια του mini γιατι θα επηρεασει ολες τις εταιρειες ενω η πραγματικοτητα ειναι οτι πολλοι ζητανε ενα μικρο κινητο αλλα 1. Με καλη μπαταρια και 2. Σε κανονικη τιμη. 
 

Για να μην επαναλαμβανομαστε! ΔΕΝ υπαρχει τεχνολογια στις μπαταρίες που θα σου δωσουν παραπανω capacity σε αυτες τις διαστασεις!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κανουμε και μια προεργασια, διαβαζοντας λιγο πριν πουμε την Π@Π@..... για την μπαταρια !!!!!

13 ώρες πριν, xgol είπε

Πρωην κατοχος s10e. 
 

Η μπαταρια του ΔΕΝ ειναι καλυτερη του iphone. 

Περασα μερικα "φεγγαρια" απο το s10e και το επιβεβαιωνω, στο 100% μπαταρια στις 12 το βραδυ (ποτε δεν αφηνω κινητο overnight σε φορτιστη) στις 7 το πρωι ηταν στο 93%, ενω σε iphone 6s, 7, Xs στο 99%.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, ScorpioX777 said:

Μια χαρα το βρισκεις στις μεγαλες αλυσιδες και φυσικα στο Skroutz...το απλο συμπερασμα που βγαινει απο τους αριθμους ειναι οτι οι περισσοτεροι iPhone users(95%) εχουν σωστη κριση(για μενα αγοραζοντας το σωστο προιον πρωτιστως σεβεσαι τα λεφτα σου και τον εαυτο σου) και ενα 5% κανει υποχωρησεις αγοραζοντας ενα σαφως κατωτερο κινητο και δοκιμαζουν βλεποντας απο εδω μεσα να κανουν το ασπρο-μαυρο για ευνοητους λογους...
 

Εσύ είσαι αυτός που ορίζει το "σωστό"; Από πού κι ως πού; Γιατί μια οικονομικότερη λύση είναι από χέρι λάθος; Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που θα πάρουν Mini γιατί δεν έχουν λεφτά για παραπάνω ενώ θα ήθελαν π.χ. μεγαλύτερη οθόνη. Θα έλεγα όμως, αναλογιζόμενος τη διαφορά τιμής με το 12, ότι αυτοί  είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αν έκαναν τόσο οριακή για τα οικονομικά τους αγορά, μάλλον διάλεξαν λάθος μάρκα. Προσωπικά, αγοράζοντας iPhone κάθε 5 χρόνια, θα μπορούσα να πάρω άνετα Max 512 αλλά δεν μου κάνει. Οριακά ανέχομαι το μέγεθος του Mini. Όντως δεν είμαστε πολλοί, γι' αυτό και οι αναλογικά χαμηλές πωλήσεις. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εσύ είσαι αυτός που ορίζει το "σωστό"; Από πού κι ως πού; Γιατί μια οικονομικότερη λύση είναι από χέρι λάθος; Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που θα πάρουν Mini γιατί δεν έχουν λεφτά για παραπάνω ενώ θα ήθελαν π.χ. μεγαλύτερη οθόνη. Θα έλεγα όμως, αναλογιζόμενος τη διαφορά τιμής με το 12, ότι αυτοί  είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αν έκαναν τόσο οριακή για τα οικονομικά τους αγορά, μάλλον διάλεξαν λάθος μάρκα. Προσωπικά, αγοράζοντας iPhone κάθε 5 χρόνια, θα μπορούσα να πάρω άνετα Max 512 αλλά δεν μου κάνει. Οριακά ανέχομαι το μέγεθος του Mini. Όντως δεν είμαστε πολλοί, γι' αυτό και οι αναλογικά χαμηλές πωλήσεις. 

Το ειπα και πριν λεω την προσωπικη μου αποψη που εδω ομως επιβεβαιωνεται και απο τους αριθμους. 

Οταν μου λες ομως οριακα ανεχομαι επιβεβαιωνεις τον ισχυρισμο μου περι υποχωρησεων.

Σε αυτο που συμφωνω ειναι οτι οντως ισως καποιοι διαλεξαν λαθος μαρκα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Εσύ είσαι αυτός που ορίζει το "σωστό"; Από πού κι ως πού; Γιατί μια οικονομικότερη λύση είναι από χέρι λάθος; Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που θα πάρουν Mini γιατί δεν έχουν λεφτά για παραπάνω ενώ θα ήθελαν π.χ. μεγαλύτερη οθόνη. Θα έλεγα όμως, αναλογιζόμενος τη διαφορά τιμής με το 12, ότι αυτοί  είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αν έκαναν τόσο οριακή για τα οικονομικά τους αγορά, μάλλον διάλεξαν λάθος μάρκα. Προσωπικά, αγοράζοντας iPhone κάθε 5 χρόνια, θα μπορούσα να πάρω άνετα Max 512 αλλά δεν μου κάνει. Οριακά ανέχομαι το μέγεθος του Mini. Όντως δεν είμαστε πολλοί, γι' αυτό και οι αναλογικά χαμηλές πωλήσεις. 

Τι προσπαθείς να του εξηγήσεις...? εδώ έβγαλε συμπέρασμα από τις πωλήσεις 15 ημερών και για άτομα που δεν ξέρει, ξεχνώντας ότι η τιμή του 11 είναι στα τάρταρα για όποιον θέλει να πάρει φτηνό iPhone και με μεγάλη οθόνη...

Το σίγουρο είναι ότι από τα αποτελέσματα τριμήνου θα καταλάβουμε ποιοι πραγματικά θελουμε κινητά σε μικρές διαστάσεις και ποιοι όχι... Άντε πήξαμε στους αναλυτές...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ScorpioX777 said:

Οταν μου λες ομως οριακα ανεχομαι επιβεβαιωνεις τον ισχυρισμο μου περι υποχωρησεων.

Αντίθετα, έκανα την υποχώρηση να πάρω ένα μεγαλύτερο κινητό απ' το τέλειο σε μέγεθος (στο χέρι) SE που είχα (που κανονικά θα έπρεπε να το αλλάξω τον Οκτώβριο του 21), χάρις στην ταχύτητα του A14, την κάμερα και την μπαταρία που έχει σαφώς καλύτερη απόδοση απ' του SE. Σαφώς μέτρησε και το μέγεθος της οθόνης αλλά ένα full screen SE θα ήταν ακόμη καλύτερο.

9 minutes ago, AtiX said:

ξεχνώντας ότι η τιμή του 11 είναι στα τάρταρα για όποιον θέλει να πάρει φτηνό iPhone και με μεγάλη οθόνη...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arispz είπε

Για να μην επαναλαμβανομαστε! ΔΕΝ υπαρχει τεχνολογια στις μπαταρίες που θα σου δωσουν παραπανω capacity σε αυτες τις διαστασεις!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να κανουμε και μια προεργασια, διαβαζοντας λιγο πριν πουμε την Π@Π@..... για την μπαταρια !!!!!

Περασα μερικα "φεγγαρια" απο το s10e και το επιβεβαιωνω, στο 100% μπαταρια στις 12 το βραδυ (ποτε δεν αφηνω κινητο overnight σε φορτιστη) στις 7 το πρωι ηταν στο 93%, ενω σε iphone 6s, 7, Xs στο 99%.

Καταρχήν καλό ειναι να προσεχουμε τι γράφουμε και να σέβεσαι το φόρουμ και τους συνομιλητές σου. δεν είσαι στο καφενείο ούτε  με ξέρεις απο χθες.

Κατα δεύτερο έχοντας δουλέψει σχεδόν όλα τα iphone περιγράφω ενα γεγονός σαν χρήστης:

η μπαταρία του Iphone 12 mini δεν ειναι ικανοποιητικη σε βαρια χρηση, είμαι σαφέστατος.

Δεν είπα οτι η apple έχει την τεχνολογία και δεν την χρησιμοποιεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lomvardo είπε

Καταρχήν καλό ειναι να προσεχουμε τι γράφουμε και να σέβεσαι το φόρουμ και τους συνομιλητές σου. δεν είσαι στο καφενείο ούτε  με ξέρεις απο χθες.

Κατα δεύτερο έχοντας δουλέψει σχεδόν όλα τα iphone περιγράφω ενα γεγονός σαν χρήστης:

η μπαταρία του Iphone 12 mini δεν ειναι ικανοποιητικη σε βαρια χρηση, είμαι σαφέστατος.

Δεν είπα οτι η apple έχει την τεχνολογία και δεν την χρησιμοποιεί.

 

Φίλε μου γράφεις ότι η μπαταρία του mini είναι μικρή και σου απαντάει ο @arispzοτι δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη... αν έγραφες ότι για σένα είναι μικρή δεν θα υπήρχε καμία παρεξήγηση... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, lomvardo είπε

Καταρχήν καλό ειναι να προσεχουμε τι γράφουμε και να σέβεσαι το φόρουμ και τους συνομιλητές σου. δεν είσαι στο καφενείο ούτε  με ξέρεις απο χθες.

Κατα δεύτερο έχοντας δουλέψει σχεδόν όλα τα iphone περιγράφω ενα γεγονός σαν χρήστης:

η μπαταρία του Iphone 12 mini δεν ειναι ικανοποιητικη σε βαρια χρηση, είμαι σαφέστατος.

Δεν είπα οτι η apple έχει την τεχνολογία και δεν την χρησιμοποιεί.

 

Η μπαταρια ειναι αυτη που πρεπει να ειναι για το μεγεθος του 12mini. Κανενας κατασκευαστης δεν θα διακινδυνευσει την αξιοπιστια ενος μοντελου λογω της μπαταριας!!! τωρα αν εσυ και οχι μονο αγορασε με βαση την εμφανιση και οχι την χρηση........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω που ειμαι απο iphone x και εχω το 12mini εδω και  2 μηνες βγαζει ανετα τη μερα και με το παραπανω, δε βλεπω καμια διαφορα με το iphoneΧ, με data και bluetooth συνεχεια on

επισης οσοι συγκρινουν μονο τα mAh -συγκρινομενα με αλλα iphone παντα- καλο θα ειναι να κοιταζουν και την αναλυση της οθονης,  το mini εχει ελαφρως λιγοτερα pixel αρα καταναλωνει λιγοτερη ενεργεια αλλα παρολαυτα εχει το μεγαλυτερο pixel density λογω μεγεθους!

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10510&idPhone2=8858&idPhone3=10509

απο κει και περα ειναι και θεμα brightness και night shift που εχει ο καθε χρηστης, εγω προσωπικα εχω το night shift ολο το 24ωρο

ο περισσοτερος ασχετος κοσμος διαβαζοντας mini νομιζει οτι παιρνει κατι λιγοτερο μια πετσοκομενη εκδοση, οποτε για 100 ευρω παει στο 12 σκετο,  δεν ειναι ομως ετσι, πχ η καμερα του ειδικα σε night mode ειναι απιστευτη,  η Αpple δεν εκανε σωστo τιμολογιακo και ονομαστικο λανσαρισμα, ουσιαστικα ειναι το SE2 οπως θα επρεπε να ειναι

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 12/2/2021 στις 10:27 ΠΜ, CheOnWeb είπε

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που θα πάρουν Mini γιατί δεν έχουν λεφτά για παραπάνω ενώ θα ήθελαν π.χ. μεγαλύτερη οθόνη. Θα έλεγα όμως, αναλογιζόμενος τη διαφορά τιμής με το 12, ότι αυτοί  είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αν έκαναν τόσο οριακή για τα οικονομικά τους αγορά, μάλλον διάλεξαν λάθος μάρκα. 

Εγώ που θα το πάρω για το latest chip , καλύτερη κάμερα (τουλάχιστον σε nightmode και σέλφι) και ομορφια σε σύγκριση με 11 σειρά και όντως είμαι οριακά στην τιμή ; Δεν θα με χαλούσε το 12αρι αλλά και το 12 mini που το είδα σε μαγαζί δεν το λες μικρό. 5,4 είναι με το 11 pro να είναι 5,8 . Από 5 και κάτω θεωρείται μικρό. Μάλλον compact θα το έλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...